Legenda o sovích strážcích

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

• Ducharme

Autobus SA do Vídně - 6 hodin ráno, neděle. Již po 5 minutách jsem pochopila, proč tomuto autobusu říkají Fun & Relax. Ad Relax - sedadlo za mnou ovládl obrův syn, jehož nohy by mohly sloužit jako podpěrné sloupy nejednoho antického monumentu. Marná byla jeho snaha zalomit je do pravého úhlu tak, aby mi koleny nedeformovala páteř. Ad Fun - dáma, okupující sedačku vedle, i po vyslechnutí stevardova pokynu, abychom se dotykových obrazovek nedotýkali než prstem, stále dokola přejížděla po displeji propiskou v marné snaze dostat se do sekce CZ Film. Po 15 minutách a několika zoufalých pohledech všemi směry uspěla. To vše však bylo ve finále lepší a příjemnější, než-li boj mezi sovím dobrem a zlem, který se odehrával na obrazovce. Představte si totiž sovu ve zbroji – tzn. s pseudoškraboškou a nasazovacími kovovými pařáty. Nabízí se zásadní otázka: jak si to ty sovy obléknou? Že by se jejich obrovskými křídly daly bez problémů zapnou malé přezky na pařátku? I kdyby ano, jak si potom ale připevní ty masky, které nemají přezku žádnou, a tedy by jim při letu měly vlivem gravitace logicky padat? A vůbec – není taková zbroj pro bojující zabijáckou sovu příliš velkou přítěží? Nebrání jí v letu? Nepotřebovaly by na pomoc evropskou, nebo africkou vlaštovku? Jak pak mohu film s takovými nejasnostmi brát vážně?!(7.3.2012)

Snyderova těžká prohra. Zatímco ve všech předchozích filmech působil jako sebejistý filmař, tady si evidentně neví rady. Točí film pro děti, animák pro dospělé, nebo epickou fantasy pro všechny? Temné momenty střídá rodinná pohoda, dějově to skáče zbytečně rychle (létat a bojovat se tu každý učí mrknutím oka) a Snyderovy zpomalovačky tentokrát čistě otravují. Výsledkem je stylistický bordel, který má naprosto ohromující animaci (Oscar?), několik silných momentů a náhodné přepínání z módu "adult" do módu "Disney". Pokud existuje nějaká unrated verze, sem s ní! V téhle podobě jde o nepodařený filmařský experiment o sovách, co se chovají jako nacisti (vyloženě se nabízí zkratka Legenda o SS). Zasloužený propadák.(12.10.2010)

Letos se změní terminologie a bude se říkat: „Tváříš se, jako kdyby ti uletěly sovy“. :)) To jsem si říkala v pár scénách... Přes to, že jsem od filmu čekala de facto denní můru, tak i když je to slušný nadprůměr s několika hodně dobrými momenty, padnoucí hudbou, poměrně vymakanou animací a věrohodnými zvuky a ruchy, tak to na ty 4* nestačí. Ale vizuálně mi Legenda, na rozdíl od jiných animáků poslední doby, docela imponovala - včetně zdařilého 3D efektu.(7.10.2010)

Vizuálně je to naprosto perfektní. U sov vidíte všechny pírka, jak vlají ve větru a i příroda působí téměř reálně. Zpomalené záběry při sovích bitkách jsou kapitola sama pro sebe. Bohužel děj je hrozně urychlený a tím pádem působí takovým holt blbým dojmem. Kdyby to bylo o hodinu delší a charakterům se věnovala pozornost, kterou si zaslouží mohla to být bomba. Jenže táhněte malé děti na dvouapůlhodinový film :)(30.1.2011)

Neuveriteľne úžasný a oslnivý fantasy anime movie. To čo začína ako klasická, vizuálne úchvatná rozprávka od Pixaru sa postupne mení na klasický, vizuálne úchvatný fantasy príbeh o boji dobra proti zlu, o hrdinstve a zrade. Priznám sa, nečakal som takýto dejový posun vzhľadom na animovaný film, ktorý sa z pomalšieho rozprávkového tempa rozbieha (a vskutku rýchlo) na akčné a temné, vizuálne prekrásne ale zato strhujúce fantasy dobrodružstvo v ktorom figurujú namiesto ľudí sovy (hoci dokázal by som si tam dosadiť ľudské charaktery a výsledok by bol rovnako dobrý). Práve v tom je tento film taký úžasný. Zack Snyder si do klasického príbehu dosadí namiesto ľudí sovie charaktery s nádhernou animáciou (zrovnávanie s Pixarom nie je potrebné, ten film je minimálne na takej istej úrovni), úžasnou hudbou, efektnou akciou a spomaľovačkami (najmä kamera má niekoľko spičkových vychytávok) a parádnou výpravou. Až vtedy si človek uvedomí aký Zack Snyder výnimočný režisér vlastne je. Chápem, že mnohým ľuďom takýto odklon od klasických animovaných filmov, ktoré boli prevažne detskejšie a pridaním dospelejších prvkov nesadol ale ja som práve naopak takýto postup uvítal. Je škoda, že komerčné publikum to prijalo vlažne, lebo takýto film by si zaslúžil pokračovanie. A možno sa ho aj dočkáme.(12.5.2011)

• - Jde o první film Zacka Snydera bez ratingu R. (Arbiter)

• - Vo filme sa objavia tieto druhy sov: plamienka driemavá, sova pásikavá, rod Phodilus, pôtik kapcavý, ketupa rybárka, kuvik zemný, výr skalný, výrik škriekavý, sovička kaktusová, plamienka dlhonohá, sova bradatá, výr bielobradý, myšiarka ušatá, plamienka škrabošková, krahula hôrna, rod Glaucidium, výrček červenkastý, pôtik škripľavý, myšiarka močiarna, beluňa tundrová, plamienka sadzová, plamienka bodkovaná, sova škvrnitá, výrik choliba a výrček škvrnitý. (rasistik)

• - Mladá sovička Eglantine je jediná, která v originále nemá australský přízvuk. (Arbiter)