poster

Hrdinové války

 • Čína

  Ji jie hao

 • Čína

  集結號

 • anglický

  Assembly

 • Slovensko

  Hrdinovia vojny

Válečný / Drama / Historický / Životopisný

Čína / Hong Kong, 2007, 124 min

Režie:

Xiaogang Feng

Předloha:

Yang Jingyuan (kniha)

Scénář:

Heng Liu

Kamera:

Yue Lü

Střih:

Miaomiao Liu
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lacike
  ****

  Tak aj Cina natocila poriadny vojnovy velkofilm, ktory nepôsobi ako komunisticka agitka, ale ma aj putavy pribeh. V prvej polovici sledujeme osudy 9. roty Cinskej ludovej armady behom obcianskej vojny, takze sa dockame mnoho spickovo prevedenych vojnovych scen v style Vojaka Ryana. Velkolepostou sa Ryanovi vyrovnaju a o triedu prekonavaju napriklad aj korejske Taegukgi. Samozrejme je to vsetko natocene v stavnatom R-kovom prevedeni. Ale cely cas sa nezabuda na to najdôlezitejsie a to su postavy. V tomto pripade len jedna, ktora prezije cely ten masaker a v druhej polovici sledujeme jeho snahu dokazat vlade, co sa s jeho rotou stalo a aby im uznali zasluhy. Tato snaha je skoro rovnako trnista ako samotne boje a prakvapivo do urcitej akceptovatelnej miery film kritizuje aj konanie Cinskej vlady k vojakom alebo k pozostalym. Velkym plusom je aj neskutocne charimaticky Hanyu Zhang ako predstavitel hlavneho hrdinu, vdaka comu jeho pribeh dokaze v divakovi vyvolat potrebne emocie. Ja som z filmu nejaku silnu komunisticku propagandu necitil. Namiesto vyzdvihnutia komunistickych myslienok sa film venuje vyzdvihnutiu hrdinstva jednotlivcov, ktorych pribeh sa prilis nelíši napriklad od legendarnych Spartanov z bitky o Thermopyl. Ale divakom, ktorym vadia neustale vlajuce americke vlajky v USA filmoch budu najskôr vadit aj Cinske vlajky v Assembly. Ich problem. Ja som spokojny a nenapada ma nic, co by som na filme vylepsil. 8/10.(31.8.2017)

 • Slimak
  ****

  Kapitán Gu Zidi jest důstojníkem čínské lidové armády,jeho denním chlebem se mu stal boj o život.Ve válečných konfliktech se halt pohybuje už dlouho.Na skonku občanské války v listopadu 1948 je nasazen se svou řídkou jednotkou do první linie proti mnohonásobně silnějšímu Kuomintangu...což se prostě zvládnout nedá.Muži umírají s touhou slyšet troubit polnici na ústup.Hrdinové bez vyjímky hynou ať už je to ten či onen.To nejhorší je,že na ty kdož položili život za vlast se po čase zapomělo.Gu se jako jediný po letech vrací do Číny aby rehabilitoval své mrtvé kamarády a aby stát docenil jejich velkou obět´....všichni na něj však koukají jako na bláznivého starého veterána kterému se to asi už pomotalo v hlavě.Nikdo totiž vzhledem k rozpadu všech tehdejších bojujících armád, nemůže ověřit jeho minulost.Téměř o stejném problému pojednává film Právo na minulosť(1989).(11.5.2009)

 • Terva
  ****

  Jménem roty vás zdravím, jste zcela obklíčeni: Budete-li pokračovat v boji, čeká vás špatný konec...ta slušnost z toho filmu úplně sálá. Skoro dvacetiminutová válečná scéna hned na začátku a pak přijde odměna. Zde nejsou medaile, zde je trest. To je Čínská armáda. V této válce se ale řeší jiné věci než v US army. Zde se řeší zda budou boty, kolik kdo dostane nábojů, aby se ušetřilo, a taky potřebujeme politruka, nejlépe toho co umí číst, kdo chce napsat domů obrátí se na něj. A velká je i propaganda: Víte proč psi koušou lidi? Jinak jim páchnou, když se bojí. Psi pokoušou jen toho, kdo má strach. Kulky jsou jako psi. Trefí jen toho, kdo se bojí...no vidíte a hurááááá do boje!!! U Číňanů bych se nedivil, že ty válečné scény dělají naostro....to byl vtip. Tak pojďme spolu očekávat zvuk polnice, který znamená souhlas k ústupu. Zbraně ve filmu se stupňují, nejdřív propaganda, pak samopal, následují granáty, děla a přijedou i tanky. Masakr je čím dál větší a přijde i strach: Jestli se bojíte začněte řvááát, pomáhá to!!! Ryanův obrácený příběh může začít. Ještě jedna pozornost: Vážná hudba jako doprovod k válečnému filmu je velice povedený tah.(2.3.2009)

 • Niktorius
  ***

  Jeden z těch filmů, které chtějí být o všem a rády by na zpracovávanou problematiku nahlíželi z mnoha úhlů, ale ve výsledku jsou o ničem a místo názorové pestrosti nabízejí akorát názorovou nečitelnost a snad až strach zaujmout nějaký postoj. Mrtvolné je to tedy od začátku do konce, ale chápu, že milovníci žánru vezmou za vděk každým bumtaratatáním, které si alespoň trochu vzalo příklad z kombinace syrovosti a nažehlenosti Ryana. I když je v každém záběru vidět, že tolik peněz jako hoši od Spielberga tvůrci Hrdinů války po kapsách neměli. _____ P.S: Proč se útok na zákopy vedl nejprve očividně slabě vyzbrojenými pěšáky a až poté, co byli tito "nečekaně" pobiti, vyjely do boje i tanky? WTF?!)(22.10.2009)

 • T2
  ****

  Rozpočet $16miliónovTržby Celosvetovo $34,786,960║ Úvod filmu ako zo Zachráňte vojaka Ryana a na prekvapivo pôsobivej úrovni, takže hneď na začiatok príbeh nadobudol na brutálnej drsnosti, potom príde ešte jedna nechutná zákopová etapa aby sa dej postupne preformoval do smutnej drámy o hľadaní padlých. Vizuálne a herecky pôsobivé, rovnako technická stránka prvotriedna, jedine čo som mal nezrovnalosť 3/4 filmu, bolo kto s kým vlastne a o čo bojuje. /80%/(30.9.2009)

 • - Herec Zhang Hanyu v roce 2008 získal cenu Golden Horse v kategorii nejlepší herec. V roce 2009 zvítězil film na čínském filmovém festivalu Sto květin. V roce 2008 získal prestižní čínskou cenu Zlatý kohout v kategorii nejlepší film. Mezinárodní filmový festival v Pchjongjangu udělil snímku dvě hlavní ceny, a to v kategorii nejlepší kamera (Lü Yue) a nejlepší režie (Feng Xiaogang). (Terva)

 • - Snímek byl natočen na motivy románu "Guan Si", který napsal scénárista filmu Liu Heng v roce 1992. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace