Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

[imdb: 7.2/10] | me: Pekné animácie, prepracované slow-motion scnény a mýtický príbeh hrdinstva, boja dobra a zla a ochraňovania slabých by mohli byť v celkovom dôsledku výbornými ingredienciami na rozprávku ako pre dospelých tak aj pre deti, ale tá nevyváženosť situácii a momentov narúša celkovú idylu príbehu. Dej sa rozbieha pomaly a neprináša nič extra - kombinácia humoru, posolstiev a skutočne serióznych momentov nie je v správnom pomere a tak si tento film ťažšie hľadá svoju polohu, ... avšak s pribudajúcim časom všetko dostáva lepšiu formu a tvar a rozprávka získava ten správny očakávaný charakter. Boj dobra a zla naberá tú správnu intenzitu a príbeh graduje tak ako sa patrí. Celkový dojem je tak vďaka vybilancovanej druhej polovici a záveru podstatne vylepšený..., škoda toho (dlhšie) nesúrodého začiatku. [3 a pol *](9.12.2010)

Je to v pohodě. Vizuálně uchvatná pohádka o sovím dobrodružství, která je trochu drsnější pro prcky a ne zase až takový terno pro dospělý. Mě nenadchla, ale docela se líbila, nenudila. Nejít o Zacka Snydera, od kterého jsem jinak zvyklý na samý pecky, dám asi klidně i o hvězdu víc. Ale tohle je hold trošku zklamání, prostě normál, kde vám Snydera připomenou jen ty vkusně udělaný zpomalovačky. Když bych to ale vzal (nehledě na SS...) čistě jako ’dětský’ 3D animák, tak teda rozhodně nadprůměr. [HD](20.12.2010)

• Psema

Aneb jak si Snyder namlátil nos na elementárním příběhu vykrádajícím Star Wars, LOTRa a tím pádem i další trilion báchorek o zradě v rodině, dobru a zlu, a hrdinských činech, které neznají hranice. Animace je úžasná, ale 3D je na animák víc než bídné (vidět tři čtvrtiny filmu dvojitě není ani trochu OK), hudba si půjčuje od jiných skoro stejně jako příběh, a scénář je zhuštěný guláš, jenž může za svoji horko těžko definovatelnou chuť děkovat jen léty prověřenému koření (rozuměj klišé). Snyder na rozdíl od předchozích filmů selhává úplně, když naprosto netuší, pro koho točí a komu chce svůj velkolepý opus prodat. Pro děcka je tu halda infantilního humoru v rámci rodinného štěbetání, pro dospělé hororové sekvence z nacistického, pardon, sovího kempu a (skoro až) podřezávání sovích krků unavující nadužíváním "oblíbených" slow-motionů. Neschopnost vytěžit z filmu jakékoliv emoce, dodat jednotlivým sovám trochu osobitosti a vytvořit smysluplnou záminku k akčnímu poletování je potom jen řádně kyselou třešničkou na tomhle přeplácaném dortu, kde chtěl mít pekař od každého trochu. Sorry, já si dám radši rakvičky se šlehačkou a k tomu Škyťáka s Bezzubkou.(15.10.2010)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $55,675,313Tržby Celosvetovo $139,918,466Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,403,076 //počet predaných kusov 297,160Tržby za predaj DVD v USA $15,250,482 //počet predaných kusov 949,259 ║ Klasický komerčne nelákavý produkt od Warner Bros., ktorý si ide svojou cestou vizuálneho obžerstva. Dejovo trošku moc priamočiaré dobrodružstvo s minimom zábavných scén, za to soví tam je neúrekom, až skoro prichádza na neprehľadnosť. Animačne to je opäť vrchol, tak ako pri Happy Feet, nuž pokiaľ tancujúci tučniaci boli skôr muzikálnejšie ladení, soví strážcovia sú zas akční, čo nebýva u rozprávok až tak zvykom a ešte keď sa jedná o zvieracú ríšu, súboje sú tak pol na pol v tom či tam je niečo vidieť alebo pre takzvanú zákernosť súbojov nevidieť. Vizuálne úchvatné dobrodružstvo! Plus tradične skvelý Slovenský dabing a na úvod filmu priletí aj nápis filmu po Slovensky, plusom sú aj fantasticky spracované záverečné titulky s úžasným animovaným podmazom. /videl v kine 3D verziu 3x: 100%/ Tak videl som to aj 3x a musím uznať že to je kvalitatívne veľmi dobre spracované a každým pozretím ma to viac a viac celé berie! A aj keď komerčne to nie je bomba koľko toľko si to na seba zarobí.(7.10.2010)

Snyder se snažil z tohoto filmu udělat plnohodnotný fantasy film, v akčních pasážích to funguje výborně. Výprava je úchvatná a animace na špičkové úrovni, pár momentů skutečně bere dech. Hraje na tu vážnější notu a nechce z filmu udělat další animovanou dětskou pohádku, jenže tohle právě v těch odlehčenějších pasážích neklape. Tady totiž zoufale chybí originalita, vyskytuje se zde tolik hlášek a momentů, které už jsme slyšeli a viděli nejméně tisíckrát a v těch pasážích film skutečně působí dětsky, což by nevadilo, kdyby mělo jít o klasický rodinný oddechový animák, jenže tady je problém, to Snyder nechtěl a tak celý film působí jakoby skloubení dvou žánru, které se ale vzájemně hádají. Mělo to být epické fantasy? Nebo zábavná animovaná pohádka pro rodinu? Rozhodně ale film není ztráta času, po technické stránce je film vážně úžasný a v některých místech jsem nemohla ani uvěřit, že se jedná o animovaný film.(25.6.2011)

• - Předlohou filmu jsou první 3 knihy z celkem 15dílné knižní série „Guardians of Ga'Hoole“ od Kathryn Laskyové. (vojtaruzek)

• - Mladá sovička Eglantine je jediná, která v originále nemá australský přízvuk. (Arbiter)

• - Název filmu se v průběhu jeho výroby měnil. Nejprve byl v originále nazván Guardians of Ga'Hoole, později byl přejmenován na Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole. (Zbyisek)