Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

savage3303

Milé, príjemné, večerné posedenie, skôr rodiné. Napohľad je to skvelé, divákovi sa dostáva pozítivna energia. Páčilo sa mi to, ale chýbalo tomu niečo. A dosť velký kus. Otrepaná zvučka z milionára mi trhala uši. Freida Pinto bola príjemné pozeranie. Dev Patel bol výborný. Emotívne scénky sa mi páčili. Záver, dokonalý happy end. 4*. ()

Fat'Fatal

Parádní film, který mě příjemně překvapil. Zhruba uprostřed filmu jsem se na malou chvilku začínal nudit, ale po pár minutách se to vrátilo na kolej určenou od prvních minut Milionáře z chatrče. Představitelé Jamala i jeho bratra (trochu mi to připomínalo bratry pana Eka a Yemmiho z Lost :-) Salima, ať už jde o pětileté děti, čtrnáctileté výrostky nebo dospělé jedince, se překonávají po všech stránkách. Hlavně začátek filmu, útěky ve slamu před policií, mafií apod. byly naprosto skvělé. A musím vypíchnout i tu úžasnou, uchu lahodící, hudbu. Ať už mám na mysli hudbu s rychlejším spádem při akci nebo pomalejší při romantických chvílích, místama mi z ní běhal mráz po zádech jak se mi líbila. Opravdu, tento film mohu jen doporučit; scénář je sice happyendový, ale tomu ušatýmu klukovi z Bombaje to jen přeju. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

Gixian

Bohužel se nepřipojím k všeobecnému nadšení z tohoto filmu. Visuální i hudební stránka filmu je výborná, ale obsahově mě to nějak neuchvátilo. Zbytečně násilné, plné postav podivně měnících názory jednou tak a podruhé onak, přehnaně naivní. A posledním hřebíčkem do rakvičky byly ty fatalistické pindy o osudu. :-/ Lepší tři hvězdy, ale nic víc. ()

gp_one

Takže, co já a Milionář z chatrče? Pěkné, pěkné to je. Takové uřvané a pohádkové, ani uchvamcancující happyend pro citlivky nechybí. Ale 8 sošek? Cože, i za scénář? Cože, i ta best of the best? Podle mne si nezaslouží ani polovinu. Ale nebudu hodnotit počet ocenění, jde o film samotný. Ten nastoupí na diváka poněkud netradičně formou flashbacků do minulosti, v níž se odkrývají souvislosti s přítomností. Tempo je slušné, pohled do pro nás neznámeho světa indických slamů je dostatečně orientální aby udržel naši pozornost, příběh si jede.....ale co to, najednou zkrat a další posun v životě hlavního hrdiny uměle způsobený nepochopitelným jednáním jeho bratra? Ok, pro jednou, třeba scénárista nevěděl jak dál. Znovu se vžívám do děje, sleduji docela slušné prokreslení postav a ....najednou rána přímo na čumák. Opět měl nastat životní zvrat, opět ho způsobila snad bratrova rozpolcená osobnost. Nebudu pokračovat dál. Tohle je hlavně TO, co mi na Milionáři z chatrče vadí, kromě všech těch sladkostí pohybujících se v obrazu. Role Jamalova bratra, coby posunovače na dráze tohoto rozjetého vlaku. Tyhle jeho myšlenkové zkraty, kdy jednou je modrý, podruhé červený aby byl v zápětí zase modrý a Jamal dělal, že je to naprosto normální asi v každé indické rodině. Uff. Škoda toho, škoda, že bylo ubráno na dramatičnosti na úkor romance. A také nic proti krásné Freidě, ale tahle kráska je v tomto příběhu prostě neuvěřitelná asi jako huhulák v Saharské oáze. Slabší 3 pěticípé * ať nežeru. ()

ex.it

Jen málokterý film ve mně dokáže vyvolat tak rozporuplné pocity, jako právě Slumdog Millionaire. V první třetině jsem měla sto chutí film vypnout a jít dělat něco kloudnějšího, ale jakmile si osud začal s Jamalovým životem opravdu pohrávat, vcítila jsem se nejen do Jamala, ale i do jeho bratra a film se mi ihned začal líbit mnohem víc. Ke konci jsem napětím pomalu nedýchala a i když byl konec (již podle názvu) velice odhadnutelný, i tak jsem se nemohla až do poslední chvíle od obrazu odpoutat. Dev Patel je nadanný a velice přirozený herec, moc na mě zapůsobil. Je to zatím to nejlepší, co se Dannymu Boylovi povedlo, ale doufám, že to nebyla jen náhoda a ještě někdy něco podobně působivého natočí. ()

UniqueNett

Jako dokument klidně. Jako film mě to absolutně nezaujalo. A to jsem se tak těšila, až se na to podívám. Zklamání bylo více než veliké. 30% ()

the_bitch

Za málo peňazí, veľa muziky. Film ktorý nadchne, rozplače, a ukáže divákovi doposiaľ nevidený svet Indie, a indického slumu, a takisto predieranie sa životom čestného Jamala a jeho brata, a Jamalovej osudovej lásky. ()

MrGregor

Originální, netradiční a skvělý film, který divákovi ukazuje běžný indický život, nejen ve slumu, v podobě "vzpomínání" hlavního hrdiny, ve kterém mimochodem figurují úžasní mladí herci (tím pádem se člověk do příběhu snáz vžije)... co se týče soutěžní části... bral sem ji jako takové zvláštně napínavé odlehčení od ukrutnosti ostatních částí filmu :) ()

Darckol

Toto že získalo 8 Oskarov? Na 8-čku som čakal film, ktorý ma odrovná ako buldozér trabanta. Nevravím, pekné popozeranie o veľkej zhode náhod, ale - vrcholne nesympatický hlavný (dospelý) predstaviteľ, otázky v súťaži (akože to čo bolo?) a celkové hodnotenie zostalo na 6,5/10 kvôli neskutočnej povrchnosti zabalenej do ,,citlivého" príbehu. A porota nech sa spamätá :) ()

bararich8

Wow, tak tohle jsem opravdu nečekala. Na film jsem slyšela super ohlasy, ale nijak zvlášt mě nelákal. Naštěstí jsem se nachomítla k jeho projekci a silný příběh ukazující osud dětí ze slumu mě ohromil. A třešničkou na dortu byl výkon Deva Patela. Skvělé! Nejde jinak než plný počet. ()

Castielo

Dějově velmi zajímavý film, který člověka opravdu osloví. Novodobá pohádka, která baví od začátku do konce s chudým hrdinou, hnusným záporákem a samozřejmě veeeelikou láskou. Proč ne ? Funguje to perfektně 4* ()

Biopler

Som štatistik, no ale ako v tomto filme úradovala náhoda, Pane môj... Pravdepodobnosť nastatia takého života by bola rovnajúca sa 0,000... a tých núl by bolo ešte hodne kým by naskočilo nejaké iné číslo. Dosť naivne podané epizódy života, hlavne tá o Tádž Mahale, to som si hovoril, že Boylea asi niekto donútil. Expanzia na východ s cieľom spraviť akéhosi východného Forresta Gumpa, niekoľko spoločných čŕt sa dá nájsť, nevyšla. Herecké výkony ok, dá sa povedať, že pôsobili autenticky. Osem Oscarov pre tento snímok je pre mňa však záhadou. ()

candy_daze

V době premiéry jsem si Milionáře nechala s klidem ujít. Pokud se totiž objeví v kinech něco, co "chytne za srdíčko milióny obyčejnejch lidiček", smrdí to už na dálku patosem, v takových chvílích nejde být moc objektivní. K tomuto filmu jsem přistupovala spíš negativně. Kdyby to nenatočil Danny Boyle, neměla bych ho do konce života potřebu vidět. Tedy, k tématu. Danny se vydal daleko za hranice rodné Velké Británie. Ale jeho styl a evropský pohled na svět se stejně nezapře. Což nakonec vytváří paradoxní pocit, kulturní rozpor mezi obsahem a formou- to je jedna z věcí, která je na Milionáři nejzajímavější. Poslání filmu je celkově moc pozitivní. Příběh Jamala Malika nám ukázal, že karma přece jenom není svině, jak s oblibou říká Jason Statham, ale že po těžkém životě přichází odměna. Zdá se, že na první polovině filmu se Boyle vyřádil nejvíc. Všechna bída, brutalita a zlo indických slumů je ukázána v kontrastu s mentalitou a životem malého dítěte. Přičemž všechny děti na světě jsou přeci v zásadě stejné. Zatímco první polovina byla dětsky nevinná a částečně svobodná. Druhá polovina už byla mix indické filmografie a hollywoodského dramatu. Byla daleko patetičtější, romantičtější, pohádkovější, křiklavější- pro mě méně uvěřitelná. Milionář z chatrče je rozhodně jedinečný a zajímavý film. Troufám si říct, že tolik ocenění dostal celkem právem. Byl to totiž po dlouhé době film, který se dostal k široké veřejnosti a připomněl jí závažné téma. Totiž to, že Indie není pouze zemí karí, barevného Bollywoodu a exotiky, ale zemí obrovské chudoby, neúcty k ženám, kastovního systému atd. ()

papaguy

Mix kvalitního artového dramatu - navíc zajímavě retrospektivně vystavěného ze vzpomínek hlavního hrdiny při policejním výslechu - a naivní nablblé akční romance na bollywoodský způsob. Jeho hlavní přínos vzpočívá v možnosti nahlédnout do života chudší vrstvy obyvatel v Indii a emancipaci indické kinematografie. ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)