poster

Holcroftův pakt

 • anglický

  The Holcroft Covenant

Thriller

Velká Británie, 1985, 112 min

 • neoBlast
  ***

  Osmdesátkový thriller jak víno, ty se jen tak neomrzí, ale tenhle zatuhl v čase. Na jedné straně je atraktivní námět a hodně povedená nestárnoucí režie Johna Frankenheimera (nikdy mě ve svých starších filmech nezklamal), ale herecké výkony jak z mateřské školky pro nastávající herce a to i přesto, že bych se odvážil zvolat hlasitě, jaký jsem fanoušek Michaela Cainea. Nezdálo se mi, že by film nějak výrazně gradoval a s přibývajícími minutami mě točenice okolo Noela Holcrofta vlastně bavila méně a méně. 55 %(25.8.2015)

 • woody
  ****

  Špionážní thriller od podceněnovaného mistrovského režiséra Johna Frankenheimera, navíc podle románu Roberta Ludluma (stvořitele agenta Jasona Bourna jistě nemusím představovat). Kvůli tomu stálo počkat si na čtyři hodiny ráno, kdy Holcroftův pakt běžel na kabelové televizi. A nebyl jsem zklamán. Nejasné charaktery - netušíte, kdo vás zradí dříve, kdo bude zabit kým - tedy to co ke správné špionce patří. Zápletka je spávně zašmodrchaná. Tajemný seznam jmen, nacistické kufříky ve švýcarských bankách a hlavně - skvělý závěr, takový jaký od Ludluma čekáme. Přesto jsem byl trochu zklamán tak rychlým vývojem hlavního hrdiny - z nonšalatního amerického architekta se během pár dnů stává ostřílený špion a vrahoun. Moc jsem to Cainovi nevěřil - ne, že by se pro tu roli nehodil, ale scénář je příliš zkratkovitý. Ale i pro toho kdo knihu četl se může jednat o velice dobrou adaptaci. Škoda, že nejde o známější snímek.(16.9.2006)

 • bakeero
  ***

  Michael Caine je asi jediným pozitivem tohoto snímku. A to i přesto, že jeho hrdina se zpočátku jeví až dětinsky hloupý a naivní. Nacistické spiknutí bylo totiž zřejmé hned od začátku, a tahle předvídatelnost měla za příčinu, že jsem se u filmu dost nudil a nebál bych se říct, že jsem ho dokoukal vyloženě se sebezapřením. Takže tentokrát zklamání.(26.5.2011)

 • Volodimir2
  ***

  Scenár filmu je spracovaný na základe románu amerického spisovateľa Roberta Ludluma Holcroft Cevenant. Film začína v roku 1945 samovraždou troch nacistických dôstojníkov. Dejovou líniou filmu je príbeh Hitlerovho finančníka a jeho dvoch asistentov, ktorým sa podarilo uzavrieť zmluvu na finančné zabezpečenie svojich potomkov, ktoré boli uložené v švajčiarskej banke na tajných účtoch. Tieto peniaze mali byť ako kompenzačná platba za utrpenie a nešťastie spôsobené 2. svetovou vojnou. Ale o ich pôvode vedia aj ľudia, ktorí ich chcú použiť na financovanie teroristických skupín s cieľom obnovenia 4. nemeckej ríše. Ide o zaujímavý originálny nápad, ktorý sa zmieta od jednej neuveriteľnej situácie do druhej. Mnohokrát som nepochopil prečo došlo k určitej situácii, je plný neobvyklých zvratov s prekvapivým koncom. A nakoniec ma čakalo prekvapenie v podobe rýchleho prerodu hlavného hrdinu z váženého architekta na ostrieľaného špióna a zabijaka.(2.6.2016)

 • mortak
  ***

  Knihy Roberta Ludluma jsou se svými konspiračními zápletkami nesmírně stupidní a překombinované. Naštěstí tato filmová adaptace knihy osekala počet organizací bojujících mezi sebou na minimum. První polovinu knihy Holcroft zázračně proplouvá vražděním tak, až je to směšné, ale film se naštěstí drží při zemi. Pořád je to sice pitomé na kvadrát, ale díky Cainemu a svižné režii ty dvě hodiny utečou jako voda. Filmový Bourne si o mnoho let později naštěstí šel vlastní cestou, a vykašlal se na svého autora, zatímco tohle je jen poctivá adaptace Ludlumova knižního béčka určená k zapomnění.(14.7.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace