Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sedlo bylo jeho domovem. Dempsey Rae (Kirk Douglas) je tulákem bez jasného cíle, který miluje otevřené pláně a nenávidí ostnatý drát, bránící v pohybu nejen dobytku, ale i člověku. Nechá se zaměstnat na rozlehlém ranči, jehož majitelka Reed Bowmanová (Jeanne Crainová) se právě vrátila z Východu. Zkušený, byť příliš nezávislý honák se vždycky hodí. I když s ním musí najmout také nezkušeného Jeffa (William Campbell), jenž s ošlehaným veteránem tvoří nerozlučnou dvojici. Místo poklidné práce na ranči se však schyluje k válce mezi bohatou rančerkou a jejími menšími sousedy... Snímek Muž bez hvězdy (1955) se sice odehrává ve Wyomingu, ale natáčel se v exteriérech jihokalifornského Conejo Valley. Kirk Douglas, který byl v padesátých letech jednou z největších mužských hollywoodských hvězd, dodává své postavě až hyperaktivní energii a dokonce tu předvádí své hudební vlohy – nejenže zpívá, ale ještě se k tomu doprovází na banjo. Hollywoodský veterán King Vidor (1894–1982), který se zařadil mezi přední režiséry už na sklonku němé éry (Přehlídka smrti, Ecce Homo!), měl s westerny několik zkušeností, např. Texasští jezdci (1936) a Souboj na slunci (1946), a věděl, co tento specifický žánr potřebuje. Vedle Douglasova energického herectví ve filmu asi nejvíc zaujme Claire Trevorová ve své časté postavě ženy pochybné pověsti, ale zlatého srdce. Pod titulky filmu uslyšíme titulní píseň v podání známého zpěváka Frankieho Lainea. Jeho předloha, stejnojmenný román Dee Linforda z roku 1952, byla znovu zfilmována Jamesem Goldstonem pod titulem Muž jménem Gannon (1968). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (35)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Celkom zameniteľný western 50. rokov. Čiže pokiaľ ich máte radi, tak je tá zameniteľnosť vlastne výhodou. Problém je v tom, že prvá hodina je natočená akosi lážoplážo a na vážnosti naberie film až v záverečnej tretine. Chlapík prijde do mestečka, narobí tam humbuk a odíde. Klasika. Ale tým skutočným problémom je fakt, že od Kinga Vidora očakávam vždy akosi viac. Cítiť, že na placi sa všetci bavili a tá pohoda z filmu vyžaruje. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Keď niekoho udrieš, neotáčaj sa mu chrbtom..." , "Drž sa od whisky ďalej, ráno nebudeš ľutovať..." alebo "Nikdy nepredávaj svoje sedlo..." Kirk Douglas rozdáva životné múdra jedna radosť a jeho mladý parťák je ten pravý, ktorý ich potrebuje. Natrafili na seba vo vlaku a ako chlapi bez práce sa skúšajú k nejakej dostať hneď v najbližšom mestečku. Tam kde je práca sú iste i nejaké problémy, ale tam kde je ostnatý drôt, tam ich bude určite požehnane...Vadil mi humorný tón, ktorý filmu veľmi nesedí a nevýrazní záporáci na tom nie sú o nič lepšie. Zobrať to trochu vážnejšie, akčnejšie a hviezdu by som pridal. Priemerný western s K. Douglasom ktorý hraje fajn, ale svojho Spartaka neprekonal ani náhodou...60%. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónov║ Kirk Douglas je aj po niekoľký krát vo westerne stráviteľný, fajn, má nevyspytateľnú postavu, doslova až záhadnú, čo sa z nej vykľuje. Dejovo to má svoje dobré úseky ale ako celok to až tak v patričnom rozmere neodrovná ako by si patrilo. /60%/ ()

Suki 

všechny recenze uživatele

Americká cowbojka s Kirkom Douglasom v hlavnej úlohe. Film prijemne pobaví svojim spracovaním, jednoduchá klasika, kde Kirk ako starý mazák, ktorý si berie pod ochranu mladého Jeffa a spolu sa postavia na tu dobrú stranu. Ja som sa zabavil, a konečne som videl Kirka v hlavnej úlohe, keď ho už tak všade spomínaju :) ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Zkušený kovboj Dempsey je zmítaný mezi láskou k ženě a fobií z ostnatého drátu. Muž bez hvězdy je podprůměrný western, který by se měl jmenovat Hvězda bez scénáře. To hvězdou míním samozřejmě výborného Kirka Douglase, který tenhle western drží nad vodou. Potěšily mne jeho herecké i pěvecké výkony, hraní na banjo i žonglování s pistolí. Hlavního hrdinu potulného kovboje však pojali autoři dost nepochopitelně jako Jekylla a Hyda - muže chvílemi silného a protřelého, vzápětí nerozhodného a slabého. Muže, který miluje ženy i utíká od nich, uchází se o práci předáka, aby vzápětí vše opustil, muže, co nenávidí ostnaté ploty, ale sám je staví, muže, který žije na dluh, ale odmítá vydělané peníze i nabízený majetek, muže nenávidícího vraždění a zároveň chladnokrevně zabíjejícího. Přes výborně natočené akční scény je těch rozporů taková hromada, že za část může i režie Kinga Vidora, nositele Oscara za celoživotní dílo. Ukázka:http://www.youtube.com/watch?v=IhAK7R6PD_4 ()

Galerie (18)

Zajímavosti (5)

  • Jedná se o jeden z prvních filmů, které Kirk Douglas natočil prostřednictvím své produkční společnosti. Film se stal kasovním trhákem. (Mol)
  • Film se odehrává ve Wyomingu, ale byl natočen v exteriérech jihokalifornského Conejo Valley. (dopita)
  • Kůň, na kterém ve filmu jede Kirk Douglas (Dempsey Rae), je sám o sobě filmovou hvězdou. Kůň se jmenuje „Pie“ a objevuje se v mnoha westernech. Sedlal jej James Stewart, Glenn Ford i Audie Murphy. Pie se objevil v 17 westernech. Jimmy Stewart koně miloval a řekl, že je je to jeden z nejlepších herců, se kterými pracoval. Pie žil do roku 1970 a byl pohřben na ranči Jimmyho Stewarta v Kalifornii. (sator)

Reklama

Reklama