Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

MiGi87

Asi vůbec nejlepší film, co znám. Geniální scénář, dobří herci, taková ta oscarovská jednoduchost (tím myslím taková ta uměleckost, co často sklízí oscary), velká poklona režisérovi ale hlavně zesnulému scénáristovi, srdeční záležitost. Tohle by šlo dokonce velmi snadno nadabovat a formou televize rozšířit i mezi českou, jinak zadubenou a do přiblblých českých telenovel zahleděnou, veřejnost. Dokonce se premisa tohoto filmu nevylučuje s mým maherovským přesvědčením o neexistenci jakýchkoli božstev, přestože tu vlastně vystupuje Kristus osobně. Prostě geniální, moct dát jednomu jedinému filmu 6*, tak tenhle je u mě má. ()

MI-380

Postavy jako Elina Makropulos, Connor MacLeod, Milan Karpeta mě vždycky fascinovaly. Profesor John Oldman do téhle party dokonale zapadá a ve filmu, který spíše připomíná divadelní drama, rozehrává se svými vzdělanými kolegy napínavou a inteligentní hru, která je zakončena trojitou pointou, z nichž jedna je dokonalá. 75%. ()

Magniel

Film, který mě na začátku vtáhl a nechtěl nikam pustit. Hodinka a půl uběhla jako voda a já na konci seděl málem s otevřenou pusou. Perfektní postavy a dialogy. Jen škoda, že konec nebyl trochu více otevřený. ()

D28

Debata najsympatickejšieho Ježiša v celej histórii filmu s "kolegami". A najpríjemnejšie a najdôležitejšie na nej bolo to, že divák sa stáva jej súčasťou.Automaticky a dobrovoľne.Príjemná konverzačka, ktorej chýbalo možno len trošku väčšie napätie. ()

Myrreczech

Výborně zpracovaný neprůstřelný scénář, každá věta na sebe dokonale navazovala a vše do sebe skvěle zapadalo. Celý příběh byl natolik uvěřitelný, že kdekdo by mohl filosofii snímku podlehnout. Autoři dokázali vytvořit z minimálních prostředků a potřeb vynikající film. Jen konec bych vynechal přišel mi moc "Americký" a předvídatelný. ()

Dreadd

Komorní snímek natočený s minimálním rozpočtem, jehož děj se odehrává v domě starého/mladého profesora a je celý postaven na jeho vyprávění. Myslel jsem, že to bude nudná záležitost, ale příběh je poutavý a vyvolává spoustu otázek, navíc v jedné části je vyprávění podkresleno částí 7. Beethovenovy symfonie. Úvod je trochu nudný, ze začátku je to především tlachání a vtáhnutí do děje přišlo až někdy v druhé polovině, kdy Pozemšťan bourá představy jeho posluchačů o víře a některých historických událostech, nastoluje zajímavější myšlenky a odhaluje pohnutky, které vypravěče vedly k samotnému odhalení (a zároveň se pohybuje na velmi tenké hranici mezi originálností a stupiditou a chvílemi má problémy udržet se na té správné straně). Určitě by se našlo i pár zajímavějších témat ke zpracování, ale těžko říct, jak by působil pokus o větší prohloubení myšlenky filmu a jestli by nakonec tímto neztratil celé kouzlo. ()

V.Silver

Tento film jsem viděl už několikrát a pokaždé mě nejvíc fascinuje geniálně napsaný scénář, který mě pokaždé donutí představit si všechno, o čem tam hlavní hrdina vypráví. Po celý film se záběry nehnou mimo obývák chatky, resp. přilehlou příjezdovou cestu, přesto mám však pocit, že jsem viděl pravěkou Evropu, Galileu v roce 30 n.l. i bruselské nádraží v roce 1890. A tak se ptám: "What's more powerful than human imagination?" a odpovím "The truth is out there." 100%. ()

Zagi20

Jsem překvapený kolik historických, náboženských, filozofických a existenciálních myšlenek jde nacpat do jeden a půl hodinového filmu. Filmu který se snaží být tak moc chytrý až se veškerá snaha naprosto míjí účinkem. Nebyl jsem schopný pobrat všechny ty mýty, pohádky ale i skutečné události. Skoro sem si připadal jako při hodině dějepisu = nuda nuda nuda. Naštěstí závěrečný "zvrat", dá-li se to tak nazvat, mě aspoň na chvíli vytrhnul z toho všeho filozofického rozjímání. Myslím že si zítra pustím něco co by mě dokázalo po téhle intelektuální "jízdě" hodit zpátky do normálu. Třeba večerníček. ()

cross

Je naprosto neuvěřitelné, co dokáže skvělý námět a scénář... Tenhle film se odehrává v jedné místnosti, trvá 90 minut, celou dobu se v něm pouze diskutuje a přesto vás nezačne nudit - naopak, budete si přát aby neskončil, aby John přidal ještě pár svých životních zážitků, aby to všechno byla pravda a podobný člověk žil vedle vás...nebo lépe, aby jste jim byli vy... Co naplat - tohle není o technice, zpracování ani tricích. Čistá lekce scénáristiky, budování atmosféry a grandiózně decentního závěru...bravo!!! ()

MencaCZ

Kdyby mi někdo včera řekl, že jde sledovat film, který se odehrává formou dialogu mezi pěti osobami v jedné místonosti a jehož stopáž je hodina půl řekl bych ... asi doopravdový "gurmán". (A zábavnost filmu bych v duchu přirovnal k něčemu jako 87 minutovému záznamu mouchy sedící na něčím nose). Jenže ouha, já nyní zjistil, že přesně takový film, který nenabídl nic více než popisuji v první větě jsem právě viděl a ani minutu jsem se při jeho sledování nenudil. Těch 5 hvězd tomu prostě dát musím, protože scénarista je génius, udělat příběh pro film, na jěhož vznik byly náklady předpokládám minimální a jenž si budu pamatovat asi lépe než filmy s rozpočtem desítek milionů dolarů, to je kumšt ! ()

Killda

Některé příběhy by měly zůstávat jen na papíře. Jako kniha by to bylo výborné, ale jako film, navíc se svým amatérským zpracováním... ()

vyfuk

Neuvěřitelně podaný krátký film skoro z prostředí divadelní hry. Na jednu stranu nejde o film, který by mě naprosto uchvátil, ale musím prohlásit, že v rámci námětu i atmosférického zpracování jde o neuvěřitelný film. Spíš jde o to, že to vyprávění, kde mohlo ještě epicky pokračovat tak spíš nečekaně a i smutně skončilo. Ale na jednu stranu šlo o neskutečné rozuzlení na závěr. Spíše hodně slabších pět, protože jsem neměl onen "pětihvězdičkovej feeling", ale i přesto jde o něco téměř uchvacujícího. ()

J.Lajner

Krásný film plný zajímavých otázek, protkaný úvahami, historií a další spoustou podnětných myšlenek. Pozemšťan skvěle pracuje i s gradací a jeho závěr dokáže člověka zasáhnout silným emočním nábojem. Velice příjemná, komorní a povznášející konverzační jednohubka. Více. ()

iantomasik

Byla by to slušná povídka, stal se z toho "zbytečný" film. Popravdě, nenašel jsem jediný důvod proč k této čistě konverzačí látce vznikl audiovizuální materiál, protože film krom nápaditého námětu a chytlavých (i když místy nepřesvědčivých a hlavně ukrutně vykonstruovaných) dialogů nenabízí nic ke koukání a vůbec celá forma působí tak nějak upozaděně a odbytě. Ale aspoň je to vstřícné a ušetří to člověku čas, který by čtení musel věnovat. ()

Pecival

Ani bych nevěřil jak mě může 90 minutové žvanění partičky intelektuálů zaujmout. Velmi zajímavý, originální scénář. Tohodle je skoro škoda pro film, vysloveně si to říká o nějaké knižní zpracování. ()

Fony

Výborná konverzačka, která je hlubší, než se na první pohled zdá. Představte si, že jednou potkáte někoho, kdo o sobě prohlásí, že žije už 14 tisíc let. Co vás přiměje uvěřit, pokud vůbec? Na co se ho zeptáte? Jak bude reagovat on a jak budete reagovat vy? Pokud jste přesvědčeni o tom, že je to lhář, proč s ním ztrácíte čas? Johnovo vyprávění není jenom chytlavý fantaskní příběh. Je zároveň i jeho zpovědí plnou úlevy, která však pro ostatní představuje velkou výzvu a zároveň ohrožení tradičních hodnot. To, jakým způsobem se skupinka vyptává, nejen rozplétá Johnovu minulost, ale také o tazatelích prozrazuje více, než by možná sami chtěli. Střetává se zde chladný rozum, víra, přátelství i láska, u některých na povrch vyplouvají skryté obavy z rozboření jejich tradičních světů. Název filmu tak trefně vystihuje i jeho obsah. Film to není dokonalý, ale za výborné dialogy a psychologii postav si 5 hvězdiček zaslouží. ()

Ludivitto

Nebýt horší (digitální) kamery a celkového TV looku dal bych 5*. Jde totiž o překvapivě inteligentní ukázku toho, jak je obtížné vyvrátit takřka jakékoliv tvrzení. ()

P1tr

Velice rozporuplný zážitek, který načne slibnou myšlenkou, ovšem následně se utápí ve vlastních slovech. The Man from Earth pracuje se zajímavým námětem nesmrtelnosti a průchodností dějinami, ovšem až na vyjímku s příběhem o Ježíšovi tak nečiní zajímavě. Neubráníte se pocitu, že se neustále mluví o tom samém a že obě strany užívají stále stejných argumentů a tudíž že film přešlapuje na místě. Pozemšťan tak působí jako honění si vlastního ega scenáristy, který měl potřebu přesvědčit nás o svých znalostech. Jenomže ty "chytré" řeči působí většinou spíše směšně, neboť vzhledem k omezenému rozpočtu se nepodařilo sehnat příliš kvalitní herce. Nikdo, ale opravdu nikdo v tomto snímku nehraje dobře. Navíc "herci" nevypadají jako intelektuálové, což dělá celou konverzaci neuvěřitelnou. K tomuto velkému mínusu si připočtěte nudnou režii a špatné technické kvality a máte ambiciózní, ale nevyužitý námět. Přesto dávám 3 hvězdy, neboť jistý potenciál se ve filmu skrývá a s jiným týmem by mohl být využit. V tomto provedení Pozemšťan nepůsobí správně a oproti očekáváním je spíše prázdným snímkem, který toho chce říct divákům tolik, až se zamotá a neřekne vlastně nic. ()

U.Tarare

!Obsahuje spoilery! Lacinější verze Forresta Gumpa ochuzená o flashbacky, ovšem obohacená o nějaký ten pátek delší život. Bylo zajímavé, dozvědět se, že frajer byl od Mezopotámců, Féničanů,... až někde u van Gogha, ale plácnout do placu takovouhle informaci bez nějaké pikantní historky, napadnutí dnes již zažitých faktů, či alespoň od pořádné odezvy naslouchajících ubíjí potenciál příběhu. Vylezou z toho jen žvásty, kterým část věří a část ne. Na to jaké tam měl univerzitní kapacity působilo směšně, že největší rozruch způsobilo napadnutí pravdivosti Bible. Ono celkově chování přísedících bylo chvílemi zvláštní. Nemůžu si pomoci, pro mne to bylo odfláknuté. ()