poster

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (TV film)

 • USA

  Bury My Heart at Wounded Knee

 • Slovensko

  Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee

Western / Historický / Drama

USA, 2007, 127 min

 • genetique
  ****

  Projekty z produkcie HBO sa stávajú čím ďalej, tým viac synonymom výraznej kvality. Aj tu ide totiž o perfektný film s príbehom hodným akejkoľvek ceny, prihliadajúci na historické fakty. Dojemné, drsné a pravdivé výpovede o osudoch červených tvárí. Ale nakoniec všetci hrajúci Indiáni sú jasným dôkazom toho, že práca ľudí presadzujúcich ich práva v minulosti nevyšla nadarmo, za čo im patrí obrovská vďaka. Kvalita je však nielen v príbehu, ale aj v hercoch a vyspelom spracovaní, ktoré ani prinajmenšom nepripomína črty televíznej produkcie, čo sa prejavuje na dobre vyzerajúcich kulisách, kostýmoch a dobre pracujúcom komparze. Takisto aj suprová práca s kamerou, filtrami a strihom. Bez týchto by to asi nebol taký vysoký nadpriemer. 85%.(11.7.2008)

 • Madsbender
  ****

  Krutá výpravná historická biografia Indiána, ktorý, aby mohol pomôcť svojmu ľudu, musel sa zbaviť zvykov a tradícií a odvrhnúť všetko, čo mu bolo sväté. Film zobrazujúci pokrytectvo združení na ochranu pôvodného amerického obyvateľstva, za ktorými sa skrývajú ako vždy len a len peniaze a ambiciózny politici, byrokrati a manipulátori. Film oslavujúci hrdinstvo a vzdor pokročilej invázii západnej kultúry a civilizácie do života Indiánov, ktorá nikdy nedbala ísť cez mŕtvoly. A k tomu výborný scenár a obsadenie, za ktoré sa HBO vôbec nemusí hanbiť. 80%(13.1.2014)

 • Historik
  ****

  Formálně velmi zajímavý film, kterému bohužel škodí přílišná lenivost vyprávění. Stopáž je přetažená, což vyniká tím spíše, že se jedná o televizní film. Ale že jsem fanda na indiány, dám čtyři hvězdy.(13.5.2008)

 • LiVentura
  ****

  Pravdivá historie jednoho původního obyvatelstva. Národa. Kmene.(13.7.2010)

 • tahit
  *****

  Napíši hned zpočátku, že takových kvalitních filmů jako je volně vyprávěný příběh “Mé srdce pohřběte u Wounded Knee“ o skutečných indiánech je opravdu málo. Neskutečně smutný obraz černé kapitoly americké historie v televizním zpracování. Je třeba napsat, že jde o zcela výjimečný film a výsledný dojem, alespoň u mne, je ten nejlepší. Zaujalo mě to především pozoruhodným zpracováním děje a řadou působivě navozených detailů, které dobře kanadský režisér Yves Simoneau vystihl. Včetně skutečných postav potomků indiánských statistů z národa Siouxů. Co může konec konců jít na tak malém prostoru vytvořit o skutečném životě indiánů? Právě nad tímto příběhem mě napadlo, že tenhle film je nejen kus mimořádně odvedené filmové práce, ale dává poznat i v krásné přírodní kulise historii faktů Spojených států, která není vždy tak růžová.(19.7.2010)

 • - Tato událost byla posledním velkým ozbrojeným konfliktem mezi kmeny sjednocenými Siouxy a armádou Spojených států. (Lottr)

 • - Armáda USA do vojenské akce zapojila asi 500 mužů, z toho u Wounded Knee padlo zhruba 25 vojáků a 39 jich bylo zraněných, většina omylem, zmatenou palbou do vlastních řad. Ztráty z řad indiánů čítaly asi 178 mrtvých, 89 zraněných a 150 pohřešovaných, z toho většina žen a dětí. (Lottr)

 • - Celá událost vypukla nejspíš omylem, když hluchý indián Černý kojot neodevzdal zbraň, protože neslyšel povel. Následně nastal zmatek, protože armáda si myslela, že Siouxové chystají vzpouru a hodlají opustit rezervaci. Ale mohlo jít i o úmysl, aby USA získala půdu, kterou indiáni nechtěli prodat. (Lottr)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace