Legenda o sovích strážcích

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

• Zíza

Pěkná animace, v jednu chvíli se mi zalíbil i hudební doprovod. Ale jinak? NOPE. Možná jsem citlivka, ale absolutně se mi příčilo, že se mezi sebou perou sovičky. Navíc takový infaltilní příběh, šablonovité postavy, podivné ambice, cíle i to, co žene hrdiny či antihrdiny. Nelíbilo se mi. Je tu tisíce a tisíce jiných a lepších animáků. Slabé 2*.(15.11.2011)

Někde jsem se dočetl, že Legenda o strážcích v sobě zhušťuje první tři části mnohadílné knižní série a bohužel je to znát. Většina postav je povrchní a neprokreslená a ty vedlejší si budete vyloženě plést, protože sovy jsou si přes veškerou snahu docela podobné. Navíc mají tendenci do příběhu vstupovat a zase z něj vystupovat, aniž byste tušili, proč jste se s nimi v jejich velkolepé nepodstatnosti museli seznamovat (nejspíš úlitba fandům předlohy). Podobným dojmem působí i nechutně zhuštěný děj, všechny ty "velké" úkoly a překážky, které ve skutečnosti trvají několik málo minut filmového času, a pak už rychlík frčí dál. Navíc je celá story pouhým derivátem jiných epických děl. Nejvíc jsou cítit asi Star Wars a Pán prstenů. Dalším silným vlivem je nacismus a genocida, ale těžko říct, jestli jsou takhle hluboká (nicméně stále povrchní a zkratkovitá) témata cílena na děti nebo na dospělé. Každopádně si trofnu říct, že naplno si je neužije nikdo. Jedinými pozitivy tak zůstávají dech beroucí vizuální stránka a několik cool bojových sekvencí. Jinak jde jednoznačně o nejslabší Snyderův film.(21.11.2010)

Pán prsteňov s krídlami. Bol som veľmi milo prekvapený. Nádherná animácia, jednoduchý, ale účinný príbeh a zaujímavé postavy. Škoda toho, že to nebolo celé natočené na tú vážnejšiu notu. Práve v tom je veľká sila tohoto animáku. Je tvrdý, akčný a občas má priam dusivú atmosféru. Chvíľami sa to však trochu mieša s detskými prísadami - roztomilé postavy, humor, žiadna krv...Avšak nepredstavovalo to taký veľký problém.(3.1.2011)

Snyderova těžká prohra. Zatímco ve všech předchozích filmech působil jako sebejistý filmař, tady si evidentně neví rady. Točí film pro děti, animák pro dospělé, nebo epickou fantasy pro všechny? Temné momenty střídá rodinná pohoda, dějově to skáče zbytečně rychle (létat a bojovat se tu každý učí mrknutím oka) a Snyderovy zpomalovačky tentokrát čistě otravují. Výsledkem je stylistický bordel, který má naprosto ohromující animaci (Oscar?), několik silných momentů a náhodné přepínání z módu "adult" do módu "Disney". Pokud existuje nějaká unrated verze, sem s ní! V téhle podobě jde o nepodařený filmařský experiment o sovách, co se chovají jako nacisti (vyloženě se nabízí zkratka Legenda o SS). Zasloužený propadák.(12.10.2010)

Zack Snyder jako vždy nezklamal a dokázal to co se od něj očekává. Animovaná pohádka, která není přímo pro děti, ale i pro dospělí kteří si své klady najdou. Největší klad ze všech je pěkně propracovaná vizuální stránka a efekty, které doprovází celý film víc než skvěle. Do toho vynikající hudba, která také zaujme. Příběh je typický, ale svým způsobem ojedinělý. Velice dlouho mě nezaujal animovaný film skvělou vizuální stránkou a jestli vůbec někdy. Lituju jen toho, že jsem nenavštívil 3D, poněvadž zážitek musel být ještě daleko větší. Z Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole je jasně vidět, že je připravovaný na 3D... 9/10 = 90%(11.2.2011)

• - "Čisté sovy či Neposkvrnění" (v originále Pure ones), kteří ve filmu vystupují coby hlavní nepřátelé, jsou očividnou alegorií na nacisty, lépe řečeno na nacistickou ideologii o nadřazené čisté árijské rase. Ta by měla vládnout ostatním rasám, které jsou slabé a hodny pouze sloužit. Pro árijskou rasu je typická postava vysokého vzrůstu, se světlou kůží, světlými vlasy a modrýma očima. Přitom ve filmu tyto předpoklady splňují naopak sovy, které vedou druhou stranu barikády, tedy "Soví strážci". (Bohnice05)

• - Jim Sturgess se musel kvůli dabingové roli v tomto filmu naučit australský akcent. Ten odposlouchával z australských soap oper Neighbours (1985) a Home and Away (1988). (.baris.)

• - Film Guardians of Ga'Hoole je druhým celovečerním 3D animovaným filmem australského studia Animal Logic a zároveň je i druhým takovýmto filmem vytvořeným v Austrálii (prvním takovýmto filmem byl Happy Feet). (Zbyisek)