Dobyvatel

Genghis Khan: To The Ends Of The Earth and Sea

Historický / Dobrodružný / Drama

Japonsko / Mongolsko, 2007, 136 min

• oveckaoa

To byl historický film nebo historická komedie :-). Nějak jsem tam nenašel rozdíl ty dialogy jsou perly klinematografie (příklad nezabíjej mé dítě nezabiju dítě ale Merkyta :-) a hlavní představitel Temudžina přehrává snad ještě více než všichni naši herci v Ordinaci a Ulici zároveň. Už dlouho jsem se tak nezasmál navíc boje jsou tak trapné že bitvy v Bathory jsou rovnou oskarové :-)(3.2.2011)

“Pojedu kam až to půjde. Tam, kde to dobudu, zmizí hranice. Svoboda pohybu napomůže obchodu. Lidé si budou vážit zvyků. Budou žít dobře…..“ Ti Mongolští vojevůdci (zvlášť když je hrají Japonci!!!) mají pořádný charisma! A většinou to nejsou žádní tupci. Asi proto se na ně dobře dívá. Vyprávění o potomkovi Šedého vlka, jenž byl vyslán na zem, aby vybudoval jeho zemi bere všechno od počátku. Než mongolský lid spojil své síly, aby vznikla mocná a bohatá říše – od hrstky válečníků, jejichž cílem bylo jednoduché ,,kůň za koně, žena za ženu“, až po stotisícovou armádu táhnoucí na Velkou zeď s cílem zničit nenáviděného protivníka - chvilku to trvalo. PŘÍBĚH NADE VŠE!! DOSLOVA! Tenhle průvodce nejdůležitějšími okamžiky cesty Čingischána k moci a tedy sjednocení mongolského lidu není špatnej. Jen nenáročnému publiku mnoho zábavy nenabídne. DOBYVATELE ocení příznivci Čt2, v jejichž žilách koluje krev Šedého vlka. Ti ostatní ať raději mrknou na Mongola. Ale nevím, jestli budou jejich militantní choutky ukojeny. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem alespoň z 1/3 Mongolec. 2.) Můj tchán Čingi nechápe, proč mu říkaj Temüdžine. 3.) Měl jsem sen, že přiletěl bílý sokol a v pařátech držel Slunce a Měsíc. 4.) Zajímá mě, jaký osud měli mongolské ženy. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(12.2.2011)

Někdo se sice snažil, ale celý film je tak trochu "asiatsky" toporný. Snad je to jinou kulturou, asijským filmům, vynecháme-li akční Hong-Kong obvykle chybí spád a připomínají spíše nafilmované divadlo. Také se místy ve filmu divák, neznalý tolik dějin Mongolska, ztrácí. Možná je to překladem. Ty bitevní scény, nevím, snad by se daly udělat lépe. Více jak 3* podle mě dát nelze. Jinak souhlasím s "klerikem". I já si u tohoto filmu, kdovíproč, vzpomněl na staré indiánky.(20.12.2011)

Film není špatný, spíš je jenom nedotažený. Bojové scény začínají velmi nadějně. Dvě masy jezdců se rozjedou proti sobě a střetnou se Ale to je bohužel vše, protože po chvilce se ozve "bitva trvala deset dní" a tím bojová scéna končí. A konec snímku přichází zbytečně brzo, hned po sjednocení mongolů. Poslední záběr je mongolská armáda před velkou čínskou zdí. Škoda.(27.4.2014)

• MartinezZ

11.2.2011 ~ Co to mělo, do prkýnka dubového, být? Mongolům dočista jeblo, jinak si tenhle paskvil vyložit nedokážu. ~ K 800. výročí vytvoření jednotného Mongolska vznikl historický epos o tom, jak právě Mongolsko vznikalo, co tomu předcházelo a jak se tehdy žilo. Při natáčení ale chyběly peníze a výsledek je neskutečně dlouhý, nudný a celkově dost blbý na to, aby sem to byl schopen celé v kuse dokoukat. Postupnému přeskakování se tak vyhnout prostě nedalo. ~ Územím nikoho se prohání drožka nebo povoz, nebo jak to nazvat, bůh ví proč. Vrací se vůdce jednoho z mnoha mongolských kmenů ze svatby se svou ženou. Doprovodem jsou jim celí dva vojáci. V tom je ale na napadá horda asi pěti maníků na koních, nevěstu tak nechávají za sebou a ta se stává rodičkou dětí jiného vůdce jiného kmene. Narodí se kluk, vyroste a během toho si utváří známosti s ostatními kmeny (vždy v počtu jednoho natáčecího štábu). Během svého dospívání využije tyto kontakty ke spojenectví a mlácení se mezi různými kmeny, kdy si všichni dělají se všemi děti a je jim fuk, že se všude chcípá a to se musí oslavit! ~ A mele se to a pletichaří tak dlouho, až se to všechno semele, kamarád kuchne kamaráda, protože ho o to požádal, stává se Čingischánem a všechny sjednocuje. Pro mír a prosperitu? Hovno, aby mohli jak mouchy dorážet na Číňany a jejich velkou zeď. ~ Co z toho plyne? Že lidi byli vopice a stále jimi jsou a budou. Dvě hodiny nezáživně natočeného ničeho, o ničem a s nikým nikde, obklopeného prachem a šutrama. Když už si po první půlhodině v duchu při každém zobrazení nějakého Mongola říkáte "chcípni, ať už je konec", je na filmu asi něco špatně. Třeba v tomhle případě je na filmu špatný celý film, včetně titulků. ~ 0,5*(30.4.2013)

• - Snímek je rozsáhlou filmovou adaptací dvojice knižních historických novel "Chi Hate Umi Tsukiru Made: Shōsetsu Chingisu Hān" a "Chi Hate Umi Tsukiru Made: Shōsetsu Chingisu Hān". Jejich autorem je japonský novelista a historik Seiichi Morimura. (Conspi)

• - Výsledná cena snímku byla zaokrouhlena na 30 mil. amerických dolarů. Celková doba natáčení činila více jak 4 celé měsíce. To probíhalo převážně v Mongolsku, kde se k potřebám filmařů v roli mongolské armády činilo nad 5 tis. dobrovolných členů mongolských vojenských jednotek. To je ale jen zlomek použitých lidských zdrojů, neboť k natočení epických bitev bylo filmaři využito nad 27 tis. dobrovolníků.
      (Conspi)