Navenek líbivá podívaná - kouzelná příroda, oslava lidské práce, podařená kamera, sympatická ústřední trojice/čtveřice (Molnárovy, Dyk, Cíl), zdařilá minirole kořenářky (G. Vránová). Ale: chybí vtip a především výraznější pohádkovost. Nápad s pírkem je sice zajímavý, ale sami tvůrci poznali, že závěr spěje do ztracena, takže hrdina bez jakýchkoliv úskalí znemožní padoucha a aby neměl zakrvácené ruce, tak pomůže deus ex machina. Zasmál jsem se až při čtění závěrečných titulků, kde byla vypsána řada řidičů, ale i poděkování vládě ČR:-)(2.7.2010)

Zvláštní pohádka, která v sobě něco má, kvůli čemu ji nemůžu zavrhout jako mnoho českých novodobých pohádek. Prostě má svou vlastní atmosféru, která se nepodobá žádné pohádce, kterou jsem v poslední době viděla. Přitom má děj jednoduchý jak facka a ten Dyk je vážně taky na facku, ale nechápu, proč se místním chlapům nelíbila Anička, mně připadala krásná.(2.8.2014)

• tron

„Bola krásna...“ – „Ale nedala sa skrotiť.“ Milá, svižná a svieža rozprávka, v ktorej nenájdete veľa „nadprirodzených motívov“, ale páčilo sa mi, že je predsa len troška drsnejšia, než ostatné. Napríklad si nepamätám inú českú rozprávku, v ktorej by bolo tak jasne naznačené, že postavy medzi sebou majú sex a aj ten sedliak, drsne reagujúci na žiadosť pomocníka o ruku jeho dcéry, je o poznanie brutálnejší, ako býva v inak dobráckom českom „výstavnom“ žánri zvykom. Najviac ma ale potešilo, že tvorcovia na kasting išli inak, ako Troška. Jeho rozprávky mám celkom rád (NEVESTA Z MLYNA 1 – 2, Z PEKLA ŠŤASTIE 1 – 2), ale vždy mi na nich strašne prekážali manekýni v hlavných rolách. V TROCH PRIANIACH (pod týmto názvom bola snímka uvádzaná v slovenských TV časopisoch) boli obsadení mladí herci, ktorí na rozdiel od Troškových pôsobia dojmom, že majú aj niečo v hlavách. Nechcem urážať, hovorím, ako na mňa pôsobili, nie o tom, akí sú/nie sú v skutočnosti.(16.9.2010)

• Ravi

Skřípu zubama, nejdříve slušný začátek, pak pomalý rozjezd a pak už jen dojezd. Pominu spoustu faktických hrubých chyb (Kovář s takovou vilou? , ...). Suché dialogy a scénář, vyloženě hloupá hlavní zápletka s brutální proměnou charakteru Molnárové. I když mi to přišlo lépe zpracované, než pohádky Trošky, stejně to nestálo za moc. Popravdě nevím proč jsem to dokoukal do konce. Dávám 40% = 2-/5(2.7.2010)

• FILMOVKA

Nevidím problém v rozpočtu, ale ve zvoleném tématu, příběhu, který na můj vkus není příliš pohádkový, alespoň pro nás čechy ne. Pohádka, kde se jde nechat jeden oběsit, aby ho druhý potom jako mrtvého zachránil mi nepřipadá zrovna ideální. Na pohádku jsem se díval, jako by to bylo drama, abych zjistil, jak ta tragédie o dvou zamilovaných dopadne. Když je málo peněz, film by se neměl točit vůbec a už rozhodě ne pohádka, která je velmi drahá záležitost. Jestli si někdo stěžuje, že na filmy nejsou peníze, mělo by se napřed zvážit, jestli se mají platit tyhle, které ve výsledku stejně poslouží jenom k výplni vysílacího času.(16.8.2015)

• - Při pádu Aničky do Čímického jezírka je vidět odtržená ruka, která padá za ní. (Allster)

• - Aničku před proměnou a po proměně hrají dvě osoby - sestry Lucie a Petra Molnárovy. Zajímavého napětí, které mezi oběma dvojčaty vzniká díky jejich částečné stejnosti a částečné rozdílnosti, využil režisér Strach také ve filmu Santiniho jazyk (2011). Tam Lucie a Petra naopak ztvárňují sestry, které jsou zpočátku považovány za jednu osobu. (Ak.žena)

• - Film byl natočen nejen podle odkazu Boženy Němcové, ale i na motivy moderních fantasy námětů. (Lynette)