Příběh rytíře

A Knight's Tale

Príbeh o rytierovi

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

USA, 2001, 132 min (SE: 144 min)

Skvělá oddechovka, která ničím neurazí. Roztomilý Heath Ledger se usmívá jako sluníčko, charismatický Rufus Sewell je na zabití, sympatický Paul Bettany by dokázal ukecat i mrtvolu a tak dále. Hudba perfektní (ať žijou Queeni!!!), kamera taktéž. Vtipy doslova miluju - jsou trefné a inteligentní. Co dodat? Snad jen: "HE WILL ROCK YOU!!!".:-)(26.1.2008)

Udělat ze slavného minnesängra Ulricha z rodu Liechtensteinů (pol. 13. století) podvodníka s aristokratickými tituly, to tedy vyžadovalo trpkou zkušenost Briana Helgelanda se školními škamnami a hodinami dějepisu. Chaucer to taky schytal. Ještěže rejžu za to potomci Liechtensteinů nevsadili do útrob železné panny. No nebýt vtipné party seskupené kolem Ledgera (Tudyk!, Bettany!, Fraser!), zakopu film do pododpadových vod...ono natočit takovou slátaninu jakoby ze středověku s moderní hudbou i jinými vsuvkami, to chce um a odvahu...a Helgeland zvolil silnou nadsázku a nadhled...a já se vždy z "polohy vležmo" bavím. To jste nevěděli, že Nike s.r.h.o. (společnost s ručením hodně omezeným) založila kovářka ve středověku? Fakt ne? Já taky ne...čtvrtou hvězdu dávám za nejlepší postavu filmu - Černého prince z Walesu. Ovšem při všech "cituplných scénách" jsem trpěl jako tažné zvíře. A když se na obrazovce objevila mimořádně nevzhledná Shannyn Sossamon, chodil jsem si vařit čaj. A přiznám se, že Karla Dobrého jsem nemohl poznat!(3.5.2006)

Nenápadná bomba mezi oddychovkami. Sympaticky odvyprávěná a zahraná klasická komediálně-dobrodružná story o cestě za splněním snu (a za láskou) odehrávající se v "jakoby" reálném středověku. "We Will Rock You" a mexická vlna na záčátku mě úplně odzbrojily – úžasný nápad. A souboje jsou natočené v podstatě dokonale. Příběh rytíře je zábavnější a milejší než lecjaký přehypovaný blockbuster! P. S. Brát tenhle filmeček vážně, snad jako nějakou sondu do Anglie 14. století, může jen totální blázen. 70 - 80 %(5.6.2005)

Někdy je celkem vtipné, když jdete koukat na film o kterém si předem nic nezjistíte a očekáváte něco úplně jiného, než vám je servírováno s výsledkem takovým, že vůbec nechápete, co se to před vámi děje..tak přesně toto se mi stalo u Příběhu rytíře. Očekával jsem historický film a byla mi nabídnuta vskutku příjemná romantická komedie(sice převážně pro naše něžnější polovičky) ve které, si každý najde to své. Romantická linie příběhu byla sice celkem plytká, zato s charismatickým Ledgerem, k Bettanymu nemám slov(to byla jeho exhibice) a jako třešnička na dortu naprosto okouzlující Laura Fraser (v roli kovářky). Sice We Will Rock You a skandující publiku už bylo trošku příliš, ale pokud byl hlavní účel vyloudit na tváři diváka úsměv, tak se zadařilo. Pokud můžu doporučit, vůbec nic od tohoto filmu neočekávejte a jen se nechte unášet na vlně zábavy a nudit se rozhodně nebudete..(16.6.2009)

• Big Bear

Neskutečná sračka. Film by měl mít upozornění - ! Sledovat jen do 10 let věku! Ačkoliv mám filmy ze středověku rád, nějak mi toto dílko (a dodávám bohudík) uniklo. Nu dnes jsem měl tedy možnost tuhle romantickou pohádko-ptákovinu vidět. Rovnou říkám všem, co mají rádi filmy ze středověku, že tady se o středověku jen mluví. Amíkům samozřejmě stačí, že tam jezděj oplechovaný chlapi, maj meče, maj exotický jména Roland, Eduard, Lichnštějn, Schwanzerberg, atd... a kolem pár kulis ve stylu kolbiště či dokonce města a mohutnej komparz oděnej do cárů tkanin. Jenže to je ta jejich představa středověku, toho papundeklového. Jsou zkrátka mladá země a jen vyjímečně se jim podaří natočit film z dob, kdy Evropa již procházela mohutným vývojem. Abych to zkrátil, tohle má se středověkem společného asi tolik jako Xena s řeckými bájemi. Ano, jsou tam turnaje, ano jsou tam rytíři, ano odehrává se to dokonce i ve skutečných městech, to je ale vše. K turnajovým brněním se raději nebudu vyjadřovat, stejně tak k vybuchujícím dřevcům do roje třísek. Historické oděvy, jední slovem hrůza. Hlavní partička tam běhá v čemsi co bych nazval pyžamem občas doplněno o jakýsi druh županu... Když byl v Horší než smrt Tudyk sjetej Valiem, připadal mi jeho gesicht vtipně zahraný. Tady jsem však s hrůzou zjistil, že on tak kouká normálně... Hlavní hrdinova láska měla obočí jak Brežněv a ty účesy a hadry co měla na sobě by se hodily spíše do nějakého současného japonského animáku.... O hudbě už raději vůbec nebudu psát, zatímco jednu chvilku tam skuopinka trsá na cosi co bylo podobné Bee Gees, završí to tancem ve stylu Vlasů... Fakt Medieval jak hrom... Trapnej závěr s princem to celé douzemnil (halt Lví srdce se do Anglie vrátil ze zajetí už ve víc filmech tak to by už asi bylo moc řekli si tvůrci asi..). Takže, jestli máte děti a maj rádi rytíře a pokud vám připadá, že na něco fakt středověkkého mají ještě dost času, klidně jim toto doporučte či pusťte. Tady se neumírá, nekrvácí, dokonce když hlavnímu hrdinovi zabodne lstivý a podlý sok okovaný hrot dřevce hluboko do podpaždí..objeví se mu na košili jen červená pětikáble a bez díry a to mu chvilku před tím panoš Roland z prsou vytáhl půlmetrovou špičku dřevce... Za mně je to jedna doška a ještě děravá. *(12.4.2015)

• - V každé scéně má Jocelyn (Shannyn Sossamon) jiný účes a jiné šaty, které se ve stejné kombinaci nikdy neopakují. (eltazar)

• - Paul Bettany si kvůli řvaní během svých scén uhnal laryngitidu. (13_11)

• - Natáčení úvodu filmu, až po odjezd na turnaj v Rouenu, probíhalo u nás poblíž vesnice Otročiněves (kousek od Nového Jáchymova) ve Středočeském kraji. Natáčelo se také ve skanzenu Kouřim. (NateLogan)