Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Josefin

Tentokrát mi zmodernizovaná pohádka Neila Jordana nesedla. Příběh je prostoduchý a já postrádala onu pomyslnou hloubku, kterou mě pan režisér vždycky uchvacuje. Přes zajimavé herecké výkony A.Bachledy a Collina Farrella ho musím ověnčit jen 3*. ()

Pecival

Příjemná pohodovka, kde ke štěstí stačí Colin Farrell (psal sem to už u Crazy Heart, ale s dlouhými vlasy je to ultimátní sekáč), Sigur rós (nebo vlastně celý soundtrack) a pěkně plynoucí atmosféra. S představitelkou Annie měli tvůrci poměrně štěstí, ta role mohla být pěkně otravná. Když se to prostě umí, není třeba moc. ()

Maynard.

Ale tak nemůžu říct, že by se mi film úplně nelíbil... Přecijenom sem čekal více toho slibovaného "fantasy". Tak jako téměř u každýho filmu s přízviskem drama, tak i u tohoto sem byl rád, že sem na jeden zátah dokoukoukal 3/4 filmu, což je obdivuhodný výkon :o). Zbytek na mě čekal až ráno... No a právě ten zbytek je nejsvižnější z celého filmu. Asi každý rybář by si přál vylovil nějakou tu zlatou rybku, v tomto případě krásnou Ondine, která s Colinem Fárelem tvořila "dobrou" zamilovanou dvojici... Na to, že je tato herečka Polka (nic proti národu, který tuto krásnou zemi tolik vysává, ničí a rozšiřuje se v ní jak mor) , tak se na ni dalo celý film koukat úplně samo, a Colin opět ukázal, že irská angličtina je krapet odlišnější... Jestli vono to nebude tím, že se narodil v Dublinu :o). Na filmu mě vadilo tempo, které je velice pozvolné a na můj vkus nezáživné... Ale určitě si najde svoje příznivce, tuším, že více ale přiznivkyně :o). Pro džejB : čeče, schoď tu bradku, nech si narůst dlouhý páčo a pak vyraž rybařit do irských vod a schválně kolik zlomíš dívčích srdcí :o)). ()

ZkuKol

Strašně plakátový film. Pohádka vs. drsná realita, kamera jenž vytváří jeden obraz za druhým, scénář plný klišé, nádherná Alicja, Colin jenž rozvzdychá celý dívčí internát a nemocná malá hočička, která má neustále buď chytré nebo vtipné prupovídky. Neil to celé atmosféricky zabalil, uvázal stuhou od Sigur Ros a doufal, že mu těch pár lapsů odpustíme (něco by se dalo, ale jak to ta holka dokázala schovat, to mi nevysvětlíš). Občas ztratí tempo, občas mu uteče atmosféra, logika taky není pořád přítomná a Alicja s Colinem všechno prostě nezachrání. Není to poprvé, co mám takový pocit z Jordanovy tvorby, takže zjevně nebudeme naladěni na stejnou notu. Syracuse vyloví nádhernou Ondine a nevěří vlastním očím, přesto se zamiluje a musí se (jako ve správné pohádce) za svou lásku bít... 60% ()

BMAJTZ

Fantasy / nefantasy, drama / nedrama, asi tak nějak bych to ohodnotil. Prostě jsem jim to celou dobu nevěřil a na tom to stojí a na tom samém to padá. Colin Farrel i Alicja Bachleda jsou ok, ale mohlo to být trochu více mystery. ()

slovan1

Farrell v nezvyklé roli docela exceluje. K tomu neokoukaný a hezká Alicja Bachleda. Příjemný pár v příjemném filmu. Pohádkový příběh s tajemným či mystickým podtextem doplněn nádhernou irskou přírodou. K tomu skvělá hudba. No a když to vše poskládame tak je z toho 4* film. ()

Cejny

Irská romantika, která mě zaujala především svým prostředím, ledabyle nahodilou atmosférou drsné ostrovní země, ale i mysteriózně vyprávěným příběhem, ve kterém ani hlavní postava ze začátku pořádně netuší, co a jak a proč. Ta, která přichází z moře má víc půvabu a hlavně neokoukanosti, než kterákoliv jiná herečka současnosti. Charismaticky a tajemně se tvářící Syracuse s přízvukem, který lahodil mému sluchu, stejně tak jako hudba od Sigur Rós, dokonali své dílo. Spokojenost nad spokojenost a rozhodně na to mrkněte. 85 % ()

danca044

Příběh je na mě moc pohádkový a nedá se říct, že by byl film něčím výjimečný. Alicja Bachleda je velmi hezká herečka a na krásnou, vylovenou ženu z moře se hodí. To k mé spokojenosti ale nestačí a možná, že kdyby ve filmu bylo ukázáno trochu více citu mezi Syracucem a Ondine, mohl by mít lepší hodnocení. ()

sedm.1

Neobvyklá a zvláštní podívaná, což se ovšem nelze vůbec divit, když pochází z dílny Neila Jordana, tvůrce točícím vskutku svébytným způsobem. Já pro ten jeho styl mám, jen tak mimochodem, takové vlastní svérázné přirovnání, a to artová komerce. Ikdyž totiž jeho filmařina snese ty nejpřísnější umělecká měřítka, tak není zároveň mimo ani publikum holdující méně náročným projektům, jinými slovy, propojení umění a komerce umí asi jen málo kdo tak dobře, jako právě Neil Jordan. Ondine ve mně jinak zápletkou evokovala vzpomínku na též skvělý snímek Birthday Girl, samozřejmě tohle je ale zpracováno v úplně jiném stylu a atmosféře. Zde je totiž skutečně cítit Irsko každým záběrem, každou scénou, a strašně mě to oslovilo, ta zem je fakt specifická a ikdyž v ní není život asi zrovna úplně nejlehčí, tak přináší zároveň i mnoho krásného a ojedinělého. Jak už jsem ale zmiňoval, zápletka Ondine patří sice určitě k těm jednodušším, ale i přesto disponuje mnoha překvapujícími a nečekanými momenty, které oživují jinak velice poklidné tempo snímku. S oním vlažnějším spádem pak korespondují i veškeré herecké výkony všech přítomných, včetně nebývale umírněného Colina Farrella. Ondine je zkrátka takový atmosférický žánrový gulášek, který sice ve výsledku dosahuje skutečně působivé a výrazné chuti, jen s tím, že lahodit nebude asi zdaleka každému, neboť jde o až příliš specifickou, náladovou a stylovou záležitost. ()

DavidS.

Bylo nebylo…Pohádkově laděný a melancholický milostný příběh zasazený do půvabné rybářské krajiny, ale i její drsné životní reality… Syrově poetické, s citlivým hudebním podtónem… Ondine kráskou z jiného světa, které sluší zelená a naprosto přesný Colin Farrell...Tuhle irskou variaci na malou mořskou vílu si nelze nezamilovat… „Bojím se, protože začínám doufat.“ ()

Seti

Colin se nás ve své slabé chvilce snaží přesvědčit, že tahle pohádka takhle neskončí, jenže my víme, že ano. A to je dobře. ()

Benedygtus

Toto je typicky priklad toho, ze je nekdy lepsi o filmu nevedet vubec nic a nechat na sebe film pusobit bez jakekoli "predehry", proto uz zadne dalsi povidani. 4,5* ()

SjamK

Příběh o mořské panně zasazen do modernější doby, prosycen severskou poetikou a vůní moře (jen kdyby se mi nedělalo na moři špatně :) To je "jedna pravda" o Ondine a zároveň asi tři čtvrtiny její stopáže. Jenže konec zapůsobí jako facka přes obličej a naprosto zbytečně tak degraduje celý film. Pohádková lehkost je úplně zabita tvrdým, "jakoby" realistickým vysvětlením. Otisk boty nočního vyhazovače na vašich zádech ještě pálí, ale dveře se za vámi zabouchly a svět fantazie je nenávratně ztracen. Umíme ještě snít? ()

Finskej

Pohádka pro děti i dospělé. A v pohádkách se všechno na konci vysvětlí. Když se na to člověk dívá takhle, je to vlastně v pořádku a docela fajn. ()

Nassau

Hodně zajímavý a pocitový film. Prvních 50 minut je povedenou cestou do fantazie, syrového irského prostředí a do mysli zkrachovalého rybáře, který jednoho dne vyloví svou mořskou spásu. Takový pěkný rozjímací film. Možná jen škoda, že ten konec není ve stejném duchu jako dvě třetiny filmu. Reality máme všichni dost. ()

Madluska

Konec to celé zabil. Proč?? Proč zajímavý příběh ukončit právě takhle? Proč zahodit celou atmosféru? Proč zahrát na struny happyendu? Proč?? Ale jinak poměrně hezké pokoukání, zejména však poslouchání. (The Emigrants Farewell od Tonyho McManuse je čistá nádhera!) ()