Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

kakapo007

Pro mě osobně, úžasné herecké výkony, excelentně zahrané vedlejší jakožto komparistické role (lehce vesnicky stereotypicky vykreslené, ale o to více uvěřitelné), bohužel mě velice nesympatický mladý hrdina a jaksi lehce vyšumnělkovaný a hodně šroubovaně umělecky zavatovaný děj. Jinak příjemný film ()

zero_zelo

...no ale kdo není boží nadělení. v jednoduchosti je síla. asi jedinej film, kde mě vyloženě nesere liška ba naopak, velikej!! respekt bydžovský, protože to bylo hodně upřímný .. a moc by mě zajímalo, jak točili tu finální scénu s porodem:) skvělej film. na všem se dá asi něco najít, já to nehledám. a tady už vůbec ne! "odpusť mu, nenos si to v sobě, zničí tě to" ()

Jevablo

Bohdan Sláma se výrazně pochlapil. V tomto snímku už lze na rozdíl od jeho předchozích počinů nalézt příběh, který stojí a padá s trojlístkem hlavních hrdinů. Naštěstí nedošlo k tomu, že by zařazení herce - amatéra vedlo k rozkladu celého díla, naopak, teenager působí velmi přesvědčivě, stejně jako Liška v roli introvertního homosexuála. Ani mi to nepřišlo dlouhé, asi pro ty výborné herecké výkony a velmi dobrý, lehce plynoucí scénář. ()

J. K. Lister

Je to hezký idilický příběh, ve kterém každý člověk ve svém životě hledá kousek štěstí, něco co by naplnilo jeho srdce a udalo, jakým směrem se dál vydat. ()

katapultova

Možná jsem po Štěstí měla příliš vysoká očekávání, možná mi prostě téma nesedlo, možná už mám dost Zuzany Bydžovské, která se (pokolikáté už?) probrečela celým filmem... Pavel Liška jako vždy výborný, ale pro mě víc jak za tři hvězdičky to nebude. ()

sutorovic

Téma homosexuality je dnes už otravné klišé. A citovo-vydieračska scéna, kde ten teplejší (sympatickejší) z dvojice obchytkáva toho menej teplého, je klišé ešte otravnejšie. Moje sympatie však má. Remeselnícky je veľmi pekne zvládnutý, ponúka množstvo zaujímavých (fotografických) kompozícií a výborného Lišku. Aj Krobota, ktorý síce veľa priestoru nedostal, ale tá jeho otcovská, nepriepustná mimika ho robí výrazným všade. Poetický, melancholický film. Do problematiky síce nič nové neprinesie (o čo sa napokon ani nesnaží), ale zaujme. 65 (a pol) %. ()

JeyeK

Už jste někdy cítili fyzickou bolest ze sledování filmu? Venkovský učitel je dvouhodinovou přehlídkou toho, kam až mohou sahat hranice tragičnosti jednotlivých postav, které se jen neschopně čvachtají ve svém žalostném životě. Mělo to být cílem? Měl mi snímek po jeho shlédnutí zvednout sebevědomí, jak oproti kolegům žiju nesrovnatelně šťastnější a plnohodnotnější život? Protože pokud ano, pak se záměr nepovedl - jediné, co mi zvedl, byl žaludek. Zábava tak akorát pro sadisty, kteří se baví cizím utrpením, a masochisty, kteří se baví utrpením vlastním při sledování filmu. Já být kýmkoliv z tamějších postav, tak se ještě večer oběsím. Brr. 20% ()

pan_Bily

Průměrný film, který nevadí vidět, ale na druhou stranu nic hlubšího ve mně nezanechal a ani vůbec nevadilo, že mě tak dlouho míjel. Těžko se na to podívám někdy znovu. I když mě to nijak moc neoslovilo, tady jasně vidím jednoznačný příběh. Prostě lidově řečeno vím o čem to je. Což je plus k hodnocení. Narozdíl od některých podobně laděných českých filmů, kde mi tento prostý základ "o čem to je" unikal. ()

JITY

Dobrý film, trošku som sa vrátila do reality, že v tomto svete sa nájde ešte tak kľudný človek ako učiteľ v tomto fime...Každý chce žiť v meste a len tí silní ostavajú na dedinách. Učiteľ tu nachádza kľud a útechu životu. Na Zuzanu som skôr zvyknutá, že hraje v komédiach ale aj tu jej to seklo....Chalan stvárnil postavu, fakt dnešnej mládeže a dedinka typická, kde sa ľudia bavia ako sa patrí....v meste je život uponáhľaný a dedina si žije svoj. Veselica, krčma a chov dobytka to je dej dediny. A hlavne je, že každý si tu nájde svojho hrdinu. Má to svoju zápletku, ktorá sa nakoniec skončí dobré a každý zistí, že v živote sa chyby robia a le hlavne je, že si vieme odpustiť...podstata filmu. ()

JB001

Hmmm, a už jsme světoví. Taky jsme natočili film o homosexuálech... Kdyby to mělo jen 90minut, tak i tak by to pro mne bylo moc dlouhé. Tento druh artu zrovna nemusím ()

NikiVai

Opravdu povedený český film, kterému na síle neubírá ani věk. Pro mě by to mohlo být míň poetické, ale i tak jsem si opět užívala každou minutu. ()

T369

Na Venkovského učitele jsem byla opravdu zvědavá a nezklamal mě. I když jsem Zuzanu Bydžovskou nikdy neměla moc v lásce, tady je opravdu skvělá a její postavu by asi nikdo nezvládl líp. Stejně jako Pavel Liška, kterého mám ráda a i tady měl moc dobrou roli, kterou zvládl na výbornou. Celý film je doprovázen vhodnou hudbou a je zkrátka skvělý. Doporučuji shlédnout :) ()

Hach

Bohdan Sláma zraje jako víno. Se svým třetím venkovským dějistvím se rozhodně zařadil na post české režisérské klasiky. Příběh a jeho ztvárnění je hutný mix emocí, detailů a osudů, které dohromady z učitele dělají skvělý film. ()

MaximGork

Patrím asi medzi menšiu skupinu divákov, ktorých tento film minul.Alebo ktorí sa neboja priznať, že sa im to až tak moc nepáčilo. Dej je násilný, postavy nie sú uveriteľné, dialógy sú umelé a aj na dedinskej zábave je primálo štatistov. Mám rád dobré české filmy, ale takéto pesudoumelecké zlátaniny naozaj nemusím. To už radšej omnoho vierohodnejšie Štěstí. ()

JIP.XF.cz odpad!

Jelikož jsem si na tento film zašel do kina, tak jsem jej vydržel shlédnout do konce. Díky tomu jej nyní můžu objektivně zhodnotit jako jednoznačně nejhorší film, co jsem kdy viděl! Jednoduché postavy bez vlastní vůle ovládané pouze osudem, jednoduchý a navíc prázdný děj ubíhající neskutečně pomalu. Hrozná nuda a čistě promarněný čas. ()

Leila75

Film se mi vcelku dost líbil,hlavně herecké výkony P.Lišky a Z.Bydžovské,jen mi přišlo stavení,kde žila Marie,jak z jiného světa,nevím zda je to reálný dům,na mě to působilo jako kulisárna,a závěrečná scéna rození telete,kdy si všichni padli kolem krku a vše odpuštěno byla příliš americká...Nikdy jsem nebyla příznivcem filmu Štěstí,ale teď "dobrý Bohdane"! Tak už vím,dům byla opravdová kulisárna,a dost nepovedená! ()

onsik84

Pavel Liška, jako homosexuální učitel...Zajimavý film, který vás vtáhne do děje a je vám hlavního hrdiny tak trochu líto, nikdo nemůže za svoji sexuální orientaci. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008