Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Snyderovo soví koma kino a animovaný bonbónek, který neví čí je! Zprvu zalepí divákovi pusu dechberoucími scenériemi a dokonalou hloubkou 3D obrazu, jenže v prostředku je to právě dialogová vata, která příběh zpomaluje na samotnou míru únosnosti a nikoliv obraz. U Snydera novinka? Roztomilost - neroztomilost. Soví Megatron však plátnu vládne pokaždé, kdy se na něm objeví. Průlet bouřkovými mraky nebo ohnivým polem je skutečně vrcholem filmu! Na devadesátiminutový snímek, je to ale málo! Take to the Sky se Snyderem se protentokrát nekonalo.(16.10.2010)

Neuveriteľný kontrast medzi úchvatnou animáciou (nič lepšie som za posledné roky nevidel) a žánrovo roztriešteným, banálnym a predvídateľným príbehom, ktorý ma v kinách maskovať azda len 3D. Presne takí sú soví strážcovia Zacka Snydera. Vonkoncom nie zlí, občas priam ohurujúci ale celkovo od animovanej špičky predsa len dosť vzdialení.(6.12.2010)

Své tři hvězdičky dávám za animaci, grafiku, 3D provedení - to se mi moc líbilo. Co se mi nelíbilo je děj ... nevím co se to dnes s filmaři celovečerních animovaných filmů pro děti děje. Je tu násilí, jakási propagace nacismu ... lituji, že jsem na to vzala svou dceru, není to ještě film pro šestileté dítě.(3.8.2011)

Chtělo by se říct "Sovy nejsou tím, čím se zdají být." a docela zaslouženě, protože tyhle sovičky umí překvapit. Ne, pravděpodobně se z toho nestane můj nejoblíbenější animák, ale myslím, že za nějaký čas si tuhle podívanou musím vychutnat ve Full HD, abych ji pořádně ocenil. Zatím z DVD projekce mám pocit, že Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole je fajn animák, který občas neví, jak správně vybalancovat napínavé momenty s těmi komediálními. Ale většina příběhu šlape jak má a prckové by se u tohohle neměli nudit. Jak říkám, druhá projekce mi pomůže více, do té doby - 80 %.(15.4.2013)

Asi vůbec poprvé jsem se díky skvostnému traileru těšil na animák. Jak jinak to mohlo dopadnout než zklamáním. Legenda o sovích strážcích by byla hodně fajn, kdyby se nějak vnitřně sjednotila. Legenda je totiž zčásti hodně temná fantasy, v níž zlé sovy používají téměř až hilerovskou rétoriku, ale z druhé části dětinský rodinný film s milými chundelatými plyšáčky. Hm. Vizuálně je to nádhera, náhodné přepínání z jednoho módu do druhého mě příliš nenadchlo. V těch temnějších pasážích jsem se ale bavil velmi dobře. Hodnocení 7/10, čtyři hvězdy jsou v tomto případě moc, takže za tři.(9.12.2010)

• - "Čisté sovy či Neposkvrnění" (v originále Pure ones), kteří ve filmu vystupují coby hlavní nepřátelé, jsou očividnou alegorií na nacisty, lépe řečeno na nacistickou ideologii o nadřazené čisté árijské rase. Ta by měla vládnout ostatním rasám, které jsou slabé a hodny pouze sloužit. Pro árijskou rasu je typická postava vysokého vzrůstu, se světlou kůží, světlými vlasy a modrýma očima. Přitom ve filmu tyto předpoklady splňují naopak sovy, které vedou druhou stranu barikády, tedy "Soví strážci". (Bohnice05)

• - Jde o první film Zacka Snydera bez ratingu R. (Arbiter)

• - Mladá sovička Eglantine je jediná, která v originále nemá australský přízvuk. (Arbiter)