Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

Sancty

Príbeh bez jedinej dejovej odbočky, čo by mohlo byť na škodu ale nie je. Vyrozprávať ho teda nezaberie moc času. Pri drvivej väčšine filmov zo stajne Disney-Pixar (Dreamworks nevynímajúc) ma skôr či neskôr prepadá nuda, v prípade Brave nič také. Zásluhu na tom má z jednej časti netradičná zápletka a z druhej hlavná hrdinka. Ešte sa mi nestalo aby ma očarovala animovaná postava ale rusovlasej Meride sa to namojveru podarilo. Nad jej rebéliou som sa neustále pochechtával, veď vzťah medzi ňou a matkou je práve v týchto dňoch podobný ako u nás doma. Ej veru, dlho sa mi tak dobre nepozeralo na animák. No a teraz by som mal pre istotu ísť skontrolovať dcérinu izbu, to by tak chýbalo aby niekde ukrývala luk a tulec plný šípov. ()

Sayko

Nebyla to špatná pohádka, to v žádném případě, ale patří mezi tu hromádku horších, PixarDisneyovských filmů. Jak animačně, tak příběhově, za takový high budget bych si představoval něco solidnějšího.. ()

Hanes88

Tak toto nebyla vyloženě animovaná komedie, ačkoli tam byly i tak super hlášky, ale pohádka. Nicméně i to v žádném případě tomuto filmu neubírá na kvalitě. Animace byla super, hudba byla pěkná a děj se mi taky moc líbil. Určitě to nebude patřit mezi nejlepší animované filmy, ale já na něj vždycky rád kouknu pokud budu mít možnost. 80%. ()

Darik

Víte, tohle je zrovna jedna z pohádek, kde bych normálně dal 4*, ale musim uznat, že těch 5* si to opravdu zaslouží. Tahle pohádka totiž disponuje několika aspekty, kterých si vážím - krásný a hluboký příběh (včetně nějakého toho poselství), humorné scény (které se vyskytují přesně na čas aby se divák nenudil), trocha napětí (totéž jako humorné scénky) a hlavně - překrásný soundtrack. Mám pocit, že pohádek s touto kombinací a s tímto tématem (irská a keltská tematika) by mohlo vzniknout mnohem víc. Brave je prostě příběh o vnitřní síle a lásce matky k dceři a naopak, navíc vše skvěle podpořeno hudbou, humorem a... no prostě je to úžasný film. Nelze jinak než doporučit. 95% (viděno v originálním znění) ()

Sairina

Graficky velmi pěkný animák, vytvářet rebelce vlasy muselo dát opravdu hodně zabrat. Děj byl pro mě ale zklamáním. Trochu jsem očekávala víc dobrodružství a také humoru pro dospělé. Místo toho jsem se dočkala jen ponaučení, že rodiče mají tolerovat své děti a děti mají poslouchat svoje rodiče. ()

lucijelucije

Nejsem nijak vysazená na anime, ale ani je nijak nevyhledávám, rebelka byla však výjimka, na ni jsem se těšila, ale příběh samotný mě v celku zklamal, a nijak neoslnil, trochu jsem doufala v jiný děj, napínavější story, ale ve směs to nebylo nejhorší, malá rebelka vypadá nádherně a medvěd v podobě její mámy je rozkošný.. A vcelku jsem se i bavila..takže 6 z 10 určitě ji patří..A za podívání určitě stojí. ()

ondrula

Mimořádně atraktivní animák. Krásně namalovanej, narvanej sympatickýma postavama a nijak zvlášť rozvleklej. Některý scény mi připadaly tak vtipný (rivalita skotských klanů), že jsem se několikrát od srdce zasmál. Je tedy fakt, že pro Skotsko mám mimořádnou slabost, takže pro mě bylo snazší si film užít, než tomu tak bylo pro ostatní hnidopichy. Je taky neuvěřitelně osvěžující, že postavy ve filmu skutečně mluví se skotským akcentem. ()

Mauric

Konečně někoho napadlo do severské pohádky obsadit hlasy seveřanů! Skotský akcent většiny postav je naprosto boží a přidává příběhu nezkrotné modrooké zrzky správný říz. Jinak jde samozřejmě o klasickou Disneyovku (dobře i Pixar tomu trochu dal :)) s princeznou a zlou čarodějnicí čekají za rohem s nějakou pěknou kulišárnou. Mlhavé, kopcovité a legendami opředené Skotsko je zde využito beze zbytku a i když mně Merida šla chvílemi dost krkem, tak stále hodnotím vysoko. ()

barcaacrab

Rebelku jsem si pustila, aniž jsem věděla, o čem vlastně příběh je, a můžu jen říct, že to akorát pomohlo :-) Neměla jsem žádná očekávání, takže mě film nezklamal. Ba naopak. Příběh mi přišel velmi originální, protože si momentálně nemůžu vybavit animovaný film, který by se zabýval vztahu rodiče a děti takovým způsobem. Navíc animace mi přišla naprosto perfektní :-) Kdo vytvářel vlasy Rebelky, ten si musel velmi vyhrát :-) ()

Mantis

Ach jo. Další film (ne)řešící vztah matky a dcery. Dle mne je to takový plytký paskvil, co s snaží být humorný a zároveň k tomu přimíchat hluší smysl. Obojí je žel nedotažené. Praktický od první třetiny víte jak to dopadne a humorné scény jsou přinejmenším šablonovité. Skotský přízvuk a dobrá animace to už moc nezalátá. ()

Prochy38

To bylo ale milé překvapení! Ze začátku jedna hodně velká sranda, později příběh nabírá i vážnější podtext. Rebelka je super nápad, kdy v kombinaci s výbornou animací a dobrým příběhem vznikne parádní film. Fakt jsme se nasmáli. Kočka Merida byla šikovná, pan Heřmánek vede kvalitní dabing, a královna v těle medvěda vtipná. Zrzavá trojčata bavila celý film. A černý medvěd v lesích nahnal i tu těmnější atmošku. Mělo to myšlenku, sílu a fakt to bavilo. Co víc si přát. Chtěl jsem dát plné hodnocení, ale na ty nejlepší tomu prostě ještě něco málo chybělo. ()

luczi

Milý příběh, pěkné animace, morální poučení i překvapivý konec, když si hlavní hrdinka nebere žádného prince, to opravdu potěší ;). ()

Luff

Konečně jiný příběh, než u ostatních animáků! To je na tom to super... děj jsem vážně neočekávala, myslela jsem že to bude o něčem jiném, překvapilo....+ hvězdičky za Matku. ()

Danken

7/10 Klasická zápletka, když si dcera nepadne v zásadním životním rozhodnutí do noty se svojí drahou matičkou. Táta rodu klasicky dělá mrtvýho brouka, nechává dcerušce prostor pro rozhodnutí. Jen té matičce se divokost a nespoutanost dcery její nezdá. Dojde, k čemu musí dojít. I kdyby se Merida na hlavu postavila, tak musí dodržet tradici a středověk byl v tomhle nekompromisní. Merida se rozhodne za každou dceru prosadit svou a nedopatřením (vlastně to ani tak nedopatření nebylo) promění svoji matku v medvědovitou šelmu. Až poté si Merida uvědomí, jak je pro ni matka důležitá a potřebná a bla bla bla. Klasický rodinný klišé. Zápletka prokouknutelná, avšak zajímavě propracovaná. Nakonec z toho bylo velice příjemné překvapení. A mimochodem sem v těch malejch zrzavejch harantech viděl toho malýho caparta, kterým sem taky kdysi býval. ()

xmatysekx

Jeden z nejslabších animáčů, co sem viděl. Nudný příběh plný amerických klišé. Nic mě nezaujalo ani po stránce grafického zpracovávání. Vtipné to taky nebylo. Nevím, možná to trochu bylo i dabingem. Ten český byl strašný. Nedoporučuji. Pokud se budete budit, radši si uvařte čaj a přečtěte noviny. Update: o 4 roky později si dilm pouštím znovu, abych tady na ČSFD zjistil, že už jsem to hodnotil. Zřejmě to bylo tak nudné, že jsem to zapomněl. ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014