Putování s pravěkými monstry (TV seriál)

Walking with Monsters

Ben Bartlett

Kenneth Branagh

Andrew Wilks
  • Attta

Tak jsem se dnes díky ZOOMce na tento "dokument" podíval po letech znovu a musím si přiznat, že můj vkus se změnil docela dost rapidně. Nejen že příbehy jsou dost přitažené za vlasy a jsou zde totálně zbytečné, ale hlavně kazí celkový dojem a důvěryhodnost dat. Celkově vzato musím říct, že tomuto seriálu by měla být odebrána cedulka "dokumentární", protože si to opravdu nezaslouží. Totálně nadhodnocený cyklus a vím tady o několika, které by si tohle to zdejší hodnocení zasloužilo mnohem více než tohle. Pokud se na to někdo chce opravdu podívat, tak doporučuju první díl, který je z těch tří nejzajímavější (v tomto případě jen trochu zajímavý). PS: Celou dobu co jsem u toho seděl, mi vrtalo hlavou kde chodí na takové capiny, jako např.: ještěr, který žil zhruba před 300 mil. lety vytřepával ze střev své kořisti zbytky trusu, které údajně nemohl strávit.(21.4.2013)

Takhle vypadá dokonalý dokument! BBC rules! Asi nejlepší dokument, který jsem kdy viděl a že sem jich neviděl málo. // http://www.bbcactive.com/BroadCastLearning/asp/catalogue/productdetail.asp?productcode=21922(2.3.2007)

Já mám tyhle podobně laděné dokumenty docela rád. Čas od času je to příjemné zpestření k relaxaci, takže se nebráním přitom strávit svůj volný čas. Je sice pravda, že tvůrci spíše nabídnou množství konspiračních teorií – viz samotný začátek a diváka místy zamrzí jistá ořezanost jednotlivých období, ale chápu, že všechno se tu prostě vlézt nemohlo. Doprovodný hlas Vladimíra Čecha byl slušným průvodcem na této cestě do počátků života na planetě Zemi a divák se při sledování dokumentu nenudí. Nebo já tedy určitě ne. 70%(6.8.2016)

Víceméně souhlasím s Attou. Nejsem si jistý, jestli zakomponování všemožných příběhů různých "zvířátek" tam mělo své místo. Podle mě to není něco, co patří do dokumentu. Na druhou stranu někdy pobavily a hlavně umožnily vymýšlet vlastní zakončení těchto příběhů. S tím souvisí i různé interakce prostředí a tvorů s kamerou. Proč to? Také je tam jako fakt podáno příliš věcí, které prostě nelze vědět a pokud je vědět jakýmsi zázračným způsobem lze, tak bych rád slyšel vysvětlení jak. Za mě 60%. Čekal jsem víc.(28.4.2013)

Něco tomu chybí. Minimálně podobně hutná tečka, vyvrcholení, jakým byl asteroid v Dinosaurech nebo příchod člověka v Pravěkých zvířatech. Tady je tečkou příchod dinosaurů, kde snad použili původní záběry z prvního Putování, a to nějak není ono. Možná mohla být větší akcentace permského vymírání. Zdá se mi, že potenciál prvohovor nebyl vůbec využit a bylo to vzaté ještě z většího rychlíku, než předchozí série. Tato minisérie se soustředí na živočichy a rostliny, což je zřejmé, ale přesto mi přijde jako škoda, že nedostávají větší prostor klimatické změny a geologie, které s vývojem organismů úzce souvisí a v prvohorách jsou neskutečně zajímavé. V této sérii mi také připadalo nejvíc na mysl, jak je to všechno vycucané z prstu a jak je všechno sebevědomě prohlašováno bez sebemenšího zaváhání. Už jen ten začátek s Theou. Myslím, že se tomuhle dokumentu budou za padesát let hodně smát, podobně jako se smějeme ztvárnění dinosaurů v těch nejstarších filmech. Navíc se scénáristé ani moc nepředvedli ve vymýšlení jednotlivých minipříběhů, je to víceméně to samé. Já vím, že se příroda opakuje, ale takové emoce jako v případě Ornitocheira z Putování s dinosaury, nebo dokonce Big Ala, tu zkrátka nejsou. Taky tu jsou použity stejné fóry, že dravec se žene za svou obětí, jenže v tom dravce sežere ještě něco většího atd. Slabinou oproti předchozím sériím je i hudba. U Dinosaurů a Zvířat mě u ní skoro mrazilo, tady vůbec. Efekty také nezazářily v porovnání s tím, jaká to byla v roce 1999 bomba, jsou efekty Monster úplně stejně kvalitní jako Dinosaurů, akorát tvůrci mnohem méně sahali po reálných modelech, takže výsledek působí více digitálně a uměle. Nicméně je to i přesto zajímavý, až moc populárně vědecký, dokument, který je nejcennější ve zvoleném tématu, protože dokumentů zabývajících se tímto obdobím je žalostně málo.(11.1.2011)