Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiální text distributora)

stroke

Obrovské zklamání podle mě Vám trailer neudělá reálnou představu o tom jaký film asi bude takže ho beru od režiséra jako podraz. Čekal jsem úplně jiný film a proto se na něj i do vypravil do kina , ale nevzpomínám si kdy jsem u filmu takhle trpěl nudou ještě víc jak 2 hodiny. Chápu že se umělecké podání kterým to Malick natočil někomu líbí ale rozhodně to není nic pro každého. Ve zkratce : zhruba dvouhodinová prezentace záběrů přírody(a stvoření Země) které jsou doprovázeny hudbou. Víc od toho nečekejte. Jednu hvězdu za B.Pitta který se mi v těch několika scénách líbil. Ale i tak NUDA! ()

fatal_

Krásný obraz, mrazení v zádech při Vltavě. Ale jinak neustálé výkřiky do tmy a ve výsledku zdlouhavý a nudný sled nicneříkajících obrazů. ()

peter_el

Strom života nie je všedný film a rovnako nie je určený pre každého diváka. A to nielen tým, že takmer úplne ignoruje epickú podstatu filmového rozprávania, ale najmä faktom, že napriek absencií zásadného dejového zvratu, obsahuje v sebe príbeh celého univerza. Režisér nám preto možno šokujúco priamočiaro ukazuje vznik nášho sveta, pričom náboženská dimenzia stvorenia je paradoxne vyrozprávaná prostredníctvom príbehu bežnej americkej rodiny päťdesiatych rokov. Malé množstvo dialógov medzi postavami vytvára priestor pre ich vnútorné monológy, ktoré sa odvíjajú na pozadí banálnych životných situácií, čím im dávajú spolu s úžasným výtvarným stvárnením neobyčajnú hĺbku a všadeprítomný duchovný presah. Práve neustále sa opakujúce odkazy na boha sú ústrednou témou filmu, pričom je zjavné, že ich cieľom je poukázanie na tradičné hodnoty a ich miesto v meniacom sa svete. Strom života sa snaží plynulo prejsť od svojich koreňov až k plodom, ktoré sú zmyslom jeho existencie. Je teda o hľadaní zmyslu života, pričom dáva do kontrastu situácie, keď ho človek má, stráca, alebo sa ešte len snaží o jeho nájdenie. Takmer každý obraz vo filme má svoj hlbší podtext, pričom nenásilne odkazuje na vnútorné konflikty väčšiny z nás. Geniálna vizuálna a hudobná podoba filmu nie je iba samoúčelnou formálnou exhibíciou bez obsahu, ale naopak je naplnená zmienenými myšlienkami a necháva divákovi priestor na ich usporiadanie, pričom treba oceniť aj skvelé herecké obsadenie, ktorému nemožno absolútne nič vytknúť. Film určite nie je jednoznačne klasifikovateľný a takisto nemožno od neho čakať jednorozmernú, ľahko pochopiteľnú pointu. Tento fakt však diváka núti sa nad Stromom života opakovateľne zamýšľať a to je vec, ktorá sa v dnešnej kinematografií plnej bezduchých zlátanín alebo pseudoumeleckých odnikiaľ nikam smerujúcich výplodov až tak často nevidí. /videné na MFF Cinematik Piešťany 2011/ ()

harrypan

Pane Bože,co to bylo...Těšil jsem se,přemýšlel,nutil se do dokoukání-a pachuť v ústech...Rádoby umění,stejně tak jako balet-snobárna pro ty,kterejm se řeklo,že to NĚCO je a ono to NIC není...Scény krásný,ale film slaboulinký... ()

pogoman77

Filmová symfonie. Nic víc v tom nehledejte. V deváté od Beethovena taky nehledáte nic jiného než poťěchu ucha. Tady máte potěchu ucha i oka. ()

robbez

Na počátku sledování se mi film zdál celkem zvláštní a zajímavý. Asi po hodině jsem se ale začal poměrně dost nudit a stále usilovněji jsem si přál, aby to už skončilo. Asi nejsilnější stránkou filmu jsou opravdu působivé kosmické a přírodní vizualizace, které připomínají záběry z filmu Baraka nebo z trilogie G. Reggia. Veškeré to hledání smyslu života a světa ale působí dost povrchně, úmorně a neoriginálně. Otázky typu proč bůh dopouští zlé věci a proč umírají děti a mladí lidé byly položeny už asi milionkrát. Velmi banálně navíc působí i samotný příběh. Tvrdý a pragmatický otec si své komplexy z neuskutečněné hudební kariéry léčí přísností vůči svým synům. Jeho protikladem je naivní, citlivá a milující matka. V tomto prostředí prožívají své dětství tři bratři a snaží se pochopit život a najít své místo v něm. Mnoho se toho nenamluví, takže vnitřní pochody hlavních postav je třeba spíše vytušit z jejich chování a různých náznaků. Tlumený hlas vypravěče či spíše jeho šeptání má asi zdůraznit křehkost pronášených úvah, ale ve výsledku spíše uspává. Naprosto zbytečná mi připadala postava, kterou ztvárnil Sean Penn. Stále jen někde v myšlenkách na dětství bezcílně bloumá a vrhá utrápené melancholické pohledy. V závěrečné scéně se někde na magickém pomezí vodní plochy a souše, což má zřejmě symbolizovat hranici našeho a „onoho“ světa, setká se všemi členy své rodiny i dalšími lidmi, jak je znal ze svého dětství. Dočkáme se tak happyendu v podobě mnoha vzájemných objetí, kterých si ostatně užijeme dostatek v průběhu celého filmu. Strom života nám poměrně kýčovitou formou přináší opravdu originální a nečekané poselství: láska je jediná hodnota, která dává životu smysl. Třeba jsem ale jen prostě nebyl v té správné "spirituální" náladě a kondici, takže mi ty "hlubší" momenty filmu nějak unikly. ()

BlackVelvet

Film je jako impresionisticky obraz. Plny dojmu a krasnych zaberu a hudby, nicmene mam dojem ze pribeh neni zas tak lehce citelny, vyusteni filmu neni zas tak jasne a neni dle mne ani jasne kdo je vlastne hlavni hrdina a jake je poselstvi filmu. Mozna je to tim, ze jsem film zhledla jen jednou, a nektere pribehove smycky se mozna objevi az na podruhe/napotreti. Nevim, to si ted nedovoluji posoudit. Film je plny zaberu z detsvi, bez vyraznejsiho deje (kdyz pomineme smrt jednoho ze synu, jejiz duvod divak spis tusi – mozna valka v Koreji?). Chapu, ze nekteri kino opousteli, protoze film opravdu nema vyrazny a jasny dej, nicmene kdo objevi krasu i v dennich vecech, obycejnem deji bezneho zivota tak pro toho i zabery z detstvi mohou byt pekne a vypovidajici. Dokonce si myslim, ze nektere momenty jsou trochu dramaticke, Napriklad odcizeni otce (Brad Pitt) ktery se snazi ze vsech sil zabezpecit rodinu jeho detem, rozpory v manzelstvi a zobrazeni malomestackeho predmesti, kde vse je na povrchu OK, ale co lezi pod tim uz nekdy tak ruzove nebyva (zabery hadajich se rodin a paru z domovu v okoli nasi hlavni rodiny). Myslim, ze nekteri ani nepochopili zabery z velkeho tresku a praveku az po soucanost – do filmu zapadaji, hlavni hrdinka se po ztrate syna pta: „Boze, kdo jsi“ ??? a pak nasleduje asi pul hodinova vizualni krasa, kdy dle mne se nam ukazuje co je Buh. Je tento vesmir, tato planeta, vse co je historii nasich casu...Napadl mne pri tom film 2001: Space Odyssey – ti, kteri film znaji si asi take vybavi zabery z praveku J Sama nejsem verici, spise spiritualne uvazujici, nicmene se snazim tento film pochopit z hlubsich nabozenskych rozmeru. Rozhodne to neni film pro kazdeho, abych pravdu rekla tak je to jeden z nejslozitejsich filmu ktere jsem kdy videla. A to i presto, ze na prvni pohled se muze zdat nudny ci bez deje. Prave, jde asi jen o ten prvni pohled. Myslim, ze nekdy do budoucna si tento film znovu shlednu a uvidim, co mne nabidne. ()

scalper

Zaujímavý film s kopou síce pekných no dlhých záberov bez zmyslu. Rád si pozriem aj intelektuálne filmy, no tento mi naozaj nedal nič. Asi po 15 minútach je 15 minút úplného ticha, kde neviem z akého dôvodu sa objavujú dinosaury. Ak by som šiel na tento film do kina, asi by som po pol hodine odtiaľ vyšiel. ()

sysoj psojic

Zatím poslední Malickův snímek je těžko stravitelným kouskem osobitého režiséra. Jeho film je vizuální lahůdka. Režisér se úspěšně vyhýbá hoolywoodským klišé a předkládá nám širokou paletu emocí a otázek v tařka basnické filmové podobě. Pro někoho nuda k uzoufání, pro mě obrovský filmový zážitek. Na závěr mi nezbývá, než pochválit herecké výkony. Skvělé jsou všechny do puntíku. Obvzláště pak představitel malého Jacka a despotický otec Brada Pitta. (95%) ()

drpepe

Pomalu se vlekoucí, prachbídný smysl dávající "umělecká" onanie. Dvě hvězdy za nádherné obrázky ale jinak bych režiséra uškrtil, mít ho skoro po dvou a půl hodinách trápení po ruce. Tolika krásnými obrazy říci tak málo je ostudné. ()

Emily Firth

Nádhera. Né každý film musí mít děj. Zrovna si dělám výpisky o futurismu, tak to docela chápu. Chvála kameře a hudbě. Byla to slast. ()

PinkCrimson

Těžko hodnotit, mnohovrstevnatý film, ve kterém si asi každý najde něco co ho nadchne a něco co ho otráví - pro mě to byly třeba historické reminiscence od počátku vesmíru po dinosaury, to bych snad i nechal dokumentaristům BBC. Takže vlastně asi docela rarita? Je dost filmů, které se líbí, je dost filmů, které zjevně nestojí za nic, jsou filmy, které mají své nadšené příznivce a zaryté kritiky, ale myslím, že není moc filmů, u kterých je vlastně těžko říct, jak se s nimi popasovat. Terrence Malick je machr, to je bez debat. Ale tímhle filmem taky prokázal, že je dost těžký svéráz, takže je otázka, kolik diváků ho vlastně dokáže následovat. Čili závěrečné hodnocení: řekněme velmi zajímavé? ()

Frenk9

Kdybych dostal chuť dívat se na spořič obrazovky s kvalitní a líbivou hudbou, pustil bych si to znovu. Jinak ovšem ne. ()

fratros

Mnoho lyriky, záběrů, jako z dokumentů, vět, jako z Bible, nádherné hudby, odpuštění, lásky, pochopení, filozofie...Malick se s něčím potřeboval vypořádat, a tak to vzal hezky od počátku a vytvořil něco podobného, jako je Fontána od Aronofského. ()

de-andre

Terrence Malick si natočil svoji poetickou Oddyseu. Vyprávění poměrně prostého příběhu, skrývající však spoustu prostoru pro přemýšlení, doplněné o plno malebných, melancholických obrázků s výjevy odkazující se na vznik života. Pro mne je tento film až příliš abstraktní, ale dokázal mne zaujmout a po většinu času mne bavil. Skýtá také mnoho otazníků, proto si ho jistě pustím ještě jednou. ()

jakup57

V mojom súkromnom rebríčku je tento počin absolútna jednotka...Tento skvost obsahuje v sebe ďaleko viacej ako je vidieť na prvý pohľad. Má nedefinovateľnú hĺbku a rozmer, k tomu naservírovanú v delikátnom obrazovom a zvukovom obale. Je to film, ktorý nie každý dokáže precítiť a pochopiť, preto sa zrejme tak líši hodnotenie...Plne chápem aj "odpady" od niektorých užívateľov. Kto to nepochopí, nemá inú možnosť ako 0%. Ja dávam 100%, "pomyseľnú" šiestu hviezdičku a vzdávam hold a vďaku PÁNOVI režisérovi :). ()

MARLENE.DAFT

Kdyby šlo o dokument, prohlásím ho za ten nejlepší, jaký byl doposud stvořen! Problém je ale v tom, že snímek má 139 minut a je označen jako drama. Ze začátku se to celé vážně tváří jako film. Film, který zcela jistě bude vybočovat. Nikdo ale nečeká, že až tak moc.... Vesmír, voda, podmořský svět, dinosauři...co to mělo být?! Chvíli jsem se uklidňovala, že je to možná na způsob "Fontány" - občasně vloženy záběry vesmíru? Fajn. Bohužel občasné záběry se nekonaly. 20 minut jste se měli možnost "kochat" (sice opravdu dech-beroucími) záběry planet, přírody apod. To jsem skutečně nečekala, a ani nechtěla. Pro mne to byl rušivý efekt, který mi zkazil dojem z úvodu. Bylo to dlouhé a nechápala jsem, co to sleduji a proč. Musím se přiznat, že jsem málem i přetáčela a nakonec jsem skončila 44. minutou, protože to už se nedalo. Téměř se slzou v oku musím říci, že POKAŽENĚJŠÍ film jsem ještě neviděla. Tak skvělá kamera, tak skvělé obsazení (proboha,kde jste vzali tu bohyni jménem Jessica Chastain?), úchvatně zasazená doba (50.léta ach), skvostné interiéry, kostýmy...tak kde je kruci DĚJ??? P.S. Musím ale dodat, že jsem zcela uchvácena prací kamery! Opravdu smekám a marně hledám v paměti po snímku, který by měl své záběry tak propracované a bezchybné... ()

vlnka

Jeden z filmov, na ktoré som sa už dlhú dobu tešila. Nemôžem povedať, že ma nejak ohúril, ale necítim ani nejaké veľké sklamanie. Zo začiatku som si síce myslela, že nepozerám správny film, ale dokument BBC o morských živočíchoch a dokonca aj dinosauroch!! Hraná časť bola však o dosť záživnejšia. Brad sa do role despotického otca naozaj vžil a chvíľami mi dokonca pripomínal jedného člena mojej rodiny. A ani tá jeho čudne vystrčená dolná pera (všimol si to ešte niekto?? lebo mám pocit, že som v tom sama) mi nevadila až tak ako v bastardoch. Zmysel scén so Seanom Pennom, mi bohužiaľ unikol a aj záverečná scéna masového stretka na pláži ma nejak minula. V každom prípade to bolo zaujímavé, také trošku poetické, dosť smutné a ja sa v týchto melancholických náladách celkom rada rochním:) Ale tie detské výkony boli parádne. ()

alexmax

Asi nejlepší film, u kterého se mi dobře usínalo, musel jsem si ho pustil na 3x :D Jinak se mi líbila hudba a překvapilo mě, že ve filmu zazněla Vltava od Dvořáka. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem