Pevné pouto

The Lovely Bones

Drama / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie / Nový Zéland, 2009, 135 min

• DaViD´82

Kde nic není ani smrt nebere (scénář) a méně znamená mnohdy více (triková stránka). Předkládané obrazy jsou sice nejednou nádherné, ale emočně naprosto vyprázdněné. Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna Peter Jackson dojede na syndrom provázející tvorbu Tarsema Singha. A přitom to v úvodní půlhodině má všechno potřebné, včetně u tohoto typu snímku tolik potřebných zmiňovaných emocí. O to více bolestnější je zbytek stopáže, jelikož výtečný "prolog" akorát dokazuje, že by to bývalo šlo i jinak. Kupříkladu více v náznacích namísto okázalých CGI krajinek.(3.1.2010)

Silný zážitek. Přestože jsem to nečekal, Peter Jackson ve mě vyvolal hodně emocí, především kladných a po celou dobu si se mnou pohrával přesně, jak by režisér s divákem měl. K ruce měl skvěle vybrané a kvalitní herecké obsazení (Tucci to tedy rozjel, ale všichni se mu snaží stačit), opravdu hodně peněz, dobrou předlohu, ale k úplnému uspokojení mi chybí ještě kousek. Možná to trochu laciné využití (pro mě slavné) Song to the Siren, možná opravdu hodně efektů, které v určitou chvíli jsou spíše ke škodě, ale v druhé chvíli mě totálně odrovnají (viz. přechod z obávaného domu do bažin apod.). Hudba mi chvílemi trochu připomínala soundtrack k Sunshine, takže tu bych pomlčel. Největší problém mám však asi s koncem, který prostě... pro film neustále se pohybující na pomezí temna a světla takový ... zvláštní (spoiler:happyend s vrahem byl laciný a pointa o smyslu pout také). Ty velké peníze jsou tu dost vidět, ale i bez nich by to byl opravdu silný film, skvěle natočený a podtrhující status Jacksona jako velkého režiséra, který nechce zůstat jen u slavné LOTR trilogie. Přes výše zmíněné je však Pevné pouto jedním z mála filmů o posmrtném životě, který opravdu stojí za vidění a jejich představa světa po smrti je... úchvatná. Opravdu silný zážitek hnedka z počátku roku 2010...PS: Jak přicházejí sny i přes nižší rozpočet, jinak laděné efekty a příběh, byl pro mě emočně i příběhově silnější...(8.1.2010)

Tak nevím. Po technické stránce tomu filmu není co vytknout. Kamera, hudba, střih, obsazení - všechno perfektní. Ale film jako celek na mě po celou dobu působil studeně, jako psí čumák. A jak se tak koukám na hodnocení ostatních, tak v tom nejsem sám. Já nevím, ale když je příběh tak silný, proč jsem měl věčně pocit odtažitosti a prázdnoty? Proč mi přišlo, že tohle je jen kýčovitá slátanina, na místo toho, abych byl ohromen? Nevím, zřejmě bude chyba na mé straně. Ale abych jen nekritizoval, film má dva hodně velké důvody, proč se na něj podívat. Ten první je Saoirse Ronan. Na svůj věk podala znamenitý výkon a doufám, že se tato mladá slečna neztratí. Druhým pak je Stanley Tucci. Jeho soused zabiják (tohle není spoiler, mimochodem) je skvělý a měl jsem z něj mnohem větší strach, než z tolik proklamovaného výkonu Waltze. Doufám, že Tucciho alespoň nominace nemine. Přemýšlím, co ještě napsat, ale nenapadá mě absolutně nic. Věřím, že si snímek své diváky najde, ale já mezi nimi asi nebudu. Tři hvězdy s tím, že nevím, jestli ještě někdy budu mít chuť na druhou projekci.(10.1.2010)

Je fajn, že Jackson jede proti zažitým konvencím při budování napětí. Po chvíli vás ovšem všechny ty makro detaily digitální kamerou a bezpohlavní nebeské výjevy začnou ubíjet stejně jako smutný kukuč nebohého táty od rodiny. Řemeslná síla a řvoucí kotel nápadů, hlavní devizy kdysi nápaditého režiséra, dostávají po několika výborných jednotlivostech (přípravy vraždy, kukuřičné pole) těžký knokaut od vycizelované nebeské selanky. Jak moc tomu chybí silná umělecká vize si člověk uvědomí u bezradné montáže Susan Sarandon i dalších zbytečných exkurzů do duhového nebe. A u toho rampouchového konce se máme vážně ukájet tím, že na každého jednou dojde?(3.1.2010)

• J*A*S*M

Peter Jackson ztratil soudnost a stal se z něj povrchní megaloman se sklonem ke kýčovitosti. Když řeknu, že co se plytkosti děje a dialogů týče, je na tom Pevné Pouto podobně jako Emmerichovo 2012, ani zdaleka nepřeháním. Až na to, že u rádoby silného dramatu je tato skutečnost mnohem smutnější. A u té sekvence s nešikovnou babičkou jsme se jako měli smát? Já jsem si u ní tedy spíše vzpomněl na trapnou českou Pánskou jízdu s Martinem Dejdarem. Vyrovnání se se ztrátou člena rodiny mělo být znázorněno tím, že tatínek se nechá zmlátit, maminka odjede kamsi na venkov trhat jablka a sourozenci se tváří jakoby nic? Dělá si ze mne Jackson srandu? Odrežírováno a zahráno je to sice s přehledem, ale co naplat, když po každém moudru, které postavy vypustily z úst, jsem měl nutkání zacpávat si uši a kroutit hlavou, jak to znělo uměle a povrchně. Když pak usměvavé dětičky začaly pobíhat po kukuřičných lánech, vybavila se mi strašlivá závěrečná scéna z Knowingu (ale to aspoň mělo koule celej předchozí děj), já film definitivně odepsal a zbytek stopáže už jsem se jenom bavil dalšími přicházejícími klišé. PS: Kdo se toto odváží srovnávat s Fontánou (se kterou to má společné jen část tématu a Rachel Weisz), a to ať už pozitivně - "je to stejně dobré", tak i negativně - "je to stejně špatné", anebo vizuální a dějovou stránku hodnotit lépe než u Avataru, je buď hloupý, anebo slepý. PS2: Tenhle člověk kdysi natočil Braindead OMG :´((4.1.2010)

• - Manželka Stanleyho Tucciho (George Harvey) nabádala svojho manžela, aby neprijal rolu sériového vraha v tomto filme, pretože podľa knihy bol zobrazovaný príliš kruto. (Greenpeacak)

• - Vo filme hlavná postava hovorí, že jej meno je Salmonová, ako tá ryba. Salmon je anglické slovo, ktoré sa dá preložiť ako losos. (Greenpeacak)

• - Saoirse Ronan (Susie Salmon) dlho váhala, či prijať alebo neprijať hlavnú úlohu. Jej rodina bola proti tomu, aby si zahrala v tomto filme kvôli danej téme a obsahu, pretože v tej dobe mala herečka len 13 rokov. Nakoniec, po rozhovore s režisérom rolu prijala. (Greenpeacak)