Příběh rytíře

A Knight's Tale

Príbeh o rytierovi

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

USA, 2001, 132 min (SE: 144 min)

Hezoun Ladger, veliký simpaťák (aniž byck byl homosexuál), dokázal dát filmu veliký impulz a naprosto skvělou atmosféru. Celý film byl podán jako jedna velká parodie, ale velice povedená. Kdo by taky nebláznil jako Ladger pro tak krásnou Shannyn Sossamon. Scénář byl dobrý a nedobová hudba velice vkusná. Já se skvěle bavil nemám co vytknout, ale 5* by bylo přezpříliž.(5.1.2007)

Vynikající pocta romantické představě rytířství v rozkošně (post)moderním stylu. Záměrně nepíšu středověku, o žádném náznaku historické věrnosti se zde mluvit nedá - ale to přece ani v díle Waltera Scota či Artušovských legendách. Zde prostě tvůrci romantickou nadsázku těchto legend posunuli ještě o trochu dál (i tím, že vytvořili dle mého názoru vhodnou paralelu rytířství a rockové hudby) a výsledný efekt může být urážející snad jen pro malou skupinku škrobených, úzkoprsých historiků či spíše pro daleko početnější skupinu lidí, kteří si na takové historiky hrají. Dost dobře nechápu, co tady všichni sáhodlouze blouzní o Queenech, když od nich ve filmu zazní jedna píseň (i když uznávám, že při úvodní We will rocku you jsem se ještě i já cítil nesvůj). Scéna, kterou si mě film definitivně získal byla shodou okolností veskrze nerytířská a absoulutně nastylizovaná - je to ona taneční scéna, ve které se středověký tanec pomalinku mění v rockové dovádění na Bowieho Golden Years http://www.youtube.com/watch?v=l6KGgaI-WuI&feature=related. Mňam. Co se týče hereckých výkonů... Mám jen slova chvály. Heath Ledger je v roli mladého nerozvážného rytíře s rockovým srdcem špičkový castingový tah a Heath už tehdy dokazoval, že je na prvním místě herec a teprve potom hvězda. Mark Addy a Alan Tudyk jako Roland a Wat jsou tak dobří přátelé na život a na smrt, jaké si jen můžete přát, Paul Bettany je intenzivní a vynikající... A dámy (jak by tu jen mohly chybět) jsou krásné jak se do takového příběhu sakra patří. Jenom jsem se divil, že se nikdo neujal půvabné kovářky Laury Fraser. Vřelé dík Brianovi za tenhle vtipný (zmiňoval jsem se o tom jak je tenhle film vtipný? ten je vám tak vtipný :-P), zábavný a originální filmový zážitek. 80%(13.8.2009)

• k212

Rufus Sewell, Paul Bettany, Laura Fraser... britský herecký výkvět v takovémto filmu?! Nechápu, skutečně. Hnusná polévka uvařená z rádoby vtipného nápadu dát středověku punc součanosti --- moderními písněmi, tanečky, postoji. Ne, toto tu už bylo a v daleko lepším provedení. I přes hereckou trojku uvedenou výše, jejichž přítomnost trčí nad ostatním herecko-ozdobným potenciálem, nemohu dát více než **, A možná je to až moc. Protože -ač jsem se snažila jak to šlo- žádnou nadsázku a lehkost, která by mě rozesmála nebo nadchla, jsem v tomto skoro nudném a bezdušném filmu nenašla.(17.1.2007)

• kingik

Dost zoufalý film. Historické reálie jsem neviděl v žádném jiném filmu tak mizerně zobrazené. Příběh je katastrofální. Herci, jako by každý vypadl z jiného historického období. Ledger, Sossamon a Sewell by si zasloužili určitě lepší film. Brian Helgeland se až moc odvázal, a na rozvleklý historický snímek, jsou jediným lákadlem bídně natočené souboje na koních s českými kaskadéry, ale to samé už bylo k vidění dávno předtím, třeba v Princi Bajajovi. 20%(2.2.2012)

• Webb

Když nebudu počítat hudbu a charismatického herce Heatha Ledgera, je to lehčí podprůměr. Chvílemi byla nuda a vůbec jsem se nedostal do děje a tudíž bych musel dát 2 hvězdy. Ale teď přichází ten největší kámen úrazu a tím je jednoznačně hudba. Rocková hudba z moderní doby. Nejenom, že se mi nelíbila, ale navíc se mi sem vůbec nehodila. Přijde mi absurdní jí sem s prominutím vůbec n*s**t. To opravdu nejde. Kazí to celkový dojem filmu a to je neodpustitelné. Kdyby byla dobrá hudba, lahodící mému uchu, středověká sem se hodící, tu třetí bych možná dal, ale takhle? Proto budu muset snížit ze 2 hvězd na 1. A právě proto musí přijít na řadu Heath Ledger, který mi v "Temným rytíři" dokázal jaký je výborný herec (takovou těžkou roli Jokera zahrál přímo mistrně a všechny ostatní herce nechal ve stínu). Myslím, že tady nezahrál špatně a tudíž vylepšuji na ty 2 hvězdy.(17.12.2008)

• - Gelderland zmiňovaný jako místo původu "sira Ulricha" (Heath Ledger) je skutečné provincie Nizozemského království, jejímž hlavním městem je Arnhem. (Chufu)

• - Tvorcovia kládli dôraz na vierohodné zobrazenie kopije pri zasiahnutí jazdca. (Greenpeacak)

• - Další chyba ve finální scéně. V záběru zblízka má kůň na sobě kožené brnění, v celkovém záběru však kovové. (Karlos80)