Clona

Clona

Shutter

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2008, 85 min

Benjamin a Jane sú mladomanženia z New Yorku. Tesne po svatbe odchádzajú do Tokia, kde Ben dostane lukratívnu pracovnú ponuku ako umelecký fotograf. Na jeho fotkách sa odrazu začne objavovať desivá, zahmlená postava mladej devy. Jedná sa o film japonského režiséra, natočený za peniaze amerických producentov. "Clona" sa pevne pridržiava typickej azijskej osnovy duchárských horrorov. Ako vždy ide o záhrobnú pomstu ranenej ženy. Je to pomerne slušne urobený snímok, ktorý však iste ničím neprekvapí ostrieľaných fanúšikov horrorovej tvorby. ***(17.12.2009)

Nó, asi tak, že nic nového pod sluncem. Být to nějaký můj první film podobného duchařského žánru, tak dávám hodně, ale problém je, že už sem pár takovýhle alá japonských duchařinek viděl, takže mě už napadaly nějaké ty scénáře, jak by to asi mohlo odvíjet, a to asi není dobře. Navíc když sem tak nad tím přemýšlel, tak dost napětí vlastně pocházelo ze zvuků, kteří tam ty hrdinové vůbec neslyší, ale bylo to tam jen pro nás diváky, abychom si nepřepli na kanál o pletení, no a to taky není zrovna nejlepší vizitka.(7.8.2008)

• heyda

Drtivá prohra s Thajským originálem. Nejen, že film není dostatečně konzistentní v příběhu jako jeho asijská předloha, ale především je slabě odehraný a hororově nezdařený. Takový ten nepříjemný pocit, který jsem měl při sledování a po zhlédnutí Shuttera, se zde rozhodně neopakoval. S ramekama je to těžké, buď se tvůrci snaží držet úplně stejné linie jako originál a nebo se snaží natočit něco trochu jiného na motivy originálu. Jenže Clona se na první pohled držela zuby nehty předlohy, ale v důležitých momentech si tam vložila různé inovace, kterými vlastně podbourávala pevnou půdu pod samotným příběhem, takže nebylo daleko od toho, aby se z Clony stal paskvil. Naštěstí právě snaha držet se co nejvíce originálu, napomohla k tomu, že dám alespoň 2 hvězdičky, ale opravdu lituju ty, kteří se nejdřív podívali na Clonu a pak až na Shuttera.(20.12.2010)

Od tohodle filmu jsem neočekávala moc, avšak musím říct, že překvapil. Až na několikero kýčovitých scén a naprosto grotesktních morbidních prvků byl film skvělý. Hudba sice v některých pasážích přehnaná, což mi občas trhalo sluch, ale co od takového žánru čekat. Nejvíce mě ovšem nadchla zápletka, která tam kupodivu opravdu byla. Film měl více smyslu a logiky nežli mnohá důkladně propracovaná dramata, popřípadě thrillery. Příjemné mrazení, napětí a troška vzrušení, prostě super. Hlavně ten konec teda.(24.12.2018)

• Hrabka

Co jiného zbývá než politovat ty, kteří to viděli dříve než thajský originál. Připravili jste se o perfektní zážitek! Nedivím se vám, že se vám tento remake líbil a pointa vám příjde skvělá, ale věřte, že originál je jen jeden a tomu nesahá tento ctrl-c ctrl-v kousek ani po kotníky. Jak se nemám nudit, když děj je úplně stejný, se stejnými momenty a závěr to samé. Sice to není úplná kopie jako např. Rec - Karanténa, ale i tak prostě už vím, co příjde. Na druhou stranu jsem aspoň zavzpomínal na pětihvězdičkový originál a některé scény se tady taky povedly. Dokonce mě přejel mráz po zádech, ale to bylo asi spíš při vzpomínce na nervydrásající thajskou verzi. Chápu, že Amíci chtějí přiblížit svým obyvatelům asijské horory, ale vážně lituji ty, kdo dají přednost kopii před originálem. 40%(13.12.2010)

• - Originál z roku 2004 Shutter: They Are Around Us pochází i se odehrává v thajském Bangkoku, zde se příběh odehrává v Japonsku. (t.mon)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 31. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias".