Pevné pouto

• Nizozemsko

The Lovely Bones

Drama / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie / Nový Zéland, 2009, 135 min

Peter Jackson dokazuje, že je jeden z najlepších režisérov na planéte a Rozkošné kostičky sú môj Avatar. Po vizuálnej stránke je to v podstate gýč, takisto mám výhrady k scenáru i využitiu postáv a kvalitných predstaviteľov (okrem tradične ukňučaného Wahlberga) ... ale je to tak podmanivo natočené, že keď vás zvláštna atmosféra filmu raz vcucne, zabudnete dýchať. Záver povznášajúci, dodatok skvostný - asi najlepšia filmová smrť roka 2009, smial som sa ešte 5 minút.(4.1.2010)

Tak tohle Jacksonovi fakt nevyslo, cekal jsem vic, daleko daleko vic. Co z toho, ze po rezijni strance to ma Jackson pevne v rukou, kdyz nema poradne co tocit. Dve tretiny filmu jsme nuceny sledovat, jak se vsichni desne trapi, jsou smutny a smirujou se se smrti. Obcas to akorat ozivi nejakej fantasy vyjev z vymysleny Zeme nebo jak to nazvat, ktery jsou sice obcas napadity, ale vetsinou pouze barevne silne prepaleny a trikove absolutne nezvladnuty, kde je v kazdym zaberu videt, jak postava Susie proste v tom svete neni a je za ni jen zeleny pozadi. Treba s paradnim vizualem Jak prichazeji sny se to neda vubec srovnat. Dalsi problem je, ze cela ta myslenka na holku v ocistci, sledujici zivot rodiny, pratel a vraha po jeji smrti, se vetsinu casu tvari, ze da celymu filmu nejakej vetsi smysl, ale nakonec vysumi do prazdna a vlastne by se vubec nic nestalo, kdyby tu ta fantasy linie nebyla a sledovali jsme jen pocinani vraha a rodiny. Sice by jsme byly ochuzeny o ty trikovy zabery, ale ty za moc nestoji no. Dalsi problem filmu je desne prepalena delka, sledovat dve hodiny zapady slunce a brecici postavy zacne bejt postupem casu fakt dost otravny. Obzvlast kdyz, ackoliv je videt, ze se o to Jackson strasne snazi, se proste nedostavuje takova ta magicka atmosfera. No a posledni problem jsou nektery sceny, ktery vyznivaj skoro az smesne (vrah slysi sustit papir z druhyho patra, kdyz veze hodit trezor na skladku, nemuze zastavit u ni, ale hezky ho tahne z asi tak pulkilometrovy vzdalenosti, abysme mohli sledovat stopadesat spomalovacek, vylozene trapackej konec a spousta dalsiho). Co se tyce hercu, Sarandon me sice prekvapila, necekal jsem, ze ma takovej komedialni talent, ale jeji postava naprosto zbytecna. Wahlberg, no, nehraje tak hrozne, rozhodne aspon v porovnani z jeho poslednima filmama, jenze problem je, ze nema moc co hrat, furt se smutne xichti a ma blbeckovskej uces. Film tak stoji hlavne na dvouch hercich. Paradnim uchylackovi Tuccim a hlavne genialni Ronan, ktera me zaujala uz v Pokani a tady vsechny herce o tridu prevysuje. Takle to vypada, ze je film hrozna sracka, ale to zase ne, hudba je paradni, rezie taky, par solidnich napadu a sem tam nejaka ta napinavejsi nebo stylova scena. Ale to proste na vic nez 3* nestaci, obzvlast, kdyz si vezmu, co umi Jackson natocit za pecky a ne, ted nemyslim Pana prstenu. Tak po druhym skouknuti, kdy uz jsem tolik necekal, jsem si film docela uzil, takze pridavam hvezdicku.(7.1.2010)

Celkem dost drsné drama. Ještě než půjdu spát, tak si pustím něco veselého a od zítřka si budu našeho souseda měřit hodně nepřátelským pohledem! Není mi dobře a příště se takovým filmům vynasnažím vyhnout. Jsou na můj vkus až příliš reálné a já si tohle nebezpečí uvědomuji víc než je mi milé. Doufám, že mé dítě žádného pana Harveyho nikdy v životě nepotká! Jinak pěkně udělané, akorát místy roztahané na zbytečně dlouho.(8.8.2016)

no, rekl bych, ze tenhle film trpi tim stejnym, co uz King Kong.. Jakoby Jacksona ten LOTR nejak poznamenal a po nem se jiz nedokazal vratit k tak dokonalemu pribehu, stylovemu nataceni a epicnosti.. Taky chapu proc to tak malo vydelalo a bylo celkove propadakem.. Opravdu jsem premyslel, jaka ze to byla ta opravdova cilova skupina a zadnou jsem nenasel (tedy az na fanouskovskou zakladnu knihy + nejake ty filmove fandy, co behaj na kazdy film..) Pro male deti prilis dospele, pro teenegery prilis pomale a prilis nestravitelne a pro dospele zase prilis detinske a malo zabavne.. Jackson zase stoji na hranici a neustale preslapuje z jedne strany na druhou.. takze nektere genialni a dokonale (aspon vyvolavaj takovy pocit) sceny jsou nahle prekryty kycovitymi a klisovitymi obrazky ci rozhovory.. A ten kyc je nekdy az zarazejici.. Ale co je velke plus jsou herecke vykony a dokonale projevy emoci + pekne neobvykly pohled na vraha.. Saoirse Ronan je naprosto okouzlujici, mnohem lepe vypadajici a prinejmensim stejne dobre hrajici jak v Pokani (ci Mestu Ember).. Umi pekne vyjadrovat emoce a jeji pribeh je dojemny a nepekny...(jak je to pekne vyjadreno uz na zacatku s tim tucnackem, takove narazky pres cely film zeru) Opacna strana neboli Stanley "pan Harvey" Tucci jako slizky na pohled odpudive vypadajici "pratelsky" soused" je taky zahran skvele, i kdyz neni divu, ze narozdil od Susie vam nepriroste k srdci a v mem pripade jsem stale cekal, kdy ho uz konecne zameri do sveho hledacku Dexter.. :-))) tucciho nastup na scenu, kdy z neho stale ukazuji jen casti tvara atd. je pekne desivy a je citit, ze se ve stinech skryva mostrum (coz se o chvili potvdri).. Wahlberg zahral svoji roli presvedcive, v uloze tatinka, ktery tak strasne miloval svoji dceru. (scena rozbijeni lodicek je jedna z nejdojemnejsich ve filmu.. nechtel bych v jeho kuzi byt ani za nic). zel tohle vsechno mohlo byt jeste o kus lepe udelano, nektere sceny byly zbytecne prodluzovane, nektere dulezitejsi zase prilis kratke a nektere stripkovite jsem ani poradne nepochopil (rozhodne zabiti bylo v knize mnohem lepe vyjadreno.. sice vim, ze Jackson byl omezen PG-trinactkou, ale stejne bych to udelal trochu jinak... a takove sceny v koupelne ci jeste dalsi moc na trinactku stejne nevypadaly... ale co by tenhle film s erkem vubec vydelal, ze jo...) Proste dokonaly priklad nedodelaneho filmu s velkym, opravdu velkym potencialem.. Ale jelikoz hudebni slozka byla dost dobra, a film me docela zasahl (+ sem cetl taky knihu, coz je urcite k dobru) davam dobre 4.. A Petře, natoc uz zase neco uplne dechvyrazejiciho :-)(11.4.2010)

Silný zážitek. Přestože jsem to nečekal, Peter Jackson ve mě vyvolal hodně emocí, především kladných a po celou dobu si se mnou pohrával přesně, jak by režisér s divákem měl. K ruce měl skvěle vybrané a kvalitní herecké obsazení (Tucci to tedy rozjel, ale všichni se mu snaží stačit), opravdu hodně peněz, dobrou předlohu, ale k úplnému uspokojení mi chybí ještě kousek. Možná to trochu laciné využití (pro mě slavné) Song to the Siren, možná opravdu hodně efektů, které v určitou chvíli jsou spíše ke škodě, ale v druhé chvíli mě totálně odrovnají (viz. přechod z obávaného domu do bažin apod.). Hudba mi chvílemi trochu připomínala soundtrack k Sunshine, takže tu bych pomlčel. Největší problém mám však asi s koncem, který prostě... pro film neustále se pohybující na pomezí temna a světla takový ... zvláštní (spoiler:happyend s vrahem byl laciný a pointa o smyslu pout také). Ty velké peníze jsou tu dost vidět, ale i bez nich by to byl opravdu silný film, skvěle natočený a podtrhující status Jacksona jako velkého režiséra, který nechce zůstat jen u slavné LOTR trilogie. Přes výše zmíněné je však Pevné pouto jedním z mála filmů o posmrtném životě, který opravdu stojí za vidění a jejich představa světa po smrti je... úchvatná. Opravdu silný zážitek hnedka z počátku roku 2010...PS: Jak přicházejí sny i přes nižší rozpočet, jinak laděné efekty a příběh, byl pro mě emočně i příběhově silnější...(8.1.2010)

• - V nemeckej verzii je názov filmu "In Meinem Himmel", v preklade "V mojom nebi". (jony5)

• - Už vo februári 2001 sa pracovalo na písaní filmovej adaptácie románu. Definitívny scenár bol napísaný v roku 2006 a mal 120 strán. (Greenpeacak)

• - Kniha a film sa od seba líšia hlavne tým, že scény so Susie (Saoirse Ronan) v nebi sú v knihe popísané ako predstavy jej otca. (Greenpeacak)