Amazing Race: O milion kolem světa (TV pořad)

Amazing Race, The

Úžasné dobrodružstvo

Akční / Dobrodružný / Soutěžní / Reality-TV

USA, 2001, 60 min

Amazing Race se rozhoně řadí mezi nejlepší reality show, které kdy byly odvysílány. Nejenom že je show neskutečným způsobem dech beroucí a nervy drásající, ale i se díky ní můžete podívat do různých koutů světa a vidět tamější kulturu. Občas jede Amazing Race takovým tempem až se mi z něj točí hlava (rychle rezervovat a koupit letenky, jet na letiště, odletět do nového města, soutěž..). Doporučuji koukat na Amazing Race s někým dalším. Ne jednou jsem byla svědkem hádky typu: „Jéé, ten je tak hodnej, že jí nevynadal za to, že nechala mapu na benzínce.“ „No já bych jí zabil!“. A máte zaděláno na oheň na střeše. Dokonalost pořadu spočívá v tom, že celou soutěž může vyhrát i pár, který se vždy pohyboval na předposledních místech jednotlivých etap. Dvojice, které na sebe řvou všemi možnými nadávkami a na konci etapy se objímají a vyznávají lásku, patří k těm nejlepším. Byla jsem strašně zvědavá na 15. řadu, kde byla jednou ze zastávek Praha a ČR opět nezklamala - zácpa na Evropský a „skvělá“ domluva angličtinou. I v největších prdelích světa se soutěžící domluvili stokrát líp. Úkoly typu najdi jehlu v kupce sena (a to fakt doslova) trvají klidně i 20 hodin a přesně ty dělají Amazing Race něčím neuvěřitelným. Už se mi několikrát zdálo, že se závodu účastním, ale upřímně ani za mák bych to nedala.(21.11.2012)

"Philééé, už běžíme!" Tohle je moje jediná televizní závislost. Klobouk dolů před tvůrci, kteří dovedou dvakrát do roka ukočírovat tenhle závod kolem světa. Každá řada má pečlivě vybrané soutěžící, takže ano, opakovaně tu vidíte soutěžící páry typu "prsaté blondýnky", "přátelé z dětství" nebo "nefunkční partnerská dvojice", ale v každé sezóně máte i překvapení typu dvojice "sedmdesátiletý dědeček a jeho vnuk", "trpaslice a její sestřenice" nebo "alternativní dvojka hypíků". Plus tu samozřejmě nechybí padouši, kteří v rámci hry provádějí menší či větší podrazy. A tyhle dvojice jsou vhozeny do stresujícího závodu o čas kolem světa. A že se podíváte do zajímavých koutů naší planety! Konečně reality show, kde se neřeší, kdo komu co řekl, kdo koho pomlouvá a kdo se komu líbí.(4.9.2012)

Tahle reality show mě vážně baví. Tohle bych chtěl někdy zažít. Ten adrenalin a při tom poznat tolik zemí. Můj tajnej sen. Skvěle vymyšlené úkoly a nepředvídatelný děj, kdy se může letadlo, které vyrazí dřív někde zarhnout a náhle jsou ty ze zadu ve předu a můžou to v klidu vyhrát. 85% přemýšlel jsem mezi 4 a 5 ale zatim to je na 4 páč na survivor to ještě nemá.(8.3.2013)

Asi jsem nějaká natvrdlá, ale mám problém rozeznat, kdy běží upoutávky na tuto soutěž a kdy je vysílána soutěž samotná. Neustálý střih, přeskakování od jednoho týmu k druhému, 2 sekundy u manželského páru, 3 sekundy u nejlepších přátel (nebo je to tým buziků, vypadají prakticky stejně), jůůů, dramatický zvrat - kravka zapomněla vzít soutěžní pomůcku, takže celé 4 sekundy strávíme u nemastné hádky se starým, kdo za to vlastně může, pak honem 2 nicneříkající sekundy v autě s bukvicema (nebo s nejlepšíma kamarádama), 2 sekundy běžící manželský pár, 3 vteřinky hysterčící transka, které(mu?) upadl umělý nehtík, sekunda nervózní hoši v autě a tak pořád dokola. Není šance někoho pořádně poznat, trochu se s ním ztotožnit, přát mu úspěch. Z jednotlivých úkolů jsou vidět jen kratičké sestřihy, řešení problémů je kolikrát přeskočeno, napětí veškeré žádné... Ale možná má neúčast pramení z toho, jak zřídka "Amazing Race" vídám a při pravidelném sledování by se dojem vylepšil. Pro soutěžící je to určitě super zážitek, jako divák se moc nebavím. Pro mě teda snesitelný průměr na zabití času při přípravě či konzumaci večeře - přinejmenším se z toho člověku nechce grcat jako u "Fear Factor", nenasere to jako zprávy a neunudí k smrti jako utkání Gambrinus ligy. 51%(28.3.2012)

Chtěl jsem tomu vpálit čtyři, ale vzhledem k velmi zajímavému námětu této reality show, proč tomu nedát pět. :) Poučné, chytré, krásné prostředí (ať už jde o prosluněnou Havaj, nebo o Švýcarské Alpy), zajímavé typy postav, které buď totálně nesnáším, nebo jim fandím. Prostě jedno z lepších dílek. :) 90%.(25.3.2014)

• - Ve 13.sérii zdravil týmy na zastávce na Novém Zélandu John Keoghan, otec moderátora pořadu Phila Keoghana. (10milda)

• - Eika z páté sezony se později stala producentkou show. (KucC)

• - Spoiler: První ženské vítězky v seriálu se objevily až ve 3. sérii. (KucC)