Zoufalý muž pátrá po genetickém původu mozkové choroby, které podlehla jeho dcerka. Samotářský detektiv vyšetřuje vraždu starého podivína, jehož pohnutá minulost mění zdánlivě běžný případ v bizarní mystérium. Obě příběhové linie se postupně proplétají v divácky nejúspěšnějším islandském filmu všech dob, nejnovějším snímku Baltasara Kormákura. (kwejgaar)

conery1

" Človek urobí raz chybu a celý život sa to s ním vlečie ". Podľa príbehu Island tiež patrí do " civilizovaného " sveta ( skorumpovaná polícia, aj keď tá minulá ). Slušne to postupne hustlo a tak to má byť. Kamarát, ktorý sa vrátil z tohoto ostrova na moju otázku ako bolo odpovedal : krásne, ale nechcel by som tam žiť. Z príbehu bolo cítiť prečo. ()

Mikino00

Ale kdepak mysteriózní, spíše je to jako epizoda v kriminálního seriálu s takovým nedomyšleným dějem. Hlavně styl natočení seriál na pokračování hodně připomíná. ()

sona123

Detektivka, a ty moc nemusím. Vyšetřování starých vražd na Islandu - a ten teda vypadá drsně a ponuře. Hudba je solidní, příběh má hlavu a patu a kvůli té troše exotiky dávám 3***, nicméně pravdou je, že kdokoliv, kdo viděl byť jen jeden díl Sběratelů kostí a na filmech tohoto typu neujíždí až tak u vytržení nebude. ()

lukasd

Průměrná krimi, jejímž největší tahákem je zajímavé prostředí a dobrá hudba. Příběh byl totiž pro mě dost nezajímavý, navíc natočený bez většího napětí. ()

Santino7

Žáner krimi mám rád, severskú tvorbu taktiež (i keď islandské filmy, ktoré som doposiaľ videl, by sa dali spočítať na jednej ruke - čo však jedného dňa určite napravím a doženiem!), čiže na túto snímku som bol tak primerane zvedavý. Že by som od toho však mal vopred aj nejaké špeciálne prehnané očakávania, tak to zas nie. Nuž koniec koncov, o to väčšie bolo moje prekvapenie, ako šikovne sa s tým filmári popasovali, pretože film sám o sebe bol viac než len pozerateľný. Začnem však s negatívami (prečo? je ich totiž menej...). Ak mám pravdu povedať, vlastne som ani nenašiel nič tak moc rušivé, že by mi to vyložene vadilo či prekážalo, to nie. Jasné, napríklad taký scenár mohol byť kľudne aj premakanejší ale zas na druhej strane, povedzme si úprimne - čo by sme dali za to, aby aj z našich končín vzišla aspoň takto kvalitná kriminálka? Ja by som to bral všetkými desiatimi, skutočne! Ako už v komentároch niekto spomenul, je to presne ten typ filmu, ktorý (snáď) nikto nezavrhne, avšak zároveň nie je až natoľko výrazný, aby sa vryl nejako hlbšie do pamäte a dalo sa naň spomínať aj o niekoľko rokov či desaťročí. Každopádne v rámci žánru je to stále silný nadpriemer (aspoň podľa mňa určite), ktorý je veľmi dobre pozerateľný. A to i napriek (alebo skôr práve kvôli tomu), že atmosféra je skôr komorná a celkovo sa to nesie v takom pokľudnejšom tempe, nijaká zbesilosť či scény pre efekt. Neviem ako vám, no mne to rozhodne vyhovuje! Navyše obrovským plusom pre mňa boli aj špecifiká samotného Islandu, či už krásna krajina (zábery na ňu boli vynikajúce, hotová "pastva pre oči" :-)) alebo aj hudobný sprievod v podaní mužského zboru, ktoré dokopy vynikajúco dotvárali tú celkovú ponurosť, akou táto snímka tak nejak prirodzene oplývala. Ak hľadáte poctivú kriminálku, pričom nebažíte po nejakých plytkých efektoch a megalomanských prestrelkách za každú cenu či napríklad hollywoodskych hviezdičkách atď., tento film vám môžem s pokojným svedomím vrelo odporučiť. 80% ()

Yardie

Lepších 70%. Velmi zajímavý příběh, který udržuje zvědavost a jistou míru napětí. Velmi dlouho jsem si nebyl jistý, jak a co se vlastně stalo, což je u krimi dost důležité (pokud tedy nejde o Columba, ale tam se na to dívám z jiného důvodu než napětí). Film má velmi dobrou a chladnou atmosféru, takovou ponurou, což jen umocňuje "sílu" příběhu. Hlavní hrdina je celkem sympatický a charismatický. Co bych možná z příběhu vynechal bylo rodinné drama a nechal bych tam jen hlavní děj. Každopádně je to povedený snímek, který stojí za vidění. Není to nějaký extrémní skvost, ale slušně odvedená práce, která nebude nudit, spíše právě naopak. Howgh! ()

jacksax

Dlouhé čekání na zklamání... podle mne špatně vykreslené postavy (za tím vidím Balthasarovu snahu neočerňovat islanďany před cizím publikem - pro které je zřejmě prvoplánovitě film vytvořený). Spíš než jakékoliv jiné severské krimi to připomnělo německé detektivky. Slyšel jsem to bohužel dabované, což ještě víc snížilo šanci na autenticitu. ()

DuanBerry

Ingvar E. Sigurdsson je spolu s Gísli Halldorssonem jediný islandský herec, kterého vedu v patrnosti, protože jsem viděl více než jeden film, v kterém hrál. Mýrin je oproti Chladnému světlu a Andělích všehomíra snímek, kde si Sigurdsson vystřihl racionálnější roli. Jde o pěkně vystavěnou detektivku, která není přímočará, takže její postupné rozuzlování i samotný finiš překvapí. Mystiky tam mnoho není, takže pokud jde o tu, pak doporučuji spíše Fridrikssonovy Děti přírody. ()

Chudobka

Nevlídná krajina, nevlídné počasí, nevlídný hlavní vyšetřovatel, ke kterému jsem moc sympatií necítila. Ztrácela jsem se v rodinných vztazích, jménech, žádná postava mi nepřirostla k srdci. Ale hudba byla velkolepá! ()

Meechee

Shodou okolností první film, který jsem letos (07) viděl ve Varech a hned vítěz :)) Dobrý a dobře zpracovaný námět, zajímavé a pro našince exotické exteriéry, ponurá atmosféra a ......... ovčí hlava !!! Rozhodně zajímavý film, který stojí zato vidět ()

Candida

Konečně kriminálka, kde se neplýtvá přemírou střelby, potoky umělé krve anebo nadbytkem žvanění. Divácky osvěžující zážitek v záplavě amerických "krimi", které jsou na jedno brdo. Možná že to není film na plných pět hvězdiček, ale mně se tak líbil! ()

troxor

Překvapivě dobrý film, který má všechno, co má správná kriminálka mít. Mrazivou atmosféru (na Islandu snad ani jiná není), napětí i překvapivé rozuzlení. Uškodí jenom (poněkud laciné a provařené) moralizování v závěru. Mýrin má však navíc ještě něco, co se je tak nevidí. OVČÍ HLAVU! Pro zájemce gurmány o ní dodám několik informací - tato islandská pochutina se jmenuje "Svið". Jedná se o ohněm opalovanou a uvařenou ovčí hlavu, která se však nechá uležet a podává studená. Zvlášt delikátní jsou prý očka a jazyk. Dobrou chuť! ()

JakeG

Chytré, vtipné, napínavé, islandské. Opravdu po zásluze oceňovaný film! Vařené ovčí hlavy! Přeju příjemný filmový zážitek. Nyní jen pár slov s odstupem let od MFF, kde tento film zvítězil, ročník po mně nechtějte prosím. Místy sice kriminalisté kliku mají a scénář jim pomáhá, ovšem ona atmosféra islandská, kde se v podstatě všichni znají občas předělená záběry oné nádherné země, spojená s dobrou hodbou, .... zkrátka a dobře názor se moc nemění a jde o velmi koukatelný film. ()

Narkobaroni jdou po krku Owenovi

Narkobaroni jdou po krku Owenovi

31.12.2008

Jižní Amerika je v kurzu. Včera jsem se rozplýval nad mimořádně šťavnatě obsazeným Stalloneovým The Expendables, které se brzy začne natáčet v Riu, a dnes je tady Cartagena. To není jen název… (více)