Kaze no stigma (TV seriál)

• Japonsko

風のスティグマ

Kaze no Stigma

Animovaný / Drama / Fantasy / Komedie

Japonsko, 2007, 24x23 min

Nebol to výkvet toho najlepšieho a rozhodne sa to nevyhlo množstvu klišé, ale napriek týmto neduhom, sa mi to stále ľúbilo. Kto vie, možno sa o to podpísalo, že jeden z hlavných hrdinov nebol typický ťulpas, ktorý piští pri každom údere alebo mi po dlhej dobe tento štýl dobre padol. Každopádne je škoda, že ďalšie diely už zrejme nikdy nebudú skrz smrť autora predlohy, seriál by nejaké to slušné zakončenie zaslúžil. Je blbé, keď to skončí vždy v tom najlepšom, ale zas na druhú stranu sa takto aspoň vyhneme podobnému prepadu ako tomu bolo u Šany alebo nekonečnému naťahovaniu. Pre nováčika pecka, pre zbehlého priemer, ale i tak som si užil. Byť objektívnejší, bolo by to ale omnoho menej.(7.7.2013)

• Subjektiv

V rodině Kannagi se všichni rodí jako Enjutsushi - lidé, kteří ovládají magii ohně a s její pomocí bojují běžně proti démonům, ale obecně prostě proti tomu, s kým bojovagt chtějí. Kazuma, který se jednou měl stát hlavou rodiny, je černou ovcí - ohni nevládne ani trochu a tak byl vyhnán. Po letech se vrací do Japonska jako velmi dobrý mág větru. A právě v tu dobu někdo začne likvidovat členy klanu Kannagi a je to opět velmi dobrý mág větru. Podezření okamžitě padne na Kazumu. Ten však trvá ne své nevinně. Uvěří mu pohledná žhavá kráska z rodiny Kannagi jménem Ayano? Po prvních dvou dílech jsem se domníval, že by mohlo jít o vcelku pěkné supernatural anime s komplikovanější zápletkou a zamotaným příběhem, leč díly následující mě vyvedly z omylu. Zamotávat děj si scénárista zjevně netroufl a tak nám naservíroval několik příběhů přes pár dílů, které jsou tu lehce, tu vůbec, propojeny. Jejich kvalita má s výjimkou příběhu posledního sestupnou tendenci. Ale ani ten poslední za mnoho nestojí. Krom nepříliš zajímavých příběhů, mě štvaly i obě hlavní postavy. Věčně se tajemně tvářící Kazuma, který se chová jako mistr světa, toho jsem snášel ještě vcelku slušně, ale Ayano, která je střihnutá podle univerzální anime šablony "vzteklounka", to bylo horší. A kecy Kazumy v jednom z počátečních dílů o tom, jak chce všechny ochraňovat a přitom nechává kdekoho umřít (stačí když je ona osoba dostatečně anonymní), to se mi též nelíbilo. A ty mnohokrát ohrané a trapné vtipy a nevhodné pantsushoty, ty taky nepotěší. **(25.1.2008)

Dobře, nejsou to čisté 4*, ale pro mě to mělo něco do sebe. Jasně, všechno je tak ohraný, všechny ty vztahy a pouta, co se tu vyskytou - jen je to obohacený ještě o magickou stránku - ale trochu mě mrzí hodnocení, takže... "Odpad" si to podle mě nezaslouží, ať je to sebe klišovitější. Takže tak. Zkoukla jsem to na jeden zátah a "nudilo" mě to jen zhruba v polovině, což je docela dobrý výsledek, když se člověk dívá několik hodin pořád na ty samý ksichty... Navíc, myslim, že to byl ten předposlední díl, se mi opravdu líbil. Znám o mnoho horší anime. A vůbec bych se nebránila nějakému kratšímu pokračování - třeba v podobě filmu nebo OVA, bych chtěla vidět, kde mu dá aspoň trochu zabrat... Myslim jinak než obvykle :-D Shrnutí: Jasně, není to dokonalé anime, ale já jsem se docela bavila, a to přece jde, ne?(28.5.2009)

Seriál jako celek není špatný, ale bohužel je to jak na sinusoidě - na začátku super rozjezd, střed mě tak trochu zklamal (i když vtipný to bylo hodně) a konec - mno, takovej nemastnej, neslanej. Sice se mě velmi líbila závěrečná scéna, ale už jsem viděl tucet lepších zakončení. A navíc postrádám nějakou druhou řadu. 50% ale nevim nevim - bez druhé řady nemá tenhle seriál moc smysl.(20.6.2011)

Zpočátku mi Kaze no Stigma přišel průměrný až podprůměrný... pohled na to vypadal, že jsou akorát jen nějaké rodiny, co umí kouzlit určitým druhem elementu a stále mají nějaké problémy... po několika dílech jsem si na tento pohled zvykl a mé hodnocení se ustálilo na průměru. Jenomže co se stalo/nestalo, po desítce dílů autoři divákům sypou spíše komediální scény, a to hlavně "romanťáky" točíčí se kolem Ayano. Stále by mě to přišlo obyčejně, nicméně od 16. epizody se můj názor hodně lehce změnil. V této části totiž začíná arc "Tokijské RPG", které mi přišlo perfektní, chytlavé a zajímavé. Když porovnám všechny pro a proti, ve výsledku dávám 4/5*.(2.8.2009)