Průvodce k rozpoznání tvých svatých

• USA A Guide to Recognizing Your Saints (více)
Trailer

Příběh vychází z režisérova života, zvláště z let dospívání, které prožil v newyorské čtvrti Queens. Když se Dito po dvaceti letech vrací z Kalifornie zpět domů, je nucen se vyrovnat se všemi démony minulosti. Jeho otec je těžce nemocný a Ditovi přátelé z mládí skončili buď na ulici, nebo ve vězení. Při vzpomínání na divoké roky adolescence, plné užívání drog, rvaček či prvních sexuálních zkušeností, Dita zachvátí pocit viny, že jemu jedinému se podařilo překonat hráz své čtvrti a odejít do velkého světa. Při hovorech se svým otcem poznává, kdo byli jeho opravdoví přátelé. (oficiální text distributora)

Trailer

Dale

Downey bol určite na drogách, keď videl v príbehu Dita Montiela (a v ňom samotnom) nejaký potenciál. Taký nudný film z dospievania som ešte nevidel. Sledovať partičku nímandov ako sa poflakujú po Queense, riešia nejaké graffiti a iné sprostosti a celý film sa nič nedeje, to je fakt opruz. Práca Montiela ako režiséra je jedna katastrofa - celá koncepcia filmu - kamera, strih, opakujúce sa dialógy... ale Montiel ako scenárista to je ešte väčšia katastrofa. Také príšerné dialógy sa len tak nevidia, tie postavy vkuse melú, ale nič nehovoria, úplne prázdne reči, ktoré nemajú ani hlavu ani pätu, hlavne že je v každej vete nejaká piča alebo opíchat, aby to pôsobilo drsne a reálne. Príšerný film príšerného tvorcu (videl som od neho ešte 2 ďalšie filmy, tento film nie je ani náhoda, ani debutantská daň, Montiel je proste brídil) 30% ()

Beatle

Skvělý film...škoda jen, že ho vůbec nechápu :-D Asi je to jeden z těch filmů, kdy nedokážete pořádně ani popsat děj, natož hodnotit scénář nebo kameru. Jediné, co dokážete alespoň trochu popsat je citový vjem, který vám z toho zůstane. A můj citový odkaz k tomuto filmu říká jen: "Wow..to bylo dobré..." ()

Jossie

Mně celá ta parta a ta rodina tak lezla na nervy, že bych taky utekla. Ten způsob, jak byl film natočený, mi hodně neseděl, když už došlo k nějaké dramatické akci, bylo to podáno tak mimochodem, že to vůbec nepůsobilo a až jste se divili, co to v tom filmu najednou dělá. Herci byli fajn, ale to je tak všechno. ()

Santino7

Príbeh o dospievaní v chudobnej štvrti. Partia chuligánov, ktorí sa zo dňa na deň potĺkajú životom, flákajú sa. No a tiež hľadajú únik za niečím lepším. Každý nejak inak. Deti ulice. Film je výpoveďou jedného z nich. Samotný dej nie je nijak ohurujúci, napriek tomu sa mi film svojim spôsobom páči. Má dobrú atmosféru, cítiť z toho miernu depresiu zo života v chudobe, snahu odtiaľ vypadnúť. Tieto aspekty Dito Montiel zachytil podľa môjho názoru pekne. Kto však hľadá napínavý príbeh, zostane sklamaný, o to tu nejde. Z hereckých výkonov ma potešil najviac asi Channing Tatum, potešilo ma, že zvládne aj takéto typy postáv. No a samozrejme Robert Downey Jr., to bez debát. 65% ()

mandes

Bol to krásný velmi autenticky natočený film stojací hlavne na perfektných hereckých výkonoch v čele z ultrasympatickým Shia LaBeoufom (ten chalanisko si ma získava čím dalej tím viac "raz z neho bude herecká veličina") . Z hercov treba ešte spomenúť neustále podcenujúceho Robert Downey Jr. Další plus je výborný pesníčkový soundtrack a reálné vystihnutie doby. ()

• Dito Montiel nechtěl obsadit Shia LaBeoufa do role mladého Dita, protože měl záměr obsadit někoho neznámého. Ačkoliv byl také LaBeouf po první zkoušce zamítnut, přišel podruhé a vyrazil pěstí do zdi díru. Tím režisérovi dokázal, že má potřebnou dávku agrese pro roli, a byl nakonec obsazen. (CliffLee)
  • Na konci titulků nechá režisér Dito Montiel krátce promluvit svého otce. (StevenW.)