Strom života

The Tree of Life

Strom života

Drama / Podobenství / Poetický

USA, 2011, 133 min

|| Scenár: Terrence Malick | Hudba: Alexandre Desplat | Produkcia: Dede Gardner, Sarah Green, Grant Hill, Brad Pitt, Bill Pohlad | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures (US), EuropaCorp (France) | Štúdio: Plan B Entertainment, River Road Entertainment | Rozpočet: 32 miliónov $ | Tržby: 54,303,319 $ || Divný film. Niečo podobné by ostatný režiséri (možno okrem Lars von Triera) zo seba v živote nevytlačili - ale hlavne: ani by nechceli. Je to tak pulzujúco rozprouplné, na hranici gýčovitosti a nezrozmumiteľnosti naproti obrazovej dokonalosti a hlbokému podtextu, že zbabelo dávam za 3. Nebolo by totiž fér súdiť niečo ako odpad len preto, že to úplne nechápem, alebo vyzdvyhovať za to, že je to abstraktná, experimentálne odvážna skladačka. Už nikdy viac, prosím. A tá metráž!!! 40% | Blu-Ray, EN DTS |(2.7.2011)

V tom filmu chybí jen robotická prostitutka z budoucnosti, jinak je v něm všechno. Hodně těžko stravitelné dílo, možná je v něm i uspokojující odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec ... ale asi se mi ji nepodařilo pobrat. Nicméně mě zaujalo celkem dost momentů, ať už byly čímsi myšlenkově podnětné, nebo prostě vizuálně pěkné, takže jsem se nakonec nudil mnohem míň, než jsem čekal. Každopádně doma u monitoru, kde mám přehršel možností, jak si nechat odlákat pozornost, bych to nedal.(8.8.2011)

Malickův kousek hodně vypovídá o životě vládnoucího druhu na zemi a úžasné vesmírné a zemitvarující interludy ukazují jeho marnost v celkovém kontextu. Celá ta banální část s rodinou a typickými problémy zaniká v nicotě stvoření. V prostoru máme své jedinečné místo, které je pro nás důležité - nejdůležitější, ale stejně bysme neměli zapomínat, že jsme jen prach. Někdy se jen zastavit a uvažovat. Po vizuální stránce jde o skvost (netopýři!), stejně tak hudební stránka je kapitola sama pro sebe. A Brad Pitt jako otcovská figura překonává sám sebe.(24.7.2011)

Dvě a čtvrt hodiny filmového vědomí pomíjivosti, které je nádherné a bezstarostné v momentě, kdy jsme všichni smíření sami se sebou a s nicotností naší existence v kolosu všeho existujícího (scéna vzniku je úchvatná). Život jde dál... Strom života je obrazově jeden z nejnádhernějších filmů posledních let - rozpohybovaná kamera, nevinné přírodní barvy a v neposlední řadě i krásní herci v doprovodu dokonalé hudby. Krása v každém okamžiku a pokud ve filmu uvidíte jen dvě hodiny dětí pobíhajících v trávě, má pro to Malick dokonalé alibi. Útočí na subjektivní pocity více než kdokoliv jiný a je si toho vědom. Věřící nejsem. Pokud z toho máte strach, film skutečně není náboženskou propagací; mnohem spíše je oslavou života a všeho duchovna, co v nás kdy bylo.(8.11.2011)

Rozpočet $32miliónovTržby USA $13,305,665Tržby Celosvetovo $62,305,665Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,344,370 //počet predaných kusov 55,760Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ __Nehorázne ťažký film__ Veľmi ale veľmi silné obrázky nám ponúka Terrence Malick ale v tak ťažkom prevedení, že si ho vychutná len minimum filmových nadšencov, niektoré zábery vyrážajú dych, herci fajn, kostra príbehu živelná, až na ten záver to bolo dokonalé. /90%/(1.1.2012)

• - Do role pana O'Briena se původně počítalo s Heathem Ledgerem. Po jeho nešťastné smrti po něm roli převzal Brad Pitt. (Taninaca)

• - Do kin byl film distribuován pod kódovým označením Oak, což je v překladu "dub". (JayZak)

• - Výběr dětských herců z cca 10 000 kandidátů trval více než jeden rok. (PSJR)