Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

lennyd

Jednoho dne uloví rybář Syracuse (Colin Farrell) mimo obvyklé dávky ryb i mladou ženu, která byla zachycena do jeho sítí. Sama neví, odkud pochází, ani jak se do moře dostala - zná jen své jméno, Ondine. Syracuse jí nabídne přístřeší v starém domě své matky, a začne se o ní starat. Syracusova dcera, Annie ale ví, že mladá žení obyčejný člověk, ale Selkie, vodní víla. Svým přístupem brzy přesvědčí i svého otce, který taktéž začne věřit, že Ondine je vodní vílou... Ondine je jeden z filmů, při jejichž sledování můžete stoprocentně vypnout, a kochat se zajímavým (až pohádkovým) příběhem, příjemnými herci (pro muže - Alicja Bachleda (po většinu filmu velmi neoblečená), pro ženy Colin Farrell, a pro všechny malá Alison Barry a syrovými irskými exteriéry. Pravdou je, že se ve filmu vcelku ani nic neděje - ale to se mi zrovna trefilo do noty, páč jsem neměl chuť na žádný střílečkami přeplněný akčňák, ale nějakou fajnovou - až romantickou - oddechovku, a tou Ondine rozhodně je.. ()

Brandon

Jordanova pohádka o rybáři a mořské panně byla pro mě zklamáním. To nedochůdče Farrella nemám rád, ale hlavně po nemastných neslaných dvou třetinách, kdy se člověk, rozuměj chlap, může bavit tak akorát čučením na působivá lýtka Alicji, se to sice rozjede, ale to je na drama docela pozdě a zatraceně málo. Palec nahoru dávám za nevšední záběry z hladiny moře. "Spoiluju", kdo film neviděl, ať dál nečte. Mohl by mi prosím někdo (uspokojivě) vysvětlit zásadní momenty filmu, jako například co motivovalo Cirkusáka k první skleničce, proč ho Ondine "strašila" a on pak udělal, to co udělal a proč rumunští pašeráci mluví anglicky s irským akcentem? 3,5* ()

VasaX

Velice povedená novodobá romantická... pomalu pohádka. Realistické prostředí a krásný příběh bez hlubších mezer, který člověka opravdu chytne. Obzvlášť potěší trefné herecké obsazení hlavních rolí, které své charaktery bez chybičky zvládá. Celkově mi to přišlo takové minimalistické a příjemné, jako by to snad ani nebyla americká produkce, za což pravděpodobně může "irský prvek", a to je dobře. I když film není úplný šlágr na 100%, kontrast dětské fantaskní víry a představivosti, která se svou silou dokáže na chvíli přenést i na dospělé, se skutečnou poměrně surovou realitou, je přinejmenším krásný a dojemný. Toto a další zmíněné i nezmíněné prvky si zaslouží přinejmenším čtyři hvězdičky. ()

Blue.Poison

Rozvleklý příběh o rybáři a mořské panně, jež v posledních minutách nabere zbytečně zběsilý spád. Začátek je nuda zaobalená do povídačky pro děti, konec zase jaksi moc rychle utnutý. Zřejmě to byla snaha o překvapení, které se však nekonalo. Nebýt těch rozdílů v tempu snímku, asi bych hodnotila výšším počtem hvezdiček. Ale díky té irsky syrové a chladné přírodě počítám s druhým zhlédnutím a možná se na to budu dívat jinak. ()

sskrblik

Vše pozitivní na filmu bohužel dost zaniká v druhé půlce filmu a to ikdyž stopáž není přemrštěná a je tak akorát. Alicja Bachleda je úžasná :), pěkná příroda a dobrá hudba... škoda, že to nestačí. Lehce nadprůměrné - 3,5* ()

Ace.Anita

Tady úplně sedí taková ta teorie, že lidé jsou jako země, ze které pocházejí. Irsko je naivně zelená pohádka, ve které je skoro pořád zamračeno a žijou tam Kolinifarelové, kteří mají taky skoro pořád důvod k mračení, ale stejně jsou tak nějak přirozeně schopni věřit, že vylovili opravdickou mořskou pannu. (Podle téhle teorie jsou občané ČR asi řízky, protože vždycky, když si dáte v hospodě řízek, má tvar České republiky.) ()

majkl44

Je to taková klidná odreagovačka s lehkým zapojením detektivky pro amatéry a fantasie. Zajímavě pojatý příběh je natočen v příjemném irském prostředí a skoro vůbec by mě nenapadlo, že zápletka bude taková jaká byla .-) ()

skretik

preco? pretoze mozem... ako napisala ziza :)... super rozpravkovo-dospelacky pribeh... krasne vykreslene, super hudba.... cele sa ma to prijemne dotklo, take pohladenie na dusi.... ()

Kalidor_

Pohádkovost mi hodně připomínala Ženu ve vodě, i když je samozřejmě vidět naprosto jiná režie. Líbilo se mi to asi tak stejně. A Alicja byla kočka .-) ()

RumbleFish

Velmi příjemný komorní filmek z krásného i drsného irského prostředí, s mystickou atmosférou a dobrým hereckým obsazením... O špetku více tajuplnosti a bylo by to dokonalé... ()

s.e.p.p

Jeden z nejoriginálnějších snímků jaké jsem za poslední dobu viděl a ikdyž konec mohl být méně doslovný a bylo by lepší, kdyby si udržel krásu sladké nevědomosti zbytku filmu, jsou pocity po skončení i s odstupem času velice příjemné. Ta cesta jakou se Colin Farrell začal ubírat je mi velice sympatická a znovu se mi potvrdilo, že nenápadné filmy, o kterých se nedočtu na titulních stránkách všech filmových webů, mě nakonec filmově uspokojí mnohem víc než většína očekávaných blockbusterů. 9/10 ()

zigíš

typické ´európske kino´ plné osudovosti a inťošskej citlivosti skryté pod pláštikom jakože presahu (!) né nenudil som sa ale kde som shyamalanovi lady in the water veril (!) tam to jordanovi fakt nežerem (ono vo finále príde na to, že ani nemusím) ..ale skutočnosť, že na sigur rós berú ryby nie je na zahodenie :) ()

blackJag

Pohádkových flitrů zbavený příběh, který označení ´pohádka´ přesto vystihuje nejlépe - ambivalentní poezie tu staví na působivé scenérii i poměrné bídě lidského konání a události kloní k citlivému souzvuku. Jordanovi se daří držet diváka v příjemné nejistotě a i když nakonec dochází k vystřízlivění (mám pocit, že v takto stavěném tématu k němu dochází vždy - viz nedávné TAM, KDE JSEM NIKDY NEBYL), kladné pocity už nic nedokáže plně rozbourat. Obsazení snímku na tom všem mělo nemalý podíl. 85% ()

strelenaL

Pokud jste jako děti vyrůstali na vyprávění pohádek před spaním nebo máte rádi filmy na pomezí světa fantasy, je tento film dobrou volbou. ()

D28

Zúfalstvo je ľahké, na šťastí je treba zapracovať.Veľmi príjemný film, na ktorom okrem tejto myšlienky / a myslím si, že hlavnej/ oceňujem vynikajúcu atmosféru a nenásilné skĺbenie romantiky a reality. Írsko je pre to ako stvorené a pán režisér vie, čo chce natočiť a koho si vybrať do úlohy rozprávkovej aj zločineckej.Občas je to tá istá. ()

Lenulinka

Nudné. Velice nudné. Celý film jsem čekala, že se něco pořádného stane a ono pořád nic. Taky se to tam hemží naprosto zbytečnýma scénama a Colinův falešný přízvuk jsem nemohla přenést přes srdce. ()