Legenda o sovích strážcích

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2010, 97 min

• Psema

Aneb jak si Snyder namlátil nos na elementárním příběhu vykrádajícím Star Wars, LOTRa a tím pádem i další trilion báchorek o zradě v rodině, dobru a zlu, a hrdinských činech, které neznají hranice. Animace je úžasná, ale 3D je na animák víc než bídné (vidět tři čtvrtiny filmu dvojitě není ani trochu OK), hudba si půjčuje od jiných skoro stejně jako příběh, a scénář je zhuštěný guláš, jenž může za svoji horko těžko definovatelnou chuť děkovat jen léty prověřenému koření (rozuměj klišé). Snyder na rozdíl od předchozích filmů selhává úplně, když naprosto netuší, pro koho točí a komu chce svůj velkolepý opus prodat. Pro děcka je tu halda infantilního humoru v rámci rodinného štěbetání, pro dospělé hororové sekvence z nacistického, pardon, sovího kempu a (skoro až) podřezávání sovích krků unavující nadužíváním "oblíbených" slow-motionů. Neschopnost vytěžit z filmu jakékoliv emoce, dodat jednotlivým sovám trochu osobitosti a vytvořit smysluplnou záminku k akčnímu poletování je potom jen řádně kyselou třešničkou na tomhle přeplácaném dortu, kde chtěl mít pekař od každého trochu. Sorry, já si dám radši rakvičky se šlehačkou a k tomu Škyťáka s Bezzubkou.(15.10.2010)

• Cervenak

Nudné zúfalstvo, ktoré namiesto príbehu ponúka skratkovité a silne nedopovedané polomotívy, namiesto mytológie len zmes fantasy blábolov, ktoré nedávajú zmysel, a namiesto emócií, humoru, napätia a sympatických postáv... vlastne nič. Nádherná animácia a tým to hasne. Tento neúspech si vyžer, Zack, prajem ti ho. Už od polovice som mal chuť iba sms-kovať známym, nech sa tejto konštantne nezáživnej sračke zďaleka vyhnú.(16.10.2010)

• Ducharme

Autobus SA do Vídně - 6 hodin ráno, neděle. Již po 5 minutách jsem pochopila, proč tomuto autobusu říkají Fun & Relax. Ad Relax - sedadlo za mnou ovládl obrův syn, jehož nohy by mohly sloužit jako podpěrné sloupy nejednoho antického monumentu. Marná byla jeho snaha zalomit je do pravého úhlu tak, aby mi koleny nedeformovala páteř. Ad Fun - dáma, okupující sedačku vedle, i po vyslechnutí stevardova pokynu, abychom se dotykových obrazovek nedotýkali než prstem, stále dokola přejížděla po displeji propiskou v marné snaze dostat se do sekce CZ Film. Po 15 minutách a několika zoufalých pohledech všemi směry uspěla. To vše však bylo ve finále lepší a příjemnější, než-li boj mezi sovím dobrem a zlem, který se odehrával na obrazovce. Představte si totiž sovu ve zbroji – tzn. s pseudoškraboškou a nasazovacími kovovými pařáty. Nabízí se zásadní otázka: jak si to ty sovy obléknou? Že by se jejich obrovskými křídly daly bez problémů zapnou malé přezky na pařátku? I kdyby ano, jak si potom ale připevní ty masky, které nemají přezku žádnou, a tedy by jim při letu měly vlivem gravitace logicky padat? A vůbec – není taková zbroj pro bojující zabijáckou sovu příliš velkou přítěží? Nebrání jí v letu? Nepotřebovaly by na pomoc evropskou, nebo africkou vlaštovku? Jak pak mohu film s takovými nejasnostmi brát vážně?!(7.3.2012)

• Xmilden

Poraďte mi někdo kde mám najít 3 hvězdičku pro Soví strážce? Věnoval jsem filmu myslím solidní porci pozornosti. Zack Snyder ovšem šlápl totálně vedle a nenatočil nic co by jen trošku připomnělo jeho minulé počiny. Ve filmu notně kolísá tempo a místy dost povážlivě drhne. Sovy vypadají jinak moc hezky a vizuál je přímo skvostný. Dějově nic převratného. Akční stránka zvláštní, nikoliv však špatná. Nevím co si mám o celém počinu myslet. Prostě propadák.(10.12.2010)

Někde jsem se dočetl, že Legenda o strážcích v sobě zhušťuje první tři části mnohadílné knižní série a bohužel je to znát. Většina postav je povrchní a neprokreslená a ty vedlejší si budete vyloženě plést, protože sovy jsou si přes veškerou snahu docela podobné. Navíc mají tendenci do příběhu vstupovat a zase z něj vystupovat, aniž byste tušili, proč jste se s nimi v jejich velkolepé nepodstatnosti museli seznamovat (nejspíš úlitba fandům předlohy). Podobným dojmem působí i nechutně zhuštěný děj, všechny ty "velké" úkoly a překážky, které ve skutečnosti trvají několik málo minut filmového času, a pak už rychlík frčí dál. Navíc je celá story pouhým derivátem jiných epických děl. Nejvíc jsou cítit asi Star Wars a Pán prstenů. Dalším silným vlivem je nacismus a genocida, ale těžko říct, jestli jsou takhle hluboká (nicméně stále povrchní a zkratkovitá) témata cílena na děti nebo na dospělé. Každopádně si trofnu říct, že naplno si je neužije nikdo. Jedinými pozitivy tak zůstávají dech beroucí vizuální stránka a několik cool bojových sekvencí. Jinak jde jednoznačně o nejslabší Snyderův film.(21.11.2010)

• - Mladá sovička Eglantine je jediná, která v originále nemá australský přízvuk. (Arbiter)

• - Název filmu se v průběhu jeho výroby měnil. Nejprve byl v originále nazván Guardians of Ga'Hoole, později byl přejmenován na Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole. (Zbyisek)

• - Hugh Jackman byl původně v obsazení filmu, ale nakonec svůj hlas vůbec neposkytl. (Kailo)