Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

arie

Nečakaný počin vo filmografii upadajúcej belgickej akčnej ikony. JCVD stelesňuje samého seba a predvádza rozhodne najzaujímavejšiu hereckú kreáciu svojej kariéry a divák, ktorý v mladosti hltal akčné počiny, či už jeho alebo ďalších vtedajších hviezd, ktoré sa ocitli za zenitom a v objatí podpriemerných projektov, sa môže naplno oddávať nostalgii. Už úvodná, veľmi slušne natočená akčná scéna, navnadzuje na zaujímavú zábavu, film je však predovšetkým autoreflexiou, ktorej vrcholom je úprimný monológ, pri ktorom ma JCVD takmer dohnal k slzám. Nádejný námet je však zabalený do veľmi rozporuplného príbehu o rutinnej lúpeži pošty, ktorej priebeh vypĺňa väčšinu stopáže, no je oveľa menej zaujímavý, než občasný komický pohľad do reálneho života a problémov hlavného predstaviteľa. JCVD tak ostáva komorne podaným zárezom Jeanovej filmografii, ktorý viac než ovácie, vyvoláva otázku akým smerom sa bude ďalej jeho herecká kariéra uberať. ()

teutates

Úprimná spoveď herca... Jean-Claude Van Damme pre niektorých národný hrdina, pre ostatných akčný hrdina, ktorý už svojich tzv. "5.minút slavy" zažil. Avšak návrat v podobe J.C.V.D je úžasný. Prelínanie spomienok a skutočnosti, odhalenie pravej tváre herca, vizuálne spestrenie réžie, zákulisie továrne na sny a v poslednom rade veľké priznanie... "Avantgardné dielo"... 8/10 ()

swamp

Kolem všeho je tolik otazníků.. Jean-Claude van Varenberg aka Jean-Claude van Damme, člověk který pohnul mou chlapeckou akční duší řetězcem filmů No retreat, no surrender -=- Bloodsport -=- Double impact -=- Universal soldier -=- Hard target -=- Timecop -=- Street fighter. Při posledním ze jmenovaných mi bylo osm let, pochopte mě. :) Jinak ho tedy samozřejmě považuji za béčkového až céčkového paherce. Ovšem přišel rok 2008, mně je jednadvacet a van Damme se rozhodl překvapit. Zahrál si v polo-fiktivním snímku, kde hraje sebe sama - vráskovitou, stárnoucí a vyprahlou filmovou karate ex-hvězdu, která je omylem zapletena do vyloupení pošty (fikce). Nehraje si na van Damma, pouze a jen žije van Varenberga - tedy pokud zločinci není nucen k opaku. Nejpovedenější záběr je potom sebereflexe uprostřed filmu, kdy Jean-Claude 'vyjede' ze záběru a hovoří o všem, co se mu přihodilo.. no, to musíte vidět. Tím vším rozhodně dokazuje (a možná poprvé), že hrát umí. Hvězdičku strhávám jen za opakující se sekvence, které by bylo možno sestříhat méně nudněji a ten 'zamlžený filtr' mi taky zrovna neseděl (i když chápu jeho použití). Po tom všem se však trochu bojím van Dammovy budoucnosti, protože ve své herecké filmografii pro rok 2009 má snímek Universal soldier III (z čehož mám velké obavy) a taky svůj druhý režisérský počin The Eagle path. Tak snad si pomocí JCVD nechtěl udělat jen reklamu.. ale držím ti palce, chlape. ()

predators

Máme velké štěstí, že se J.C.V.D. nenarodil v Hollywoodu. To by potom i tento jeho prozatím poslední snímek vypadal uplně jinak. Stačí porovnat novinky S. Seagala a jeho "Odpady!". Tohle je ovšem o něčem jiném. Žádná záplava kopů a kdoví čeho všeho. Jedná se z části o autobiografii s pár citovými výlevy(které fungují) a jedním poštovním přepadením. Jak je vidět, změna Jeanu jedině prospěla a už teď se těším na jeho další, klidně i belgický kousek. :-) Zajímavosti: Aby se Jean-Claude sžil s prostředím pošty a tím pádem zvěrohodnil svou roli, strávil za přepážkou 3 měsíce jako brigádník. / Cesta taxíkem a její několikeré opakované natáčení spolklo z rozpočtu 1250 Eur. :-) 75% ()

Tomco

Keď JCVD v jednej pasáži bilancuje svoju kariéru, skoro som pustil nostalgickú slzu. Pre mňa to bude vždy macher, čo efektne natrhol Bolovi prdel. Samotný film, ale nič moc (40%) + 20% za prítomnosť VHS persóny. ()

Slarque

Dobře, čtyři hvězdičky jsou nejspíš moc, ale vidět novější film s Jean-Claudem v hlavní roli, u kterého bych neusínal, se neděje každý den. Sebereflexivní komedie na půdorysu kriminálního dramatu je také nepříliš obvyklým žánrovým slepencem. A přestože tu nějaká slabší místa zbyla, je to natolik originální podívaná, že jsem přimhouřil oči (70%). ()

iamek

Král bečkových akčních snímků se nám nečekaně ukázal ve skvělém dramatu. Každopádně zajímavá samozpověď téhle ikony. Snímku určitě dejte šanci. Budete milé překvapeni. ()

Chrustyn

Milovníci béček se možná radovali, když zjistili, že Van Damme natočil nový snímek. Zápletka určitě zajímavá. Van Damme se zaplete k přepadení pošty. Avšak tentokrát se vše odehraje (takřka) bez slavných otoček a kopanců. Nový Van Dammův snímek totiž není akčňák ale krimi drama ve stylu "Psího odpoledne" kombinující autobiografické drama s komediálními prvky. Dá se říci, že za celou svojí kariéru JCVD poprvé hraje hlavou a ne nohama a věřím tomu, že sám sebe dokázal do filmu přenést se vším všudy a že je opravdu takový jaký se zde ukazuje a potvrdí to ve svém několika minutovém nesestříhaném monologu, ve kterém v rychlosti popíše svůj "hvězdný" život. I když se film tváří hodně vážně je v něm i plno povedených hlášek, které si užijí převážně znalci "béčkového" řemesla a takové narážky na Stevena Seagala a jeho "ohon" patří k tomu nejvtipnějšímu z celého snímku. Celkově vzato to mohl být obyčejný film o přepadení a následném vyjednávání ale práve Van Dammova přítomnost celý snímek povyšuje na něco vyjímečného a neobyčejného. Teď už jen čekat jestli se režisér pokusí vzkřísit i jiné ikony akčního filmu. Co takhle snímky SS, CHN nebo třeba DL. ()

klerik

Pre mňa osobne sa Van Damme vrátil už pred dvomi rokmi a JCVD vlastne ani nie je lepší ako boli AŽ DO SMRTI či ZÁSTUPCA VELITEĽA, ale je to a.) spoveď, b.) na konci máte pocit, že išlo o niečo výnimočné. Faktom je, že ide o divný film, ktorý občas zakolíše v tempe a odhalí tak svoje polobéčkové korene... Má všal zaujímavé režisérske nápady, realistický filter a sympatického hrdinu, ktorí rozpráva to, čo fanúšikovia "karate filmov" chcú počuť (o Johnovi Woo, o Stevenovi Seagalovi...). A rozhodne to nie je komédia... ()

SeBig

Tenhle film sem plánoval zkouknout už od dob co vyšel a založil jsem si CSFD, po deseti letech sem se na to kouknul, nevěděl sem vůbec co od toho čekat, čekal jsem dokument nebo něco podobnýho. Nakonec je to jen o přepadení banky, takže nic moc extra velkýho. JCVD tam hraje sám sebe, samosebou tam nic nepředvede, když je to jakoby "real". Hlavně, že týpek tam má proslov s prostřelenou hlavou o kameni padající na vejce. To jsem teda fakt nepobíral. Ten filtr je na blití. Třetí jen a jen za Van Dama, jinak je to teda docela bída. Má mnohem MNOHEM lepší filmy teda. ()

korbitch22

Čistý důkaz toho,jaký je Van Damme chlap,skvělý herec a jeden z mála lidí,kteří si zaslouží můj celoživotní respekt a obdiv,u filmu sem brečel jako malé dítě a po roce,co se rozhodlo dát film do kin,sem brečel znovu a to skoro celý film,nad tím,že nemám ani půl charismatu a ani špetku síly,jako tenhle zbytečně opovrhovaný herec/člověk,jenž pro mě vždycky byl a vždycky bude,tím největším hrdinou a symbolem odvahy,cti a spravedlnosti.Bez naprostých debat 100% ()

Marze

Film vypráví přímo o Jeanu-Claudu Van Dammovi jako hvězdě za zenitem, která je nucená hrát v hloupých béčkách, a přitom má hluboko do kapsy, protože ji vysávají soudní spory o dceru z rozvedeného manželství. Pozorujeme Van Dammův obyčejný život, který je jednoho dne rázem promění v drama s filmovými parametry – a my se pak ptáme, jestli ho okolnosti nepřiměly stát se z klaďase padouchem, respektive čekáme, kdy se z toho zlomeného srábka konečně znovu stane triumfující bijec. Herec se zaplete do přepadení pošty a my z několika vyprávěcích perspektiv sledujeme, jakou roli tu vlastně hraje. Nutí nás to ohlížet se do Van Dammovy filmové minulosti, ale brát v potaz i jeho skutečný život a v duchu jakési reality show přehodnocovat, nakolik je nám sympatický. A že je to vlastně docela protivný náfuka, ale taky outsider žijící v sebeklamu, a rovněž chlapík, na němž je cosi neodolatelně fotogenického… ()

Yardak

Jean-Claude Van Damme si tuhle ironickou komedii o sobě docela užíval, nemyslíte? :) Změna stylu mu prospěla a natočil (podle hodnocení jeho nejlepší) film, který patří do jeho nejlepší pětky. Van Damme je zpět? ()

heyda

Moc nechápu, proč to mělo tak přesvětlený kamerový filtr, ale jinak se mi tato krimi-komedie líbila. Je zde hodně znát evropský styl natáčení. Silně pochybuju, že by něco podobného vzniklo v USA. :-D Navíc Jean Claude je pořád sympaťák každým coulem a jak na konci učil karate ty zločince, to bylo fakt vtipný. Kdybych měl hledat ještě nějaké zápory, tak možná to chtělo pojmout akčněji. Působilo to trochu utahaně, chyběla tomu šťáva. Ale mé hodnocení zůstane vcelku vysoké = 75% ()

jojinecko

Je v tom jeden obrovský kalkul, ale ako fanúšik JCVD som na to skočil aj s navijakom... JCVD nikdy nebol civilnejší a uveriteľnejší...a s prižmúrením oboch očí možno povedať, že to aj dobre zahral:) ()

Flego

Nedá sa uprieť akási snaha o výpoveď v štýle art filmu a ak by to mal byť Van Dammeho labutia pieseň, tak jeho lúčenie s karierou by bolo nanajvýš zaujímavé. Bude to však tak ? ()

sharky

JCVD hraje sám sebe v dramatu, který je natočený s feelingem nezávislého filmu. Van Damme v něm v podstatě ani nikoho nepraští. Nevím, jestli má nějkaou osobní krizi a chtěl zkusit něco nového , v každém případě myslím, že zdejší hodnocení je značně přehnáné, díky tomu jak strašný shity v posledních letech natáčel. JCVD není shit, ale já se šíleně nudil. Děje v něm není na víc nez 20 minut filmu, pak uz jsou tam jen ruzné opakované záběry, aby dovysvetlily děj z jiného pohledu a zbytečné vložky. Co měl sakra být ten shakespearovský monolog do kamery!? To byla scéna na odpad. JC rozhodně není charakterní herec. A závěr je hodně zvláštní, nevím, tohle fakt nemusím. 52% ()

rikitiki

Neuvěřitelné - jít dobrovolně na filmy s J. - C. Van Dammem. A ještě neuvěřitelnější - odcházet z něj nadšená. ()

jonyyy

Všecko už bylo napsáno. Seagalův ohon atd. sranda. JCVD byl vážně přesvědčivej, přiznávám, že mi ho bylo chvílema líto. Narozdíl od vás ostatních ho mám rád i za jeho předchozí role. A musíte přiznat, že kdybych jich nebylo, tak byste se u filmu JCVD dneska nebavili. 70% ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)