Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Farář u svatého Dominika je laskavý a originální film, který získal sedm Oscarů včetně ocenění Nejlepšího herec (Bing Crosby), Nejlepší film a Nejlepší režie. Přidělení mladého kněze O'Malleyho (Crosby) na zastaralou farnost při kostele Svatého Dominika působí už od začátku problémy. Starý nerudný kněz Fizgibbon (Barry Fitzgerald) má o O'Malleym i jeho ideálech velmi nízké mínění. Ti dva se na ničem neshodnou. O'Malleyho nové metody ale osloví i nejdivočejší mladíky z okolí. Obyvatelé čtvrti si vezmou poslání kostela k srdci a jejich komunita se začne stmelovat. Farář u svatého Dominika je film plný krásné hudby od klasické "Ave Maria," v podání hvězdy Metropolitní opery Risë Stevense, přes bezstarostnou "Three Blind Mice" až po Oscarem oceněnou "Swinging on a Star." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

Han22 

všechny recenze uživatele

Další Oskarovka za mnou. Going My Way přichází z něčím, co v Česku moc nepochopíme - kostel jako základ komunity a farář jako její pilíř. A když přichází O´Malley, mladý kněz se zálibou ve sportu a populární hudbě do kostela sv. Dominika a střetává se s hodným, ale přece jen starším a jiným knězem Fitzgibbonem, vypadá na to skvělou záležitost. Bohužel to tak úplně není. Film skáče z tématu na téma - děti na ulici a sbor, Fitzgibbonovo stárnutí, hypotéka, milostná zápletka, žena z minulosti, skládání hitu. A nakonec SPOILER přijde ještě požár a stěhování. KONEC SPOILERU! Zkrátka scénář nedrží pohromadě a díky tomu je to jen hezký film. Jednotlivosti jsou příjemné - hrdina je sympaťák, postava otce Fitzgibbona je úžasná, písničky se povedly (Swinging on a Star získala nejen Oskara, ale i místo nejhranějšího songu roku 1944). Drama roku 1944, ale od Oskarového filmu bych čekal více strhující zážitek. Slabší 4*. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

K této vlídné moderní hagiografii si poznamenávám jen případné vyznání Maurice Maeterlincka: "Mám rád faráře. Jsou to zpravidla velmi dobří lidé; ti nejlepší, kteří nám zbývají. Představují jiný svět. Řeklo by se, že obývají méně těžkou a méně chimérickou planetu, než je naše. Mnohdy jsou to světci a my se toho ani dost málo nenadějeme, neboť poznáváme světce, tak jako poznáváme přítele, až když je mrtev. I ti, kteří nejsou svatí, jsou obdivuhodní. Ejhle nejšťastnější z lidí. Rádi bychom se jich zeptali na jejich tajemství; ale to, jakmile je řeknou, vyprchá. Domýšlíme se, že mají nějaké jiné, o němž hovoří jen mezi sebou; avšak žádný z nich ho nevyzradil. Musí býti tak posvátné jako tajemství vyznání. Jsou svědomitými a neúnavnými herci namáhavé férie. Jsou jako ovce a mnohdy jehňátka ve smečce vlků. Kdby všichni zmizeli, byla by naše města zrovna tak, jako lesy bez ptactva. Skoro všichni jsou dnes tak chudí jako ti jejich chudí, avšak jakoby si toho nevšímali. Zázrak je v tom, že v svých téměř prázdných kostelích nepozbývají odvahy, mluví na poušti, jako kdyby se obraceli k davům a žehnají nepřítomným, jako kdyby se kolem nich tísnili." Muzikál jako liturgie. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Považoval jsem Binga Crosbyho za muzikanta, který fušoval i do herectví, protože měl parádní hlas. Ale snímek "Farář u svatého Dominika" ukazuje, jak moc byl dobrým hercem a jakékoli uznání si za tento film zaslouží, protože předvedl skutečně jedinečný, civilní výkon, kdy mi z něj, ale i z celého příběhu spadla brada. ()

CSSML 

všechny recenze uživatele

Milý, poklidný film. Vztah mladého a starého kněze je plný vtipných i dojemných okamžiků. Ovšem časté hudební vložky již tak pomale plynoucí děj téměř zastavují. Na konci film se lze stěží ubránit slzám. – „Naše neshody byly jen v našich metodách, nikoli v našich srdcích.“ – „Vždy myslí na ostatní, a to umí udělat život krásným.“ ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Tento film definitívne prelomil predsudky amerických protestantov voči katolíkom, ktorých dovtedy považovali za "málo amerických" a skostnatelých. Farár O Malley, stvárnený vtedajším idolom Bingom Crosbym, nastolil nový archetip katolíckeho kňaza. Mladého, pekného štramáka, empatického voči svojim ovečkám. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (6)

  • Zárukou „nezávadnosti“ filmu je skutečnost, že na natáčení dohlížel katolický kněz, stejně jako v případě filmu Zvony od svaté Marie (1945). (Krissty)
  • První veřejné promítání proběhlo 26. května 1944 na 65 vojenských základnách po celém světě, nejčastěji ale v Evropě. (StarsFan)
  • Film byl psán jako pokračování Zvonů od svaté Marie, které se rozhodlo natočit studio RKO s tím, že hlavní postavu ve filmu ztvární Bing Crosby. Paramount, se kterým měl Crosby tehdy smlouvu, se uvolil propůjčit RKO svou hvězdu pod podmínkou, že režisér McCarey napíše pokračování Zvonů od svaté Marie pro Paramount a bude ho režírovat. McCarey přišel s nápadem Faráře u svatého Dominika a ten byl nakonec z neznámého důvodu natočen a uveden do kin jako první. (StarsFan)

Reklama

Reklama