Budovatelská témata se v 80. letech přetavila do bipolárních mravních dilemat, do nichž se dostávali příliš ctižádostiví jedinci, chtějící za každou cenu vyniknout. Hrdinou je vedoucí demoliční čety, která bourá velké objekty, zpočátku snad i sympatický mladík, jenž však v honbě za kariérou a oceňováním začíná přestupovat hranice, jak se tehdy říkalo, socialistické morálky i zákonnosti. Ocitá se pozvolna v protikladu k zásadám obyčejných, avšak čestných lidí. Vypravěčský nevýrazný, proklamativní snímek je úzce spojen s dobou svého vzniku, stěží v něm nalezneme nadčasovější postřehy. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Příběh o poctivém a slušném střelmistrovi, který se dostane vinou vlastních ambicí na šikmou plochu. Silně moralizující snímek, který se zároveň také stal ohromnou kritikou nemožnosti seberealizace. Tolik populární výrobní proces rozhodně není náhodný a tak se příběh tentokrát odehrává v prostředí demoličních prací. Film měl asi sloužit jako odstrašující příklad, ale nějak se minul účinku a tak, a o tom asi málo kdo ví, musela zasáhnout cenzura a pro režiséra Antonína Kopřivu zákaz v další režisérské činnosti. Herecký výkon Petra Coufala stojí za pozornost. Ostatní samozřejmě ve ztvárnění charakterů svých postav taktéž nezůstali nijak pozadu, ale síla osobnosti, jakou své postavě Petr Coufal dal, se jen tak nevidí. Ohromná touha po něčem udělá s člověkem divy a tak se dá říct, že by se, třeba i podobný, příběh klidně mohl odehrát i dnes. ()

javlapippi

Hlavný hrdina si toho nabral hodne, je pyrotechnickým inžinierom, otcom rodiny, fuškárom pre prachatého spolužiaka a ešte po večeroch hráva na klavíri s kapelou v bare blues. K tomu prirátajme celoživotné mindráky z otca a už len čakáme, až sa to všetko čo si nabral na plecia naňho jedného dňa zosype. Film nám priblíži ťažkú prácu deštruktorov, šedú a inú nekalú ekonomiku, neľahké osudy bluesmanov, zdravotných sestier a nechýbajú sťažnosti na zdravotné obtiaže mestských detí. Zaujímavá je aj konštatovanie nemožnosti zarobiť v socialistickom zriadení legálne viac peňazí než poskytuje tabuľkové ohodnotenie a na druhú stranu viac-menej nedotknuteľnosť niektorých, ktorí tak činia. Dobrá atmosféra, dobré herecké výkony, dobrá hudba. Výtečné. ()

Haniczka

FIlm je všechno, jenom ne budovatelský. Je plný melancholických reminiscencí, osobní krize hlavního hrdiny, který se snaží vypořádat se vším, co mu přinesl život. Vztah k otci, vlastní rodině, kamarádům. Je to autentické drama ze severu Čech, pěkně po vzoru Párala. Ostatně Švejda je k Páralovi právem připomínán. Dobrá hudba a přesvědčivá kamera. ()

dobytek

Je to drama o jednom týpkovi, kterej shání peníze, aby si moh koupit svou vysněnou chatu. Začne dělat různý melouchy, krást v práci výbušniny, ale postupně se mu začne všechno hroutit a nakonec se dostane na šikmou plochu. Jako budovatelský téma mi to teda moc nepřipadalo, protože se tam naopak hlavně demoluje :-) Docela se na to dalo koukat. ()

rakovnik

Pro mě překvapivě dobrý film se zajímavým obsazením. Trochu mi připomínal svým vyzněním "Bony a klid". Z dnešního pohledu je zajímavý vhled do společnosti, kde nejlépe se mají ti, co nejvíce podvádějí (což v dnešní době částečně platí nadále - viz komentář Big Bear). Legálně si v oficiálně rovnostářské společnosti nejde ani přivydělat, proto se melouchaří. Tentokrát ale v melouchu jedou i výbušniny. Demoliční četa se ve filmech opravdu objevuje pouze zřídkakdy. ()

• Vo filme bol v skutočnosti odstrelený unikátny historický dom s medeným zemským glóbusom na streche z roku 1898. (Raccoon.city)
  • Za stejnojmenný román, který je předlohou filmu, čelil Jiří Švejda i několika žalobám od lidí, kteří se v něm poznali. (sator)