Hedvábná cesta

• Kanada Silk (více)

Psala se tehdy šedesátá léta 19. století a šarmantní francouzský bohatý syn starosty Hervé Joncour v podání Michaela Pitta měl všechno, o čem ostatní muži sní. Výnosnou práci, luxusní hřejivý domov a v něm především čarokrásnou milující ženu s tváří Keiry Knightleyové. A přesto nebyl zcela spokojený. Chyběly mu totiž životní výzvy. I z toho důvodu se nakonec vydal do Japonska, v té době téměř nepřístupného cizincům, aby jednal s tamějšími hedvábnými magnáty o možnostech interkontinentální spolupráce a pokusil se zařídit obchod snů. Nakonec ale v zemi vycházejícího slunce nalezl mnohem víc, přičemž možnost propašovat zapovězené hedvábné červy do Evropy byla tím nejmenším. Japonsko nabídlo svému hostu především lásku dívky, konkubíny, jejímuž půvabu navzdory všem kulturním a společenským překážkám Joncour okamžitě propadl. Tím se ale dostal před nevyhnutelnou volbu. Vynikající kamerou a hudební složkou, z pera Ryuichiho Sakamota, působící obrazové romantické drama natočil v roce 2007 kanadský režisér François Girard, jehož unikátní smysl pro poetiku mohlo české publikum ocenit již v roce 1998 v nezapomenutelných Krvavých houslích. (oficiální text distributora)

martinkaziki

Hlavní hrdina byl všechno možný (divnej, oteklej, nesympatickej), jen ne šarmantní, jak se píše v obsahu. Ne vážně, já mám tyhle dobový romantický dramata ráda. Když ale nemá hlavní hrdina ani špetku charisma, tak to prostě musí ztrácet body. Líbila se mi hudba, exteriéry a závěr byl taky fajn. ()

mac000

Film má velmi dobrý příběh (Bariccova kniha určitě musí být zajímavá), ale je vyprávěn způsobem, který nevzbudí divákovu sympatii ani s hlavním hrdinou Hervée, ani s jeho manželkou Helenou. Takže výrazové možnosti Silku zůstávají tak napůl cesty. Ale uchvacující exteriéry, jak z Anglie, tak z Číny ()

cinema_cz

Romantická knížka Bariccoa inspirovala vytříbenou podívanou, v níž lze obdivovat kameru Alaina Dostieho i minimalistické poryvy klavíru Sakamota v podobě tak hypnotické, až vás dokonale uspí. Na pozadí zajímavé historické situace se rozvíjí hezké, ale bohužel unylé vyprávění, jemuž škodí přílišný důraz na jemnost a tlumenost emocí, směřující k likvidaci všech potenciálně napínavých okamžiků. (Alena Prokopová, Ci 08/2008) ()

Prubner

Scénář oplývá trapnými dialogy a některé věci jsem nepochopil: jestli jsem se dobře díval, tak se ta Japonka s hlavním hrdinou ani nevyspala, místo sebe mu podstrčila svou kamarádku (nebo kolegyni nebo co to bylo). Divné, hodně divné, ale budiž. Ovšem v tom případě nechápu, proč hrdina celá léta na tu Japonku myslel, i když se s ní setkal jen na pár chvil, neprohodil s ní ani slovo a ani s ní tedy nespal. A takových věcí je tam víc (jak úprava Keiřiny zahrady zajistila obživu pro celou vesnici ?). Ještě horší je ale realizace. Režisér, místo aby slabiny scénáře překlenul, je svou nemohoucností ještě zdůraznil. Když milostný příběh nevyvolá u diváka jedinou emoci, když je chladný, nepřesvědčivý a unylý, tak je to průšvih. Herci jsou vesměs hrozně nevýrazní, hlavně Michael Pitt, který hraje tak, jako by nedostal zaplaceno. Výjimkou je pouze Keira, která má ale málo prostoru a ani nemá co hrát. Její obsazení nebylo šťastné, a to z jednoho důvodu: nikdo neuvěří, že chlap, který má doma Keiru, se zamiluje do jiné ženy, natož do nějaké nezajímavé Japončice. (A to se mi Asiatky líbí !) ()

Bobofon

Prapodivně chladné a nevzrušivé, vlastně mi celou dobu bylo úplně jedno, co se komu stane a jak to dopadne. Knížka mě zaujala nesrovnatelně více. Silnou stránkou filmu je krásná kamera, je tam několik opravdu nádherných obrazů. ()

david666

Kromě pár výborných záběrů exteriérů mě tady toho moc nezaujalo. Měl jsem co dělat, abych se na film vydržel dívat najednou a neusnul. Nezachránila to ani Keira, která už by mohla opustit tyto romantické vody a ukázat se nám i v jinak laděných filmech. Tento styl romantiky opravdu nemusím. ()

bonovox

Skutočne krásna vizuálna stránka filmu, ale celkovo trochu nudné rozprávanie o peripetiách lásky ako takej. Potešili však všetci herci, hlavne M. Pitt. ()

caccadu

Trošku mi to ze začátku připomínalo Sedm let v Tibetu, nicméně se ukázalo, že tento Pitt byl skutečně velmi, ale velmi špatnou volbou. Tvářil se neustále velice útrpně, což byla ovšem jediná emoce, kterou jsem zachytila. A samotný příběh celkový dojem vylepšit taky nedokázal. ()

Davemix

Musím říct, že tento film jsem si pustil jenom z jednoho důvodu a to je Keira. Na to kolik je jí let, tak si umí opravdu vybrat v čem hrát. Tady opět nezklamala a i M. Pitt nebyl špatnej, herec to určitě je výbornej, třeba ve Snílcích byl skvělej. Ovšem celkově mě tento film zas nějak zásadně nedostal. Tři hvězdy dávám především za skvělou kameru a za tu nádhernou přírodu, ovšem příběh byl průměrný a celková pointa velmi slabá. Na nedělní odpoledne ale příjemná záležitost. 65% ()

Kozlowski8

Krásné přírodní scenérie, hezká kamera, ale jinak trochu nudný příběh. Michael Pitt i přesto, že byl na place téměř neustále, neměl se příliš jak ukázat, o Keiře Knightley ani nemluvě. Díky námětu to není úplně tuctový film, ale jinak je průměrný po všech stránkách. ()

jessic

Vizuálně nádherný, pomalu plynoucí film s úžasnou hudbou a křehkým milostným příběhem, který ale nestrhne. Hrozně odtažité. ()

Mistle_

Je strašná škoda, že Michael Pitt je celý film naprosto bez výrazu. Nevěřím mu nic, ani lásku ke Keiře, ani zamilovanost do Japonky, ani zahradu, kterou budoval s láskou a z lásky, ani jeho snahu o to počít dítě. Nic. Silný konec, který ukazuje, jak moc dokáže žena milovat, by byl mnohem, mnohem silnější, kdyby nebyl divák ochuzen o ty city, na které v průběhu celého snímku marně čeká. ()

Paserak

Krásné scenerie, cit pro obraz dělá tento film zajímavým. Podkresleno uhrančivými mnelodiemi. Jinak se nemůžu zbavit pocitu, že láska hervého a mladé Japonky je trochu málo uvěřitelná... Jinak finále s dopisem bylo velmi dojemné...starodávné. ()

seraphim89

Hezká hudba a dobrá práce kamery, ale jinak ... Celý film se táhne v monotónním duchu. Když tak přemýšlím nad dějem, či nějakou zápletkou, tak jsem ji asi přehlédla. Pro mě v podstatě film o ničem. Pravda, film o lásce. Přesto mně tam chybí to, co by každý film o lásce měl obsahovat, a to emoce. A Michael Pitt? Pro mě ne moc sympatický herec a jeho roli, nebo spíš jeho lásku ke Keiře jsem mu moc nevěřila. ()

zajda001

Film bez emocí. Jedinou hvězdičku dávám za krásnou přírodu. Jinak tam nebylo nic dramatického, natož romantického. Myslím si, že kdokoliv by mohl vyprávět stejný příběh jak se s někým seznámil, až na to Japonsko. ()

cernymotyl

Keira Knightley jako vždy úžasná. Pro film s nudným a táhlým příběhem, ale ani ona, ani skvělá kamera nejsou spasením. ()

trinan_kop

Nič moc, veľmi nesympatický hlavný predstaviteľ - pri jeho výbere asi všetci mali zaviazané oči. Ale tiež niekoľko hlúpych nápadov, ako napríklad, dedina nemá čo jesť, tak si ideme postaviť záhradu (ktorá ale nerodí ovocie ani zeleninu), a zrazu majú všetci čo jesť. Aj keď mám Japonsko rád, tak viac ako 3 to nebude. Hlavne ma celý film hneval Michael Pitt - tohoto vybrať ako kladného hrdinu :-( . ()

siki37

nuda, neskutočná nuda. pozrel som si to kvôli Keire Knightley, ale tá sa tam napokon mihla len v niekoľkých záberoch a zvyšok filmu bol, hm, vlastne ani netuším o čom. v pamäti mi utkvela len scéna, kde sa Keira miluje, inak to bolo bez iskry, bez vášne, romantika ako bizón, hlavná postava tam stále chodí z Francúzska do Japonska po vajíčka priadky morušovej, navyše netuším prečo cez Moravu, veď košicko-bohumínska magistrála v 60. rokoch 19. storočia neexistovala, napokon ani transibírska magistrála, ale to je jedno, pre mňa to bolo dosť nezáživné. čakal som ázijskú exotiku, aká bola v Poslednom samurajovi alebo Gejši, no nemôžem mať každý deň Vianoce ()

Tanulin

V tomhle dílku F.Girarda jsem zkrátka a dobře nic nenašla. Zvědavost mě k němu přivedla spolu s K.Knightley ale bylo to plané, utahané,nesdílné...Cesty sem a tam do Japonska.Tečka. Souhlas s "Cervenak" M.Pitt je smrtelně nesympatický, vložit ho do "romantické" role, byla těžká pitomost. ()