Funny Games USA

Scénografie:

Kevin Thompson

Kostýmy:

David C. Robinson

Začína sa to idylicky. Trojčlenná rodina prichádza do svojho domčeka a všetci sú šťastní. Až pokým do ich domu nevstúpia dve podivné, slizké osoby v bielych rukavičkách, ktoré si prišli zahrať veľmi nebezpečnú hru bez akýchkoľvek zábran. Zaujímavú hru s nami hrá aj Michael Haneke – filozof, psychológ, režisér, ktorý tu poukazuje na bezbrehé a nezmyselné násilie. Film má jednoduchú kameru aj strih a celú hudbu tvoria v podstate len zopár škrekov na začiatku a konci. Sústreďuje sa výlučne na násilie a zobrazuje ho bez okolkov a priamo – tak trochu mi tým pripomenul Mechanický pomaranč, no v porovnaní s ním je to ešte brutálnejšie, aj z psychologického hľadiska. Musím vyzdvihnúť výborných hercov – Naomi Watts, Tim Roth i dvaja psychopati Michael Pitt a Brady Corbet, na ktorých stojí celý film, predviedli neuveriteľne kvalitné a realistické výkony. Škoda, že niekoľko scén, v ktorých sa nič nedialo, bolo až príliš dlhých. Všetko ostatné je postupné stupňovanie napätia až po mrazivý záver. Tie občasné provokatívne prehovory a pohľady do kamery boli mimoriadne vhodnou súčasťou filmu. Divák sa tak cíti akoby bol sám účastníkom toho celého, čo len zvýrazňuje, aj tak dosť nepríjemnú a depresívnu atmosféru. Chcel by som sa ešte vyjadriť k mnohokrát spomínanej scéne s ovládačom. Bola prekvapivá a spočiatku mi tam akosi nepasovala, ale nakoniec skvele podčiarkuje obrovskú bezmocnosť a neschopnosť akokoľvek sa vzoprieť, ktorá z celej snímky vyplýva. Veľmi ťažko sa mi tento film hodnotí. Na jednej strane to nebolo vôbec príjemné sledovanie, v tak otvorenom násilí na obrazovke sa skutočne nevyžívam, ale na strane druhej mal myšlienku, ktorá je v súčasnej dobe stále aktuálnejšia. Úplne chápem také rozporuplné hodnotenia. Funny Games USA je krutou výpoveďou o dnešnej spoločnosti a druhýkrát to v najbližších rokoch nechcem vidieť. Ale myslím si, že ak vo mne film niečo zanechá a ešte niekoľko dní po jeho pozretí ho nemôžem dostať z hlavy, je to dobrý film. Shall we begin?(29.3.2012)

• Jara.Cimrman.jr

"Proč nás nezabijete hned? - Nezapomínejte, že je třeba se bavit." Zábava mi jako divákovi byla neustále zdůrazňována, ale tak nějak se nedostavovala. Místo toho přicházel psychický i fyzický teror rodiny, který sice byl nepříjemný, avšak dalo se mu několikrát bez větších problémů zabránit. Nevzrušeně jsem snímek dokoukal do konce, ale jediný jeho přínos vidím v tom, že až mi u dveří zazvoní dva zdvořilí sympaťáci v gumových rukavicích, tak budu střlet dřív, než mě stačí požádat o vejce.(17.7.2011)

No puvodni film jsem nevidel, ale tohle me prijemne prekvapilo. Je sice fakt, ze v momente, kdy neni na scene dvojka prudicu, tak je to precejen lehce o nicem, ale nastesti jsou na scene skoro furt a je to vynikajici thriller. Haneke sice nic neukazuje natvrdo, takze nejaky masakrovani clovek jen tusi ze zvuku, ale o to je to mozna pusobivejsi a napinavejsi, navic ty dva zaporaci maj skvele napsany dialogy, takze jsem si uzival kazdy jejich slovo. Navic jsou slusne zahrany, ted teda hlavne myslim Pitta, protoze on je tu za toho hlavniho. Jinak Watts a Roth hrajou paradne a clovek jim fandi, akorat jsem se proste nemoh prenest pres fakt, ze jen tak bezbrane lezi, nemuzu si pomoct, ale prijit takovy dva uhlazeny chudacci prosit o vejce, nakopu je do kouli a je klid. Dalsi klad filmu je samotnej reziser, coz neni zadny vymekly americky pero, takze se nastesti nekona ocekavanej prubeh deje a to je fajn. Vylozene nasrala me pouze jedna vec, kdyz nekdy 20 minut pred koncem prijde na radu hyper mega dementni scena s dalkovym ovladacem, to jsem si zacal myslet, ze snad cumim na Klik a ne drsnej thriller. Ale krome tohohle to je fakt fajnovej film.(28.11.2009)

Originál jsem neviděl, nemůžu tudíž porovnávat, která verze je lepší, jestli je tahle zbytečná, jak mnoho uživatelů ve svých komentářích píše a kdesi cosi. Film se mi líbil a to tak, že hodně. Úvodní titulky: Rodinná idylka při cestě autem, náhle narušena na pozadí znějícím grindcorovým nářezem "Bonehead" od Naked City. Symbolicky tak naznačuje, že slunečný den se poněkud zamračí a nedopadne zrovna nejlépe. Dva borci ve slušivých bílých oblečcích (jakoby představovali čirou nevinnost) si poté přijdou jen vypůjčit pár vajec, vejce rozbijí, začnou být otravní a banální situace se z nevinné hry změní na zábavnou "nevinnou" hru. Motivace obou psychopatů nám po celou dobu zůstává skryta, takže divák vidí jen bezdůvodné týrání. Jak tu již někdo psal, oproti originálu je tento film obsazen hereckými hvězdami, pánská část osazenstva je především zvědava na Naomi Watts a její vnadné křivky. Kamera nám zaprvé při scéně odhalení tento pohled nenabídne a zadruhé její povadlé, pobledlé a potlučené tělo za to ani nestojí. Haneke si brutálně zahrává s divákem, pomalu, někdy až neúměrně dlouho stupňuje násilí a napětí, nutí diváka zamýšlet se nad tím, co bude následovat, aby ho pak při scéně s ovladačem doslova znásilnil a dokončil nastolenou hru do "zdárného" konce. Inu, každý má v sobě malého nacistu.(25.8.2008)

Jsem natolik v rozpacích z celého fimu, že absolutně nevím, jak ho mám ohodnotit. Tak silně drsný, syrový, brutální a kontroverzní psychologický thriller se mnou zamával tak, že ho budu hodně dlouho rozdejchávat. Nicméně po herecké stránce všech postav nemám jedinou výtku a taky je zřejmé, že určitou výpovědní hodnotu dnešní doby nám Michael Haneke předvedl skutečně až na dřeň.(31.8.2012)

• - Film je natolik shodný s originálem, že i délka filmového materiálu téměř odpovídá. (Elisebah)

• - Film sa natáčal v rovnakom dome a s rovnakými rekvizitami ako originálna snímka. (Jadro)

• - Ve filmu je reklama na značku Converse v podobě bot, které nosí Paul. (Mr.Critic)