V tomto působivém filmu se idealistický profesor (Robert Redford) pokouší přesvědčit svého studenta (Andrew Garfield), aby v životě udělal něco důležitého, zatímco charismatický senátor (Tom Cruise) ve Washingtonu vysvětluje pochybující televizní reportérce (Meryl Streepová) novou válečnou strategii na Středním východě. Ve stejnou dobu se na druhém konci světa v Afghánistánu dva profesorovi bývalí studenti (Derek Luke a Michael Peña) ocitají za nepřátelskou linií a bojují tu nejen za svobodu, ale hlavně o své holé životy. Napětí roste a tito tři Američané si začnou navzájem měnit své životy zcela nepředstavitelným způsobem. (Cinemax)

bono22vox

Inteligentní drama, které je ovšem asi tak strhující jako lekce z politologie. Redfordovi zkušenosti z režií jdou vidět ne že ne. Vypráví poctivě a úhledně. Ale právě že až moc... je to takové 3/4 ()

gemi

Dva paralelní dialogy - mezi novinářkou a senátorem a mezi studentem a učitelem. K tomu jedna scéna z Afghánistánu. Většině z těch dialogů jsem nerozuměl, byly to podivné floskule, které moc nedávaly smysl. Ale nakonec se z toho vylouply určité myšlenky, které mají nějakou hloubku. ()

Likan7

Robert Redford na pána. Jako režisér tu sice nepředvádí nějaké velké umění, ale jeho rozhovor s Garfieldem byla paráda sledovat. Kdyby se celý film odehrál v přítomném čase, jen v Redfordově kanceláři v rozhovoru studenta s profesorem, šel bych i na plný počet. Druhý rozhovor, Streep - Cruise mi už nepřipadal tak skvělej. A scény z války mi přišli vyloženě zbytečný. Hrdinové a zbabělci budou v diváku rezonovat ještě dlouho a Redford tu díky svýmu herectví dost dobře prodal svůj názor na politiku, povedlo se mu to mnohem lépe než kde co a kde kdo. ()

Looka

Rozhodně zajímavý film, který ve vás vyvolá řadu otázek. Místy možná hodně užvaňený - rozhovor učitele s nadaným žákem - nadhazuje téma současné americké politiky ve srovnání s minulostí. A Redford režisér v roli nepoučitelně naivního učitele zde, tímto snímkem dává zcela jasně najevo svůj názor na současné dění. ()

Fan

Druhá světová válka netrvala ani pět let...Tak tomu říkám opravdu americký pohled na věc! Nebýt jeho, dala bych plné hodnocení, protože jinak je to film velice povedený, o válce téměř bez akčních scén. ()

filip289

Zaujímavý film so skvelými dialógmi a jednou nechcene vtipnou scénou s výbuchmi. Mňa by len zaujímalo kam zmizol ten 35 miliónový budget? ()

Shredder

Nechapem preco su vsetci ohromeny a jasaju nad tym, ked Americania natocia nieco, co je len o trochu inteligentnejsie nez reality sou. Jedna rozpravka o hrdinskych americkych vojakoch, a dve konverzacie na temu Afganistan, politika, vojna, terorizmus a zivot. Vsetko co je v tychto diskusiach, ci skor polemikach povedane, nie su ziadne prekvapive fakty ani hlboke analyzy, ale banalne veci co ovlada aj clovek, ktory aspon trochu sleduje aj ine diane vo svete nez len Farmu alebo Honey Boo Boo. Europanom, ale aj zvysku sveta je na grc, ked musia pocuvat tie uslachtile reci USA maskujuce ich skutocne umysly. Ked clovek vie o afganistanskych drogach, irackej rope, dosadovadi a zosadzovani diktatorov, pricom ked sa to cele velmi zjednodusi az na zaklady (moc a peniaze), pocuvat tie americke reci je ako dostat facku plesnivym hamburgerom. Redford sice jemne nacrtne niektore problemy, ale od nejakeho odvazneho, prevratneho diela, ktore by vas donutilo zamysliet to ma daleko. To uz v dnesnej dobe nikto necita knihy a ine zdroje ako najkomercnejsie media? ()

J.e.r.e.c

Hodina a půl mluvících hlav, která nemá žádné velké filmové kvality, tak proč s tím vůbec ztrácet čas? Protože jakmile se tyhle starý hollywoodský páky jako Redford pustí do filosofování o životě, vyplatí se poslouchat. Ač nepřichází s ničím na první pohled převratným, dokáže díky svým životním zkušenostem pokládat provokativní otázky, které nejdou napasovat do žádné škatulky typu laciná moralita nebo prvoplánová agitka pro či proti čemukoliv.  Navíc tak činí prostřednictvím živých dialogů se sakra dobrými herci. 73 % ()

J.McClane

Redfordův film rozhodně není hloupý! Redford možná nabízí prefabrikované pravdy, vykrádá antické moudrosti a stylizuje se do role sokratovského filozofa, který v dialogu nalézá poznání a osvicuje pravdu. K mudrci má opravdu daleko jako Hugo Chávez do Bushovy administrativy, ale George opravdu je spíš antipodem mudrce. Film nemusí přinést nový argument proti War on Terror, stačí, když upozorní na ty stávající. Druhou otázkou však je zpracování, které rozhodně není dokonalé. ()

HarveyDent

Politické drama, které je o zajímavém tématu "MÁ PRÁVO AMERIKA LÉZT DO ZEMÍ JAKO AFGÁNISTÁN A NASTOLOVAT TAM DEMOKRACII???" Samozřejmě nad tím se už asi stokrát zamýšlel každý člověk, který má aspoň maturitu, takže to možná nebylo dost "poutavé téma"?? Ale bylo poutavě podáno skvělým Cruisem a Streepovou, Redford se snažil konverzaci kompenzovat s akcí v Afgánistánu, kterou ale nezvládl. Nejzajímavější však podle mě byla konverzace Redforda s žákem a ten nakonci zjístí, že když jeho zemi vedou idioti, tak by to tak neměl nechat. Toto bylo podle mě poselství filmu těm mladým, ne ať se hrnou do boje, ale AŤ SE SNAŽÍ NĚCO ZMĚNIT!, to že Americe vládnou magoři víme i bez Redforda. 75% ()

curfew77

Občas si připadám jako notorický napravovač recenzních křivd, ale opět se musím někoho (a pozor, tentokrát samotného Roberta Redforda! :) zastat: protože Lions for Lambs jsou podle mého názoru nadprůměrným filmem. Problémem politických thrillerů založených na dialozích bývá jejich názorové vyznění, které může snadno zatemnit kvality filmu. Já proto začnu právě těmi kvalitami, které zkrátka tenhle snímek má. Režie je suverénní, scénář inteligentní až natolik, že se mu nechce věřit (jednoduše řečeno: příliš mnoho chytrých postav říká příliš chytré repliky příliš rychle za sebou) a herecký ansámbl dělá čest svým jménům, tudíž nikdo neruší proklatě vysokou laťku. Moc nechápu, co mnozí vyčítají Redfordovi herci, mě přijde stejně charismatický jako vždycky, o Meryl Streepové je myslím zbytečné dlouze mluvit a Tom Cruise - to je moje věčné téma, takže znovu a tentokrát stručně: že je někdo scientolog a tak trochu magor, neznamená, že neumí hrát. Pozornost si zaslouží i zbylý casting, mě zaujal především přesný a ve své postupné rozpolcenosti ryze uvěřitelný Andrew Garfield v roli poučovaného studenta - viděl jsem ho myslím poprvé, a doufám, že ještě uvidím. Příjemná, i když až trochu podezřelá je kratinká, ba skoro televizní stopáž - v rámci žánru nepamatuju, že by film netrval ani hodinu a půl! Relativně zbytečná mi ovšem i tak připadá válečná linie filmu, především scény natočené v příšerně (!!!) papundeklových kulisách rádoby Afghánistánu. Nejsilnější moment filmu? No, Robert to tak asi nechtěl, ale v celé té poněkud průhledné protiválečné propagandě (pozor, už se dostáváme k politice zatemňující recenzentům hlavy :) je to přesná a trefná obžaloba současných médií. "My jsme se za své chyby omluvili. Kdy to uděláte vy?" ptá se senátor novinářky, a já se ptám Redforda: je to Cruisova postava, která je ve filmu opravdu záporná? Není pravdou, že USA (a ano, s nimi my všichni, celá sjednocená CSFD :) čelíme nepříteli, který vývoj uplynulých 1300 let hodnotí jako nepřetržitou sérii hrdelních zločinů? Tahle debata sem asi nepatří, ale ať tak nebo onak, Lions for Lambs umí provokovat a rozhodně nenudí. Je to málo? Pro mě rozhodně ne, dávám proto slabších pět, konkrétně 85 %. A nebýt závěrečných patetických zpomalovaček a povinně afro-latinského vojenského tandemu, na nichž je vlastně nejlépe vidět, jak Redford káže vodu a sám pije víno, mohla to být třeba i ta stovka. ()

AnnaMae

Pořádné překvapení. Podle recenzí jsem čekala trochu nudu, ale film mě vtáhl a těšila jsem se na každou další repliku. Mám dojem, že Robert Redford dokonale znázornil, co si myslí o současné americké politice (jako by snad věděl mnohem víc, než je běžně známo), ale přitom nehází vinu na nikoho konkrétního - nebo obviňuje všechny? ("Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.") Navíc skvěle ztvárněné postavy - především Redford (na 70 rozhodně nevypadá a ani se tak nechová) a Meryl Streep. ()

Kaučuk

Jako Meryl nesežrala Tomovi agitku, tak já jsem nesežral Robertovi celej film. Dvě hvězdy za položené otázky a aspoň pokus o oživení třemi scénami, i když zrovna ta Redfordova učitelská se mi nelíbila, pořád mi to připadalo jako vykrádání ostatních Učitelů, nebo spíše přímo Williamsových postav (Dead Poets Society, Good Will Hunting). ()

Solverino

Hvězdiček bych dal i víc, ale musel jsem se dojít vyzvracet ze sentimentu :( ach jo, proč je vše opět tak polopatické, zjednodušené a až neuvěřitelné? Původně se mi líbila ta kombinace, ale nevím co za heroického je když vycvičenej americkej voják vystřílí na 10 ručnikářů 200+200 nábojů bez jakéhokoliv efektu a pak se hrdě postaví jak blb jejich palbě a nechá se i s kolegou zastřelit jak ta ovce? Hnus! Ale co by režisér neudělal aby zaujal, že... :( Něco chytřejšího by nebylo...? Slabý průměr. ()

RobbieM@N

Chvalitebná Redfordova snaha o jakési zatažení diváka do politické debaty. Jenže ta debata má prošlé datum a je značně jednoduchá a zbytečně podbízivá. Celkově mi to připadalo jako intelektuální onanování, z Toma Cruise dokázal Redford vyždímat maximum, ale postava Meryl Streep je ku škodě velice plochá. ()

unrocker

Hodně dobře napracované politické drama od Redforda mě silně zaujalo. Toto téma je pro mě opravdu lákavé a tak jsem se docela bavil. Tři příběhy , které se navzájem prolínají není špatný nápad, horší je že 2 jsou opravdu zajímavé jeden , kde právě hraje samotný Redford je docela nezajímavý což mě sráží film na 4*. ()

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (více)