Americký ninja 2

• USA American Ninja 2: The Confrontation (více)

V přístavním městečku na jednom z ostrovů v Karibském moři, kde stojí základna námořní pěchoty, se už delší dobu za podivných okolností ztrácejí dobře vycvičení američtí vojáci přímo ze strážních stanovišť. Právě sem přijíždí na příkaz značně znepokojeného velení mlčenlivý ranger Joe Armstrong se svým černým parťákem Curtisem Jacksonem, aby vše vyšetřili. Zjistí, že za únosy jsou tajemní ninjové, kteří pracují pro nechutně bohatého padoucha, mocného obchodníka s drogami, jenž z nich s pomocí neznámé látky vyrábí poslušné nemyslící stroje perfektně ovládající kung fu, které pak rozšiřují řady jeho malé soukromé armády. Zneužívá k tomu revolučního objevu profesora Sanborna, kterého drží ve svém sídle a nutí ho ke spolupráci výhružkami, týkajícími se zejména života a zdraví jeho krásné dcery Alicie Sanborn. Joe a Curtis musejí při svém pátrání bojovat nejen s armádou přeprogramovaných ninjů, ale také s nepřátelskými a značně zkorumpovanými místními úřady. Přesto se jim daří postupovat vpřed a nakonec proniknout i do přísně střežené pevnosti s "továrnou" na nové bojovníky. Tady se však proti nim postaví přesila v takové síle, že se zdá nemožné dostat se ven se zdravou kůží. (oficiální text distributora)

JFL

Podruhé do stejné řeky, ale tentokrát ještě klukovštější a komiksovější. Dvojka "Amerického ninji" staví na báchorce o uneseném vědci, který pro drogového magnáta vytváří armádu geneticky zdokonalených nindžů. Přiznaně jalová premisa je spojena s celkovou nadsázkou a okořeněna humornými scénkami, čímž nindžovské bijáky od Cannon Films dospěly do své ideální podoby. Překážkou k tomu, aby snímek dosáhl dokonalé podoby akční komedie, jsou bohužel klíčová jména tvůrčího týmu - Michael Duddikof a Sam Firstenberg. Příznačně všechny humorné sekvence obstarává skvělý Steve James, vystudovaný herec, praktikant bojových umění a bývalý kaskadér, který kvůli barvě kůže nedostal nikdy příležitost na hlavní roli a byl odkázán na party sidekicků. Stejně jako ve svých dalších hereckých angažmá zde v každé scéně s přehledem zastiňuje dřeváka Dudlíkofa, protože svou roli nebere vážně a současně se dokáže do scény s vervou položit. Režisér Sam Firstenberg se pak ukazuje jako cannoňácký Robert Clouse, žabařský rutinér, který sice proslul jako akční režisér, ale při tom se vždy jen svezl na práci choreografů a schopných aktérů. Po spolupráci s ambiciózními tvůrci jako Šó Kosugi či tanečními génii na sérii "Breakin'" jsou to právě jeho další tituly, kde s podobnou klasou tvůrců již nespolupracoval, co odhaluje jeho inscenační marnost. "Americký ninja 2" příznačně vykazuje relativní zručnost ve snímání scén, ale veškerá akce je buďto zoufale nenápaditá a rutinní, nebo v lepším případě okoukaná odjinud (specerovsko-hillovská peckovačka v baru či akce s autem nápadně připomínající Kosugiho práci v "Ninjova pomsta" i "Šíleného Maxe 2"). ()

Gemini

Nostalgické vzpomínky na doby našeho dětství, kdy jsme neměli tak vyinutý zrak abychom poznali že TAKHLE se bojové scény věrohodně natočit nedají, vynášejí tomuto filmu lehce podprůměrné hodnocení. Ale je to jen kvůli těm hodinám skvělé zábavy, které nám Ninja poskytl, když nám bylo tak deset, dvanáct (kdo by zapomněl na Steva Jamese a jeho souboj s třemi zakuklenci najednou:)). Jinak bych musel dát hodnocení ještě nižší. ()

Lateef

Sam Firstenberg se rozhodl uspořádat druhý mejdan kultovní ninjovské série v Karibiku, kde odlehlé pláže plné balvanů a skal a přístavní uličky se svými zákoutími skýtaly dobré prostředí pro "stínové" souboje. Bohužel ale totálně selhali ninjovští komparzisté, kteří o umění válečníků v černých róbách tak maximálně četli v knížkách. To, co tady předvádí "ninjové", by se dalo nazvat jako ´sranda-dó´. Lehají si do kopů a ran, provádějí směšné pohyby, na smrtící ránu mečem čekají s otevřenou náručí... kam se poděla ta razance a působivé předváděčky rozličných dovedností z jedničky?? On totiž ani Dudikoff to moc neroztáčí, v prvním díle mu stačilo zamávat motýlkem nebo pochytat pár šípů násadou od rejče a hned z něj šel respekt a sálalo charizma bojovníka, tady běhá v neoprénu nebo v upnutejch džínách a kromě jednoho kontrapřehozu a finty se soupeřovým nožem nepřevede zhola nic. Obrovským zklamáním je potom Dudikoffův hlavní protivník, rádoby nejznalejší ninja, který by se ale před Černou hvězdou na místě zechcal. Takže největším ranařem zůstal Jackson v podání Stevea Jamese, černošského rabiáta, který nejradši kuchá záporáky s odhaleným ´vrškem´. Hudba špatná, režie s mnoha vyloženě trapnými scénami naprosto průměrná a celkově dost velký krok zpátky. A to zbývají ještě tři díly... ()

T2

Rozpočet $350,000Tržby USA $4,000,000Tržby Celosvetovo $5,124,000║ Kedysi to bolo niečo úžasné ale to boli vtedy začiatky 90.rokov, keď som to videl prvý krát. Teraz je rok 2009 a film je len taká priamočiara "neškodná úsmevná" rozprávka, kde pri pozeraní prevládajú nostalgické spomienky a treba povedať aj tak sa tu nájde zopár podarených akčných scén ale aj veľké množstvo priehľadných. /35%/ ()

Superpero

Mě se hrozně líbí ta stupidita akčních béček z 80. let. Scény když Dudikoffova černýho kámoše zaskočej 3 ninjové a on místo, aby použil samopal co drží v ruce, tak je radši zmlátí a pak se svlíkne do půl těla aby je mohl mlátit polonahej. Nebo když hlavní hajzl drží v zajetí doktora který pomocí léku na rakovinu vyrábí "geneticky upravené ninji co mají místo šlach a svalů ocel a jedinný pocit který znají je nenávist." Ninjutsu Michaela Dudikoffa stojí stále za stejné hovno jak v prvním dílu. Ale přece jen, kdo by odolal, protože to přece není obyčejný člověk....je to AMERICKÝ NINJA! :-)))))))))))))))))))) ()

• Natáčalo sa od 5. januára do 4. marca 1987 v Južnej Afrike. (m.a.t.o.)
  • Ve scéně na začátku filmu, kdy Joe Armstrong (Michael Dudikoff) a Curtis Jackson (Steve James) odchází z kanceláře velitele jednotky, je možné si při pozorném sledování jasně všimnout, že druhý seržant v uniformě není Michael Dudikoff, ale dablér na méně důležité scény. (korbitch22)
  • Posledný film Michaela Dudikoffa, na ktorom spolupracoval s producentmi Menahemom Golanom a Yormanom Globusom. (m.a.t.o.)