Pevné pouto

The Lovely Bones

Pevné puto

Drama / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie / Nový Zéland, 2009, 135 min

Tak, nejdříve si odbudu konstatování, že se mi film celkem líbil, a že scéna s loděmi v lahvích je nádherná. Saorise Ronan patří mezi nejsympatičtější herečky svého věku. A teď to ostatní. Proč se v závěru tak strašně tlačí na sladkobolnou pilu, že to ruší napětí v thrillerové a psychologické rovině (který by docela dobře obstály samy o sobě)? Zbytečně moc přepínání z jedný polohy do druhý v krátkym úseku dost zabíjí napětí i emoce. Návrat Suzie pro polibek ala Duch, odchod do západu slunce, bylo to moc cukrkandlu najednou (jak působivej byl oproti tomu konec ve Faunově labyrintu). Opravdu dost vycucaný z prstu mi přišlo, jak začali Suziin otec a sestra podezřívat souseda, geniální intuice fakt miluju. Konec pana Harveyho (Tucci je opravu dokonale slizký) pak měl být co? To má symbolizovat nějakou vyšší spravedlnost, lidské spravedlnosti je málo či jak? Příliš laciné. Po přehodnocení jednu hvězdu ubírám, na tři.(21.3.2010)

Strašně, ale úplně příšerně, mě tam rozčilovala ta digitální kamera, ten digitální svět a umělotina, ve kterým se příběh odehrává velkou část filmu. Určitě to ale není špatný. Právě naopak. Pevné pouto je supr film. Vždyť to taky točil TEN Peter Jackson, a jako režisér rozhodně špatnej není. Ani nemůže, když už toho má tolik za sebou. Každopádně všecko ostatní má na kraji geniality. Knižní příběh, speciálně hudba, ale i herecké výkony. Všecko tu šlape jako po másle a tak to má být. Dokonce jsem ani netušil, že mě film tak snadno dokáže z minuty na minutu měnit náladu z hnusné na ještě hnusnější. Ale jde to. Fakt to jde. A stačilo k tomu jen to, když se úhlavní sračka minula před kamerou. Víc zhnuseně jsem se fakt dlouho necejtil.(29.3.2010)

Jako první prostě musim vyzdvihnout audiovizuální stránku, ta je prostě úžasná, kameraman i všichni ostatní, co se podíleli na vizuálu odvedli perfektní práci plnou kreativity a nápadů, k tomu film skvěle kombinuje a přechází mezi rodinným filmem, hororem, chvilku i komedií, detektivkou, thrillerem, fantasy a i když to né vždy kombinuje v plynulým tempu, tak to je skvělý, navíc herci jsou naprosto perfektní, obzvlášť mě překvapil Mark Wahlberg, kterýho prostě mam zafixovanýho mimo nějaký charakterní role, ale tady potvrzuje svůj hereckej vzestup a je báječnej, stejně jako Saoirse Ronan, Rachel Weisz nebo výstřední babička Susan Sarandon a nebo úchylnej Stanley Tucci, kterej přesně plní to, že má působit jako milej soused, ale pod tou dobráckou slupkou je něco shnilýho, herecká sestava je tady prostě fakt skvělá a potvrzuje všechna očekávání. Tenhle film bude určitě spousta lidí hodnotit přísněji, protože to je od toho legendárního Petera Jacksona, co má na kontě jedno z nej fantasy všech dob, ale já tomu těch 5* dám, i když bych chyby určitě našel, kdybych chtěl a asi né zrovna málo.(6.1.2010)

Mrazilo v kostickach... Z hudby, z Rachel Weisz, z uzasneho Stanley Tucciho, z tej ubijajucej atmosfery, ktoru musi vnimat kazdy rodic (a to este rodicom nie som), z vymenuvania dievcenskych mien na konci a co si budeme klamat, pri pohlade na placucu Rachel som sotva dychala, ako som mala stiahnutu hrud. Kazdopadne potesila Susan, jej hlaska: "Vies preco sa mi nic nestane? Lebo si kazdy den davam svoju medicinku" ma sundala od smiechu do kolien, potesil Christopher Moltisanti alias Michael Imperioli a velku herecku nadej vidim aj v mladej Rose McIver ako drzej sestre Lindsey... Ja som maximalne spokojna, jeden z mala filmov, ktore som ochotna pozerat aj viackrat.(3.1.2010)

Tak nevím. Po technické stránce tomu filmu není co vytknout. Kamera, hudba, střih, obsazení - všechno perfektní. Ale film jako celek na mě po celou dobu působil studeně, jako psí čumák. A jak se tak koukám na hodnocení ostatních, tak v tom nejsem sám. Já nevím, ale když je příběh tak silný, proč jsem měl věčně pocit odtažitosti a prázdnoty? Proč mi přišlo, že tohle je jen kýčovitá slátanina, na místo toho, abych byl ohromen? Nevím, zřejmě bude chyba na mé straně. Ale abych jen nekritizoval, film má dva hodně velké důvody, proč se na něj podívat. Ten první je Saoirse Ronan. Na svůj věk podala znamenitý výkon a doufám, že se tato mladá slečna neztratí. Druhým pak je Stanley Tucci. Jeho soused zabiják (tohle není spoiler, mimochodem) je skvělý a měl jsem z něj mnohem větší strach, než z tolik proklamovaného výkonu Waltze. Doufám, že Tucciho alespoň nominace nemine. Přemýšlím, co ještě napsat, ale nenapadá mě absolutně nic. Věřím, že si snímek své diváky najde, ale já mezi nimi asi nebudu. Tři hvězdy s tím, že nevím, jestli ještě někdy budu mít chuť na druhou projekci.(10.1.2010)

• - Saoirse Ronan (Susie Salmon) dlho váhala, či prijať alebo neprijať hlavnú úlohu. Jej rodina bola proti tomu, aby si zahrala v tomto filme kvôli danej téme a obsahu, pretože v tej dobe mala herečka len 13 rokov. Nakoniec, po rozhovore s režisérom rolu prijala. (Greenpeacak)

• - Režisér, Peter Jackson, si podľa jeho slov román užil, pretože zistil, že je vlastne prekvapivo optimistický a povznášajúci. (Greenpeacak)

• - Cameo roličku si ve filmu střihl i režisérův syn Billy Jackson - ten se mihne plátnem jako zákazník obchodu s gramofonovými deskami naproti prodejně, kde nakupuje Susan (Saoirse Ronan) se svou babičkou. (curfew77)