Hledání ztraceného času

Režie:

Pavel Vantuch

Scénář:

Karel Čáslavský

Karel Čáslavský (průvodce), Emil Hácha (a.z.)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiální text distributora)

Dont

Kdykoliv náhodně na televizní obrazovce zastihnu Karla Čáslavského, jak hledá ztracený čas, tak se k němu rád symbolicky připojím. To je buď důkaz toho, že je tento dokumentární cyklus natočen velmi zdařile, nebo toho, že jsem nenapravitelný nostalgik. Správně bude asi obojí, Hledání ztraceného času si za námět, formu i obsah zaslouží plný počet hvězd. ()

rakovnik

Bezvadný nápad, jak nás zavést do počátků filmování, kdy mít kameru bylo vzácnost. Jsem vděčný za to, že v té době žili lidé, kteří natáčeli život obyčejných lidí, jejich práci, ale i krajinu, města a vesnice. Nemohu si pomoci, ale pan Čáslavský i se svým šlapáním si na jazyk sem prostě patří a je skvělé, že se najde někdo, kdo nám tuto vzácnost zprostředkuje. Dnes je naprosto běžné mít fotoaparát, kameru. Ale ruku na srdce, kdo z vás má třeba fotky, natož video ze své práce, či z okolo svého domova, třeba sídliště. S čím budou srovnávat naši potomci? :-) Jedna hvězdička dolů za to, že Rakovník jsem v pořadu viděl snad jen jednou. ()

gabin(a)

Skvělý pořad po všech stránkách, doufám, že dlouho vydrží a to v této podobě, že někoho nenapadne vše "zatraktivnit" přítomností nějaké provařené celebrity a infantilními kudrlinkami. Klasika a noblesa. ()

sator

1. díl Praho má matičko stověžatá nad Vltavou 2. díl Tak trochu mimo čas 3. díl Pádlem i kamerou (1,2,3) 4. díl Se značkou Praga 5. díl To bylo v máji. 6. díl Lázeňsky trojúhelník. 7. díl V+W1,2. 8. díl Se značkou Praga. 9. díl Pozdrav z pouti. 10. díl Pražské tramvaje 11. díl Pražské maléry 12. díl Slunce, voda, vzduch 13. díl Kaput! aneb jak Německo mlelo z posledního, Bim bam, O tramvajích a kolejích....Cesta do Indie  zde a zde ()

pursulus

Muzeum bez průvodce.¬         Všedně vypracovaný dokumentární cyklus z naší historie mapující umělecký, politický i technický život První republiky (je možné, že díly, které jsem neviděl, sahají blíže k současnosti) bere svou sílu z mnohdy až mravenčího sesbírání jedinečných filmových materiálů dobových; to je na něm cenné, a tomu, komu jde o takto pojatou podívanou, lze onen jen doporučiti. Velikou slabinou je ovšem nepropojování souvislostí, takže procházíme jaksi muzeem, ve kterém vystavené opatřeno jest popiskami s letopočty a jmény, leč průvodce s hlubším pohledem chybí. Přes to, nutno vysoce oceniti onen jedinečný sestřih z dobových dokumentů jakožto věc samu o sobě.¬                 Případné opoznámkování: uživ. Drom. ()

ranp

Tak s historií to moc nepřeháním, ale určité věci je dobré vědět a tenhle pořad je co se kvality týče velice solidní. ()

klúčik

Tento dokumentárny seriál mám rád aj preto, že ukazuje ako žili naši predkovia , ako sa trápili , ako sa zabávali..... 85 %. ()

Billie777

Jeden ze nejpovedenějších českých pořadů. A už taková klasika. Historii mám moc ráda, proto mě tento pořad vždycky bavil. ()

Paity

Karel Čáslavský patrně s títmo pořadem zemřel nebo minimálně odejde do důchodu. Hlavně mám pořad spojený s Masarykem, ani nevím proč. Ale dost ho tam strkají a dost těch filmových materiálů je z jeho dob a tenkrát točit co....? Masaryka a Baťu, možná Buriana, víc nic. ()

Zik2

Pořad pro skutečné historické fanatiky. Ne každého baví deset minut sledovat třeba dostihy či sjíždění Vltavy z konce 19. století, navíc doprovázené poněkud monotónním komentářem Karla Čáslavského. Nicméně filmové záběry jsou nesmírně cenné a práce s jejich přípravou je mimořádně užitečná činnost. Hledání ztraceného času není vhodné pro výuku dějepisu na druhém stupni ZŠ, je to však poklad pro dospělé a vyspělé zájemce o historii jakožto pro profesionální historiky či pro pamětníky. ()

mira007

Naprosto unikátní sběr všemožných filmových materiálů z období první republiky. Pomník Karla Čáslavského. ()

RadimFišer

Jenom ta atmosféra a vůdčí protagonisté mi nějak zavání starobou a hluboce usazeným prachem. Když překonám tady tohle a vidím ty filmy z minulosti, líbí se mi to. Má to styl a má to historii. Řekl bych, že by se to dalo použít do školy. Je to naše historie, kterou většinou neznáme. Našim rodičům vyprávěli bybičky a kdo vypráví nám? Hledání ztraceného času. ()

Brtniik

Nebudu se unavovat a nosit sovy do Athén – přečtěte si komentář od krabatt76, vše mohu podepsat. Pan Karel Čáslavský by opravdu zasloužil veliký pomník. Je zvláštní, že človíček, který to nestudoval v USA, navíc z řečovou vadou mohl takovýmto způsobem zmámit divactvo. ČT vaří z vody – do nekonečna opakuje co se natočilo dříve a pokračování bohulibého projektu HZČ je v nedohlednu. I jeho bratr pan Jiří Čáslavský by zasloužil pomníček. Léta jezdil po vlasti se svým kinematografem (traktorem tažená maringotka) a promítal, laskavě a nadšeně uváděné, hezké filmy. Vaz mu zlomila „nová doba“, kdy filmy jsou distribuovány a promítány digitálně nikoli na pásech. Přestal jezdit. Škoda vynucené nečinnosti obou pánů a věčná chvála jim za dřívější činnost. ()

krabatt76

Myslím si,že za tento pořad by si Karel Čáslavský s celým tvůrčím týmem zasloužili pomník.Tolik let s takovou výdrží a zápalem produkovat takovou kvalitu....Smekám.! Trochu mi sice vadí,že pořad tak často mění čas vysílání,ale to už je halt úděl všech kvaltních pořadů z Kavek.Zrušit,nahradit nějakou licencovanou pitomostí z "úesá" a nebo alespoň odsunout do nekoukatelného času na 23:00 a déle..Tento pořad si ale diváci a zájemci o historii vždy najdou.Tomu věřím na 100%.... HZČ _FOREVER !!!!!! ()

gumbo

Pořad mající svou vlastní kategorii, stejně jako třeba Kalendárium. Dalo by to se to dělat zajímavěji a dráž, ale proč, když to takhle stačí. Svůj účel plní a jako pozadí k vaření nedělního oběda postačí. 60% ()