Hvězdné duo Jean-Claude Van Damme a Vivica A. Fox se společně poprvé představuje na filmovém plátně v napínavém akčním thrilleru Elita armády. Philip Sauvage (Van Damme) býval během operace Pouštní bouře vojákem speciální jednotky. Teď je najat k ochraně vysloužilého světového šampióna v těžké váze Waynea Barclayho. Barclay, ze kterého se zatím stal zámožný podnikatel, se i se svou rodinou ocitl v nebezpečí. Z vězení právě propustili bývalého rapového krále a gangstera a ten se chystá Barclaymu pomstít za to, že ho pomohl dostat za mříže. Riziko je vysoké, a proto Sauvage sestavuje tým mladých bojovníků a bývalých vojáků, kteří dohromady tvoří Elitu armády. (oficiální text distributora)

Flipnic

Docela koukatelnej akčňák, kde Van Damme hraje pro změnu bodyguarda jedné černošké rodiny, zejména šampiona v těžké váze v boxu. Ve filmu se hlavně střílí, což mi i vyhovovalo, protože na Van Dammovy imitace "karate" už moc zvědavej nejsem. Hraje docela dobře depresivního bývalého člena speciálních jednotek, mrtvol je zde dost, žádné výrazné technické kixy (až na klasické střihy během soubojů). Ale i tak tomu nemůžu dát nijak výrazné hodnocení, protože je film takový celkově nevýrazný a plochý, "pobíhání od čerta k ďáblu" a místo aby gradoval, furt se jaksi točí v kruhu ... ()

MickeyStuma

Jean Claude Van Damme v téměř černošském filmu. U něj krapet nezvyklé. Tentokrát hraje bodyguarda významného černošského boxera a že to nebude žádná legrace je navýsost jisté. Coby akční postava sahá často po zbrani a své zájmy dává náležitě najevo. Své bojové schopnosti tu sice taktéž projeví, ale že už nejsou jeho prioritou je známé a s ohledem k jeho věku i pochopitelné. Byť se jedná o videofilm, vyzněním, výpravou a atmosférou se může klidně rovnat s akčními kinofilmy 90. let. Snímek má švih a jistou nadsázku, což dělá z díla zajímavým a neutuchajícím. Neřadí se mezi ty špatné ani horší. Akční zábava, která by se ve Van Dammově filmografii nemusela ztratit. ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dosť dobrý príbeh o vojnovom veteránovi, ktorý sa stále nevyrovnal so svojou minulosťou, ale prijme ponuku svojho priateľa skúsiť strážiť jedného boxera pred obávaným mafiánom, ktorý sa práve vrátil z väzenia. A keď pri prvej akcii zistí, že to mafián myslí vážne a navyše pri nej príde o priateľa, rozhodne sa zostať, aby vycvičil a viedol celý ochranársky tým. Spracovanie sa mi páči, síce tento príbeh je aj napriek tématike menej akčne podaný, čo je trochu škoda, ale filmu to aj tak moc neuberá, je správne svižný a dej je po väčšinu času dostatočne zaujímavý a navyše bez slabých miest, takže sa naň dobre pozerá aj mimo akcie. Akcie tu nie je moc, ale aspoň tá je celkom dobrá, aj keď ničím výnimočná. Ak nepočítam krátku prestrelku s gangstrami v aute, tak na prvú akčnú scénu si treba počkať prakticky až hodinu filmu, celú túto časť sa film venuje hlavne príbehu a postavám, ale už po tej hodine sa akčnosť filmu o dosť zvýši a už je akcia s menšími prestávkami až do konca. Súbojov je tu miminum, dlhší je iba jeden, zvyšok je už skôr o pár úderoch alebo nejakom tom solídnom kope, kde je síce viac strihov ako by som chcel, ale aj tak sa na to pozerá dobre, skôr sa strieľa v kratších, ale celkom dobre vyzerajúcich prestrelkách s menším počtom zabitých. Ani neviem vybrať tú najlepšiu akčnú scénu, všetka je na podobnej úrovni, ale mrzí ma súboj Van Damma s boxerom, ktorý mal slušný potenciál, ale pokazila ho mimo iného hlavne slabšia choreografia. Herecké obsadenie je na tom dobre, Van Damme mi v tomto type úloh, v ktorých sa nevyrovnal so svojou minulosťou a chýba mu sebavedomie sedí, nesklame ani Vivica A. Fox a Razaaq Adoti, ale ani celkovo tu s nikým nemám problém. Réžia je celkom dobrá a v dobrom ma potešilo, že film sa na rozdiel od väčšiny filmov s podobným obsadením nesaží mať až takú raperskú atmosféru, ktorá mi veľmi vadí, tu sa to drží na uzde a technická stránka až na ten väčších počet strihov v akcii tiež nesklame. Elita armády je príjemná akčná oddychovka s Van Dammom, v ktorej je síce menej akcie, ale zase to vynahradzuje dobre spracovaný príbeh a dobré postavy. s týmto filmom nemám problém ani po viacerých pozretiach. 71% ()

Lacike

Mam rad Sheldona Letticha ako scenaristu, lebo pise take sentimentalne pohodove filmy. Tentokrat si napisal taku beckovu variaciu na Osobneho strazcu v drsnom gangstra negerskom prostredi, co by ine filmy pochovalo, ale tentoraz väcsina tych negrov je celkom v pohode. Az na prehnaneho zaporaka, ktory je taky megadrsny az je k smiechu. Horsie je to u Letticha s reziou. Pokial nebol kryty nejakym schopnym pomocnym reziserom, tak akcia v jeho filmoch za vela nestala. A to je aj tento pripad a naviac je jej strasne malo. Je tu len par priemernych prestreliek a 3 tuctove bitky. Z toho 2 ma Van Damme a nepredvedie v nich absolutne nic zaujimave. Vlastne predvedie dost vyrazny podpriemer zo svojich schopnosti. Pôsobi tu dost staro a znudene, skoro jak zbity pes. Nastastie mam psov rad, takze mi ho bolo luto a ta romanticka linia v pohode funguje, takze vysledok je pozeratelny priemer so slabymi akcnymi scenami. S lepsou akciou a trochu kratšou stopazou to mohlo stat za to. 5/10. ()

ssfan

Relativně slušný akční film s JCVD v hlavní roli. Příběh celkem zajímavý, potěší sympatická hudba a zajímavé exteriéry (žádné Bulharsko ani Rumunsko není vidět). Akce je sice málo, ale film vesměs nenudí, a tak se dá mluvit o jednom z těch lepších filmů belgického karatisty za poslední dekádu. Solidní tři hvězdy. ()

Časové pásmo bylo změněno