Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

Trailer 2

Isherwood

Akce z Třístovky, epika z Pána prstenů, dětinský humor ze všech animáků široko daleko. Za devadesát minut prostě nejde stihnout všechno, takže z původně plánované animované události roku zůstala technologická laskomina (bude Oscar?), která funguje v režimu HD pro oko, ale SD pro mozek. Děcka bych na to nevzal a dospělé odradil. Snyder šlápnul hodně mimo. Slabší 3*. ()

Tom Hardy

Snyderova těžká prohra. Zatímco ve všech předchozích filmech působil jako sebejistý filmař, tady si evidentně neví rady. Točí film pro děti, animák pro dospělé, nebo epickou fantasy pro všechny? Temné momenty střídá rodinná pohoda, dějově to skáče zbytečně rychle (létat a bojovat se tu každý učí mrknutím oka) a Snyderovy zpomalovačky tentokrát čistě otravují. Výsledkem je stylistický bordel, který má naprosto ohromující animaci (Oscar?), několik silných momentů a náhodné přepínání z módu "adult" do módu "Disney". Pokud existuje nějaká unrated verze, sem s ní! V téhle podobě jde o nepodařený filmařský experiment o sovách, co se chovají jako nacisti (vyloženě se nabízí zkratka Legenda o SS). Zasloužený propadák. ()

Cervenak

Nudné zúfalstvo, ktoré namiesto príbehu ponúka skratkovité a silne nedopovedané polomotívy, namiesto mytológie len zmes fantasy blábolov, ktoré nedávajú zmysel, a namiesto emócií, humoru, napätia a sympatických postáv... vlastne nič. Nádherná animácia a tým to hasne. Tento neúspech si vyžer, Zack, prajem ti ho. Už od polovice som mal chuť iba sms-kovať známym, nech sa tejto konštantne nezáživnej sračke zďaleka vyhnú. ()

Malarkey

Nechal jsem si to trošku proležet hlavou. Zack Snyder stvořil nádherný animák, parádně se na něj kouká, animace je neskutečná, ale je to až moc bláznivý. Vždyť dojem na mě mají udělat soví strážci, soví princezny a králové, soví panoši a soví rytíři. Netvrdím, že sovy nemají hezký kukuč, ale je to prostě hrozně divný. Psi nebo kočky ještě fungujou ale abych fandil sovám, to už se mi zdá dost přehnaný. Nakonec ale hudba parádní a závěrečná scéna fantastická. Přes divný, i když svým způsobem epický nápad, je to nádherný animák. Tak nádhernou animaci jsem snad ještě neviděl. ()

J*A*S*M

Asi vůbec poprvé jsem se díky skvostnému traileru těšil na animák. Jak jinak to mohlo dopadnout než zklamáním. Legenda o sovích strážcích by byla hodně fajn, kdyby se nějak vnitřně sjednotila. Legenda je totiž zčásti hodně temná fantasy, v níž zlé sovy používají téměř až hilerovskou rétoriku, ale z druhé části dětinský rodinný film s milými chundelatými plyšáčky. Hm. Vizuálně je to nádhera, náhodné přepínání z jednoho módu do druhého mě příliš nenadchlo. V těch temnějších pasážích jsem se ale bavil velmi dobře. Hodnocení 7/10, čtyři hvězdy jsou v tomto případě moc, takže za tři. ()

• Film Guardians of Ga'Hoole je druhým celovečerním 3D animovaným filmem australského studia Animal Logic a zároveň je i druhým takovýmto filmem vytvořeným v Austrálii (prvním takovýmto filmem byl Happy Feet). (Zbyisek)
  • Mladá sovička Eglantine je jediná, která v originále nemá australský přízvuk. (Arbiter)