Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Asi vůbec poprvé jsem se díky skvostnému traileru těšil na animák. Jak jinak to mohlo dopadnout než zklamáním. Legenda o sovích strážcích by byla hodně fajn, kdyby se nějak vnitřně sjednotila. Legenda je totiž zčásti hodně temná fantasy, v níž zlé sovy používají téměř až hilerovskou rétoriku, ale z druhé části dětinský rodinný film s milými chundelatými plyšáčky. Hm. Vizuálně je to nádhera, náhodné přepínání z jednoho módu do druhého mě příliš nenadchlo. V těch temnějších pasážích jsem se ale bavil velmi dobře. Hodnocení 7/10, čtyři hvězdy jsou v tomto případě moc, takže za tři.(9.12.2010)

Nejslabší "snyderovka", která ale pro mě má spirituální kvality, které bych od tvůrce vyžívajícího se v estetizovaném překračování omezujících hranic tělesnosti neočekával. Otázkou je, nakolik se jedná o vybočení z daného rámce a nakolik o znak určité konvenčnosti, kdy je v hollywoodském filmu skladba od Lisy Gerrard k dosažení duchovního přesahu. Hlavní potíž je - jak zde již mnohokrát zaznělo - v neujasněnosti, na jakou diváckou skupinu se cílí: žánrově jsme tak někde mezi pohádkou s jasně definovaným dobrem a zlem a jednoduchým příběhem pro děti i celou rodinu a fantasy s nedostatečně prokresleným fikčním světem, v rámci kterého jsou z důvodu pusunu ve vyprávění porušovány předtím stanovená pravidla (vzdálenost mezi jednotlivými stromy-kmeny), a ambicemi omezenými nízkou přístupností. Hodina a půl je navíc málo na zpracování tolika témat, od rasové problematiky přes vyprávění s konceptem "from zero to hero" k pojetí mýtů (jeden mýtus musí být ukázán v pravém neidealizovaném světle, aby mohl být druhý vytvořen, kaino-ábelovská podzápletka). Když Snyder boří mýty (pomalost zombie či superhrdinství) či upozorňuje na jejich nespolehlivost (při válčení u Thermopyl), je výborný či velice dobrý, ale když má stvořit uživatelsky přístupný mýtoborecký film, má problém. Restart Supermana je tak v ohrožení.(21.10.2010)

Nechal jsem si to trošku proležet hlavou. Zack Snyder stvořil nádherný animák, parádně se na něj kouká, animace je neskutečná, ale je to až moc bláznivý. Vždyť dojem na mě mají udělat soví strážci, soví princezny a králové, soví panoši a soví rytíři. Netvrdím, že sovy nemají hezký kukuč, ale je to prostě hrozně divný. Psi nebo kočky ještě fungujou ale abych fandil sovám, to už se mi zdá dost přehnaný. Nakonec ale hudba parádní a závěrečná scéna fantastická. Přes divný, i když svým způsobem epický nápad, je to nádherný animák. Tak nádhernou animaci jsem snad ještě neviděl.(7.4.2011)

Než se hrdinská legenda stane hrdinskou legendou, je jádrem boj, který není ani vznešený ani krásný. Legendární hrdina na konci svých dní je opelichaný trochu směšný stařík, který buď pateticky vykládá o tom, jak za onoho času, nebo má nevděčný úkol výše řečenou pravdu o minimální eleganci skutečného boje sdělovat mladým nové generace. Toto je sice poněkud sdělení z vedlejší koleje, ale je mnohem méně okoukané, než to, že hrdinní strážci nad padouchy zvítězí. Ale tak jo, zvítězí. Legendární hrdina přeci v bitvě vítězí vždycky, ne?(29.3.2017)

Epická fantasy klasického střihu o povstání proti fašistickému zřízení. Plná zpomalených záběrů na lošťomilé sovičky dělající otravné cukrbliky a dětinské vtípky co se jich jen do hodiny a půl vleze. A bohužel se jich tam vleze opravdu hodně. Ve výsledku tedy slepenec pro nikoho. Díky brilantní audiovizuální stránce se na to aspoň dá dívat a díky několika málo scénám, kdy jde o regulérní fantasy bez ústupků pro nejmenší, se to dá bez újmy dokonce i přežít, ale užít... Užít bohužel ne.(5.1.2011)

• - Film Guardians of Ga'Hoole je druhým celovečerním 3D animovaným filmem australského studia Animal Logic a zároveň je i druhým takovýmto filmem vytvořeným v Austrálii (prvním takovýmto filmem byl Happy Feet). (Zbyisek)

• - Jim Sturgess se musel kvůli dabingové roli v tomto filmu naučit australský akcent. Ten odposlouchával z australských soap oper Neighbours (1985) a Home and Away (1988). (.baris.)

• - Po pádu Kludda a Sorena ze stromu je napadne šelma. Jde o ďábla medvědovitého (Sarcophilus harrisii), známého spíše jako tasmánský čert. Sice není zřejmé, kdy se příběh odehrává, ale tasmánský čert v Austrálii vyhynul někdy během 14. století a jeho výskyt se tak zúžil na jediné místo na světě, a to na Tasmánii. Takže Soren a jeho rodina byli původem z Tasmánie. (Prochy38)