Nemilosrdný střelec

Nemilosrdný strelec

(festivalový název)

Akční / Western

Japonsko, 2007, 121 min

Tak tímhle to teda Takaši Miike úplně rozsekal :). Nemilosrdný střelec je jeden velký filmový vtip už od samotného názvu filmu až po závěrečné titulky. Vzhledem k tomu kolik slavných westernů bylo podle Kurosawových samurajských filmů, které se zas pro změnu sem tam inspirovaly Shakespearovými hrami, tak se Takaši Miike rozhodl, že to všechno spojí do jednoho monstercelku, špagety vymění za sukijaki a do toho ještě nechá drsňácké hlášky pronášet japonské herce anglicky s výrazným přízvukem ještě dvakrát podtrhujícím úplně absurdní, ale přitom úplně klasickou westernovou zápletku. Film odkazuje na úplně všechno a ještě si z toho dělá srandu už jen tím, že se sám prezentuje jako remake remaku filmů vycházejících ještě navíc i z literárních předloh. Tak tu máme pistolníky co tasí rychleji než do sebe sumista nasouká misku sukijaki, cigára, alkohol, dva znepřátelené klany samurajopistolníků, nějaké to velké odhalení a absurdně přestřelené (doslova) akční scény a i ty neakční vzhledem k tak silně stylizovaným a parodizujícím charakterům. Navíc to všechno má velmi výraznou vizuální stránku s extravagantně přestylizovanými kostýmy a celou výpravou, která ale přitom pořád vypadá dostatečně westernově. Celá zápletka je poskládaná z nejrůznějších westernových a potažmo samurajských klasik, že celý film není o příběhu ale funguje jen jako ten velký filmový vtip a takový zákusek pro diváka, což ostatně musí dojít i té největší troubě po druhém příchodu postavy quentina tarantina na scénu. Takaši Miike prostě vzal to všechno co takhle kolovalo světem westernu a vrátil to zpátky do japonska odkud se značná část tohohle žánru inspirovala aby se tomu s diváky společně pořádně zasmáli :). Jen nevím co bylo v těch dvaceti vystřižených minutách, které se do verze co tu vyšla nedostaly a taky nevím jestli to náhodou někteří neberou jako úplně vážný western když tu vidím některé komentáře. :)(9.2.2011)

Když sežerete pořádnou porci tradičních špaget spolu s hromadou čerstvého sushi, tak vám váš žaludek a střeva asi nepoděkují, ale určitě to bude zajímavé. A ve filmovém podání to funguje podobně - jen místo vnitřních orgánů vám krvácí oči a mozkové centrum se smyslem pro realitu. Zajímavá a zábavná je tato eklektická kombinace westernu a samurajských filmů ovšem převelice, což i vzhledem ke všeobecné známosti předlohy činí z Djanga asi mainstreamově nejvhodnější objekt na otestování kompatibility s šíleným stylem Takashi Mikeeho pro všechny jeho tvorbou zatím nepolíbenými. 7/10(25.10.2010)

Podle mě byl tohle geniální nápad. Western v Japonsku. Dokonalý. Město jako vystřižený z filmu s Eastwoodem a do toho japonský budovy a obchody, kde se vedle dřevěných žabek prodávají kožené klobouky. Barevně vyvedené dokonale. Červení a Bílí a jejich oblečení bylo naprosto dokonalé. Chvílema to bylo cekem úchylný, ale na to jsem si od japonců zvyknul. Navíc jsem slyšel, že Miike je ještě větší pošuk, než Tarantino, takže mě ty perverznosti moc nepřekvapily. Moc jsem si neužil bitek, přestřelek ani ničeho takového, ale ke konci se to celkem rozjelo, takže můj celkový dojem je příjemný.(14.5.2009)

• kaylin

Tak tentokrát jsem byl opravdu zklamán tím, co jsem viděl. Jak mám Miikeho stylizaci rád, tak pro western mi to ani trochu nesedělo. Vůbec by mi nevadil western a Japonci, ale tohle je opravdu nepěkný kýč, v kterém se i ten příběh ztrácí. Ale Tarantino v papundeklových kulisách potěšil. Jinak ale zůstává spíše zklamání.(23.6.2015)

Miike je génius i pěkně ujetý magor a to obojí v porci dávkované jedna ku jedné. Jeho westernový filmeček je rozpolcený úplně stejnou měrou. První polovina filmu není špatná, ale otřesně se vleče, za to posledních čtyřicet minut je filmové nebe pro mne. Miike má nehorázně vybroušenou vizuální stránku, nad kterou jsem se rozplýval už v jeho Imprintu a díky tomu jsem se těšil i na Djanga, výsledek je ale ještě lepší. Škoda že Miike dal takový prostor zaobírání se příběhem a motivy hrdinů, mne by stačila jen akce, humor, krátce nastíněná zápletka, kratší stopáž a byl bych maximálně spokojen (maximálně jako ve smyslu osobních top 10 filmů klidně). Sukiyaki Western Django není film pro každého, ale pro mne je to něco zcela nového a japonsko-indiánští kovbojové mluvící anglicky s japonským akcentem, používající pistole a katany jsou neskutečný nátěr. Před Miikem smekám, ačkoliv k dokonalosti filmu chybí dost dávám za solidní čtyři.(9.11.2008)

• - Nemilosrdný střelec má na DVD původní stopáž 121 minut. Na náš distribuční trh se dostává verze pro americké půjčovny s anglickým (pochopitelně i českým dabingem) zněním a o půl hodiny kratší stopáží. (Rodriguez)

• - Anglický název Sukiyaki Western Django odkazuje na japonský pokrm sukiyaki a italský western Django režiséra Sergia Corbucciho. (dawe04)

• - Spoiler: Pokud se podíváte z blízka na kříž, kterým je probodnut šerif, zjistíte, že vypadá úplně stejně jako kříž, který se objeví ve filmu Django, dokonce je na něm napsáno i podobné jméno. (liquido26)