poster

Král a zloděj (TV film)

Pohádka

Československo, 1991, 42 min

 • otík
  ****

  Hezká a především příjemná pohádka, ve které snad nejvíce jen bijí do očí rozdíly mezi exteriéry a tradičními studiovými záběry. Jinak jde o příběh mladého zahradníka, který má rád dceru bohatého obchodníka, ale nemá peníze, aby se jejímu tátovi líbil. Pomocnou ruku mu podá čert s kouzelným pírkem a čepicí. Jenže mladík se snaží získat si dívku poctivě, což se samozřejmě podaří, neboť jsme v pohádce. Řada známých herců odvedla dobrou práci a natočili hezkou pohádku, která vám ještě dochutí nedělní odpoledne. Hudba: Vadim Petrov(1.9.2010)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Krást se nemá a to za žádných okolností. Zamilovaný Lešek hodí úsilí svých rodičů o jeho výchovu za hlavu, když mu čert nabídne kouzelné pírko, s jehož pomocí si může otevřít zámek k truhlici se zbožím ve zlatnickém krámě. Získá tak briliantový zásnubní prsten pro milovanou Jolanku a doufá, že s jejím prstenem ozdobeným prstíkem získá nejen její ruku, ale i zbytek Jolanky. Vzdušné zámky a růžové obláčky mu nemilosrdně rozfouká jeho tchán - čekatel, když se dožaduje ještě i vstupního kapitálu k tomu, co má od svatby být společným rodinným podnikem (opět krutý rodič, který chce svoje dítě zajistit). To by v tom čert byl, aby se i tentokrát čert příhodně neobjevil a nenesl další artefakt. Tentokrát se Leškovi otevřou už dveře přímo do královské pokladnice. Lešek je však trochu nedovtipa, vleze do špatného okna a místo aby získal svoje věno v královské pokladnici, učiní první krok k tomu, aby se stal národním hrdinou. Takhle mladinkého jsem Ivana Trojana zatím v ničem neviděla. Jeho poctivý hlavní hrdina měl něco do sebe. Nejvíc se mi ovšem, podle očekávání, líbil čert. Vedle takového pekelníka i král hraje jen druhé housle.(2.3.2016)

 • Micione
  ****

  " Cestu do pekla si najde totiž každý sám, nám stačí jen otevřít bránu". Herec a manžel režisérky Vlasty Janečkové Petr Štěpánek v roli čerta , který láká zamilovaného Leška / Ivan Trojan/ na cestu zkázy. Král při svých nočních toulkách po svém království má to štěstí, že na poctivce Leška náhodou narazí a tak zjistí neuvěřitelné skutečnosti, které se na něj chystají na zámku Jak to ale v pohádkách bývá - nakonec se vše v dobré obrátí.(8.3.2014)

 • triatlet
  ****

  Slovanský základ v pohádce je patrný, ale neveřil jsem, že by český čert (v podání Petra Štěpánka) byl tak dobrosrdečný. Nicméně scénáristce K. Kuršové a režisérce V. Janečkové se na malém prostoru podařilo příběh podat uceleně. Pěkný je motiv přebírání jiných podob (ať už v se přestrojuje král nebo ostatní na maškarním bálu). Čtvrtá hvězdička je za sympatické herecké výkony (Morávková, Šťastný, Trojan a ostatní o 18 let mladší:-).(22.11.2009)

 • flanker.27
  ****

  Čert, jak už to v našem slovanském pojetí bývá, je tu kladnou postavou. Sice pokouší, ale jak správně říká, cestu do pekla si každý najde sám (trochu to připomíná větu z ďáblova advokáta: "Já vytvářím podmínky. Manipulujete se sami."). Jen je škoda, že vedlejší postavy tu zastiňují ty hlavní. Vedle tradičního Štěpánka je to i správná femme fatale Zlata Adamovská.(23.7.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace