Průvodce k rozpoznání tvých svatých

A Guide to Recognizing Your Saints

• Nový Zéland

A Guide to Recognizing Your Saints

Drama / Krimi

USA, 2006, 96 min

Uzasny a silne emotivni film zahrany na jednicku! Obsazeni pozdvihuje film o tridu vys, nektere situace jsou vyhnany realne do extremu a od prvni sceny fandite vsem zucastnenym. Channing potvrzuje svou starpower nynejsich dnu svym vykonem, stejne jako Shia. Mistama i dojemne, hraje se hodne na nostalgickou vlnu.(24.2.2014)

2 časové linie, které jaksi nekorespondují... několik pák na city, pro které máme soucítit s hlavní hvězdou Shiou LaBeoufem připadně s Robertem Downeym Jr., který dostal více prostoru až v závěru... vedlejší role mi přijdou jaksi strohé a často nepřirozené... vizuálně je snímek dosti experimentální, bohužel ani po této stránce se mi nezdá dotažený... film je doprovázen hodící se hudbou, která podrtrhuje jakousi bezstarostnost party mladých lidí a také zde můžeme slyšet pár pěkných dialogů a vět... viz. Chci ti toho tolik říct, ale nevim co mam říkat. ...mno lepší 3(22.11.2007)

Výborné drama z prostředí newyorských ulic, které v sobě kombinuje Příběh z Bronxu, Spáče a Špinavé ulice. Dito Montiel si sám zrežíroval svůj scénář, který napsal podle své knihy, která je jeho autobiografií. Hlavní postava se jmenuje Dito a během filmu napíše knihu o svých osudech. Jde tedy o takovou autobiografii na druhou….Jelikož jde o příběh, který je režisérův životní, zná ho dokonale, ví přersně jak by měl vypadat, nelze s jistotou říci, zda jde o talentovaného režiséra, to nám s jistotou ukáže až jeho další film, který se připravuje – Fighting. Každopádně Průvodci k určování tvých svatých není co z režisérské stránky vytknout. Vlastně mu nelze vytknout téměř nic. Herecky jde o úžasný koncert všech zúčastněných, především pak mého neoblíbence (asi bych měl systém v mnoha ohledech přeorganizovat) Shiy La Beoufa v roli mladého Dita a mého velkého oblíbence Chazze Palminteriho jako jeho otce. Robert Downey jr. který je iniciátor a producent celého filmu je jako dospělý Dito také výtečný, ale má málo prostoru. Většina děje totiž sleduje Ditovo nelehké dospívání v ulicích Queens, kde válka mladistvých gangů přerůstá z obyčejných lehkých rvaček do ozbrojených střetů. To postupně přinutí Dita odstěhovat se do Kalifornie, čímž vznikne veliká trhlina ve vztahu s jeho otcem…..film šlape jako hodinky, všechno je takové jak má. Mnoho momentů je velmi vyhrocených a nekteré jsou díky použité hudbě až nezapomenutelné. Hudební složka je totiž skvělá, použité dobové písničky dodávají dokonalému vizuálnímu zpracování New Yorku osmdesátých let na atmosféře.(15.1.2008)

Oceňuji filmy, které nás zavedou na místa, kam jiné ne. Downey zde prakticky nehraje, zato Shia se činí a do té role se vyloženě hodí. Pouliční způsob natáčení zaujme, postavičky jsou víceméně zajímavé, ale s přibývajícím časem tak nějak nepřichází nic, co bychom nevěděli na začátku. Ve výsledku tak film působí lehce zbytečným dojmem.(26.4.2010)

Bol to krásný velmi autenticky natočený film stojací hlavne na perfektných hereckých výkonoch v čele z ultrasympatickým Shia LaBeoufom (ten chalanisko si ma získava čím dalej tím viac "raz z neho bude herecká veličina") . Z hercov treba ešte spomenúť neustále podcenujúceho Robert Downey Jr. Další plus je výborný pesníčkový soundtrack a reálné vystihnutie doby.(25.6.2007)

• - Dito Montiel nechtěl obsadit Shia LaBeoufa do role mladého Dita, protože měl záměr obsadit někoho neznámého. Ačkoliv byl také LaBeouf po první zkoušce zamítnut, přišel podruhé a vyrazil pěstí do zdi díru. Tím režisérovi dokázal, že má potřebnou dávku agrese pro roli, a byl nakonec obsazen. (CliffLee)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy má Monty (Chazz Palminteri) záchvat, prohodí Antonio (Channing Tatum) stolek prosklenými dveřmi. To byla Tatumova improvizace, protože se vžil tak moc do role. Režisérovi se to tak líbilo, že to nakonec nechal i v konečné verzi filmu. (CliffLee)

• - Na konci titulků nechá režisér Dito Montiel krátce promluvit svého otce. (StevenW.)