Průvodce k rozpoznání tvých svatých

• Belgie

• Nizozemsko

• Nový Zéland

Drama / Krimi

USA, 2006, 96 min

2 časové linie, které jaksi nekorespondují... několik pák na city, pro které máme soucítit s hlavní hvězdou Shiou LaBeoufem připadně s Robertem Downeym Jr., který dostal více prostoru až v závěru... vedlejší role mi přijdou jaksi strohé a často nepřirozené... vizuálně je snímek dosti experimentální, bohužel ani po této stránce se mi nezdá dotažený... film je doprovázen hodící se hudbou, která podrtrhuje jakousi bezstarostnost party mladých lidí a také zde můžeme slyšet pár pěkných dialogů a vět... viz. Chci ti toho tolik říct, ale nevim co mam říkat. ...mno lepší 3(22.11.2007)

Podobnej film jako Do the right thing. Žití v New Yorku s přiblblou rodinou a debilníma kámošema by mě asi taky donutilo zmizet na druhej konec USA. Možná ještě dál. Jedná se o pro mě průměrnej snímek, kterej se zdá jako tříhodinovej a na konci si člověk uvědomí, že to žádná pecka nebyla. Robert Downey dostal sakra málo prostoru a Chazz Palminteri mi leze na nervy v každym filmu. Ale koukatelný to bylo.(15.11.2010)

Lehce nadprůměrnej film, kde zaujme hlavně obsazení. Herci hrajou perfektně, Downey, Tatum, LaBeouf a Diazová to je hlavní osa a sestava, na kterou je radost koukat. Zobrazení ulic v New Yorku bez přikrášlování. Na mě byl ten film až moc vulgární, ale asi to k tomu patřilo. Podle mě příběh, který stojí za to vidět(4.8.2010)

Story chlapca, ktory ako jediny vycnieval z davu stratenych dusi z newyorskeho ghetta. Nenechal svoj zivot odplavat do spinavych stok, z ktorych niet navratu, aby toho nakoniec lutoval. Zivot, spomienky a svedomie sa totiz dokaze s clovekom pekne pohrat.V tomto pripade je kratka stopaz skor nevyhodou. Na mna mal koniec filmu (ne)prijemny dopad.77%(31.1.2008)

Výborné drama z prostředí newyorských ulic, které v sobě kombinuje Příběh z Bronxu, Spáče a Špinavé ulice. Dito Montiel si sám zrežíroval svůj scénář, který napsal podle své knihy, která je jeho autobiografií. Hlavní postava se jmenuje Dito a během filmu napíše knihu o svých osudech. Jde tedy o takovou autobiografii na druhou….Jelikož jde o příběh, který je režisérův životní, zná ho dokonale, ví přersně jak by měl vypadat, nelze s jistotou říci, zda jde o talentovaného režiséra, to nám s jistotou ukáže až jeho další film, který se připravuje – Fighting. Každopádně Průvodci k určování tvých svatých není co z režisérské stránky vytknout. Vlastně mu nelze vytknout téměř nic. Herecky jde o úžasný koncert všech zúčastněných, především pak mého neoblíbence (asi bych měl systém v mnoha ohledech přeorganizovat) Shiy La Beoufa v roli mladého Dita a mého velkého oblíbence Chazze Palminteriho jako jeho otce. Robert Downey jr. který je iniciátor a producent celého filmu je jako dospělý Dito také výtečný, ale má málo prostoru. Většina děje totiž sleduje Ditovo nelehké dospívání v ulicích Queens, kde válka mladistvých gangů přerůstá z obyčejných lehkých rvaček do ozbrojených střetů. To postupně přinutí Dita odstěhovat se do Kalifornie, čímž vznikne veliká trhlina ve vztahu s jeho otcem…..film šlape jako hodinky, všechno je takové jak má. Mnoho momentů je velmi vyhrocených a nekteré jsou díky použité hudbě až nezapomenutelné. Hudební složka je totiž skvělá, použité dobové písničky dodávají dokonalému vizuálnímu zpracování New Yorku osmdesátých let na atmosféře.(15.1.2008)

• - Na konci titulků nechá režisér Dito Montiel krátce promluvit svého otce. (StevenW.)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy má Monty (Chazz Palminteri) záchvat, prohodí Antonio (Channing Tatum) stolek prosklenými dveřmi. To byla Tatumova improvizace, protože se vžil tak moc do role. Režisérovi se to tak líbilo, že to nakonec nechal i v konečné verzi filmu. (CliffLee)

• - Dito Montiel nechtěl obsadit Shia LaBeoufa do role mladého Dita, protože měl záměr obsadit někoho neznámého. Ačkoliv byl také LaBeouf po první zkoušce zamítnut, přišel podruhé a vyrazil pěstí do zdi díru. Tím režisérovi dokázal, že má potřebnou dávku agrese pro roli, a byl nakonec obsazen. (CliffLee)