Wendy a Lucy

• USA Wendy and Lucy

Wendy a její fenka Lucy tvoří nerozlučnou dvojici, která cestuje přes Spojené státy. Cílem jejich cesty je Aljaška, kde by Wendy chtěla pracovat. Film ukazuje drama několika dnů, během nichž Wendy nešťastně uvízne v malém americkém městečku, kde se jí rozbije auto. V témže dni se také ztratí Lucy. Dívka se rozhodne setrvat na místě tak dlouho, dokud fenku nenajde. Je však ve finanční nouzi a během hledání si uvědomuje velkou zodpovědnost, kterou za svého psa má. Poznání, ke kterému dospěje, ji staví před kruté a zásadní rozhodnutí. Wendy a Lucy je nezávislý film, který dokáže malým množstvím výrazových prostředků zobrazit velké existenční drama. K jeho přednostem patří i autentické herectví. (oficiální text distributora)

bubun

Rozplizlý film s tupým koncem. Ve zkratce: čekala jsem víc (a líp). Jedna hvězda za nepřehrávající Michelle Williams. ()

Avathar

Režisérka Kelly Reichardt patrí k pozoruhodným zjavom súčasného amerického nezávislého filmu. Po tom, čo som si so záujmom pozrel jej film Stará radosť, som dal šancu aj jej ďalšiemu dielu, netradičnej dráme Wendy a Lucy. A urobil som dobre, pretože ma čakal nečakane silný a pôsobivý zážitok. Jednoduchosť celého príbehu je tu prednosťou a film je mimoriadne emocionálnym zážitkom o existenčnej tiesni, ako aj odvrátenou stránkou „absolútnej slobody“. Michelle Williams navyše v hlavnej úlohe predvádza famózny výkon. ()

Cushing

Boxcar Bertha na způsob jednadvacátého století, kdy příběhy jsou spíše myšlené/čtené/zhlížené než žité? Asi, i když tohle je osobní drama par excelence. Proč platit, když peněz je málo a cesta daleká. Vžijme se do Wendy a pocítíme, zač je toho loket. Sny, ač skromné, zůstávají někdy v realitě touženého, a reaita žitého je tak prozaická, přestože na pokraji překročení cti a zákona... Auto, pes, cesta za dobrou prací. Někdy i to málo zatraceně drhne -- a zadrhne. I to. A nějaké bezpečí, zázemí? Houby s voctem. Film o tom se velmi povedl, na chyby nehleďme. Kdo z nás je nemá? Lucy je podvraťák, ale zatraceně sympatický pes. Vitální zvířátko, tak jako Wendy. ()

Angelic-77

Není co vytknout, ale zároveň mi tu chybí něco, díky čemuž bych mohl tohle dílo nějakým způsobem povznést nad ostatní. Když to vezmu kolem a kolem, vychází mi povedený nezávislý film, který ale ničím nevybočuje z řady. ()

KlonyIlony

Komorní film o křehké, lehce zmatené, nervózní mladé ženě, která z blíže neurčeného důvodu vydala za prací na Alijašku, ale kvůli poruše auta uvízla se svým psem v jakémsi zapadlém městě na severu USA. Příběh je takřka minimalistický – protagoistka Wendy se shodou okolností nalézá ze svého pohledu v bezvýchodné situaci a po učinění těžkého (a pro diváka překvapivého) rozhodnutí se z ní nakonec dostane. Atmosféru filmu prostupuje poetično osamělých parkovišť, železničních tratí a zvuku projíždějících aut na dálnici; režisérka v něm dokázala věrohodně vyjádřit pocit existenciální hrůzy hrdinky. Formátově se jedná o kratší film, dal by se charakterizovat jako „artový“. O autorce bych řekl (hodnotím pouze podle Wendy & Lucy, žádný další režisérčin počin jsem neviděl), že by jí neseděly “velké” narativy, na druhou stranu jí nelze odepřít, že ve svém počinu předvedla, že umí natočit film po psychologické stránce hluboký a autentický. ()

blackJag

Nic světoborného, body film přesto získává svou přirozeností. Jsou dny, kdy se posere všechno, co se posrat může a nikdo soudný nemůže čekat milosrdenství jako v hollywoodských dramatech. 80% ()

Autogram

Pomalý artivý film o bezdomovkyni s autom, a zdá sa mi, že trampoty s pokazeným autom su vo filme dôležitejšie ako hľadanie strateného psa. Prísť o psa sa film snaží ukázať ako prísť o dieťa, ale veľmi sa filmu nepodarilo predostrieť to ako sofiinu voľbu. ()

Heraldika

Nuda, nuda, šeď. Stokrát viděné, nenápaditě natočené, jediné velké plus skvělá Michelle. Ale to je málo, když se člověk u filmu, který netrvá ani hodinu a půl, stále dívá na hodinky, kdy už to skončí. ()

Michelle75

Zvláštní film, místy nepochopený, místy bezradný. Wendy se v tom babrá, nic ji nevychází, nemá sílu na to se vzchopit, ale proč je vlastně taková nebo se mi to jen zdá? Chce mít snad klid? Jede za novým životem a okolnosti ji v tom brání?.Člověk tady očekává nějaký zvtrat, ale možná je to zbytečné. Když se budu dívat podruhé vychutnám si tu čistou jednoduchost, ta je tady zřetelná.3,5 ()

peetriss

Skromné, civilně příjemné, intimní drama o vztahu osamělé Wendy uvíznuvší v neznámém zapadlém městečku k její fence Lucy, a o nalézání zodpovědnosti vůči nevinné psí duši, byť horoucně milované. Celý tento indie film je postaven na výkonu Michelle Williams a podle mého názoru se jej zhostila velmi dobře. ()

Oralfabet

Nejdřív jsem oceňoval, jak uvěřitelně to působí, ale ke konci už jsem umíral touhou po něčem trochu neuvěřitelném. 5/10 ()

Maslord

Pravda že príbeh dosť divne a nezmyselne začína kradnutím v obchode (teda z toho hľadiska, že to vôbec nemalo zmysel, tak zle na to nebola aby nemohla utratiť 5 doláčkov, koľko predpokladám, že to asi mohlo stáť). Potom už je to ale fakt len o Amerike a o dementnom prístupe, totálne ma vytočil ten aktívny predajca (american hero) a aj prístup polície, ktorý ale asi musel byť taký aby sa dej posunul ďalej. Jednoducho z logického zľadiska sa ten film posúval dosť divne, ale inak niečo na tom bolo... ()

Kervorkian

Konečne útek od spoločnosti v reálnom podaní, bez romantickej predstavy vrcholného a duchovného víťazstva nad všetkým a všetkými. Ale treba dobre zvážiť, či chce človek byť na dne pri zotrvaní alebo pri úteku. Film by ma možno nudil, keby nezobrazoval, hoc v trochu inom podaní, moju budúcnosť. ()

ink flo

Tvorbu Kelly Reichardt mám velice rád, ani tady nezklamala. Síla obyčejnosti, v ADHD době to bude ale pro většinu lidí už asi nekoukatelný :-) ()