Putování s pravěkými monstry (TV seriál)

Walking with Monsters

Putovanie s pravekými monštrami

Dokumentární

Velká Británie, 2005, 3x29 min

Tim Haines

Ben Bartlett

Kenneth Branagh

Andrew Wilks

Něco tomu chybí. Minimálně podobně hutná tečka, vyvrcholení, jakým byl asteroid v Dinosaurech nebo příchod člověka v Pravěkých zvířatech. Tady je tečkou příchod dinosaurů, kde snad použili původní záběry z prvního Putování, a to nějak není ono. Možná mohla být větší akcentace permského vymírání. Zdá se mi, že potenciál prvohovor nebyl vůbec využit a bylo to vzaté ještě z většího rychlíku, než předchozí série. Tato minisérie se soustředí na živočichy a rostliny, což je zřejmé, ale přesto mi přijde jako škoda, že nedostávají větší prostor klimatické změny a geologie, které s vývojem organismů úzce souvisí a v prvohorách jsou neskutečně zajímavé. V této sérii mi také připadalo nejvíc na mysl, jak je to všechno vycucané z prstu a jak je všechno sebevědomě prohlašováno bez sebemenšího zaváhání. Už jen ten začátek s Theou. Myslím, že se tomuhle dokumentu budou za padesát let hodně smát, podobně jako se smějeme ztvárnění dinosaurů v těch nejstarších filmech. Navíc se scénáristé ani moc nepředvedli ve vymýšlení jednotlivých minipříběhů, je to víceméně to samé. Já vím, že se příroda opakuje, ale takové emoce jako v případě Ornitocheira z Putování s dinosaury, nebo dokonce Big Ala, tu zkrátka nejsou. Taky tu jsou použity stejné fóry, že dravec se žene za svou obětí, jenže v tom dravce sežere ještě něco většího atd. Slabinou oproti předchozím sériím je i hudba. U Dinosaurů a Zvířat mě u ní skoro mrazilo, tady vůbec. Efekty také nezazářily v porovnání s tím, jaká to byla v roce 1999 bomba, jsou efekty Monster úplně stejně kvalitní jako Dinosaurů, akorát tvůrci mnohem méně sahali po reálných modelech, takže výsledek působí více digitálně a uměle. Nicméně je to i přesto zajímavý, až moc populárně vědecký, dokument, který je nejcennější ve zvoleném tématu, protože dokumentů zabývajících se tímto obdobím je žalostně málo.(11.1.2011)

Z velké části asi spíše hypotéza a konstrukt a dříve tolik úchvatné a kulervoucí animace pekelně rychle zastarávají, ale na druhou stranu jde o strhující dokument z doby, která mě poměrně fascinuje. (80%, viděno zhruba 3x) Je to docela prdel - BBC to vypráví jako současný přírodopisný dokument z nějaké Tramtárie, jakoby se vůbec nechumelilo.(12.8.2009)

Prozatím závěrečná série řady Putování s ... Chronologicky se vracíme před putování s dinosaury. Rozdíl 6-ti let mezi řadami je na technické stránce lehce znát. Český hlas Vladimíra Čecha není nejhorší. Litovat lze snad přílišné stručnosti a krátkosti, na to, jakou historicky dlouhou dobou, se série zabývá. A také nezbývá než dodat, že (jak tu už mnozí uvadí) tomu prostě něco chybí...(28.2.2011)

• Attta

Tak jsem se dnes díky ZOOMce na tento "dokument" podíval po letech znovu a musím si přiznat, že můj vkus se změnil docela dost rapidně. Nejen že příbehy jsou dost přitažené za vlasy a jsou zde totálně zbytečné, ale hlavně kazí celkový dojem a důvěryhodnost dat. Celkově vzato musím říct, že tomuto seriálu by měla být odebrána cedulka "dokumentární", protože si to opravdu nezaslouží. Totálně nadhodnocený cyklus a vím tady o několika, které by si tohle to zdejší hodnocení zasloužilo mnohem více než tohle. Pokud se na to někdo chce opravdu podívat, tak doporučuju první díl, který je z těch tří nejzajímavější (v tomto případě jen trochu zajímavý). PS: Celou dobu co jsem u toho seděl, mi vrtalo hlavou kde chodí na takové capiny, jako např.: ještěr, který žil zhruba před 300 mil. lety vytřepával ze střev své kořisti zbytky trusu, které údajně nemohl strávit.(21.4.2013)

Dokument spíš rodinného typu, který zaujme mnoha neznámými druhy a akčností, která má za úkol spíš bavit než poučit. Raději se podívám přímo na vysvětlení vědců, jak k jednotlivým poznatkům dospěli. Největší úlet je ovšem vysvětlení největšího známého vymírání druhů na konci prvohor jen jako důsledek extrémního sucha (vymřelo i přes 90% mořských druhů).(13.9.2014)