Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

lakart

Co k tomuto filmu napsat? Snad jen, že to prostě musíte vidět. Je to film plný násilí, ale taky neskutečné originality, kdy se opravdu jako diváci budete stydět za to, že se na to díváte. I film se může stát krutou realitou, kterou jednoduše nemůžete změnit. A nebo ano? 100% (Bohužel jsem ještě neviděl rakouský originál) ()

DevilXXL

Psychologická dráma ktorá nemá konkurenciu. Skvelá nepríjemná atmosféra ktorá vyvolá v človeku nezvyčajne reálny pocit. Na jednej strane majstrovské dielo, na strane druhej extrémne nepríjemný film. To, na čo sa film hrá, tak to je aj na viac ako 5 hviezdičiek, no na strane druhej som mal pri pozeraní pocit hnusu. Tak či onak, film je bravúrny, nemá chybu v tom segmente filmov, na ktorý sa úspešne hrá. V skratke, Excelentný hnus v takmer dvoch hodinách. Len pre silnejšie žalúdky. ()

Kingjiri

I díky bezvadnejm hereckejm výkonům se daří pěkně vykreslit atmosféru psychickýcho teroru. Je ale velká škoda, že jsou Funny Games U.S. tak komorně natočený (žádná hudba, statická kamera, minimální střih) a neukazujou (aspoň z části) nějaký gore scény. Předevšim kvůli statický kameře nebo případům, kdy ústřední duo zmizí na určitej čas ze scény, se občas objeví nějaký hlušší místo a napětí diváka značně polevuje. Momentů, kdy se násilníci obracej přímo na diváka mohlo být klidně víc, jen bych vynechal samoúčelnou scénu s ovladačem (resp. bych rovnou vystříh scénu, kvůli který byl použitej). Nápad výbornej, ale zpracování dle mýho názoru poněkud hapruje a nedovolí naplno využít silnej potenciál. Btw. jak pročítám zdejší komenty, asi jsem otrlejší divák, než jsem si myslel, po projekci jsem totiž psychicky zničenej nebyl, čtyři slabší hvězdy. ()

mira.l

Tak toto byl jeden z mých největších filmových omylů, co se týká žánru. A vlastně možná i co se týká dojmu... Stáh jsem to už před časem, jakože na Naomi Watts se dá koukat, a zapomněl nebo možná ani nečet, o čem to je. Pustil jsem to, prvních pár minut vypadalo jako nějaká běžná americká komedie o tom, že rodinka si vyjede na dovolenou a bude se dít blablabla jánevimco. Už u prvních scén se zmizením psa a půjčením vajíček nadvakrát mi došlo, že to nebude jen tak. Ta myšlenka jako taková je zajímavá, neotřelá (F.G. 1997 jsem neviděl a asi to ani není třeba), i když nevím, nevím, jestli by se dala považovat za reálnou, ale byly tam i silnější momenty, hlavně teda asi do 90. minuty... Ale celý je to takový nedotažený. Co jsou ti dva zač? Zná je v okolí někdo? Proč to dělají?? Proč je nezpacifikovali hned zkraje? Bylo tam několik momentů, kdy by to šlo, nezdáli se zase tak nepřemožitelní. Tipoval jsem, že jeden z rodiny to přežije. Tohle všechno jsou dojmy, kdy si řeknu: ano, tak, jak je to natočeno to má své pro i proti. Ale: i přesto, že mě zajímalo, co se bude dít dál a jak to dopadne, ty dva zasraný asi teplý cukrouši mi byli tak odporný, že jsem to několikrát měl chuť vypnout. A co mě teda po hodině a půl utrpení, že na to vlastně čumim, nasralo nejvíc? No asi nejsem sám. Když už se Naomi konečně podařilo jednoho z těch šmejdů odprásknout, druhý najde ovladač na televizi a vrátí čas?!? Kde je mrazivá atmosféra celého filmu, který jistě mohl dospět do nějakého logického, jasného konce, byť by nebyl happy třeba ani pro postavu Naomi? No v prdeli, kde jinde, tahle scéna celý film totálně potopila... A když už jsem u toho potápění a vody, na začátku filmu je významný detailní záběr na nůž, shozený lanem na dno lodě. Naomi si s ním potom na konci poté, co ho v lodi objeví, přeřezává pouta, a jeden z těch šmejdů ji pak - jen tak mimochodem, mezi řečí - shodí do vody, aniž se divák dozví, jestli se zachránila, cukrouši přistanou na břehu a jeden si jde půjčit další vajíčka?? No fujtajbl vespolek... Mě to trochu připadá jednak těmi detaily (nůž) a jednak tou scénou s ovladačem jako Dejavu Mulholland Drive, jeden taky nakonec vlastně neví, co je realita, v M. Drive se to zvrhlo otevřením nějaké krabičky... Ne, tohle ne, jedna * za Naomi a to, že jsem to dal do konce. A nebudu moc uvažovat dál, nebo tam ten odpad fakt vlepim... ()

Psycho.R

Co mě fakt voslovilo, to byl způsob režie. Sledování druhotných scén, když se odehrávají vedle postatné, které jsou pouze slyšet je něco, co ve vás vzbudí ještě větší neklid. Po shlédnutí jsem musel uznat, že konec jsem čekal jiný. Avšak pořád nechápu, jestli šlo o satiru, přiznané nastavené zrcadlo současnosti či něco jiného. ()

GTS_PUNK odpad!

Pôvodné rakúske Hanekeho Funny Games z roku 1997, boli sami o sebe filmom, ktorý stačí vidieť raz, ale v najlepšom prípade urobíte, ak sa mu vyhnete úplne. O desať rokov sa však pán režisér rozhodol, že je načase spraviť tomuto filmu re-make s podtitulom "USA", šupnúť tam známejších hercov, ale inak vyprodukovať do bodky to isté, čo na konci storočia. Ten istý hrozný a nudný film s rovnakou výpravou a storytellingom pomalším než ťahanie niečoho z chlpatej deky. Hotová hrôza a des. Jediné, čo sa na filme zmenilo je herecké obsadenie a reklamy bežiace v televízii. Inak to isté. Haneke, načo to bolo dobré?! Nemohol si natočiť niečo iné, musel si takto opäť zbytočne míňať film? Ach, keby si prišiel aspoň s nejakým vylepšením, ale to by sme asi chceli veľa, čo? Funny Games USA je absolútnou vykrádačkou svojej pôvodnej rakúskej predlohy. Je to hanobenie filmu na najvyššej možnej úrovni. Je to akoby ste vzali DVD s pôvodným filmom a strčili ho do kopírky. Na papieri by vám vyšlo iba niečo s podtitulom "USA". Obidve verzie som ohodnotil najnižším možným hodnotením a viac tieto "skvosty" nechcem v živote vidieť. Úprimne, jedny z najhorších filmov, aké som kedy videl. Ak vás zaujíma môj komentár k pôvodnému filmu, môžete si ho prečítať tu. ()

junglewar

Normálka, u tohohle typu filmů je důležité, jak se chovají objeti. Pokud logicky, tak okay, ale pokud se chovají jako retardi, tak je ten film o úplném zatracení. ()

Lichty

Co říct? Funny Games jsou stále brutálně silným snímkem, přesto ale jejich přechod do americké verze ona jedna hvězdička nepřežila. Pitt s Corbetem jsou výborní, Haneke v podstatě mele stále to stejně dobré, ale Naomi Watts je na hlavní roli příliš krásná. Díky tomu se člověk při svlékací scéně necítí dotčen, tak, jako u přeci jen obyčejnější tváře Susanne Lothar z originálu. Chtěl bych znát Hanekeho názor, proč vlastně dvakrát vstoupil do naprosto totožné řeky. Její vír jej sice nesmetl k vodopádům, ale originál bude vždycky jenom jeden. ()

husoko

Trochu nuda, nie?? Dalsi priklad filmu, ktory bol pokazeny americkou produkciou > mozno by mohol Haneke natocit FUNNY GAMES este raz, ale v inej krajine. (napr FUNNY GAMES CZ alebo FUNNY GAMES SK :) ()

Steel

Celkem nijaký film, neviděl jsem původní německou verzi, ale tohle mě dost zklamalo. Některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé a nudné, snaha šokovat, popř. překvapit pro mě padla s nepříliš logickým dějem, ktrerý se mi navíc zdál notně samoúčelný. Film zachraňují herecké výkony představitelů obou grázlů a neotřelé nápady. ()

BaronX

Cožpak o to námět je to skvělý, ... ale rozpracovaní a konečná úprava je doslova ÚDĚSNÁ. Když si představím co všechno mohli "ti zlí" rodince provést a jak málo jim skutečně provedou (jasně tady trochu přeháním ;-), chce se mi brečet nad promarněnou možností natočit výjimečný film. Herci jsou prkenní a málo uvěřitelní (snad jen Naomi se snaží jakž takž hrát, ostaní jsou pouze v křeči). Místo abych napětím skřípal zuby, jsem se párkrát dokonce smál a dost často nudil. Nemůžu se zbavit pocitu, jakoby z filmu ty nejdůležitější části někdo úmyslně vystříhnul a zanechal tak jen kupu sr...k, nelze přehlídnout několik nelogičností a nepřesností, postavy jsou hned tady hned tam, jednají jakoby právě přiletěly z Marsu. Pane Haneke tady jste hodně přestřelil - děláte si z nás snad prdel??? Jestli bylo cílem, aby se lidé po shlédnutí filmu zamysleli, tak já se opravdu zamyslel - a to nad tím, jak je možné takhle nadějný film totálně odstřelit. Jediné kladné body jsou za prvotní myšlenku a také za to, že zlo konečně jednou vyhrává (no jo, parchanti mně byli prostě sympatičtější). ()

šimák

hvezdicka jedine snad za zajimavy zapojeni songu Bonehead od Naked City na uvod a konec filmu.... particka kolem Johna Zorna (podobne jako Haneke ve vztahu k divakovi) pokousi hranice posluchacovi trpelivosti svoji extremni kombinaci hudebnich zanru od jazzu po grindcore. syrova paralelka hudebni a filmovy brutality.nic vic nic min ()

stiewe

Koho by nedostala ta chladnokrevnost? To psychologické umění Petera a Paula? Ta skvělá hudba? To...? V některých scénách mi opravdu tuhla krev v žilách. Jediný co mi přišlo jako špatnej nápad bylo vracení v čase nebo jak by se schopnosti vrahů dali jinak nazvat..Vynecháme li tuhle drobnost, úžasný horor. ()

denbrough

Tenhle film je jenom hra. Hra s divákem. Dlouho jsem to nechápal, a z poslední třetiny filmu jsem byl hodně zklamanej. Když se na to ale člověk podívá z jinýho úhlu pohledu, může být mile překvapen. 1 hvězdu dávám za atmosféru, která byla tak hutná, že se mi u toho ani ve 2 v noci nechtělo spát.. Druhou hvězdu za námět... Zkuste si představit sami sebe, svojí rodinu, jak snadno byste se mohli dostat do podobné situace, kdy se opravdu NEMŮŽETE nijak bránit.. Třeba u Vás zítra někdo zazvoní na zvonek a zeptá se : "Nemáte vajíčka?" :-)) Třetí hvězda je za nepředvídatelnost děje.. Opravdu... Kdo z Vás věděl třeba i po hodině filmu jak to dopadne? :-) A čtvrtá hvězda ode mě je za úžasnou Naomi Watts, na kterou bych se vydržel dívat mnohem delší stopáž :-) Shrnuto a podtrženo - 4 hvězdy, a film doporučuji každému, kdo lační po krvi a po nepříjemných psychologických hrách :-) ()

pavlosalex

Dámy a pánové, taky jste měli chuť pověsit toho mládence na kříž, pořezat ho a posolit? Nebo mu polít obličej kyselinou a provrtat mu kolena vrtačkou? 76% protože emoce mnou cloumaly. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu