poster

Nemilosrdný střelec

 • Japonsko

  Sukijaki Western Džango

 • Japonsko

  スキヤキ・ウエスタン ジャンゴ

 • Japonsko

  Sukiyaki Western Django

 • Slovensko

  Nemilosrdný strelec

  (festivalový název)

Akční / Western

Japonsko, 2007, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Ichabod
  ****

  Miike je génius i pěkně ujetý magor a to obojí v porci dávkované jedna ku jedné. Jeho westernový filmeček je rozpolcený úplně stejnou měrou. První polovina filmu není špatná, ale otřesně se vleče, za to posledních čtyřicet minut je filmové nebe pro mne. Miike má nehorázně vybroušenou vizuální stránku, nad kterou jsem se rozplýval už v jeho Imprintu a díky tomu jsem se těšil i na Djanga, výsledek je ale ještě lepší. Škoda že Miike dal takový prostor zaobírání se příběhem a motivy hrdinů, mne by stačila jen akce, humor, krátce nastíněná zápletka, kratší stopáž a byl bych maximálně spokojen (maximálně jako ve smyslu osobních top 10 filmů klidně). Sukiyaki Western Django není film pro každého, ale pro mne je to něco zcela nového a japonsko-indiánští kovbojové mluvící anglicky s japonským akcentem, používající pistole a katany jsou neskutečný nátěr. Před Miikem smekám, ačkoliv k dokonalosti filmu chybí dost dávám za solidní čtyři.(9.11.2008)

 • bartias
  ***

  Klasický westernový koncept v ulítlém japonském stylu. Do městečka sužovaného dvěma bojujícími bandami dorazí nemilosrdný střelec, který se rozhodne hru hrát na obě strany tak, aby se zloduši vyzabíjeli navzájem. Film je variací a zároveň prequelem ke spaghetti westernu Django (budoucí Django se v něm objevuje jako malý kluk) s tím rozdílem, že Takashi Miike svůj divoce stylizovaný asijský východ zaplnil tlupou šílených Japonců v čele s ďábelsky rozjetým Quentinem Tarantinem.(3.12.2008)

 • Rosomak
  ****

  Sukiyaki Western Django je přesně ten film, který je založen na své intermedialitě. Bez znalosti universa kulturních, žánrových a filmových kontextů nemůžete film nijak uchopit. Je to film točený pro specifické publikum a počítá tedy s divákovou obeznámeností, stejně jako třeba učebnicově točené filmy Tarantina (který si zde zahrál jednu z rolí). A mimo to je to ještě navíc docela jízda...(24.11.2008)

 • teutates
  ****

  Quentin Tarantino si bezpochyby splnil svoj decký sen a zahral si obávaného pištolníka v "kúzelnom" westernovom svete... Nerad by som spoileroval, ale na niektoré okamžiky rozhodne nezabudnem... Originálne dielo, ktoré síce má pomalší rozjazd, avšak každou minútou sa dej stupňuje a prekvapuje... 7/10(12.4.2009)

 • betelgeuse
  ***

  Film z pekla aneb moje první setkání s japonským démonem půlnočního filmu – mimochodem na torontském festivalu asi stejně kultovní postavou jako v případě Kim Ki-duka v Karlových Varech [přestože Miike letos do Toronta nedorazil, poslal místo sebe legrační video zdravici a dva milé herce]. Jak naznačuje název, film skládá hold spaghetti westernům; jak naznačuje metráž (121 minut), bere to pěkně zeširoka. Mám pocit, jako by Miike bilancoval vývoj celého subžánru od té doby, co se Sergio Leone inspiroval Kurosawovou inspirací americkým westernem a taky Shakespearem (na něhož vtipně odkazuje i Miike): vedle notoricky známého situačního východiska (vesnice, hrdina odnikud, dva znepřátelené gangy) film přímo odkazuje na Corbucciho DJANGA (vč. kulometu v rakvi) a taky možná reflektuje jak Jodorowského („koule“, kastrace a zenová filozofie), tak Raimiho (komiksová barokizace westernové akce), a přidává hravě bizarní smysl pro humor. Film zkrátka jako by se v sobě snažil strávit klasickou tragédii, westernový patos, násilí, cynizmus, nihilizmus, komiks a recesistickou afektovanost půlnočního filmu. I když pominu to, že japonští herci s výrazným akcentem „recitují“ anglické dialogy a že se ve filmu objevují odkazy na Japonsko (samurajské meče, architekturu) a na hercích piercing, film se s druhým výstupem Quentina Tarantina – jako prostetického starce – definitivně stává „campem“ [ve významu estetiky holdující ironickému přehánění a špatnému vkusu]. A pro mě ztrácí hodnotu mimo pobavený kontext půlnočního představení: nemyslím, že Miike natočil tento ironický pastiš s jiným záměrem než potěšit konkrétně naladěné, v podstatě „výběrové“ publikum. Sice chytlavě natočený a relativně zábavný, film je ale formálně nezajímavý, na významy chudý a bez jakékoliv expresivní hodnoty (tj. snahy filmaře vyjádřit názor na cokoliv, vč. vybraného referenčního světa spaghetti westernu). Ale jako půlnoční recese dobré...(7.10.2007)

 • - Nemilosrdný střelec má na DVD původní stopáž 121 minut. Na náš distribuční trh se dostává verze pro americké půjčovny s anglickým (pochopitelně i českým dabingem) zněním a o půl hodiny kratší stopáží. (Rodriguez)

 • - Anglický název Sukiyaki Western Django odkazuje na japonský pokrm sukiyaki a italský western Django režiséra Sergia Corbucciho. (dawe04)

 • - Spoiler: Pokud se podíváte z blízka na kříž, kterým je probodnut šerif, zjistíte, že vypadá úplně stejně jako kříž, který se objeví ve filmu Django, dokonce je na něm napsáno i podobné jméno. (liquido26)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace