Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Scénář: John Orloff, Emil Stern .. Zack Snyder opět zkusil něco jiného = (bohužel) lehce ztratil kurz a neudržel (svůj vysoký) standard. Zkrátka, byl jsem u něj zvyklý na víc a tentokrát jsem ono potěšující nedostal v takové míře. Rozhodně ničím nezaostává skvělá vizuální stránka, režijní zápal či hudba. Taktéž implementace 3D je zdařilá a několik scén tak vypadá náramně dobře, ale bohužel nedokáží, jako celek, budit nadšení ve větší míře (což se třeba traileru dařilo skvěle). Taktéž zamrzí absence jakéhokoliv drsnějšího zobrazení akce, tj. žádná krev apod. což je daň za dětskou přístupnost a tím je film snad nejvíce vzdálen předešlým snímkům jinak zdatného, originálního a nekompromisního režiséra. Dalším zádrhelem je příběh odehrávající se na tradiční ose, kde fašistická strana jedna brojí proti druhé straně svobodných resp. jeho zkratkovitost, nedostatečné vykreslení fikčního světa a zrychlený vývoj postav (zrod bojovníka / hrdiny) i událostí. K tomu ty otevřené zadní vrátka... Na druhou stranu má díky tomu snímek sice spád a slušnou dynamiku, ale v souboji s výše zmíněným o velkou výhodu nejde. ___ Ovšem druhou šanci tomu ještě dám - ale až v HD a v originálním znění.(14.10.2010)

Dávám 4 kvůli mému velmi dobrému vztahu k Zacku Snyderovi, objektivně spíše 3, film samozřejmě obsahuje všechny ty perfektní věci, co jeho filmy vždycky mají, efektní slow-motion scény, které z bitevních scén nedělají takový guláš jako to má ve zvyku většina ostatních akčních režisérů (řídících se přikázáním Střihati budeš - nebo je to vina někoho jiného?), na druhou stranu u filmu, který střídá žánry jako ponožky a je u něho tedy rozvinutá značná schizofrenie, to může působit občas násilně nebo nesmyslně (těch SM je tu opravdu hodně). A hlavně když jeden žánr, kterým chce Legenda násilím být, a který by měl být asi paradoxně jejím hlavním, je animovaný film pro malé, opravdu malé děti. Snyderovi se to očividně nezamlouvalo a tak do toho dává epické scény plné zlých sov, představujících něco jako Sauronovu armádu, které se chtějí zmocnit této fantasy země (anebo díky jasným odkazům na povýšenost jejich rasy - nacisty - což přiznejme si, pro děti moc pěkné není - chtějící vyhubit podřadné rasy), dejme tomu středozemě nebo vesmíru (vezmeme-li v úvahu, že některé motivy jako by hvězdným válkám z oka vypadly - nemluvě o doslovných leteckých bitvách). No a pak z toho vzniká opravdu nechutný miš maš, kdy v jednu chvíli nějaká sova dělá infantilní vtípky, vzápětí jeden pták brutálně zlikviduje druhého v temné atmosféře hlavního tábora Pure Ones. Naštěstí jako plus má tento film opravdu nádherné vizuální triky, at už u hlavních představitelů (opravdu uvěřitelní), tak u velkolepých scenérií. 3D neposuzuji, neviděl jsem, ale nevypadalo nějak nuceně. Dabing (originální) v pohodě, soundtrack na rozdíl od LOTRa, Avatara či SW velice podřadný, bez zapamatování hodné písničky, snad jen některé temné složky ujdou (+ ta muzika u průletu kapkami - ta nádherně doplnuje nejlepší scénu ve filmu), samozřejmě nezapomínám ani na Host of Seraphim, která vyvolá silné mrazení vždy (i když v The Mist byla víc na místě). Konec pak docela směšný (myslím úplný konec), hlavně když se díky mizerným recenzím a hlavně výdělkům nového dílu nedočkáme nikdy. Škoda. Přesně takhle si představuje hodně promarněný potenciál. Mohlo to být úžasné a zrodit se nová sága spolu s Jak vycvičit draka. Takhle jen docela průměrná jednohubka s pěkným obrazem a pár opravdu nádhernými scénami + mým oblíbeným slow motionem a skvěle natočenými bitevními scénami.(27.12.2010)

Jak jsem od Snydera cekal, je tu paradni animace, skvela vizualni stranka plna ruznejch spomalovacek, odlesku a zaberu, ktery by uspely ve velkofilmu a taky paradni hudba. Bohuzel to je k pochvaleni asi tak vse. Jednak proste nemoh sem se prenest pres fakt, ze je vse v podani sov. Ale to by ani tak nevadilo, problem je s pribehem, ten je absolutne predvidatelnej a jednoduchouckej. Zasadni problem ale je, ze se Snyder nemoh rozhodnout, co chce vlastne tocit. Jestli detskej animak nebo animak pro dospely. Takle se tu stridaj infantilni momenty a sceny, ve kterejch se sovy kamaradi, uci se, jen tak blbnou a ktery jsou v podstate o nicem a k nicemu (mimochodem veskery vycviky jsou asi nejaky prostrihany, protoze jednu chvily se tak maximalne motaj jak hovada a za minutu uz sebejiste litaj) se scenama temnejsima a drsnejsima, kde na sebe sovy nalitavaj a rubou se. Ve vysledku to tak ale neni ani drsny fantasy ani komedie. Je sice fakt, ze zaverecna bitva mi spravila chut, ale stejne to vic nez 3* neda.(6.12.2010)

• Zíza

Pěkná animace, v jednu chvíli se mi zalíbil i hudební doprovod. Ale jinak? NOPE. Možná jsem citlivka, ale absolutně se mi příčilo, že se mezi sebou perou sovičky. Navíc takový infaltilní příběh, šablonovité postavy, podivné ambice, cíle i to, co žene hrdiny či antihrdiny. Nelíbilo se mi. Je tu tisíce a tisíce jiných a lepších animáků. Slabé 2*.(15.11.2011)

Po pár minutách vám dojde, jak režisér hrozně změknul. Podobně jako Robert Rodriguez si zkusil dětský film (i když ne na tak tragický jako jeho kolega). A tak natočil snímek, který vlastně potěší. Ale zároveň mohl v tu dobu dělat na Supermanovi, na něhož bychom se měli pomalu začít těšit. On totiž už nikdy nebude barevný jako dřív…(7.11.2010)

• - Jim Sturgess se musel kvůli dabingové roli v tomto filmu naučit australský akcent. Ten odposlouchával z australských soap oper Neighbours (1985) a Home and Away (1988). (.baris.)

• - Jedná se o první animovaný film, který režíroval Zack Snyder. (LEGACY)

• - Jde o první film Zacka Snydera bez ratingu R. (Arbiter)