Bludiště (TV film)

Česko, 1994, 68 min

Ivo Popek

Takhle špatně obsazenou inscenaci jsem ještě neviděla. Oba dva skuteční herci, Němec a Munzar, měli spíše menší role, o zbytek se postarala česká šmíra. Především hlavní role pro voskovou figurínu s krycím jménem Vejmělková byla obrovským krokem do prázdna. Z toho námětu se dalo vytřískat mnohem více, dovedu se představit to až mysteriózní tajemno kolem Terezy, které se postupně rozplétá. Přímo vidím tu houstnoucí atmosféru, to napětí mezi Terezou a Freudem. Jenže to by Terezu musela představovat skutečná herečka. Díky osude, že se paní Vejmělková rozhodla věnovat rodině a přestala kazit renomé českého herectví.(19.2.2013)

Lacina, nic mene povedena televizni hra J.S. Kupky o jednom pripadu Sigmunda Freuda (skvely Frantisek Nemec), ktery se musi dopatrat priciny u hystericke neuroticky (prkenna Eva Vejmelkova) a obhajit svoji metodu pred svymi kolegy, vedenymi pacientcinym zpatecnickym otcem (Ludek Munzar). Zajimavemu pribehu urcovani priciny psychickych problemu, prokladanemu obhajobou Dr. Freuda pred odbornou verejnosti a vsimave pospojovaneho drobnymi detaily (jako jsou zdroje svetla v mistnostech, nebo muzika), by neskodil vetsi rozpocet a naturalistejsi pojeti nekterych scen.(18.5.2007)

Český televizní film podle scénáře J. S. Kupky odehrávající se na počátku 20. století ve Vídni a zabývající se zjišťováním důvodu diametrálně rozdílného střídání nálad a duševních stavů mladé dcery Terezy (E. Vejmělková) známého vídeňského konzervativního psychologa. Jelikož její otec si s léčbou nevěděl rady, začala jeho půvabná dcera navštěvovat tehdy začínajícího psychologa s novými pokrokovými metodami a provokativními myšlenkami jménem Sigmund Freud. Do rolí vědeckých rivalů byli obsazeni staromódní až puritánský L. Munzar a zakladatele psychoanalýzy, příborského rodáka si zahrál F. Němec. V okamžiku, kdy si F. Němec získal důvěru od své půvabné klientky, sama mu začala vyprávět o původu svého trápení a nakonec vyšlo najevo, že její maniodepresivní chování má původ v potlačování svých sexuálních tužeb. Dilema mezi pudovým sexuálním chováním a zkostnatělou pokryteckou morálkou prezentovanou v plné míře jejím otcem u ní vedlo k duševnímu bloku. Toto odhalení doktora Freuda zastavilo jeho obviňování z morálně pokleslých postupů, rivalitu s kolegy se zastaralými názory a nastartovalo jeho úžasnou kariéru. Do dalších rolí byli obsazeni pro mě neznámí ostravští herci, jedinou výjimku tvořil jakýsi Terezin vymyšlený přelud, kavalír z důstojnického sboru, ztvárněný M. Zounarem. Televizní film od F. Filipa z období prolamování puritánských předsudků s názvem korespondujícím se zmatkem v Terezině hlavě, hodnotím díky F. Němcovi, L. Munzarovi a ojedinělému půvabu E. Vejmělkové pouze průměrně.(5.2.2019)

• Cascabel

Jedno z mnoha utnutí se mistra tesaře Františka Filipa. Jestliže má jít o bludiště, proč to školácké provedení retrospektiv a pacientčiných mystifikací (zesvětlený a rozmazaný obraz)? Nebo že by to byla naopak rutinní berlička podávaná zkušeným režisérem proslulému "debilnímu divákovi"? Směšná byla i čecháčkovská vložka kolem veduty Freudova rodiště. Jedna hvězdička za Munzara a jeho výstupy vysoko povznesené nad tuhle lapálii. František Němec nedostal prostor, takže bych ještě půl hvězdičky dal za krásné slzy Evy Vejmělkové.(27.8.2012)