Legenda o sovích strážcích

Legenda o sovích strážcoch

Ga'Hoole: Legenda o strážcoch

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

Zack Snyder jako vždy nezklamal a dokázal to co se od něj očekává. Animovaná pohádka, která není přímo pro děti, ale i pro dospělí kteří si své klady najdou. Největší klad ze všech je pěkně propracovaná vizuální stránka a efekty, které doprovází celý film víc než skvěle. Do toho vynikající hudba, která také zaujme. Příběh je typický, ale svým způsobem ojedinělý. Velice dlouho mě nezaujal animovaný film skvělou vizuální stránkou a jestli vůbec někdy. Lituju jen toho, že jsem nenavštívil 3D, poněvadž zážitek musel být ještě daleko větší. Z Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole je jasně vidět, že je připravovaný na 3D... 9/10 = 90%(11.2.2011)

Zack Snyder a jeho naprosté obětování pro dosažení dokonalého filmového vzhledu. Výsledkem je průhledná pohádka se sovami a šíleným tempem vypadající opravdu úchvatně, ale bez schopnosti vytvářet potřebné emoce. Podle traileru film působil pompézně jako 300, ale výsledek má jen tři pořádně silné momenty (první setkání se strážci, učení létání ve vichřici a závěrečný dráp). Zbytek je podivné čekání a vysvětlování, které se příliš zkratkovitě střídá a osobně bych ani nechtěl být dítětem, které na to vezmou jeho milující rodiče.(6.2.2011)

Jsem asi jeden z mála, kterého trailer nechával chladným a očekával jsem průšvih... ale nakonec jsem shlédl vydařenou pohádku, kde Zack Snyder svůj rukopis nezapře. Vizuální orgie, sovy a souboje jsou strašně fajn, jen mě místy iritoval dětinský humor... I když se zde nachází pár hluchých míst, tak jsem měl po shlédnutí příjemný pocit a hlavně jsem se nenudil, proto hodnotím 4 hvězdičky...(11.12.2010)

"UŽ JSI TO NĚKDY ZKOUŠEL?" - "NE, ALE VŽDYCKY JSEM TO CHTĚL ZKUSIT." Mít děti, s radostí je na to vezmu, celou dobu jsem si říkal, jak intenzívně bych to musel jako dítě prožívat. Fantastická animace i akce s další palbou nádherných zpomalovaček jsou jedna věc, ale ty nečekaně temné tóny (perverzně namixované s infantilním humorem z úplně jiného typu animáků, který bych oželel), ty jsem ocenil mnohem víc než technické finesy. Další nedotažený Snyder, který se v pouze 90minutové (!) snaze o epičnost spolehl na vizuál, jehož je mistrem a utekl mu propracovanější svět a příběh. Ale i tak je nejen na co koukat, ale i co prožívat. Hlavně nářezové finále.(13.3.2011)

Legenda o sovích strážcích je jako svěží vánek za teplého letního odpoledne. Příjemně osvěží, ale pokud zeslábne, modlíte se o návrat. Animace je úchvatná, místy jsem až nevěřila vlastním očím a sama sebe se ptala: „Opravdu je to animované?“. Z bojových sekvencí by se mohli režiséři akčňáků leccos přiučit, páč vyměnit epileptickou kameru za zpomalené záběry (ne pořád samozřejmě) by neškodilo. A děj, ač je opravdu jednoduchý, zaručeně nenudí a jistým dětem může přivodit noční můry, za to dospělým radost. I když při dnešní výchově jsou děti jistě ostřílenější a v kině jsem trnula hrůzou jen já. Jen mě mrzí, že charaktery Soviček nebyly lépe prokreslené. Žádná z nich mi k srdci natolik nepřirostla, že by mě donutila dát plný počet. Což je veliká škoda, protože podobné animáky se moc netočí.(9.11.2010)

• - "Čisté sovy či Neposkvrnění" (v originále Pure ones), kteří ve filmu vystupují coby hlavní nepřátelé, jsou očividnou alegorií na nacisty, lépe řečeno na nacistickou ideologii o nadřazené čisté árijské rase. Ta by měla vládnout ostatním rasám, které jsou slabé a hodny pouze sloužit. Pro árijskou rasu je typická postava vysokého vzrůstu, se světlou kůží, světlými vlasy a modrýma očima. Přitom ve filmu tyto předpoklady splňují naopak sovy, které vedou druhou stranu barikády, tedy "Soví strážci". (Bohnice05)

• - Jim Sturgess se musel kvůli dabingové roli v tomto filmu naučit australský akcent. Ten odposlouchával z australských soap oper Neighbours (1985) a Home and Away (1988). (.baris.)

• - Jedná se o první animovaný film, který režíroval Zack Snyder. (LEGACY)