Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Rendiss

Já jsem si první půlhodinu myslel, že si dělaj už legraci a chtěl jsem to vypnout. Však dostavil se manžel Ondine a už se mi na to lépe dívalo. Škoda jen, že Colin zase zachlastal, když se tam tomu farářovi zpovídal, čekal jsem že toho už fakt nechal, ale tragédie v rodině, ho donutí dát si pár flašek tvrdýho. No škoda. Příběh je zajímavej, možná proto tomu dávám 4*. ()

jeykey

Nádhera. Skončilo to tak jak mělo a výsledek to v ničem nezkazilo. Postavy byli skvělé napsané i zahrané (Farrellův přízvuk mě uchvátil). Přesné dávky humoru, napětí aj. z filmu pro mě dělají nezapomenutelný zážitek a to i díky tomu že to byl můj první festivalový film v životě. MFF KV 2010 ()

amokey

Není důležité, zda Ondine je nebo není mořská panna, tenhle film je krásný, pomaličku si plynoucí, ale na mě až moc "lyrický". Ale i přesto se mi to líbilo. ()

KatRi

Až nebudete nudou vědět co dělat, pusťte si Ondine. Film pro ty největší snílky na světě, nebo pro skalní příznivce Colina Farrella. ()

sona123

Ze začátku je to jen o zelené - brčálově zelená, lahvově tmavá, olivová...tu do modra, tu do černa...a to je asi Irsko a hlavní hrdinové (Syracusse a Ondine) srostlé s ním. Pak se přidávají i barvy jiné a my okouzleně sledujeme příběh jak od Andersena. Colin je nádherný bard, klidně i princ a nevadí, že je zároveň i abstinující alkoholik. No, je to prostě velká love story. Ale ta má konec a ten tu mnozí kritizují, ale mně pomohl vyšvihnout hodnocení nahoru, protože se mi líbil přesně tak, jak byl. A jsem ráda za tu poetičnost a romantiku, která může být reálná. Miláčku Jordane, tohle se ti zase povedlo a díky, že nezapomínáš na věrného Stephena. Tahle role mu báječně sedla...role jasana, nebo jak si říká. ()

AIMÉE

Netuším proč, ale Colin Farrell mi pasuje do rolí v nízkorozpočtovějších filmech a u Ondine se mi to opět potvrdilo. Jemu zkrátka irský přízvuk sluší nejvíc. Asi i samotný Colin měl těch všemožných bijáků z Halivůdu dost a vydal se s rybářskou lodí na rodnou hroudu, poštěstilo se mu cestou vylovit "vodní vílu". Jenže v 21. století se víly nepotkávají jen tak. Všechno vychází najevo až v poslední části snímku, což nese své výhody. Hlavní představitelé působí především neotřele. Do samotného rozuzlení jsem si nedokázala představit, jak to všechno dopadne a po pravdě až na některé herec. výkony jsem se vcelku nudila, což se naštěstí ve 2/3 zlomilo. Komorní příběh se zajímavou zápletkou celkově hodnotím na 3 a půl *, (SPOILER): a to protože ono zakončení ve svatebním nenaplnilo mou představu o "bezchybných závěrech". ()

conery1

" Bojím sa, preto že som začal dúfať." Rozprávka o rybárovi, ktorý si zbabral život a " vodnej víle ", čo pašovala heroín. Ešte, že rybár mal dcéru a tá to dala všetko do poriadku. Škoda, že nenačúvame viac tým našim deťom. A to všetko doplnené krásnou prírodou a fantastickou hudbou. ()

Frederika

Výtečný Colin Farrell, velice zajímavá Alicja Bachleda, k tomu hezky vykreslená atmosféra drsného Irska a jeho lidu (bála jsem se, že sklouznou k irskému stereotypu země kouzel a skřítků, což se díkybohu nestalo) a téměř pohádkový příběh, který tvoří lidská fantazie ale který je na konci bohužel až příliš realisticky a ne-pohádkově vypointován. Ale i tak za shlédnutí film rozhodně stojí. ()

lareinna

Ozaj zaujímavý príbeh :) najprv krásne rozprávkový, vlastne ma úplne pohltilo všetko to prostredie, tá atmosféra, ktorá len a len podporovala fantáziu...a vtedy, keď som zistila, že som tej rozprávke vlastne uverila, prišiel o to zaujímavejší koniec... :) ()

simply

Nádherná pohádkově zasněná atmosféra, která skvěle kontrastuje s drsným irským pobřežím...a Stephen Rea samozřejmě nesmí chybět. ()

Domec

Hmm, neco mi tam nesedlo... Mozna to bylo tou vecne ponurou atmosferou, rybarskem prostredi nebo Syracusem. Jinak pomerne dobre zvladnute drama, ktere je pohanene otaznikem. 3*** ()

Kroupa

25.11. 2010 Atmosféru to má velmi pěknou, typickou pro Jordana. Potěšilo mě, že se Alicja Bachleda konečně zase jednou objevila ve slušném kusu, zjistil jsem, že má averze vůči Farrellovi je definitivně pryč a mám toho kluka vlastně docela rád, a utvrdil jsem se v tom, že minimálně ve spojení s Jordanem ukazuje Rea takový šarm a charisma, že mě dojímá každá vteřina, kdy je na plátně. ()

Mrs.Bailey

Překrásné Irsko, nádherná hudba, tajemná atmosféra, skvělá Annie. Ale škoda závěru, velká škoda...já radši ty pohádky :) ()

Pawlisman

Příběh, který neurazí, u kterého se nenudíte a čekáte jakým směrem a jakým závěrem to autoři vymyslí a vyhotoví. Krásné prostředí. 7/10 ()

ViktorEl

Rybár Syracuse v podaní Colina Farrella, chytí do rybárskej siete morskú pannu (Selkie). Neznie to veľmi originálne, ale zato dosť zaujímavo a to sa mi na tom filme páči, že sa dozviem niečo nové o morských pannách. Film ma postupom času začal čím ďalej tým viac presviedčať, že Ondine je fakt morská panna a ja sa pozerám na výborne natočenú novodobú rozprávku. Neil Jordan urobil veľmi dobre, že do roli Ondine si vybral neznámu herečku. Alicja Bachleda je veľmi sympatická a zahrala svoju rolu výborne. Hudbu musím tiež pochváliť. Záverečná pointa je podľa mňa pritiahnutá za vlasy, čo ma trošku sklamalo. Film je, ale natočený precízne a bez veľkých chýb. Škoda len, že som sa miestami nudil. 65% ()

kailik

Krásné fantasy drama, u ktereho jsem az do konce nevedel co si mam myslet. Fantazie je mrcha a kdyz si takhle s vama hrajou tak je to proste krasa. A Farrell se mi hodne libil, sice o proti Brugam tohle byla takova vaznejsi postava ale co, sedla mu i tak. ()

barteca

Dítě vnímá svět skrz pohádkový mýtus a hned je všechno poetické, tajemné a hlavně všechno je možné. Podmanivá atmosféra a hudba, skvělý C.Farell a navrch Irsko ! Pohlazení... ()

jane1106

Romantický příběh o étericky krásné "mořské panně", jednom životem zkrušeném rybáři a jeho nemocné dcerce. I přes převažující očekávání racionálního rozuzlení se Jordanovi až do finále daří udržet diváka na pochybách, zda se přece jen nebude jednat o nějaký magický realismus. Nutno říci, že k tomu hojně přispívá baladická hudba Sigur Rós i snový hlas Lisy Hannigan. Farrell coby ošlehaný Syracuse vypadá a hraje skvěle a je mi líto, že nedostal více prostoru. Mírně odbyté mi přijde i vykreslení vztahu mezi ním a Ondine, takže můj celkový dojem z něho byl chladnější. Možná za to mohlo i celkové ladění snímku do ocelových barev a stálá přítomnost ledového moře. Oceňuji pozitivní, byť pro někoho třeba trochu idealistický závěr. 75% ()