Strašně, ale úplně příšerně, mě tam rozčilovala ta digitální kamera, ten digitální svět a umělotina, ve kterým se příběh odehrává velkou část filmu. Určitě to ale není špatný. Právě naopak. Pevné pouto je supr film. Vždyť to taky točil TEN Peter Jackson, a jako režisér rozhodně špatnej není. Ani nemůže, když už toho má tolik za sebou. Každopádně všecko ostatní má na kraji geniality. Knižní příběh, speciálně hudba, ale i herecké výkony. Všecko tu šlape jako po másle a tak to má být. Dokonce jsem ani netušil, že mě film tak snadno dokáže z minuty na minutu měnit náladu z hnusné na ještě hnusnější. Ale jde to. Fakt to jde. A stačilo k tomu jen to, když se úhlavní sračka minula před kamerou. Víc zhnuseně jsem se fakt dlouho necejtil.(29.3.2010)

• Zíza

Moc dlouhé, místy velmi nezáživné, plné obrazů, které by se možná na fotografii vyjímaly lépe. Občas mi to přišlo jako dva tři filmy smíchané dohromady. Jediné, co mi v tomhle filmu sedělo, byla hudba, dokonale uměla doplnit ty obrázky, které mi film chtěl ukázat. Ty obrázky uměly být pěkné, ale jako 135 minutový film nefungují. Umí to být dojemné, ale to každý film, kde zavraždí něčí dceru, kde mluví zesnulý o odchodu, tom konečném. Možná jsem moc čekala něco více jiného, něco více napínavého, něco s lepším příběhem; tenhle moc dobře nešlapal, navíc ten konec tomu moc nepřidal (to chtěl tvůrce říct "Boží mlýny melou"?). Lepší 2*.(28.6.2010)

Už během čtení knihy mne nejednou napadlo, jak obtížné by bylo její zfilmování. Vševědoucí vypravěčka (v rámci vymezeného prostoru všechno ví a všechno vidí), která přirozeně přechází mezi minulostí a přítomností a nenápadně naznačuje, k čemu dojde, existence přibližně tří různých světů s vlastními pravidly a střídání naturalistických pasáží s polosnovými. ___ Prvního prohřešku se film dopouští, když nám ukazuje počínání pana Harveyho před Susiinou smrtí. Kolik je tedy těch vševědoucích vypravěčů? Kdo nečetl předlohu, mohl by mít pochybnosti, jak moc toho Susie vlastně vidí. Pro knihu tolik důležitý dojem, že zůstává svým blízkým nablízku po celou dobu, nedokázal Jackson navodit. Celá emocionálně-vztahová rovina je poněkud odbytá a lze spekulovat, jestli by režírující žena nebyla zárukou více citů. Jackson nepřekvapivě akcentuje více vztah mezi dcerou a otcem než dcerou a matkou, která je zbrkle odklizena (ne tak v knize) a navíc připravena o milostný románek, jež její počínání v knižní podobě lépe ozřejmuje. Přesto třeba uznat, že scény vyjevující pevnost pouta mezi Susie a jejím otcem patří k těm nejsilnějším a dávají zakusit, jak hluboko do mezilidských vztahů dokázala Seboldová nahlédnout. ___ Jackson ke škodě filmu upřednostňuje bezpečné klouzání po povrchu. Nedokázal odolat těm horám vizuálních laskomin, jimiž posmrtný svět všechny imaginativní filmaře láká. Scény jsou to krásné, třebaže trochu ve stylu reklam na Coca-Colu, ale zoufale prázdné a nepodřizující se absolutně žádným pravidlům. Alenku ti bohužel přebral Tim, Petere. V opozici k tomuhle donebevolajícímu (resp. „znebevolajícímu“) kýčaření stojí sugestivní hororové scény, připomínky Jacksonových blahých začátků. Pro děti film kvůli nim v žádném případě není, proč tedy oproti knize výrazně ubylo sexu a násilí (nejenže nevidíme znásilnění, ona o něm ani nepadne zmínka)? ___ Ze dvou autorů, jež měli na drsně-krásný styl Seboldové nepochybně vliv (Truman Capote a Harper Leeová) je přítomen pouze jeden, nadto symbolicky („Holly Golightlyová“). Odchylek od knihy by se našla ještě celá řada: některé situace, vzdálené od sebe v knize desítky stran, se zde nevěrohodně protínají v jednom bodě, funkce pár vedlejších postav (zejména karikatury lehkomyslné babičky v podání Susan Sarandon, která je výborná, ale nemá moc co hrát) zůstávají nejasné… k prospěchu věci bylo snad pouze přemístění dvou vět ze samého konce knihy o kus dříve, čímž se „návrat“ stává srozumitelnějším. ___ Jacksonovo Pevné pouto je podivně nekonzistentní film. Střídá příliš mnoho žánrů a obsahuje příliš mnoho vizuální krásy. Proto jej považuji za nepodařený a proto jsem v něm zároveň našel dost scén, které se mi opravdu líbily. Ke čtvrté hvězdičce film s vypětím všech sil dotáhli typově přesně obsazení herci v čele s roztomilou – nikoli oním otravně dětským způsobem – Saoirse Ronan. 75% Zajímavé komentáře: Adrian, imf, Psema, Madison, Niktorius, Desperado, Tayen, swed.83, Antek(24.3.2010)

no, rekl bych, ze tenhle film trpi tim stejnym, co uz King Kong.. Jakoby Jacksona ten LOTR nejak poznamenal a po nem se jiz nedokazal vratit k tak dokonalemu pribehu, stylovemu nataceni a epicnosti.. Taky chapu proc to tak malo vydelalo a bylo celkove propadakem.. Opravdu jsem premyslel, jaka ze to byla ta opravdova cilova skupina a zadnou jsem nenasel (tedy az na fanouskovskou zakladnu knihy + nejake ty filmove fandy, co behaj na kazdy film..) Pro male deti prilis dospele, pro teenegery prilis pomale a prilis nestravitelne a pro dospele zase prilis detinske a malo zabavne.. Jackson zase stoji na hranici a neustale preslapuje z jedne strany na druhou.. takze nektere genialni a dokonale (aspon vyvolavaj takovy pocit) sceny jsou nahle prekryty kycovitymi a klisovitymi obrazky ci rozhovory.. A ten kyc je nekdy az zarazejici.. Ale co je velke plus jsou herecke vykony a dokonale projevy emoci + pekne neobvykly pohled na vraha.. Saoirse Ronan je naprosto okouzlujici, mnohem lepe vypadajici a prinejmensim stejne dobre hrajici jak v Pokani (ci Mestu Ember).. Umi pekne vyjadrovat emoce a jeji pribeh je dojemny a nepekny...(jak je to pekne vyjadreno uz na zacatku s tim tucnackem, takove narazky pres cely film zeru) Opacna strana neboli Stanley "pan Harvey" Tucci jako slizky na pohled odpudive vypadajici "pratelsky" soused" je taky zahran skvele, i kdyz neni divu, ze narozdil od Susie vam nepriroste k srdci a v mem pripade jsem stale cekal, kdy ho uz konecne zameri do sveho hledacku Dexter.. :-))) tucciho nastup na scenu, kdy z neho stale ukazuji jen casti tvara atd. je pekne desivy a je citit, ze se ve stinech skryva mostrum (coz se o chvili potvdri).. Wahlberg zahral svoji roli presvedcive, v uloze tatinka, ktery tak strasne miloval svoji dceru. (scena rozbijeni lodicek je jedna z nejdojemnejsich ve filmu.. nechtel bych v jeho kuzi byt ani za nic). zel tohle vsechno mohlo byt jeste o kus lepe udelano, nektere sceny byly zbytecne prodluzovane, nektere dulezitejsi zase prilis kratke a nektere stripkovite jsem ani poradne nepochopil (rozhodne zabiti bylo v knize mnohem lepe vyjadreno.. sice vim, ze Jackson byl omezen PG-trinactkou, ale stejne bych to udelal trochu jinak... a takove sceny v koupelne ci jeste dalsi moc na trinactku stejne nevypadaly... ale co by tenhle film s erkem vubec vydelal, ze jo...) Proste dokonaly priklad nedodelaneho filmu s velkym, opravdu velkym potencialem.. Ale jelikoz hudebni slozka byla dost dobra, a film me docela zasahl (+ sem cetl taky knihu, coz je urcite k dobru) davam dobre 4.. A Petře, natoc uz zase neco uplne dechvyrazejiciho :-)(11.4.2010)

Dobře to dopadlo. Tedy ani ne tak tento snímek, protože jeho konec považuji za mizerný, ale já jsem to přežil. Jako rodič, který dosud nepřerazil hůl o hlavy svých dětí, jsem měl obavu sledovat film o vraždě dítěte, ale nějaký přehnaně přímočarý útok na city se naštěstí nekonal. Papírový kapesník mi sice při každém použití uslzeného smyčce zvědavě vykoukl z kapsy, ale když viděl mé suché oko, tak se smířil s tím, že důvodem jeho použití nebude dojetí, ale cosi z dutiny nosní. Viděl jsem tedy cosi vizuálně působivého a tak emocionálně nevyrovnaného, že jsem to původně chtěl spláchnout alibistickými třemi hvězdami, ale Tucciho přívětivě odporný výkon mne donutil ještě jednu hvězdu přihodit.(2.10.2011)

• - Herec Mark Wahlberg (Jack Salmon) sa priznal, že film ho k mnohému poučil. Hlavne k tomu, aby bol obozretnejší a opatrnejší pri svojich vlastných troch deťoch. (Greenpeacak)

• - Saoirse Ronan (Susie Salmon) dlho váhala, či prijať alebo neprijať hlavnú úlohu. Jej rodina bola proti tomu, aby si zahrala v tomto filme kvôli danej téme a obsahu, pretože v tej dobe mala herečka len 13 rokov. Nakoniec, po rozhovore s režisérom rolu prijala. (Greenpeacak)

• - Příběh se má odehrávat na jaře, ale kukuřice v poli, kam chodili milenci, byla již vysoká jako v pozdním létě. (rakovnik)