Popelka

Pohádka

Československo, 1929, 51 min

Hodně levné, ale také hodně vtipné. Vůbec veškeré pohádky před rokem 1952 byly všechny takové jiné... ;) Nicméně, kdybych měla volit mezi Zdenou Listovou, Evou Hruškovou nebo Libuší Šafránkovou, volím samozřejmě Zdenu a do party beru Betty Boop :)(21.2.2009)

Jako obrázek pohádkové prehistorie je to dobré...mnohé hlášky vzbuzují úsměv, ovšem víckrát to vidět nepotřebuji.(3.3.2010)

"Moje královská choti, to je čupr holčička, to mrkáš, co?" Výroba filmů pro nejmenší diváky byla dlouho - a to nejenom u nás - filmovými výrobci přehlížena, protože při tak omezeném okruhu návštěvníků neposkytovala velkou naději k zpětnému vrácení potřebného finančního kapitálu. Pokud byly filmy pro děti a mládež v té době vůbec natáčeny, jednalo se většinou o velmi laciné a chvatně inscenované snímky, které vycházeli z hesla "pro děti je všechno dobré". Řada dětských filmů měla pak čistě propagační smysl jako reklama na mléko či zubní pastu. Ohlas u dětských diváků byl mizivý a možná proto se pohádkovému žánru tvůrci v dalších letech nevěnovali s takovou intenzitou jako ve vlně padesátých a šedesátých let. Průkopníkem v této oblasti byl zejména režisér Josef Kokeisl, který v druhé polovině dvacátých let natočil sérii pohádkových filmů, mezi nimiž nechyběla ani legendární Popelka. Značně svérázná adaptace této klasiky však slouží jako cenný materiál pro konfrontaci s pozdějšími verzemi. Vedle půvabné Zdeny Listové na sebe veškerou pozornost strhává famózní Milka Balek-Brodská v roli poživačné macechy. Němá POPELKA si i přes osmdesátiletou časovou propast zachovává kouzlo nechtěného a rozhodně by neměla být přehlížena jen z toho důvodu, že existuje celonárodně zprofanovaná legenda jménem Tři oříšky pro Popelku.(9.11.2009)

Možná levné, ale ohromně vtipné slogan "tů tů tů půlnoc už je tu"si asi budu pamatovat ještě dlouho.(24.2.2010)