Daleko od ní

• Kanada Away from Her

Sarah Polleyová, kanadská herečka pozoruhodná nejen díky svému talentu, ale i pečlivému výběru rolí, si pro svůj celovečerní režijní debut zvolila povídku Alice Munroové The Bear Came Over the Mountain. Její příběh vypráví o manželském páru, jehož téměř čtyřicet let pečlivě budovanou intimitu naruší Alzheimerova choroba. Tiché soužití Fiony a Granta ve srubu uprostřed zasněžené krajiny se rozpadá v okamžiku, kdy stárnoucí, byť stále atraktivní žena, jež trpí množícími se poruchami paměti, dobrovolně odchází do domu s profesionální péčí. Zlomený Grant se ze dne na den stává pasivním pozorovatelem nové reality, jež obklopuje náhle odcizenou ženu jeho života. Teprve osmadvacetiletá režisérka natočila mimořádně zralý film bez sentimentální okázalosti a s pochopitelným důrazem na herecké výkony Gordona Pinsenta a dnes už legendární, v našich končinách bohužel nedostatečně známé Julie Christieové. (oficiální text distributora)

Fridecka

Nádherný a smutný film o lásce a velkém porozumění, do kterého zasáhne až Alzheimerova nemoc. Příběh manżelů se odehrává trochu izolovaně od okolí a nevíme jaký byl jejich život před vypuknutím nemoci, vyjma života ve srubu a lyžování. Víme jen o jejich osudové a dlouhotrvající lásce. Kde jsou např. děti, přátelé? Nemoc je oba s ohlušující jistotou začíná rozdělovat do dvou světů. Jen nechápu jaký systém pro tyto nemocné mají v Kanadě. Proč muž svou ženu předává do ústavní péče tak brzy, zvlášť, když žije evidentně sám. Nezdá se mi to správné. Mám pocit, že tak už její život sleduje jen zpovzdálí a přitom by mohli ještě tolik dní spolu prožít, ikdyž už ne na lyžích..Doporučuji všem, kteří se s demencí někdy setkali a přála bych si více filmů s touto tematikou. ()

fraktal

jemně /seversky/ poetické - laskavě referujicí zejména na lidskou ztracenost a snahu o sebeukotvení a sebepotvrzení skrze oči ostatních. ()

jojoping

Dojímavý film, ktorý sa približuje k hollywoodskému sentimentu, ale našťastie k nemu neskĺzne. Príbeh, ktorý možno čaká na každého z nás je mimoriadne realistický a pôsobí nanajvýš vierohodne. ()

cinema_cz

Samotná zápletka dozajista nepůsobí příliš atraktivním dojmem, přesto je Daleko od ní velmi zajímavým počinem, který se úspěšně vyhýbá pastím sentimentu a vykresluje věcný a přitom osobitě poetický portrét tragické životní situace. 80 % (Ondřej Vosmík, Ci 12/2007, str. 107) ()

JannieMc

Hola Guys! =´) Dokáži si představit. že je rozdílné, se na tento film dívat bez zkušeností s Alzheimerovou demencí a se zkušenostmi prožitými, nezapomenutelnými a věrně přítomnými...nejenom, že je to příběh prožitý, ale také veskrze reálný... A jako ta, co zná, hodnotím. (Napadá mě teď verš z písně Hany Zagorové:"...Za každou chvíli s Tebou platím víc, než se Ti může zdát...") Ten, kdo tento příběh "zná". nemůže snad ani nic víc, než ocenit každou minutu... Paní Christie a pan Pinsent jsou ve svých rolích jedineční, živí, věrní, přítomní a nezapomenutelní. A dík scénáristce/režisérce za "tichý, zoufalý, hlasitý výkřik Granta při odhazování sněhu a lopaty..."...vynikající! "Well, I´ll see you again tomorrow, I suppose...please, don´t. don´t...Well, I´ll see you tomorrow, I suppose..." ()

david666

Dobře natočené, nepřekvapující děj - vše jede podle předem dané šablony. Konec nevím, jak si přesně vyložit. Ale na Oscary bych to neviděl. Takových filmů je dnes možná už moc. Vytrácí se mi trochu originalita. ()

LionelHuts

Civilní snímek, na který sem narazil víceméně náhodou a k jehož sledování mě přiměla účast mého oblíbence Gordona Pinsenta. Film samotný je velmi jednoduchý, s pomalu plynoucím dějem bez velkých zvratů. Přesto má určité kouzlo, ktreré z něj dělá lehce nadprůměrný, ale na druhou stranu nijak extra vyjímečný film. A hlavně je kanadský. No a já kanadské filmy rád. 3,5* ()

zero_zelo

Někdy sem se trošku zamotala do scénáře, někdy mi to přislo úplně divný, ale ve výsledku moc pěkně udělanej snímek, příběh lásky a respektu, životní moudrosti ve výsledku. pravdivý ... osobní zkušenost s touhle nemocí mi velí dát 70% ()

Svadbos

Inteligentný a empatický film sa vyhýba sentimentalite, keď sa hlavné postavy vydávajú na ťažkú cestu. Veľmi podarený režisérsky debut herečky Polley, ktorá adaptovala krátky príbeh Alice Munro "The Bear Came Over The Mountain", uverejnený v New Yorkeri. Herecké obsadenie nemohlo byť lepšie, ale Christie je výnimočne dobrá. ()

NikiVai

Velmi citlivě natočení film o stáří, nemoci, odloučení, ztrátě. Hodně emotivní podívaná, ale je pravda, že asi spíš pro člověka s empatií. Kdo se neumí vžít do duše druhých lidí, tak se asi bude nudit. ()

M.Gift

Kleopatra to krasne vystihla! Divala jsem se na to s maminkou, ktera prece jen o manzelstvi vi vic jak ja a nase dojmy se vcelku lisily. Ja jsem obdivovala krajinu, napad, krasne vlasy hlavni predstavivosti, krehkost s jakou byl film natocen, ale dokazala jsem pochytit vsechny emoce? Ani nedokazala. Setrihla bych film aspon o 20min. Pro unavene vecery nedoporucuji, deprese, jeste vetsi lenost a mozna i lehce nudna melancholie je totiz predprogramovana! Na druhou stranu, co se na tomto filmu da vlastne doopravdy vytknout? Hmm zcela objektivne:nic! ()

tomkat

Tady se těžko hledají slova. Ten film vás bude bolet (a zajímat) tím víc, čím víc o daném tématu víte a čím víc si uvědomujete jeho reálnost pro nás všechny. Tady to uvidíte vykreslené do intimního, tichého, ale naléhavého detailu - a to je velká hodnota. ()