Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

RasputincZ

Snímek jsem viděl s půlročním odstupem, takže jsem počítal s menším zklamáním, ale rozhodně jsem nečekal, že bude tak veliké. Trailer mě naladil a celkově se mi zamlouval námět filmu. Ovšem to, co přišlo během filmu bylo otřesné. Ethan Hawke mi přišel celý film nějaký zaražený a nepůsobil na mě vůbec přesvědčivě. Willem Dafoe jakožto hlavní "bad ass" celého filmu kompletně selhal. Začátek byl celkem dobrý, i návštěva nezvaného hosta v Edwardově domě nebyla špatná, bohužel následovala klasická omáčka, skladající se z automobilových honiček, nekonečného pronásledování a vše bylo okořeněno krátkou dějovou linií ohledně dcery hlavního zápornáka, která sloužila k tomu, aby bratr Edwarda prozřel. Čekal jsem, kdy tedy začne ta válečná vřava, která by zakončila celý film a namísto toho se mi dostalo krvavých jatek, které mi přišly, ale tak stupidní, že jsem byl rád, že už je konec. ()

SaNcHeZ_cz

Tak nadějné a výsledek tak průměrný. V jednotlivých aspektech opravdu zajímavý film, svět vykreslen opravdu dobře ale proč to proboha muselo dopadnout takhle mdle? ()

Korbitch

Upíři vždy chtěli ovládnout svět. No a když ho mají, tak neví co s ním. Mix Smrtihlava, Pravé krve, Já, legenda, Repo Men a trošičku Matrixu sice navnadí na pořádnou řež, dostane se nám jí ale pomálu. Ovšem když už se něco děje, dějí se věci. Prakticky jsem se nenudil ani chvíli a potěší i pár nápadů, který jsem ještě v jiných upírovinách neviděl. Do toho hláškující sympaťák Defoe a ve finále máte výsledek nějakých 65%. ()

Alqarin

Ethan Hawke a strohý kolorit hlásí inspiraci Andrew Niccolem, i ta auta jsou tak pěkně gattacovsky hranatá a převzatá z dob minulých. Svítání má samozřejmě pokleslejší kořeny, ale na druhou stranu je o dost zábavnější než třeba In Time, jelikož se zvládá mnohem líp prodat a velmi funkčním násilím a hnusem vytváří slušnou atmosféru a tah na branku. Navíc podává i to neskutečně ohrané upírské téma relativně originálně a až na některé záseky slušně využívá klasickou příběhovou kostru ve svůj prospěch, nemluvě o skvělých hercích. Shrnuto a podtrženo - Svítání má styl a je zábavné, čímž dalece předčilo všechna má očekávání. ()

MartinezZ

21.3.2010 ~ "Vezměte dobrý neotřelý nápad a zadupejte ho do země." - zřejmě tohle nebo něco tomu velmi podobného stojí ve filmové kuchařce autorů tohoto snímku. Aneb jak zabít potenciál. ~ Ocitáme se v noci ve městě. Ve městě plném upírů. Lidstvo totiž napadla zákeřná nemoc a díky ní se většina lidí změnila v upíry. A ten zbytek populace je chován na krev. A pak je tu ještě hrstka odboje pracující na léčbě. ~ Toliko hlavní zápletka. Abych vysvětlil o jakém zabíjení potenciálu jsem mluvil na začátku, tak vězte, že samotné město, celá ta komunita upírů, to vše je poměrně chytlavě vymodelováno a popsáno. Jak jejich život a dennodenní návyky, tak technologie a propriety využívané v každodenním životě. Potud je to zvláštní scenérie s prvky sci-fi. ~ Pak tu máme příběh jedince, hlavního hematologa, který sice je upír, ale také má rád lidi a není nadšený, že se tito jenom vycucávají pro životadárnou tekutinu. Jednou náhodou narazí na partičku odbojářů, pak se spolu domluví a začnou spolupracovat na přípravě léčby. Plány jim ale hatí hlavní upírský kápo a bratr našeho hematologa, lovec lidí oddaně pracující pro společnost. Potud je to ještě únosné. ~ Bohužel od této chvíle nastupuje patos. Máme tu pár honiček, mezi nimiž se najde účinná léčba, bratr procitne, ale jsou uneseni členové odboje a partička se je jme zachránit. Potud tedy patos. ~ Nyní nastupuje čirá idiocie. Jedním z jejích hlavních aktérů je herec Willem Dafoe který zde ztvárňuje úlohu jednoho z hlavounů odboje. Ten si evidentně nezjistil, že film nemá být komedie a tak kde se objeví, tam najedou cítíte, že se z hororu stává parodie. Nu a vrcholem je v podstatě závěrečná scénka takřka finálního zúčtování, kdy už střízlivý divák nevěří, co se z toho filmu vyklubalo za pitomost. ~ Moderní upírská společnost nabízela takové možnosti a nakonec to rozhňápnul hrdinsky pózující Dafoe. Achich ouvej. ()

mysiak

Daybreakers sú presne tým čo chýba v dnešnej dobe...poctivo spracované béčko, ktorý nepotrebuje vysoký rozpočet aby vyzeralo cool, ono je cool aj za tým 20 mega...vizuálne veľmi podmanivý film, zápletka a spracovanie mi prišlo ako Equilibrium, čo nie je zlé...Willem Dafoe je stále vynikajúcim hercom, a Ethan Hawke ako borec je tiež uveriteľný...celkovo Daybreakers sú ideálne akčný, pekný vizuálne a ako celok nadmieru spokojný sci-fi film...kiežby by ich bolo viacej ()

Praxis

Slabé tři hvězdy. Nápad rozhodně není špatný. Představa světa, který ovládají upíři, jimž dochází krev, je velmi lákavá a nápaditá. Postavy nicméně nudné, krom Neilla nezapamatovatelné. Jinak potenciál ubit záplavou nudných béčkových triků v podobě hektolitrů krve, utržených končetin apod. Závěrečné scény s vyléčením stupidní úplně. Vizuál nicméně slastný a velmi slabé tři hvězdy to jistí. ()

Asgy

Nápad se dá, ale zpracování bohužel nevyniká. Herci průměr, hudba nic moc a některé scény mě docela pobavili, i když k pobavení asi nebyly. ()

Popluh

Velká škoda promarněného potenciálu. Svítání ale bohužel jako celek příliš nefunguje, stojí jen na několika výborných scénách, které jsou bohužel propleteny předvídatelným příběhem. Námět, v traileru působící nadmíru originálně, bohužel originální zůstal pouze trailerem a maximálně tak úvodem. Poté vše zapadne do zajetých kolejí. Bratři Spierigovi ale patří k dalším progresivním tvůrcům, kteří s minimálním rozpočtem dokáží vykouzlit opravdu natřískaný film s haldou uvěřitelných efektů, masek a krvavých cákanců. Svítání je místy opravdu nekompromisní krvavá řežba, která se ale od ostatních béček odlišuje scénářem budícím dojem, když už ne originality, tak alespoň inteligence, a především výbornými hereckými výkony. Willem Dafoe je opravdu tak cool jak napovídaly trailery, možná ještě o jednoho sestřeleného upíra víc. 70 % ()

Freemind

Doposud snad nejhorší mainstreamový film tohoto roku. Velmi slibný nápad a několik slušných herců se bohužel topí v lavině technických lapsů a naprostého amatérismu. V bodech, abych u té kraviny neztrácel další čas : 1) Levné masky a efekty. U akčního filmu vcelku průšvih. 2) Neskutečně zpackané dialogy - něco takového se opravdu jen tak nevidí. Polopatismus a slovní vata nejtěžšího kalibru. Viz jeden z úvodních rozhovorů o nutnosti hledání umělé krve. 3) Hudba, panebože! Další prvenství - nejhorší hudební režie, jakou si za poslední dobu pamatuju. Kromě jednoho či dvou vcelku slušných hlavních hudebních témat je celý film zamořený naprosto zbytečným pinkáním do klavíru a syntetickými houslemi a lá televizní seriál pro domácí hospodyňky. To, co mi dlouhodobě vadí na moderní kinematografii, zde dosahuje monstrózních rozměrů. Prakticky zde nenajdete tichá místa, neuměle dramatická hudba leze do podkresu i těch nejobyčejnějších dialogů. 4) Desítky neustále opakovaných primitivních lekaček typu prudký pohyb + "squiiiik". Zkrátka - takové filmy mě prostě urážejí. Na další filmy bratří Spierigů mě nikdo nedostane. ()

Macejko

Zo začiatku to vyzeralo skutočne dobre (svet ovládaný upírmi atď.), ale potom sa to zvrhlo iba v ďalšie dementné béčko s blbým scenárom plnom do očí bijúcich kľučiek a retardovaných postáv (jasné, len ho nechajte telefonovať, aj mu doprajte súkromie, určite na vás neposiela komando) a s mizerne hrajúcimi hercami (na Dafoea, ktorý tie svoje "hlášky" vypľúval evidentne nasilu, bol skutočne smutný pohľad). Kravina na n-tú. Choďte s tými upírmi už doprdele, keď im ani neviete dopriať film, v ktorom nie sú za debilov. ()

blackrain

Svět už byl ohrožován vším možným a nemožným. Byli tu mimozemšťané, kteří si naši matičku zemi vybrali jako svůj terč k testování zbraní hromadného ničení. Přišlo pár přírodních katastrof, sopky vybuchovaly o sto šest, vítr svištěl taky pěkně, krávy a auta létaly vzduchem. Laviny se řítily do údolí na nic netušící lidi. Voda se nám taky několikrát připomenula. A ukázala svou divokou sílu. Pak se objevilo i několik hnusných epidemií, které decimovaly zbylé lidstvo. Pánové Spierigové si pro svůj nejnovější počin vybrali velmi nebezpečný vir, který mění lidi v upíry. Takže se připravte na to, že když se na vás někdo usměje, bude mít v puse dva páry ostrých špičáků a bude lačnit po vaší krvi. Ovšem, nemusíme se obávat, že se svět promění v jedno velké hnízdo upírů. Je tu pár lidí, kteří se proti nákaze snaží najít lék. Jsou tu i lidé, kteří jim v tom brání. Ale i mezi upíry je několik jedinců, kteří nechtějí zůstat po celý život bestiemi vysávající lidskou krev. Akce tu moc není, ale i tak tenhle film stojí za vidění. ()

vorheese

Úvodní titulková sekvence a scéna hromadné popravy upírů-vyvrhelů. To jsou jediné dvě scény, které mi utkvěly v paměti do rána následujícího dne po shlédnutí Daybreakers. Na film s tak originálním konceptem, Ethanem Hawkem a Williemem Dafoem proklatě málo. ()

IllIlIlIIl

Tento film mě jen utvrdil v tom, že budu asi jen stěží hledat cestu k zombieským či upírským (tento případ) filmům. Daybreakers mě absolutně ničím nepřekvapil, nepotěšil a ani neobohatil. ()

Mikita

Film Daybreakers není špatný. (Odmítám používat stupidní český překlad.). Bohužel si už od začátku autoři neujasnili, o jaký žánr půjde a tak Daybreakers těká od psychologického snímku k akčnímu dramatu, místy trochu k hororu a dost k upírské fantasy. Je to rozevláté a ani jedné z myšlenek se nevěnuje pořádně pozornost. Nedotažený film, který přesto působí docela povedeně a diváka rozčiluje rozhodně méně, než film Náhradníci, který mě zklamal a který mi Daybreakers, nevím proč, připomnělo. Daybreakers se drží zarytých pohádek o upírech a přidává navíc pár svých vylepšení a zajímavých myšlenek, což se cení. Jen by to možná chtělo delší stopáž a zaměření se na méně životních příběhů a více propracovat jednu myšlenku. Přesto pěkných 65-70%. ()

slunicko2

Film jako klouzačka. Na začátku se sklouznete a pak to jde jenom dolů a dolů a dolů. 1) Především je třeba poznamenat, že Daybreakers vůbec není film o upírech bez ohledu na to, co o díle píše distributor nebo říkají herci. Upíři (či lépe jejich karikatury) zde slouží jako zkratka, díky níž se divák rychleji orientuje ve společenské stratifikaci předváděného světa._____ 2) 33letá australská dvojčata Michael a Peter Spierigovi (scénář a režie) se pokusili o podobenství současného (kapitalistického) světa s jeho problémy přelidnění a slábnoucích zdrojů k obživě. Bohužel však zůstalo pouze u pokusu. Sociálně kritický potenciál námětu tvůrci promarnili béčkovskými (u konce céčkovskými) triky a postupy, které poslaly všechny možné dobré úmysly, byly-li jaké, do kytek._____ 3) A tak sledujete průměrné herce (s výjimkou tradičně vynikajícího Sama Neilla), jak se potácejí v dialozích postrádajících šarm a snaží se někam dostat ve snadno čitelném příběhu pro velmi nenáročného diváka. Cestou se prodírají spoustou logických nesmyslů a na konci jsou už tak utahaní, že se už jenom vzájemně koušou. Ani se jim nedivím. Slabé tři hvězdičky._____ 4) 15.9.2018 Po opětovném zhlédnutí připouštím logicky poskládaný a svižný děj s docela důvtipnou zápletkou. Pak je tu i pěkný 28letý Michael Dorman (Edwardův bratr Frank, voják). Lepší tři hvězdičky. ()

MATADOR

Osobně s upírama nemusím vidět nic, ale když jsem takhle náhodou narazil na tenhle filmík, řekl jsem si, že ho zkusím (nevěděl jsem, že je o upírech). Nabídnutá atmosféra je fajn, celé takové to utíkání je fajn, dokonce i závěr není z nejhorších, jen k tomu lepšímu hodnocení něco malinkého chybí. Něco, co by mělo pořádný grády. ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)