Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(37)

Dospívání jako vzrušující cesta za novými přáními, touhami a sny. Rodina Carlinových se stěhuje z Ohia do L.A. Změna je náročná nejen pro rodiče, ale především pro jejich tři děti – sebevědomý basketbalista Glen, naivní a dobrosrdečná Spencer i tichý intelektuál Clay se budou muset vyznat ve spletitých vztazích na nové škole. Kingova střední nabízí koktejl zbohatlických dětiček, kluků z ghetta, roztleskávaček, cílevědomých studentů i aspirujících rockových hvězd. Jednou z nich je i zkušená Ashley, která Spencer Carlinovou od první chvíle velmi silně přitahuje...
Do neznáma představuje klasickou škálu témat seriálů pro teenagery – vztahy a chození, drogy, sport i potíže s rodiči. Oproti jiným teen soap operám zde ale nejde tolik o to ukázat životní styl a módní výstřelky „mladých a neklidných". Seriál spíš zpodobňováním společenských rolí v prostředí střední školy ukazuje dospívání jako období, kdy člověk přestává naplňovat očekávání druhých a naopak si ujasňuje, čím chce být on sám. Zároveň se jedná o prvního amerického zástupce žánru, který otevřeně ukazuje homosexualitu dospívajících. (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

V podstatě více jako celek schizofrenní než co do motivací chvályhodný projekt - Podotýkám, že chvályhodný v důsledku konceptuelně.. - u něhož si však především nejsem vůbec jist, zda se, jak ve své chytré úvaze naznačuje Jirka Flígl, opravdu dostane k té cílovce, již by zvládl nejvhodněji, potažmo patrně měl, zejména ovlivnit.. Bylo by to hezké, já tomu ovšem nevěřím.. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Riziko spoilerů 1. série - 70% - Údajně malý klenot je zatím malým zklamáním. Ashley jako holka od rány skvělá, Aiden jako záměrně nadsazený sukničkář jakbysmet, ale Spencer jako dobrosrdečná hlavní hrdinka už má svoje mouchy a další rozdělení postav na naprosto upřímné přátele a zákeřnou a pomlouvačnou partu roztleskávaček v čele s Madison je naivní tak moc, že některé situace vůbec nemůžu brát vážně. Tam, kde má fungovat partnerská chemie, tam funguje na jedničku, ale ta do očí bijící prvoplánovost zatím tahá výsledek prudce dolů. 2. série - 60% - Výtky zůstávají podobné, ale kladů bohužel moc nepřibylo. Snad jen z Aidena je definitivně hlavní tahoun seriálu, který svým nenuceně sympatickým vystupováním potěší, ale zbytek osazenstva zklamal rozhodně víc než minule. Vždyť už ani Ashley se nedokáže chovat věrohodně a každá maličkost je důvodem k hádce, kterou smaže až závěrečné objetí od Spencer. Ostatní dějové zápletky jen kloužou po povrchu a občas působí víc jako rady, jak si poradit s homosexualitou / závislostí / těhotenstvím. Na rozpačitý průměr tak druhou sérii vytahuje chytlavější úvodní píseň, Aiden, stále relativně příjemné prostředí a překvapivě velmi dobře fungující finále. 3. série + webizody The Day After a Five Years Later - 50% - Další kvalitativní propad a definitivní ignorace většiny postav. Z Kyly je vrcholně otravná figurka, Ashley neví, co chce a i Aiden už občas vyměkne. Posledním sympaťákem tak až do konce zůstává Glen, který přes hvězdu či závisláka dozrál do lehce rebelantského a outsiderského archetypu á la Pacey Witter z Dawson's Creek. Základním problémem ale je, že vztah Spencer a Ashley mě postupem času definitivně přestal zajímat. Když jsou spolu, tak se hádají, když nejsou spolu, tak na sebe myslí a když má jedna nebo druhá něco s někým jiným, její drahá polovička to se sladkým úsměvem umí odpustit. Díky, ale ne. Finále funguje, i když závěrečné pospojování postav zavání škatulaty "kdo zbyl na koho". A být fanoušek Spashley, tak možná i ukápne slza, ale takhle zůstal jenom lehký úsměv a nechápavě zvednuté obočí nad zbytečností dvou kratičkých dovětků. Nebýt to poslední sezóna a kdybych nebyl lehce nostalgický nad tím, že jsem s nimi všemi prožil tři sezóny, možná by to nebyl ani ten podprůměr. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

"Don't mess with my heart, don't mess with my mind"- chytlavá ústřední písnička seriálu, který jsem poctivě odsledoval ani ne tak kvůli milostným turbulencím středoškolských hrdinů, kteří buď hledali jeden druhého, nebo sami sebe (případně obojí), jako spíš kvůli postavě starého Carlina. Bez jeho inteligence, racionality a empatie by se rodina brzo po přestěhování do L.A. rozpadla, bez jeho kuchařského umění by její členové patrně zemřeli hlady. Třetí série úpadková, Aiden hrající si chvíli na hrdinu Weirova filmu Fearless pobavil, stejně jako úvaha nad tím, jak dlouho by (vzhledem k průběhu jejich vztahu a citové nevyzrálosti) Spencer s Ashley vydrželo společné bydlení. ()

Lum3n 

všechny recenze uživatele

Nikterak originální, ani geniálně zpracované, ale neskutečně chytlavé. Zápory tu jsou, závažná témata jsou zpracovaná jen povrchně, občas je SON až příliš americky korektní, nepříliš nápadité úvodní titulky a třetí série lehce (těžce) skřípe. Nadruhou stranu seriál nabízí přesně vyvážený kokteil humoru a dramatu, dokáže být vážný i odlehčený v těch správných momentech, nenajdeme zde žádné samoúčelné (nebo jen minimum) vztahové zvraty. Když k tomu přičteme zástup sympatických postav a Spashley, nejleší pár co se objevil na televizních obrazovkách, tak dostaneme seriálovou pecku, která dokáže neuvěřitelně strhnout, pokud jí dáte šanci. Budete mi chybět holky... ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Oproti konformně konzumním vatám do hlavy typu "Beverly Hills 90210" či "Melrose Place" není "South of Nowhere" jen další lifestylová namotávka, která vychová zástupy uniformní mládeže. Seriál pojímá téma střední školy ne jen jako iluzi ideální společnosti, ale zaměřuje se na téma dospívání coby hledání vlastní identity – ve smyslu společenských rolí, ale také rasy a sexuality. Jinak se "South of Nowhere" nevymezuje vůči konkurenci. Nesází na velkou otevřenost z hlediska zobrazení života mladých jako americké "awkward." či britské "Skins". Naopak si zachovává cudnost i prvoplánový appeal amerického mainstreamu s dynamickými střihovými přechody mezi sekvencemi a hereckým osazenstvem složeným ze samých mladých a pohledných tváří. Jenž právě díky tomu může seriál, který tematizuje homosexualitu i rasismus a polemizuje s okovy společenských rolí ve středoškolském kolektivu se zlatým jádrem a různými enklávami outsiderů, být vysílaný během dne a nikoli jen někde v nočních hodinách. Tak se totiž dostane přesně k těm divákům, pro které je nejpřínosnější. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • Mandy Musgrave a Matt Cohen kvůli obavám z reakcí fanoušků dlouho svůj vztah a následně i zasnoubení před veřejností tajili. (Lenny.M)
  • Mandy Musgrave si dodnes vyčítá, že při prvním polibku Ashley (Mandy Musgrave) a Spencer (Gabrielle Christian) zakrývala divákům výhled rukou. (Lenny.M)
  • Oficiální zdůvodnění ukončení seriálu bylo rozhodnutí stanice zaměřit se na ještě mladší diváky, a to dívky ve věku 12-15 let, čemuž seriál již nadále neodpovídal. (Lenny.M)

Reklama

Reklama