Při otevírání nové budovy, základní školy Willima Dawese v roce 1959, jsou žáci požádáni, aby pro budoucí žáky nakreslili, jak si představují budoucnost za padesát let, kdy bude časová schránka otevřena. Všichni žáci malují obrázky, jen dívka Lucinda popíše svůj list papíru čísly. Učitelka, slečna Taylorová, jí vezme papír dříve, než čísla dopíše. Lucinda slyší šeptající hlasy, které jí čísla diktují, a když je časová schránka vkládána do skrýše, Lucinda zmizí. Učitelka najde Lucindu v suterénu školy, s krvácejícími prsty od škrábání čísel do dveří... O padesát let později je časová schránka vyndána a každý žák dostává jednu obálku. Caleb Koestler dostane vzkaz s čísly od Lucindy, který neodevzdá ve škole, ale vezme si ho domů. Calebův otec John je astrofyzik a ve vzkazu objeví reálná data. John celou noc přepisuje čísla na tabuli, vyhledává na internetu data a je vyděšený z toho, co vidí... Každé datum označuje den nějakého neštěstí, za datem je uveden počet obětí a následují další čísla, která John nedokáže zařadit. Přeskočí je, čímž dostane další datum neštěstí s počtem obětí. Všechna neštěstí se stala po uložení vzkazu do časové schránky... John jede pro Caleba do školy, ale uvízne v zácpě. Na navigaci uvidí souřadnice, které se shodují s číslem, jež je uvedeno za datem a počtem obětí. Johnovi dojde, že je na místě, kde má dojít k dalšímu neštěstí; podle Lucindy tu má zemřít 81 lidí. John vystoupí z vozu a hned nato kousek od něj havaruje letadlo. John už má jistotu, co která čísla znamenají, a snaží se vyhledat Lucindinu rodinu. Johnovi se podaří najít její dceru Dianu, která má již také dceru Abby. John Dianu osloví, a když se zeptá na Lucindu, na její proroctví a řekne, že má druhý den dojít k dalšímu neštěstí, Diana uteče... Diana se vrátí poté, co k prorokovanému neštěstí skutečně dojde. Vysvětlí pak Johnovi, že poslední datum na vzkazu má být datum její smrti. John s Dianou zjistí, že katastrofa se má týkat všech lidí a jedná se o velký žár. Rozhodnou se odjet do hlubokých jeskyní, ale John chce zjistit souřadnice poslední katastrofy: ze dveří, které Lucinda tenkrát poškrábala, sundává lak. John však netuší, že Abby i Caleb stejně jako Lucinda slyší šeptající hlasy, které jim říkají, co se stane... (TV Prima)

blackrain

Film operuje se zajímavou zápletkou. Líbil se mi nápad s tajemnými číselnými kódy, které se ukázaly jako předzvěst katastrofických událostí. Při některých mě lehce mrazilo v zádech, ale to byl i následek celkem povedené atomosféry. Kdyby nedošlo na závěrečné scény s mimozemšťany, tak bych byla ochotná věnovat filmu i další hvězdičku. Ale ty scény mi přišly jako zbytečně naroubované. Prostě se sem vůbec nehodily. Úplně změnily žánrové zařazení příběhu a poslaly ho někam jinam. Mimozemšťané měli zůstat jen jako našeptávači a pozorovatelé, kteří lidstvo někam navedou za pomoci šílených indicií. Číselný kód, který předpoví nějakou událost přece šílený je. ()

Naslund

Rafinovaně natočený film. Je to sice ptákovina, ale až do posledních minut to není nijak vidět a pak už to je jedno, protože přijdou moc hezky udělané obrázky. Do té doby je to pořádně napínavý triller s pár hodně působícími momenty. Hlavně hořící les byl brutální. Jen na konci budete všichni přemýšlet asi takhle: spoiler Hmm, takže pokud se nepletu, mimozemšťani chtěli vybrat dvě děti, které vezmou do své zoo z končícího světa. A aby byly děti připravené, že k tomu dojde, tak už před padesáti lety dali vědět jiným dětem, že se svět blíží ke konci. Aha,… takže mimozemšťani uměli předvídat budoucnost s tím, že je neovlivnitelná. A nebylo náhodou to, co dělali, ovlivňování budoucnosti, když takhle připravovali děti? No budiž… A jak to mohly staré děti vědět a nikdy se to neprosáklo? A proč to bylo tak komplikované? Komplikované asi proto, že chtěli, aby se to děti dozvěděli na poslední chvíli. To ale nevypadá jako příprava. Prostě je to tak zamotané až běda. Naštěstí k přemýšlení dojde až na konci a ten strávený čas je dobře investován. ()

IllIlIlIIl

Prvotní nadšení přechazející do konečného zklamání. Tak by se dal shrnout tento snímek, ve kterém dal A.Proyas šanci pro N.Cage, jenž po delší odmlce navazuje na své dřívější výkony (nutno říci, že tato odmlka byla způsobená zejména velmi špatným výběrem filmů N.Cagem). Zpočátku se Knowing jeví jako zajímavý sci-fi snímek, který toho může ještě dost nabídnout. Několik zajímavých a tajuplných scén, které nechají diváka žasnout a které si taktéž žádají pozdější vysvětlení. V druhé polovině film spěje k takovému konci, na který jsem u Proyase bohužel zvyklý - jako např. Smrtihlav - originální námět zhatěn svým velmi nezdařeným koncem. Taktéž je tomu bohužel i u Knowing. V závěru, kdy jsem očekával mnoho odpovědí, tak se mi dostalo objasnění stojící (pro mě!) na nelogickém základě a zejména s koncem filmu jsem si uvědomil, že námět ze začátku filmu byl ve výsledku odchýlen na zcela jinou kolej a stal se pro celý film absoluně nepodstatným a neodůvodněným. ()

suicide

Občas velmi podnětné, občas velmi záhadné a občas bravurní - někdy i všechno najednou. Nadruhou stranu občas velmi nudné, občas nemyslitelná hovadina a občas i scénáristicky stupidní - někdy i všechno najednou. Myslím navíc, že Nicolas Cage už zažil lepší chvilky. A kdyby se peníze namísto na zbytečný katastrofický happyendový konec vrazili někam jinam, možná by nám pan režisér udělal větší radost. ()

Kreeki

Proyas měl natočit Pottera (bez legrace), on sám je totiž kouzelník (teď vidim, že tohle slovíčko už použil nahoře lima, takže na tom asi něco bude) aneb jak pomocí vynikající režie a schopné výpravy s minimálními náklady z průměrného televizního scénáře vytřískat maximum. Proyasovi se podařilo dosáhnout hlavního - navodit atmosféru, to je to, co se dnes v žánru nevídá tak často, a za druhé odvyprávět příběh pomalu a s rozvahou (tj. zachovat v divákovi napětí, né jako poslední McGuiganova práce). Samozřejmě nutno podotknout, že jak I, Robot tak The Crow jsou trochu jiné kafe, ale i takhle ve srovnání celkem slušná práce, když se to vezme tak kolem a kolem (mluvím pouze o režii). Tak uvidíme příště v Drákulovi (aneb zpátky ke kořenům po Proyasovsku). Takže teď ke scénáři. *SPOILER ALERT* Už od začátku si říkám, kdo jsou ti patetičtí smrtijedi mizící ve tmě a mlze (tou se opravdu nešetřilo), ale ten konec mě rozsekal. Emzáci? Noemova archa? Největší filmový vtip letošního roku a také nejrychlejší cesta jak z áčkově se tvářícího filmu udělat paskvil (=áčkově se tvářící béčko, tzn. většinou podnět k přidání ../Komedie do popisku). Přidat emzáky, to zaručeně ve většině (ne-spielbergovských) koktejlů funguje (resp. nefunguje) jako hřib hořčák ve smaženici (houba jako houba? Když se scénárista tak zamotá do svého díla a neví, jak z toho, vždycky zasáhne vyšší moc - bůh se poněkud nehodí, takže emzáci jsou nasnadě), sice mi teda padla čelist, ale tady to nějakým záhadným způsobem funguje (zase evidentně režisérově vinou), takže ve výsledku proti gustu... //Takhle to vypadá, když člověk v půlce filmu napíše komentář a pak ho edituje :D ()

Mikita

Celý film mě mile překvapil. Srdce mi plesalo při každé scéně a já si říkala, vida, i bez přemrštěných speciálních efektů jde natočit supr film. Ta záchrana lidí po letecké nehodě? Parádní kousek a já byla čím dál tím víc nadšená. Opravdu povedené, dokud se neblížil závěr filmu. Myslím, že celou dobu byl Cage kupodivu věrohodný a v dobré herecké formě, tak proč v jedné stěžejní scéně, při které by měly emoce téci proudem vymění jeho výraz za lacinou, trapnou a zbytečnou digitální frašku, kterou jako na truc musí zabírat tak nekonečně dlouho?! Film bez těchto digitálních kiksů fungoval skvěle, tak proč to takhle zazdít? A při cestě městem bych čekala, že si střihnou nějakou vlastní původní píseň, vždyť Marco Beltrami odvedl dobrou práci, vyměnit ho v silném závěru za profláklého Beethovena mi také zrovna nesedlo. A barevný dovětek s digitální rádobypohádkovou atmosférou pro mě tento film poslal definitivně do kytek. A tak se pro mě z povedeného filmu během 10ti minut stalo zklamání s hořkou příchutí. (Kdyby ten film byl průměrný od začátku do konce, tak neřeknu ani slovo, ale ten film mohl být skvělý a to je smutné, proto jen 2*.) 100minut filmu na 80%, závěr 30%, výsledný dojem 55% ()

slunicko2

Nudná pseudoduchovní sračka. 1) Velmi pomalý, polopatický a silně předvídatelný film předvádí ideový eklektismus, který míchá nechutné s nestravitelným a za pomoci sofistikovaných výrobních metod vytváří lákavě zabalený fastfoodový produkt vhodný do samoobslužných amerických jídelen "Eat what you can" (česky něco ve smyslu Nažer se a pukni). 2) Hlavním hrdinou je vysokoškolský učitel, jehož jednání je někde na pomezí mezi nižším stupněm slabomyslnosti a debilitou. Nejvyššího vrcholu - slabě podprůměrné inteligence - dosahuje, když se pokouší definovat determinismus - marně. Jeho (Cageova, ne determinismu) role ve filmu je mi ostatně nejasná. 3) Spoiler. Nejasností je ovšem povícero. Proč mimozemšťané informují svými hlasy o konci světa s padesátiletým předstihem? Proč za hlavní neštěstí epochy slouží pád letadla na dálnici či nehoda vlaku metra? Odkdy jsou informace na internetu zdrojem přesných čísel? Podobné otázky si nešťastný divák klade po celé dvě hodiny - je to ostatně jediné rozptýlení, kterého se mu dostane. 4) Spoiler. Náboženské motivy (čtyři mimozemšťané - čtyři jezdci z Apokalypsy, Noemova archa se dvěma symboly plodnosti - králíky, strom poznání na nové planetě) jen umocňují divákovu bezradnost. 5) Spoiler. Aby si náročný divák přišel na své, film nabízí hned tři konce (odlet dětí, zničení New Yorku, přílet dětí na novou planetu). Všechny jsou stejné (asi jako jsme měli v socialistickém Československu kromě komunistů čtyři další politické strany, které ovšem všechny podporovaly politiku KSČ). 6) Ovšem havárie letadla neměla chybu, to musím uznat. Jo a přemýšlecí čepičku bych taky potřeboval. 7) S hodnocením snímku je to stejně jako s těmi čísly, abych citoval Johnova (Cageova) učitelského kolegu: Have another look at it! Systems that find meaning in numbers are a dime in dozen. Why? Because people see what they want to see.Tak i zde zřejmě komentátoři chtějí své vyprahlé duše naplnit duchovním poselstvím...co na tom, že jde o margarínovou náhražku ze supermarketu. ()

stration

Čekal jsem něco na způsob magalomanského katastrofického filmu, kde pobíhá nejdřív skeptický vědec, ztvárněný nějakou hvězdou, pes, novinářka a americký prezident a na konci se bude hodně mluvit o dobrotě lidí, boha a ameriky. No, v podstatě to tak bylo, ale celé to díky několika odlišnostem fungovalo nějak líp než obvykle (Den, kdy se zastavila země). Cagovi role po dlouhé době sedla. Jenom je zajímavý, že v podstatě v každým filmu chlastá a přijde o ženu. :D Perfektně působí triky, obzvláště ničení podzemky a závěrečná scéna. Závěrečnou scénou ovšem nemyslím polopatisticky ztvárněný výjev z Bible (aspoň mně to tak připadalo), který je opravdu otřesný. Celkově ale určitě doporučuju. ()

Philcze

Naprostá paráda. Cage je doufejme zpět a Proyas, kterého jsem nikdy nějak extra neobdivoval se u mně najednou stává ostře sledovaným režisérem. Obě katastrofické scény ve filmu jsou naprosto geniální, atmosféra velmi dobrá a konec divný. Ve výsledku velmi zábavný a napínavý film s nějakou tou zbytečnou omáčkou okolo. 90% ()

MATADOR

Proroctví je filmem, který diváky přitáhne originálním příběhem, slušným zpracováním, ale zlame dost zvláštním koncem. Ale není radno začínat od konce :-) Proroctví od Alexe Proyase je originálním a poutavým. především díky několika málo scénám, které vyrazí dech. Ale bohužel, když někdo získá vskutku originální námět, většinou realizace ztroskotá na několika málo věcičkách, bez kterých by se snímek určitě obešel, ale někdo si řekl, že to tam nacpat prostě musí. Proroctví je slušné, dynamické a má spád, ale co je to proboha s tím koncem a cpaním do děje nějaké zbytečné nadpřirozeno?! No, nevím, tohle si mohli tvůrci odpustit a byly by z toho velmi hezké čtyři hvězdičky, takhle se jedná o další snímek, který určitě poselství nese, ale přeci jen na něj za pár dní zapomenete. Nechci říkat, že se jedná o špatný film, vůbec ne, ale mohlo to být chudší o pár scén a bylo by to lepčejší! Proroctví, jenž je nám dáno skrze film je dobré, realizace a namatlanost příběhu je špatná.. ()

Thomassi

Příběh začíná v roce 1959, kdy studentka základní školy popíše celý papír čísly, které nedávají smysl. Poté je to ukryto do trezoru, který bude otevřen až v roce 2009. Nicolas Cage jako táta syna, který si vybral obálku právě s těmito čísly, se pouští do luštění této záhady. Už od začátku na mě film působil velmi dobře a já nevěděl, co se stane za pár okamžiků. Udržovalo mě to v napětí až do konce. Konec sice byl přitažený za vlasy, ale myslím si, že i ten měl svoje kouzlo. No a závěrečná scéna jako ala Adam a Eva. Dalším plusem je návrat Nicka Cage, protože v posledních filmech to byl průser za průserem. Zde zase zahrál jako za mladých časů a věřím, že v dalších filmech bude jeho hvězda zase stoupat. Je to snímek, na který se někdy rád podívám znovu, proto hodnotím 4*. ()

Hadža

Po skvele prvni casti filmu ,prislo tupe zklamani a rozhorceni nad promrhanym potencionalem.Ta zenska absolutne neprijemna hysterka,trapny zaver,skoda.Efekty byli perfekt. ()

veronikav

Tak tohle fakt ne !!! A ještě říct dítěti : Běž .... ( fuj-člověk má noční můry i tak ) Takový film už nechci nikdy vidět:( ()

vanadium

Zajímavý námět, zpracování ale otřesně nasáklé amerikánskou patetičností, která tu má scénáristický základ snad ve všech možných klišé (smrt manželky, vztah otce a syna - ve dvou verzích, záchrana matky s miminem, děti v ohrožení, krize víry... jdu blejt, velebnosti). A ten slizce kýčovitý konec, ze kterého jsem se už málem pozvracel, ten dokoná dílo zkázy (doslova) a definitivně předsvědčí, že vyšší hodnocení než dvěma hvězdami není možné. ()

m@rz

Průměrný film. Občas problémové efekty, což mi zkazilo podívanou :( Hudba taky někdy není taková, jak by mohla být. Některé scény jsou zbytečně zdlouhavé a nudné. Příběh je však dobrý, i když závěr nic moc. To si radši počkám na film 2012. Film celkově připomíná Den, kdy se zastavila Země. ()

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)