Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

Azrael515

Prvá polovica ****, druhá *. Prečo ? V prvom rade ma zaujal vizuál, myšlienka urobiť z vampírov dominantným druhom na planéte a dopad tejto expanzie na ich samotnú spoločnosť ( žobrák ktorý si nemohol dovoliť krv ma dostal). I scenár sa vydal správne, dochádza jedlo čo s tým ... Krása, pecka, už sa teším ..obsadenie mi tiež sadlo. No potom to prišlo a zpočiatku som mával rukov .. detaily. No potom tie detaily ktoré nedávali zmysel alebo boli proti klasickým (rozumej, tých ktoré som si prevzal za svoje) pravidlám o upíroch. Po detailoch nasledovali vážne sceníáristicke kaskadérske kúsky ( riešiť X pomocou X je podla mna úúúplne pritiahnuta za vlasy, to radšej mohli prist s prachsprostou vakcinou, tu by som stravil). ..do konca bude nasledovat este jeden kusok ktory uz je uplne mimo (domino efekt) ..vysvetlitelny by bol napr. tou vakcinou. Na záver už tvorcovia asi fakt nevedeli kudy kam a prehupsli sme sa na chvílu do zombie horroru (inak moj oblubeny zaner no tuna nepotesil) . K tomu trochu poučiek a'la faramceuticky priemysel je zlý ..... aby to malo posolstvo ..zopar vybuchnutých humvee a iných objektov ....aaa je tu bullshit ALE TAK PEKNÝ ..čiže len za kabátik dostane 3* ()

enjoi

Já vím, je to těžký průměr, ale mně se to prostě líbilo. Nejspíš za to může originální nápad na téma upíři, který tady ještě nebyl. Rozhodně se z toho ale dalo vytěžit víc. 75 % ()

dubinak

Přidám se k většině a nadhodím průměr. Další upířina s Edwardem. Ovšem ze zcela jiného soudku, kde naopak převládá krvelačná populace a lidská rasa je v tomto světě pouhou menšinou. Už jen tento námět musel zákonitě přilákat spoustu diváků. Vizuálně je to docela mainstreamová záležitost, ale neříkám, že je to špatně. Masky byly perfektní, efekty mě občas také donutily procedit přes zuby nějaký ten obdivný pazvuk, ale vládne hodně klišovitost a promarněnost. Pár originálních nápadů se zde objevuje sice docela zelenáčskou formou, ale snaha se cení. Příběh ke konci už za moc nestojí, i přes to, že se nepřestává snažit dělat objevné dojmy. Pochybuju ale, že si ho při další příležitosti podle názvu vybavím. ()

Flynn

Mě se to celkem líbilo, jsou to takové odřené 4 hvězdy. Škoda že tvůrci nedali více prostoru tomu všeobecnému světu, kde je to naruby a že se tak docela dost striktně drželi hlavní linie příběhu, kdyby to bylo o 10minut delší a trošku tam rozvedli tohle téma tak bych se vůbec nezlobil. Ale jinak docela povedené, nebral jsem to jako horor ani jako scifi, ale spíše jako takový dobrodružný film :o) ()

Fallen_One

Skvěle vymyšlený svět s dobře hrajícím Samem Neillem, nečekaně dopadnuvší Isabel Lucas a jakž takž uvěřitelným vysvětlením s lékem "na upírství". Akce je tam tak nějak přiměřeně, spíš se sází na dialogy a atmosféru. Do páté hvězdy chybí málo - několik filmových chyb se tam totiž najde, ale jsou odpustitelné. Těšil jsem se na to docela dlouho a musím říct, že mě to nezklamalo. Nic jsem radši nečekal a dostal to, z čeho jsem spokojený. Nic víc, nic míň. ()

Wormboy

Ked som po par sekundach od spustenia filmu zistil, ze to ide byt o upiroch, oblial ma studeny pot. Daybreaks je vsak inym vampfilmom ako presladene emopudersracky alla Twilight a spol. Tvorcovia sa neboja explicitneho nasilia, litrov krvi, farebnych filtrov, co vytvara spravne pohodovu atmosferu...akosi vsak zabudaju na pribehovu logiku, na ktorej pada cely inak mimoriadne slubny namet. Je to velka skoda, pretoze po dlhom case sme tu mohli mat konecne extremne vydarenu upirsku mordu, ktora by aj utkvela v pamati. ()

agathon

Problém je, že tuhle VELMI neokoukanou výchozí situaci, i její následné (již ne tak originální, ale přinejmenším zajímavé) rozvíjení, ztvárnili tvůrci naprosto tuctovým způsobem a člověk se tak musí občas docela snažit a připomínat si, že tady ve skutečnosti takový příběh vážně ještě nebyl a proto stojí za to film alespoň dokoukat. Škoda a proto hodnotím tak vysoko, protože přece jen nejde o počin tak hloupý a snaha je sympatická! ()

necisty

Miluji upírky:)! Moc se mi líbí celkem originální námět, pojetí a zpracování. Děj chvilkami zakopává, hlavně na konci, kde se objevují klasické klišé, i když to tak na začátku nevypadalo. Ale nakonec to není taková hrůza. Efekty jsou na dost dobré úrovni, ale zase když si třeba pauzujete létající šipky, tak se nasmějete. Výborná hudba a také herecké výkony patří k těm lepším. Dostal mě hlavně úvod, kde jsem se hned rozhodl pro 5 hvězd ať už se bude ke konci dít co chce, trochu jsem to zakřikl, ale u těch 5 zůstanu. Jen je to hodně slabých 5 hvězd, takových 80%. ... Z popelu se zrodí nový život. ()

sulimo

Zápletka sakra dobrá, ale sakra nevyužitá a je to sakra škoda. Čekala jsem, že onen docela originální problém plynoucí ze situace závislosti upírů na krvi lidí, jako na nedostatkovém zboží, které vymírá, bude podán více zoufaleji a v rámci sci-fi možností realističtěji. Ale ono míchání ekonomického, etického a politického problému se stupidním upířím hrdinou (kterej se k mému nasrání jmenuje Edward, jako kdyby jeden idiotskej upír s tímto jménem nebyl dost), kterej má rád lidi a z dobré vůle jim pomůže, je béčkový, strašně béčkový, a všechno to relativně originálně vymyšlené smete do háje, kterej už jsem bohužel navštívíla tolikrát, že teď lituju, že jsem to v půlce nevypla. Tak asi tak. Nic nového pod sluncem...a vlastně ani pod měsícem. ()

asinus

Zatracený trailery, vizuálně je to místy moc pěkné a nápad až potenciál tam opravdu je, ale v jádru je to děsná patlanina, na které si nakonec výsměch zaslouží jak snahy hlavních protagonistů o herecké polohy, tak nedotažené pokusy o nekompromisní krvárnu. Spierigovi nedokázali prodat ani účelnou brutalitu, jak by tedy mohli zvládnout kvalitně odvyprávět příběh postav na hraně natož dobře prokreslit alternativní realitu předapokalyptického upírského světa? Škoda peněz, času i Ethana Hawka. ()

Martrix

Svítání dnes těží z toho, že se od jeho vzniku nenašel nikdo, kdo by přišel s originálnějším filmem o upírech. Svět plný upírů, hony na lidi, nedostatek krve... . Tvůrci pracují s premisou, že jde o nemoc. Tím činí Svítání aktuálním i pro dnešní dobu, kdy je to snáze představitelné. Rychlost jakou se mohou nemoci šířit, ale také další důsledky, už nepůsobí tak přitažené za vlasy. Nebýt vcelku jasného vyvrcholení, rád bych viděl pokračování. Vy, kteří čekáte něco ve stylu Bladea, nebo Underworldu, budete dost zklamaní. Místní žánrovou směsici, bych totiž poskládal jinak. Thriller/Sci-Fi/Horor/Akční v poměru 30-10-30-30. Škoda těch prvků čistého béčka, jako vybuchování upírů a podivný způsob "léčby". ()

Plangi

Myšlenka světa, kterému vládnou upíři – docela mě zamrazilo, když jsem si uvědomil jak pravdivé paralely k reálnému světu v Daybreakers jsou: 1) Kdyby se „epidemie“ vampyrismu opravdu udála, dopadlo by to přesně takto, jelikož většina lidi by se nechala dobrovolně nakazit s vidinou nesmrtelnosti a pravděpodobně by nakazila i své blízké, aby ve své věčnosti nebyli sami. No a ten zbytek lidstva by se musel skrývat, nebo by je upíři napojili na šlauchy v lidské obdobě JZD. 2) Ona již zmíněná závislost společnosti na esenciálních surovinách a byznys s nimi (proč hledat lék na vampyrismus, pokud lze syntetizovat krev a zajistit si tak neomezenou moc). Brrr. Za málo peněz mnoho muziky, tak by to aspoň vypadalo, kdyby po velice slušném úvodu nepřišel pouze slušný děj korunovaný křečovitým závěrem, kdy mi už připadlo, že scénárista jakoby přešlapoval na místě a nevěděl co si počít s tak bezvadným námětem, jehož potenciál by se dal využít dokonce i na víc než jeden film. Takže ke stropu neskáču, ale jsem protentokrát pouze a jen spokojený. 65% ()

campix

Zajímavě pojatá verze budoucnosti, ze které se určitě dalo vytřískat více. Je tu spousta pro děj zbytečných věcí bez kterých by to bylo takové surovější a čistší. Je tu spousta zvratů, ale nic co byste neočekávali nebo vám to nebylo jasné. Herecky slušné a obrazově dokonalé. ()

fars

Velmi slusna upirina s originalnim nametem, skvelym Hawkem a drsnackym Dafoem (pokud se to tak sklonuje :-) Pekny vizual a predevsim promakany upirsky svet. Jak se koukam na rozporuplnost hodnoceni tak to zde asi vsichni hodnotili podle toho jak se zrovna vyspali nebo co.. no ja se zrovna vyspal dobre :-) ()

dr.fish

Jelikož nejsem žádný filmový upírobijec, tak mne premisa upířího vítězství hned na začátku mile překvapila. Stejně tak Ethan Hawke (nemám ho rád) byl poprvé v pohodě. Příběh byl lidský a zároveň dostatečně "tvrdý", což zajistil nekompromisní W.Dafoe. Samozřejmě se jedná o klasickou zápletku, s tím se ale počítá, tyhle filmy nemají čím překvapit, ale přesto na ně pořád čumíme. Stejně tak nemá smysl uvažovat nad reálností té či oné scény či myšlenky. Svítání není třeba zaměňovat se Stmíváním, tady jde o dobrý koktejl designu, akce, efektů, citů i krve. Doporučuju...80% ()

Aquarius

Začalo to výborne, pokračovalo to veľmi zle a koniec som ani nevidel. Dokážu nafúknuť prestrelenú pneumatiku počas jazdy a nedokážu si tých ľudí naklonovať? ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)