Hrdinové války

• Čína Ji jie hao (více)

Pojďte s námi do roku 1948, kdy celou zemí lomcuje občanská válka. Gu je velitelem deváté divize a má za úkol až do odvolání bránit určené území. Rádio mlčí dlouhé desítky hodin, náboje docházejí, kamarádi odcházejí, trpělivost mizí. V žáru bitvy však velitel přeslechne rozkaz k ústupu a nechce věřit svému poručíkovi, že opravdu zazněl. Rádio utichlo a Gu je rozhodnut bojovat do posledního dechu. Všichni jeho kamarádi padnou a on je zajat nepřítelem. Je hnán touhou zjistit, jak to tenkrát bylo. A říct jednou světu, že jeho kamarádi byli do jednoho velcí hrdinové. (oficiální text distributora)

Olík

Zpočátku na nás vylétne taková sprška kulek, že v záplavě výbuchů a stejně vypadajících asijských vojáků ani nepoznáte, kdo bojuje na jaké straně barikády. Až časem se rozjede silný příběh o boji válečného veterána za očistění jmen svých padlých válečných bratří. Když pročítám komentáře mých drahých kolegů, zjišťuji, že většinu zaujaly spíš realistické záběry válečné vřavy. Já se přidávám k té méně početné skupince, kterou ke křeslu upoutal lidský faktor. ()

Puol

Vynikajúce prevedenie vojnových scén s očividnou inšpiráciou v Spielbergovi. A s tou propagandou to tiež nie je až také hrozné. Pomohlo by ubrať pátosu, i keď to patrí k tomuto filmovému žánru. V každom prípade zaujímavý "čínsky" pohľad na nezmyselnosť vojny. ()

WillyMarks

Přijde mi, že spousta válečných filmů po roce 1998 se stále opírá o megafilm Saving private Ryan a není tomu jinak ani u tohoto napínavého, citlivého snímku z Číny. Jakoby se svět zastavil a motal se furt kolem toho samého. Nejde o ten příběh, protože ten byl dobře postavený na určitých historických faktech a bylo to i dojemné, ale o co jde, je to prostředí...Prohoďte číňany za američany a němce = nepoznáte, na jaký film se vlastně díváte. Teď k samotnému dílu, první polovina filmu se nese v napínavém, dechberoucím a akčním stylu. Kulky lítají, granáty vybuchují, všude cáká krev a vzduchem se nesou kusy lidských těl - opravdu pěkně natočeno. Druhá část snímku se přesouvá do sociálního prostředí a celkový vzrušující dojem tak ztrácí svůj šmrnc. Je to dojemné, je to hezky uděláno, ale nic překvapujícího - už jsme to tu viděli totiž několikrát a je to hrozná škoda, že ani Čína nepřišla s něčím "novým" ...silnější 3* 68% ()

drankeryth

Uz hned od zaciatku filmu sa dostal priestor pre akcne vyblaznenie na poli Cinskom, v roku 1948. Obcianska vojna tam zurila v plnom prude v tom polorozpadnutom mestecku zniceneho od mnohopocetnych bomb, ktorymi tu to pokropili cinski ludkovia:) Pekne premyslena akcia plna vybuchov bomb a nabojov medzi dvoma znepriatelenymi stranami bola vymyslena dobre a nevyzeralo to spichnute lacnym spracovanim. Ani o odtrhnute koncatiny nebola nudza a ved aj preco nie. Predsa vojna nebola prechadzka ruzovym sadom, ale ludske peklo na povrchu zemskom. Neskor tuto fajn akciu vystriedala dalsia pri jednej rieke, kde sa nasi komunisticki hrdinovia zakopali, aby tu branili svoje pozicie pred kapitalistickymi cinskymi vojakmi. Tu uz aj ukazali tanky a aj nejake provizorne spichnute minomety, ktore vrhali vybusniny naplnene vo vreciach:) Aj tento boj bol pekny pre moje oci, ale ako sa skoncil, tak nastupila druha polovica filmu, ktora mi pripadala, ako vystrihnuta z ineho filmu. Tu sa uz nic nedialo, len sa to vsetko motalo okolo prezivsieho vojaka, ktory to branenie prezil ako jediny. Tato cast ma moc nebavila a podla mna aj bola zbytocna. Lepsie by bolo, keby sa radsej venovali tym bojom, ake boli moznost vidiet v prvej polovici filmu. Takymto sposobom len ten film pokazili a urobili z neho pre mna, len taky polovicny film, ktory stoji za to si ho pozriet. Je to velka skoda, inac z toho mohlo vyliezt dobre natoceny vojnovy film, ktory by okupoval v mojom rebricku medzi to naj medzi vojnvoymi filmami. ()

mi-ib

Ještě se mi nestalo, že bych po nějakém filmu měl nutkání zatleskat. I když jsem viděl Hrdiny války jen v televizi, toto nutkání se dostavilo. Možná že Gu Zidi byl až moc velkej hrdina a v jiném filmu bych to neodpustil, ale Gu Zidi pro mě stále zůstal tak nějak lidský a stále jsem chápal jeho chování. Film nabízí spoustu skvělých záběrů, strhující příběh a neokoukané tváře. ()

Dárius

Naprosto souhlasím s kolegou "Crocuta".Jen je obdivuhodné jak Čínská cenzura povolila odhalit pravdu o historii soudružské výpomoci ve válce v Korei,či jaké problémy měla komunistická Čína se sjednocením země.Zbytky dobře vyzbrojených leč početně mnohem slabších oddílů generála Čankajška se po tuhých bojích stáhly na ostrov Taiwan.koment 5.1.2010. ()

Lucas87

Začátek byl velmi povedený hlavně akce i efekty, je pravda, že druhá polovina je trochu vleklejší ale přináší to zajímavý pohled na malou, zároveň velkou občanskou válku. ()

deLaFere

Po technické stránce jistě vynikající, ale to je tak všechno. Vylhaná ideologická sračka, většina ze zdejších chytráků ví úplný kulový o historii a píšou tu o něčem, o čem nemají ani páru. Krásně zobrazení "dobrovolníci" v korejské válce. Nějak se zapomělo na hladomor z padesátých let v době politiky Velkého skoku, všudypřítomný strach z politických pracovníků, mám pocit, že Čína padesátých let je ideální společnost, tak na to můžete zapomenout, přečtěte si aspoň Wikipedii, když už nic jiného. Souhlasím s Verbalem, za chvilku se bude tímto stylem oslavovat kde kdo. ()

Patrik200s

Celkom dobrý vojnový film. Na to že je čínsky dokonca veľmi dobrý ale sklamalo ma že sa dej tak rýchlo odvrátil od podstaty. ()

Chosef76

Krutá a velmi reálná ztvárnění bojových scén. Politicky podkreslený příběh s naivitou až absurdností totalitního režimu 50. tých let minulého století.....pro mě jen průměrné. ()

waska

Největším problémem tohoto jinak bezpochyby kvalitního filmu je skutečnost, že vlastně nikdy pořádně nevíte, kdo proti komu bojuje. Jinak jde o kvalitní dílo, s perfektní kamerou a úžasnou atmosférou na frontě. Trochu jsem nepochopil scénu s americkým tankem, ale jinak vše působilo věrohodně. Příjemné překvapení. ()

vozralec

Bitevní scény hodně dobré. Druhá půlka filmu sleduje další osudy velitele Gu a jeho téměř až posedlé hledání pozůstatků spolubojovníků - hrdinů války. ()

crjules

Tri veci, co mi vadily- debilni dialogy a takove to asijske prehravani , traslava kamera a strih na strih u bojovych scen, ktere byvaly mohly byt dobre a to, ze kazda postava vojaka je stejna, neroznatelna.A to jak ksichtem (problem asijskych filmu vubec), tak tady i snad stejnyma uniformama na obou frontach. ()

Nufa

První polovina mě do příběhu doslova vtáhla, poté se začal film ubírat trochu jiným směrem, což nebylo zrovna k chuti. Na druhou stranu vždy potěší vidět film, kde nejsou za hrdiny pouze američtí vojáci, ale člověk má možnost podívat se na válu také z druhého tábora. Rozhodně zajímavý film, který se zapsal do mysli. ()

DJ Kritik

Príjemný počin režiséra, ktorý priblížil krutosť vojny cez príbeh kapitána 9.roty. Vojnové útrapy a ich zobrazenie v bojových scénach tohto filmu vtiahnu diváka a získajú si ho. I keď film je ponímaný viac ako obraz rozpoloženia ľudskej bytosti bojové scény mu pripomenú o aký žáner sa jedná. ()

PeterJon

Dosť silná agitka KS Číny, ukazuje nám hrdinstvo a „dobro“ Červenej armády. Rozpočet vlády bol štedrý, technicky film skvelo spracovaný, ale s prehnaným pátosom. ()

blacktomas

V první polovině se rozehrává opravdu monstrózní akční biják o jednotce čínské lidové armádě, která má za úkol zdržet přicházející nepřátelské vojsko. Odrazí celkem tři útoky, velmi důležité útoky. Bohužel přežije jen kapitán Gu, který si vyčítá, že neslyšel polnici, která měla dát signál k ústupu a kterou někteří vojáci údajně slyšeli. Všechna těla poté přenese do nedalekého dolu k odpočinku.Tím končí první polovina filmu, která nabízí převážně krvavou řež. Nohy a trupy lítaj vzduchem jako bonbony a roztřesená kamera simuluje takřka autentický prožitek. Klobouk dolu. Druhá polovina filmu, je příběhem muže, kapitána Gu, který po otřesném zážitku hledá své místo na slunci a proto se vrací do války, tentokrát do té korejské a posléze jako válečný veterán se snaží nalézt svou jednotku zasypanou v dole, aby se svět dozvěděl jména oněch hrdinů a dokázal, že neumřeli zbytečně. Dostane se mu zadostiučinění ve formě vyznamenání a hlavně v rozhovoru s trubačem, který měl na onu polnici troubit se dozvěděl, že polnice mlčela a že celá jeho devátá divize byla obětována ve prospěch ostatních. Druhá polovina je osobním dramatem muže a jeho touze po spravedlnosti, které se mu nakonec dostane. ()