The Key to Reserva

Španělsko, 2007, 10 min

Martin Scorsese

Ted Griffin

Harris Savides

Rok ďábla ála Scorsese. Režisér velmi chytře cituje, a tím nemám na mysli to okázalé gesto s ptáky na konci filmu, jako spíš Muže, který věděl příliš mnoho a 39 stupňů. Jak už tu poznamenal Lavran, ve zcela puristické podobě se tu objevuje legendární Hitchcockův "macguffin", kterého může Scorsese ponechat bez vysvětlení díky tomu, že "další část filmu se ztratila a my nevíme, co se stalo". To byl vždycky Hitchcockův sen - nechat ústřední předmět zápletky bez vysvětlení. Vynikající pocta.(17.1.2010)

Jednohubka Hitchcockovy geniality v Scorseseho režii s vtipem, stylem, nostalgií a napětím. Pobavení po jehož konci jsem se sám sebe ptal - uvidím někdy z tohohle víc? Opravdu se někde něco takového našlo? Každopádně, účel to splnilo a to, že je film zdarma ke stažení mu přidalo ještě na větší atraktivitě z mé strany :) 90%(1.2.2010)

Martin Scorsese našel několik stránek Hitchcockova nerealizovaného scénáře k filmu "The Key to Reserva" a rozhodl se, že je natočí a ještě nám k tomu něco řekne. Je na něm vidět, jak moc nadšený z toho bal a jak si to užíval, což je patrné i na samotném kraťasu, který podle scénáře skutečně natočil. Výborná atmosféra Hitchcockových filmů na vás dýchne s dokonalou atmosférou a narážkami na mistra, navíc ta kamera je naprosto úchvatná. Scorsese přesně věděl, jak má tenhle filmeček natočit, aby tak vzdal hold Mistrovi.(11.11.2013)

Martin Scorsese realizuje fragment z Hitchcockova ztraceného scénáře, který mistr napětí nestihl natočit (spíše si ale ten scénář napsal až sám Scorsese;) ). Vznikla z toho tříminutová lahůdka plná tradičních Hitchových trademarků (kamerové nájezdy, využití hudební složky, stupňované napětí, záběry,...). Je vidět, že Scorsese má Hitchcockův rukopis dokonale nastudovaný a projevil se zde jako dokonalý řemeslník. Navíc díky upravené škále barev, kdy dílo vypadá jako kolorovaný film z 50. let, by člověk řekl, že The Key to Reserva natočil sám Hitchcock. Bravo Marty!(23.2.2008)

The Key to Reserva by si zaslúžil minimálne nomináciu na Oscara za réžiu. Marty je jednoducho génius. A aj napriek tomu, že som nevidel ani jeden Hitchcockov film, musím povedať, že mám sto chutí dať si tento film do TOP TEN. Týmto filmom si len potvrdil, že je nakorunovaný kráľ vynikajúcich filmových atmosfér...(5.10.2009)

• - Film je reklama na víno Freixenet. Ke shlédnutí zde. (BoredSeal)

• - Film obsahuje hned několik odkazů na tvorbu Alfreda Hitchcocka. Jsou jimy úvodní titulky a padající hudebník, odkazující na snímek Vertigo (1958), iniciály na kapesníku R.O.T. a focení po pádu hudebníka směřující k filmu Na sever severozápadní linkou (1959), nápis "Top Secret" na špuntu odkazující na snímek Pověstný muž (1946) a závěr, který odkazuje k filmu Ptáci (1963). (J.A.K.)