Skřítek

Troll

Fantasy / Horor

USA / Itálie, 1986, 86 min

• MickeyStuma

Snímek měl asi v 80. letech vyznívat jako horor, ale zestárnul tak, že dnes už spíše vypadá jako obyčejná strašidelná pohádka ze současnosti. Příběh postrádá logiku, obsahuje mnoho zbytečných scén, značně se přehrává a na konci filmu zůstává spousta nezodpovězených otázek. Technická vizuální stránka je samozřejmě poplatná době, ale když je děravý scénář, bezradnost tvůrců se jenom prohloubí. Určitá zábavnost patrná je i fantasy motiv, ale dnes to už jako celek prostě nevyniká. Jediná věc kde divák zbystří, je jméno otce a syna. Kdo by neznal Harryho Pottera, že? Nic naplat. Po zhlédnutí film vyšumí a upadne v zapomnění. Bohužel nemá čím by nadchl.(27.7.2018)

• zdepapepa

Na tomhle filmu pomalu nic nedává smysl. Snaží se to být 80kovým slasherem (snad) a místo toho jde cestou jakési pohádky v čele s malou holčičkou, šíleným zpívajícím sborem trollů, skřetů a bůhví čeho ještě, který se probudil o sabatu a hodlá zprovodit ze světa svou milovanou. Komické masky předčí už snad jen topornost herců (schválně počkejta na začátku, kolik lidí kouká na cestu (několikrát lidi sejmou nějaké jiné lidi, jeden člověk si dokonce splete byt (o jedno patro). Sonny Bono, Atrey z Nekonečného příběhu, který tu hraje Harryho Pottera jr. a filmový debut Julie Luis-Dreyfus. Bohužel tohle nesahá ani ke guilty pleasure. Pokračování pouze jménem dokonce použilo (už tak šílenou) scénu s oštěpem a udělalo z ní klenot. Bohužel toto je čistá hrůza. A nemyslím to v tom dobrém, hororovém slova smyslu.(13.5.2010)

• hladass

Za mě osobně docela zklamání, i když je fakt, že tyhle rodinné fantasy horory moc nemusím... Hercům, hudbě ani maskám, nelze moc co vytýkat, vše jasně směřuje k tomu, aby pobavily i malého (rozuměj malé dítě) diváka... No, ale starší hororový fanda se moc nezasměje a až příliš často se bude nudit a to Troll nemá ani hodinu a půl... A co mi vadilo nejvíce je, že z celého snímku jde cítit silná inspirace Germliny a Nekonečným příběhem...(15.2.2011)

• MM_Ramone

Rodina Potterovcov sa presťahuje do nového bytu. Ich roztomilá blonďavá dcéra Wendy, ktorá je v predškolskom veku, hneď prvý deň natrafí v pivnici na podivného tvora. Zaútočí na ňu zlý, zákerný škriatok - "Troll". Je to malý, škaredý, chlpatý hnusák. Vďaka jeho magickým schopnostiam sa do nej prevtelí, posadne ju. Potom sa v nevinnej podobe malého dievčatka pustí do krutého vyčínania a realizácie svojho nekalého plánu. Rozpúta pravý trolí teror. **(6.5.2015)

• SOLOM.

No tak sice tento film nemá z „otravným“ Harry Potterem nic společného, tedy kromě jména hlavního hrdiny, ale jinak taky moc kvality nepobral. Je mi jedno zda tenhle film oslovil Rowlingovou k napsání těch srágor pro děti a našla v něm inspiraci pro svou postavu – její pojmenování. Tenhle kousek mě dokázal oslovit snad jen docela pěknými maskami trollů, které si Buechler dělal sám. Stačilo se jen spřáhnout s rodinou Bandů a světlo světa mohlo spatřit další příšerky. Žádnou pořádnou porci hrůzy a napětí zde nenajdeme, protože celý film byl natočení spíše v „humorném“ pojetí. I tak se však může film opřít o některé herecké výkony, které mu určitě hodně pomohli. Asi nejvíc mě oslovil Phil Fondacaro, jehož finální proměna neměla chybu. 40%(4.10.2011)

• - Film bol natočený za 5 týždňov. (beso74)

• - John Carl Buechler ponúkol ako prvému námet filmu producentovi Rogerovi Cormanovi počas ich spolupráce na filme Android (1982). Corman ho však odmietol. (beso74)

• - Postava Malcolma Malloryho bola písaná pre Phila Fondacara, avšak režisér a tvorca špeciálnych efektov v jednej osobe John Carl Buechler bol nútený obsadiť herca menom Billy Barty. Buechler trochu zmenil plán a namiesto zamýšľanej plno animatronickej bábky stvárňujúcej trolla Toroka vyrobil kostým presne na mieru Fondacara. Vedel, že štúdio nebude platiť dvoch rôznych hercov a tak sa mu podarilo presadiť si svojho favorita. (beso74)