,,Tatínku, víš proč máme oči? Přece abychom mohli plakat.....“ Taková malá, nepompézní a celkem obyčejná detektivka o jedné chybě, která pár lidí pronásleduje celej život. Ve vzduchu je cítit něco shnilého a mě se líbí klidná atmosféra, kamera a (nemíním to sexisticky rozebírat) detektiv Ingvar Eggert Sigurðsson. Určitě je to mnohem lepší než Reykjavik-Rotterdam! Vo ovčí hlavu! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět a slyšet zpívat sborově ukolébavku (na pohřbu?). 2.) Zjistím, co se stalo s mozkem Alberta Einsteina. 3.) Mám dceru feťačku (a čirou náhodou je ,,v tom“). 4.) Na filmech mám nejraději klid, sychravo, usychat, sýkora, sýček…. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(16.2.2011)

Pochmurné a současně syrové jako nedopečená kýta. Prosté herecké obsazení, jež perfektně zapadá do toho islandského chmuru, jež je obohacen notnou dávkou cigaretového kouře, jež je pro Island typický, jako knedle s vejcem pro ČR. Záběry z patologie a venkovského krchova jsou z věru zapamatování hodné. 73%(22.2.2016)

Překvapivě dobrý film, který má všechno, co má správná kriminálka mít. Mrazivou atmosféru (na Islandu snad ani jiná není), napětí i překvapivé rozuzlení. Uškodí jenom (poněkud laciné a provařené) moralizování v závěru. Mýrin má však navíc ještě něco, co se je tak nevidí. OVČÍ HLAVU! Pro zájemce gurmány o ní dodám několik informací - tato islandská pochutina se jmenuje "Svið". Jedná se o ohněm opalovanou a uvařenou ovčí hlavu, která se však nechá uležet a podává studená. Zvlášt delikátní jsou prý očka a jazyk. Dobrou chuť!(22.8.2008)

Natočit detektivku s tímto námětem třeba Němci nebo Amíci, tak bych to nejspíš odsoudila šmahem jako nevzrušivý průměr. Ale severská přidaná hodnota v podobě těžkotonážní depresivní atmosféry a uvěřitelných výkonů vizuálně nepříliš atraktivních herců zkrátka dělá své. A když k tomu navíc připočtu islandský genius loci, na který zvlášť my obdivovatelé této drsnější ostrovní země slyšíme (zdravím Malarkeyho), tak nemohu než jít na čtyři hvězdy i přes fakt, že jsem se musela místy trochu víc soustředit, abych se neztratila v ději. Filmová výzva 2016(5.7.2016)

2 dějové linie a vy si furt říkáte, co mají asi tak společnýho. Do toho ještě ta jeho dcera. Jinak je to v podstatě klasická detektivka. Valit bulvy se dají na rozsáhlé holé scenérie a záběry na ty silnice. Napdala mě dokonce rým Fordem fjordem, ale to je kravina, co? Akorát furt nevím, co je to ten Mýrin nebo Jar City.(25.10.2008)

• - Postava Örn a jeho dcera Kola jsou v tomto příbuzenském vztahu i ve skutečnosti. Otec Atli Rafn Sigurdsson a dcera Rafnhildur Rósa Atladotir. (TomikZlesa)

• - Malé město v Kelfavíku se jmenuje Hvalsnes. (TomikZlesa)

• - Erlendur si ve Fastfoodu objedná ovčí hlavu nazývanou "Sviđ", jedná se o skutečnou islandskou specialitu. (TomikZlesa)