Paranoid Park

Paranoid park, je místo v americkém Portlandu, kde se pravidelně setkávají mladí skateboardisté. Jedním z nich je Alex, který kromě problému typického pro mladou generaci, řeší i rozvod rodičů a nepříliš idylický vztah s přítelkyní Jennifer. Všechny tyto problémy se pro něj stanou podřadnými v okamžiku, kdy Alex nechtěně způsobí smrt člena bezpečnostní stráže. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Fridecka

Postupně do sebe zapadající střípky paměti jednoho teenagera, který působí značně depresivně a izolovaně. Izolovaný je hrůzným činem, nešťastnou náhodou, se kterou se lze smířit jen obtížně a za cenu velkého duševního utrpení. Alex se během filmu potácí v jakémsi depersonalizovaném stavu uprostřed vzpomínek a emocí, které umocňuje doprovodná hudba. Je otázkou, zda jde takovou dálost, ikdyž nebo buhužel nechtěnou přeskočit a zda lze přijmout odraz k dalšímu klidnému životu. Spíše odkazuje k tomu, že život ano, ale s doživotní jizvou, kdy už je pak na jedinci jak bude hluboká a citlivá. ()

wata

Dráma Paranoid Park je filmom o zložitej udalosti v živote dospievajúceho mladíka. Rovnako ako aj iné filmy Gus Van Santa rozoberá morálnu tému, v tomto prípade ide o neúmyselné zabitie, ktorého prežívanie sa stane ústrednou témou filmu. Psychologická dráma je natočená na viacero druhov materiálu, vyznačuje sa obrazom so zvláštnym, veľmi funkčným zaostrovaním, a obzvlášť dôležitým prvkom filmového štýlu tohto filmu je práca so zvukom. Gus Van Sant vo filme nesleduje nejakú etickú dilemu, ani nesmeruje k vyriešeniu detektívneho príbehu, jediné, čo divákovi ponúka, je čisto subjektívny pohľad na nečakanú udalosť a krátky následný úsek života jednej osoby. Gus Van Sant dokázal týmto filmom podať veľmi silnú výpoveď o osamotenosti dnešného dospievajúceho človeka, o pocitoch, ktoré zažíva, keď sa musí sám vyrovnávať s často zraňujúcimi skúsenosťami. Nevie, kam sa obrátiť o pomoc, pretože nik sa oňho skutočne nezaujíma, nevie, koho sa má pýtať a často ani nevie, čo by sa vlastne opýtal. Film o vzďaľovaní sa spoločnosti a jednotlivca, ktorý sa má podieľať na jej tvorbe. ()

candy_daze

Klasický Van Sant tak, jak ho mám ráda. Spíš než o dějovou záležitost se jedná o sondu do duše. Vše patřičně ztvárněno skvělou kamerou. ()

miawallacova

film, od kterého jsem čekala mnoho a nedostala jsem skoro nic. Až na chronologicky zvláštní vyprávěni, které filmu dodala alespoň trochu zvláštnosti nemá film ani dynamiku, ale divácky přitažlivé skate obrazy... prostě nic ()

ljukyljuk

K dokonalosti mi tam k tomu chýbalo také to niečo, nejaká akcia, vec, neviem to vyjadriť, nejaké "TO"... ale tento jeden nedostatok prebíja skvelá hudba, veľmi zaujímavá kamera, nenormálne dobre domotaná kompozícia, lyrika takmer každého obrazu a úplne detailné zobrazenie emócií nie veľmi emocionálneho hrdinu. ()

Proserpina

Tragická udalosť tu je iba akýmsi záchytným bodom okolo ktorého sa vlastne všetko točí, ale vôbec vo mne nezanechala pocit, že sa stalo niečo zlé. Skôr tu ide aj tak o to, ako sa s takým niečím vyrovnať, a táto pointa sa mi v závere veľmi páčila. Scény z jednotlivých udalostí sú medzi sebou popreletané a opakujú sa, preto by to chcelo pozrieť si tento film ešte raz. Dejovo to vlastne ale nebolo nič moc, preto neviem či sa k druhému zhliadnutiu tak skoro odhodlám, ale za fajn hudbu, skejtové videá a pekné zábery pridávam jednu hviezdičku. ()

bono22vox

Pseudointelektualni, nezáživné, melancholické... Prostě nimracka v duši nešťastného teenagera, která vás uspi... 2/3* ()

mimozakon

Nuda. Jediné, čo stojí za zmienku je tá hudba. Inak to bol kvázi dokument o chlapcovi, čo nešťastnou náhodou zabil a rozmýšľa, čo bude ďalej. ()

Zombiepod

Paranoid Park je výrazne depresívnoiu tínedžerskou drámou, ktorá retrospektívne zliepa útržky príbehu okolo okrajovej kriminálnej zápletky. Veľmi atmosferický kúsok, ktorý má v sebe však jedno obrovské nič. Celok zapôsobí mierne nedotiahnuto a obyčajne, nebyť dokonalo zasadeného dejiska uprostred drsného sveta mladých riderov, čím to celé autor zachránil. Mňa osobne však film celkom bavil a aj emocionálne sa dokázal miestami o mňa otrieť, čím si zaslúži nadpriemerné hodnotenie. /65%/ ()

MaxForValue

Gus Van Sant prezentoval už po niekoľkýkrát osvedčený motív z Dostojevského Zločinu a trestu a situoval Raskoľnikova do tela 16-ročného skejtboardistu. Jeho hrdina nijako nevybočuje z radu hrdinov, ktoré poznáme z iných filmov, tiež vystupuje ako vydedenec, jeho sociálne väzby na okolie sú determinované prostredím, v ktorom vyrastá, ktoré je rodinne prázdne. Zaujme hlavne kamera (dlhé statické zábery len na jednu z postáv, ktorá často ani v deji nepovie slovo), hudba, nápaditý scenár. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že celé je to tak nejako na efekt, že v popredí nie je otázka viny a trestu, ale skôr toho, ako prostredie vplýva na empatiu jednotlivca. Neviem či toto bol však účinok, ktorý chcel Gus vykresliť. ()

Do-Do

Pravdupovediac, po tomto filme som sa JA stal paranoidným, lebo všade vidím toho malého (síce je asi tak starý ako ja) debilka (samozrejme myslím hlavnú postavu - koho iného) a vonkoncom sa mi to NEPÁČI. Som na stanici - stojí tam, kráčam do školy - on ide oproti, som v škole - tam už musí byť jeho liaheň, lebo ich je tam jak švábov. Zlý sen, áno, tak sa to dá nazvať. ()

TesterX

Dalsi snaha o filmarske umeni - prazdne tlachani, pohled do hrdinovy duse, dementne zasazena hudba a nekonecne nicnerikajici zabery. Amaterina o emocich bez emoci. Jedina scena ve sprse mela zvlastni atmosferu. ()

COWBOY86

phuuu.... Množstvo tichých scén bez diania, afektovaný adolescenti, mám ich dosť v živote nieto sledovať tie ich oduté tváričky ešte aj vo filme. zdalo sa mi to, tak pomalé, nezáživné, bohužiaľ ma to nezaujalo... Akoby sa niekto snažil spraviť kinematografické dielo a úplne to po.... ()

borzula

Tento film som si pozrela na zaklade odporucania. Takmer od zaciatku je vopred jasna cela dejova lina. Na Paranoid park sa mi pacilo ze o sebe vie. Aj to, ze je poznaceny amerikou a aj to, ze to velmi vidno. Napriek tomu sceny, kamera, hudba su pre mna velkym a milym prekvapenim a aj ked tu mame uz zname spomalene sceny s hudbonym pozadim tomuto filmu to neskutocne sekne. ()

nehru

Kdo se v patnácti cítil, že nezapadá a kdo byl v nějakém opravdovém průseru, kdo měl v životě občas pocit že události kolem se dějí za sklem a kdo někdo chodil na americkou střední tohle docení na 5 hvězd. Pro ostatní výborně natočený, originální svojí narací a poetický film o mladíkovi, co není jako ostatní. ()

jopal

Mna to vyraznejsie neoslovilo. Nieco som sa poducil o skatebordistoch, ale dej bol nejaky rozvlaceny a dokopy bez pribehu. 02.2011 ()

Cinepur CHOICE 2008 - Nápadný půvab filmu

Cinepur CHOICE 2008 - Nápadný půvab filmu

24.11.2008

Filmový festival Cinepur CHOICE se po loňském úspěšném debutu rozšiřuje na 5 sekcí a filmy představí v 9 promítacích prostorách. Festival orientovaný na nejprogresivnější trendy současné… (více)