Reklama

Reklama

Legenda o sovích strážcích

 • USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)
Trailer 2

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (15)

 • Tečky (flecks) jsou v knihách popisovány jako kovové fragmenty, které pokud jsou ve velkém množství a dostatečné blízkosti narušují navigační schopnosti ptáků a působí psychickou poruchu známou jako „shattering“ (roztříštění – konkrétně předžaludku, kterému v knihách sovy připisují velký vliv na psychiku), která se projevuje zmateností, emoční nestabilitou a potížemi s rozlišováním reality, nicméně většinou nezpůsobují trvalé poškození). Obvykle jsou popisovány jako fragmenty tvořené magnetizovaným železem (hrdinové je často neutralizovali zahřátím na vysokou teplotu, která způsobuje demagnetizaci), nicméně v knihách zároveň vykazují teratogenní (působící vrozené vady) a mutagenní vlastnosti (přičemž někdy jsou vyvolané mutace dokonce prospěšné), což naznačuje, že jsou zároveň radioaktivní. Může se tedy jednat například o slitinu železa a uranu (která zachovává feromagnetické vlastnosti železa, uran je sám o sobě pouze paramagnetický). (vojtaruzek)
 • "Čisté sovy či Neposkvrnění" (v originále Pure ones), kteří ve filmu vystupují coby hlavní nepřátelé, jsou očividnou alegorií na nacisty, lépe řečeno na nacistickou ideologii o nadřazené čisté árijské rase. Ta by měla vládnout ostatním rasám, které jsou slabé a hodny pouze sloužit. Pro árijskou rasu je typická postava vysokého vzrůstu, se světlou kůží, světlými vlasy a modrýma očima. Přitom ve filmu tyto předpoklady splňují naopak sovy, které vedou druhou stranu barikády, tedy "Soví strážci". (Bohnice05)
 • Předlohou filmu jsou první 3 knihy z celkem 15dílné (+2 rozšiřující knihy) knižní série „Guardians of Ga'Hoole“ od Kathryn Lasky. V češtině z této série vyšly pouze 4 knihy. (vojtaruzek)
 • Jedná se o první animovaný film, který režíroval Zack Snyder. (LEGACY)
 • Mladá sovička Eglantine je jediná, která v originále nemá australský přízvuk. (Arbiter)
 • Jde o první film Zacka Snydera bez ratingu R. (Arbiter)
 • Po pádu Kludda a Sorena ze stromu je napadne šelma. Jde o ďábla medvědovitého (Sarcophilus harrisii), známého spíše jako tasmánský čert. Sice není zřejmé, kdy se příběh odehrává, ale tasmánský čert v Austrálii vyhynul někdy během 14. století a jeho výskyt se tak zúžil na jediné místo na světě, a to na Tasmánii. Takže Soren a jeho rodina byli původem z Tasmánie. (Prochy38)
 • Název filmu se v průběhu jeho výroby měnil. Nejprve byl v originále nazván Guardians of Ga'Hoole, později byl přejmenován na Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole. (Zbyisek)
 • Hugh Jackman byl původně v obsazení filmu, ale nakonec svůj hlas vůbec neposkytl. (Kailo)
 • Film Guardians of Ga'Hoole je druhým celovečerním 3D animovaným filmem australského studia Animal Logic a zároveň je i druhým takovýmto filmem vytvořeným v Austrálii (prvním takovýmto filmem byl Happy Feet). (Zbyisek)
 • Vo filme sa objavia tieto druhy sov: plamienka driemavá, sova pásikavá, rod Phodilus, pôtik kapcavý, ketupa rybárka, kuvik zemný, výr skalný, výrik škriekavý, sovička kaktusová, plamienka dlhonohá, sova bradatá, výr bielobradý, myšiarka ušatá, plamienka škrabošková, krahula hôrna, rod Glaucidium, výrček červenkastý, pôtik škripľavý, myšiarka močiarna, beluňa tundrová, plamienka sadzová, plamienka bodkovaná, sova škvrnitá, výrik choliba a výrček škvrnitý. (ČSFD)

Související novinky

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

„Otec filmových X-Men“ momentálně natáčí triky nabité fantasy dobrodružství Jack the Giant Killer. Pak chtěl v žánrových vodách zůstat s remakem kultovního Excaliburu Johna Boormana, ale studio… (více)

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Reklama

Reklama